پی سی سیتی

پی سی سیتی (http://p30city.net/index.php)
-   استان کرمانشاه (http://p30city.net/forumdisplay.php?f=162)
-   -   نظر شما درباره بعضی اداب و رسوم ازدواج؟؟؟ (http://p30city.net/showthread.php?t=29179)

imann 10-21-2010 03:03 PM

نظر شما درباره بعضی اداب و رسوم ازدواج؟؟؟

سلام نظر تون درباره بعضی آداب رسوم ازدواج در کرمانشاه چیه؟

ازدواج در استان کرمانشاه با خواستگارى آغاز مى‌شود که آداب و آئين خاصى دارد. نظام خويشاوندى در جوامع کرد بر پايهٔ پدر تبارى است. ازدواج‌ها در گذشته درون گروهى بود. اما امروزه پسر همسر دلخواهش را انتخاب مى‌کند و به مادرش اطلاع مى‌دهد. مادر به بهانه‌اى به خانه دختر مى‌رود و اگر او را پسنديد، بى‌آنکه به خانه خود برمى‌گردد و از خوبى و زيبائى دختر مى‌گويد.
پدر پسر در يک روز خوش‌يمن (معمولاً روزهاى فرد) همراه چند ريش‌سفيد به خانه دختر مى‌روند و او را براى پسرش خوازمنى (Xwazmani) يا خواستگارى مى‌کنند. در صورت توافق پدر دختر، همانجا ميزان شيربهاء و مهريه مشخص مى‌شود. قبل از مراسم عروسي، مراسم ندورانى (نامزدي)، عقدکنان و حنابندان است.

در طول مدت نامزدى خانواده داماد موظف هستند لباس او را تهيه کنند. مراسم عروسى بين کردها با سرنا و دهل به‌مدت ۳-۲ شبانه‌روز برگزار مى‌شود. در اين مراسم از ميهمانان با ناهار و شام پذيرائى مى‌شود. در طول مدت عروسى شرکت‌کنندگان به‌صورت دسته‌جمعى به رقص و پاى‌کوبى مى‌پردازند. در گذشته بردن عروس، همراه با سوارکارى و تيراندازى در اطراف بود و به اين ترتيب عروس را تا خانه داماد مشايعت مى‌کردد.
با نزديک شدن عروس به خانه داماد، سورناچى‌ها با نواختن آهنگ (سوارسوار)، اسب‌ها را به‌وجود آورده به استقبال عروس مى‌رفتند. داماد نيز به پيشواز مى‌آمد و مشتى نقل و نبات و سکه بر سر عروس مى‌ريخت و به اتفاق به داخل منزل مى‌رفتند.

آريانا 10-21-2010 03:30 PM

چقدر درد سر داره توی کرمونشاه عروسی کردن..باور کن اگه کرد بودم عروسی نمیکردم:21:
من از همین جشن سادشم بیزارم.. هی دوربینیه بگه کج شو راست شو دست عروسو بگیر پای عروسو بگیر ..چیه بابا... بعد برو با همه فک و فامیل که 400 سال یه بار میبینیشون دست بدی الکی سر تکون بدی ...
من که عروسی مروسی نمیگیرم گفته باشم از الان:d

forrest 10-21-2010 05:38 PM

کی گفته؟؟؟؟؟
اصلا همچین خبری نیست
اینا مال قدیمان
الان کلی تغییر کرده

آريانا 10-21-2010 06:43 PM

نقل قول:

نوشته اصلی توسط forrest (پست 191558)
کی گفته؟؟؟؟؟
اصلا همچین خبری نیست
اینا مال قدیمان
الان کلی تغییر کرده

بنده نگفتم ..آقا ایمان اینطور گفتن... من الان نمیدونم سر کوچمون چه خبره ..چه برسه به کرمانشاه
اما قطعا همونطور که گفتی این مراسم برای زمان های گذشته بوده.

forrest 10-21-2010 06:49 PM

منم جواب آقا ایمان رو دادم
ولی حوصله نداشتم نقل قول بزنم
الان ازدواج تو کرمانشاه مثل ازدواج تو هر جای دیگه است.
اصلا اگر هم بخوان نمی تونن اینجوری برگزارش کنن
چون این روزا همه کشیدن زیر خط فقر !!!!!!!!!!!!!!

imann 10-21-2010 07:18 PM

ای بابا چرا دعوا راه انداختین من خودم بچه کرمانشاهم یه شوخی بوده تازه فکر کنم کرمانشاه جز هفت تا کلان شهر ایرانه واسه اونا که کرمانشاه رو دست کم گرفتن تازه غیرت کرمانشاهی که دیگه مشهوره من به شخصه خودم افتخار میکنم که بچه کرمانشاهم و مراسم عروسی هم تو کرمانشاه مثل بقیه شهر ها برگزار میشه

آناهیتا الهه آبها 10-21-2010 07:20 PM

البته الان خیلی از رسم رسومات دیگه مثل قبل نیست مثلا اینکه 2-3 شبانه روز دیگه جشن نمیگیرن فقط شب قبل از عروسی مراسم حنابندان یا به اصطلاح کرمانشاهی خنه بندان برگزار میشه روز بعد از عروسی هم خانواده عروس و داماد به دیدن عروس و داماد میرن البته دست پر

همون مراسمی که به اصطلاح بقیه پا تختی اسمشه تو مراسم های ما به سورانه معروفه که یه کمکی به عروس و داماده این مراسمم همون روز عروسی بعد صرف شام توسط مردا انجام میشه واسه همینه مردا دوست ندارن عروسی برن :d

متاسفانه یه بار از یه دوست شنیدم که تو یه قبیله از کردها اگر یه نفر از یه خاندان یه نفر از افراد یه خانواده دیگه رو میکشت خانواده مقتول به خونخواهی یکی از دخترای خانوداه قاتل رو به عنوان عروس انتخاب میکرد حالا این وسط اگه دختر موافق باشه یا نه هیچ فرقی نداره {قاط}حالا دیگه نمیدونم هنوز این رسم وجود داره یا نه ولی امیدوارم منسوخ شده باشه واقعا خیلی رسم بدیه _:2:

imann 10-21-2010 07:27 PM

سلام اناهیتا خانم راست میگی این قانون قبلا بود ولی متاسفانه یا خوشبختانه خیلی وقته کنسل شده{شیت شدن}

forrest 10-21-2010 08:41 PM

یه سری رسما هنوز موندن
ولی نه مثل سابق

یه مورد دیگه که منو خیلی اذیت میکنه ازدواج بیوه با برادر شوهرشه
همین چند سال پیش یه مورد اینجوری واسه یکی از دوستای خودم پیش اومد
نامزدش تصادف کرد و مرد
بعد از چند ماه عقدش کردن واسه داداش متوفی
زندگی ناموفقی هم داره
.........

imann 10-22-2010 12:22 PM

سلام forrest جان اره راست میگی متاسفانه از این اتفاق ها خیلی میفته به خصوص تو کرمانشاه ولی در کل اگه منطقی فکر کنیم خیلی هم زجر نداره ،بیشتر از اون زجر اینه خدای ناکرده ببینی زنداداش یا برادرزاده ی ادم ول بگرده

اکنون ساعت 07:59 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.