پی سی سیتی

پی سی سیتی (http://p30city.net/index.php)
-   اخبار سینمای ایران (http://p30city.net/forumdisplay.php?f=128)
-   -   اخبار کوتاه بخش سینمای ایران (http://p30city.net/showthread.php?t=257)

Younes 09-02-2007 02:18 AM

به نيابت از تك‌تك شما در وزارت ارشاد حضور دارم

« صفار هرندي » در سيزدهمين سالگرد تاسيس هيئت اسلامي هنرمندان مطرح كرد:

به نيابت از تك‌تك شما در وزارت ارشاد حضور دارم

وزير ارشاد در جمع اعضاي هيأت اسلامي هنرمندان گفت: من در جايگاهي كه قرار دارم، خودم را به نيابت از تك تك شما مي‌دانم و انشاءالله خدا توفيق دهد آن كاري كه شايسته است، در ذهنمان بنشيند و از دستمان برآيد.

به گزارش سایت سینمایی سوره ، در مراسمي كه پنچم شهريور به مناسبت نيمه شعبان و به منظور بزرگداشت سيزدهمين سالگرد تاسيس هيئت اسلامي هنرمندان، در تالار انديشه حوزه هنري برگزار شد، از سه جانباز هنرمند،‌عليرضا سربخش، رضا ايرانمنش و احسان رجبي توسط صفارهرندي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و جواد شمقدري مشاور رئيس جمهور در امور هنري و با حضورعليرضا سجادپور، جمال شورجه و احمد ميرعلايي قدرداني به عمل آمد.
بنا بر اين گزارش، محمدحسين صفار هرندي در سخنان كوتاهي كه در اين مراسم ايراد كرد، ضمن ابراز خشنودي از حضور در جمع خانواده‌ هيئت اسلامي هنرمندان، خود را نماينده هنرمندان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خواند و گفت: من در جايگاهي كه قرار دارم، خودم را به نيابت از تك تك شما مي‌دانم و انشاءالله خدا توفيق دهد آن كاري كه شايسته است، در ذهنمان بنشيند و از دستمان برآيد.
وي با اظهار اميدواري نسبت به آينده فرهنگي كشور، عنوان كرد: اقداماتي كه پس از انقلاب اسلامي در كشور شروع شده و در اين 2 سال سرعت گرفته است، نتايج و ثمرات خوبي خواهد داشت و اميدوارم آن روز كه ملت‌ها جشن بزرگ رستگاري و پيروزي در قله عظيم توفيقات انقلاب اسلامي را مي‌گيرند، ما نيز سهمي در آن داشته باشيم.
هيأت اسلامي هنرمندان از سال 1368 فعاليت خود را آغاز و در نيمه‌ شعبان 1372 به طور رسمي با حضور علامه جعفري، اعلام موجوديت كرد و به اين مناسبت هر سال، هم‌زمان با ولادت حضرت مهدي (عج) جشن سالگرد اين هيات با حضور اعضاي هيات و خانواده‌هاي آنها برگزار مي‌شود.
بنا بر اين گزارش، در اين مراسم همچنين در ادامه سلسله برنامه‌هاي نمايش فيلم هيئت اسلامي هنرمندان برگزار شد، فيلم « سبيل مردونه » به كارگرداني جواد اردكاني و تهيه‌كنندگي محسن علي اكبري نيز به نمايش درآمد و از عوامل ساخت آن تجليل شد.
در بخش ديگري از اين مراسم از جوانان هنرمندي كه در اجراي موفق طرح «خانه جوانه ايران» با هيئت اسلامي هنرمندان همكاري نموده بودند نيز قدرداني شد.

Younes 09-02-2007 02:33 AM

تعامل فرهنگي تازه در دولت نهم با همفكري «صفار هرندي» و «شمقدري»

دبير هيأت اسلامي هنرمندان مطرح كرد:

تعامل فرهنگي تازه در دولت نهم با همفكري « صفار هرندي » و « شمقدري »

« سيدعليرضا سجادپور » گفت: حضور تؤام « صفار هرندي» و « شمقدري » در مراسم سالگرد تاسيس هيئت اسلامي هنرمندان، هم مي‌تواند به شايعات پايان بدهد و هم دور تازه‌اي از تعامل، همفكري و همكاري فرهنگي هنري را در دولت نهم نويدبخش باشد.

به گزارش سایت سینمایی سوره، دبير هيأت اسلامي هنرمندان ، در مورد حضور وزير ارشاد در مراسم سالگرد « هيئت اسلامي هنرمندان » اظهار داشت: نكته مهمي كه از نظر بنده در اين جلسه به‌وجود آمد، حضور غيرمترقبه وزير محترم ارشاد بود به‌طوري‌ كه حقيقتا هيچكدام از ما انتظار اين حضور را نداشتيم.
وي افزود: آقاي صفارهرندي با وجود گرفتاري‌ها و فشردگي كاري، ناگهان در جلسه حاضر شدند و اتفاقا ورود ايشان به جلسه مصادف شد با زماني كه ما قصد داشتيم از 3 جانباز هنرمند در اين مراسم قدرداني كنيم.
سجادپور ادامه داد: اين توفيق حاصل شد كه با حضور خود ايشان اين بخش از مراسم انجام شود و نكته جالب‌تر اين كه عملا قدرداني از جانبازان هنرمند، با حضور تؤاما آقاي صفار هرندي و آقاي شمقدري مشاور محترم رياست جمهوري صورت گرفت كه با عنايت به بحث‌هاي حاشيه‌اي زيادي كه در اين باب در فضاي فرهنگي هنري مطرح بود، حضور همزمان اين دوچهره فرهنگي هنري منتسب به دولت، مي‌تواند به عنوان اتفاقي مهم تلقي شود.
دبير هيأت اسلامي هنرمندان افزود: اين حضور هم مي‌تواند به خيلي از شايعات پايان بدهد و هم دور تازه‌اي از تعامل، همفكري و همكاري فرهنگي هنري را در دولت نهم نويدبخش باشد.
وي افزود:جناب آقاي وزير بسيار گرم با جلسه برخورد كردند و توضيح دادند كه شخصا تصميم به حضور در جلسه گرفته بودند و سعي كرده‌ بودند كه لابلاي كارهايشان فرصتي پيدا كنند تا در بخشي از جلسه حصور پيدا كنند.
سجادپور تصريح كرد: در اين شب هنرمندان از شاخه‌هاي مختلف هنري و خانواده‌هايشان براي برگزاري مراسم سالگرد تاسيس هيئت اسلامي هنرمندان جمع شده بودند و حاضرين كه تقريبا تمام سالن را پر كرده بودند، ازآقاي صفارهرندي بسيار استقبال كردند و وي را مورد تشويق مكرر و طولاني خود قرار دادند به طوري‌كه مراسم با حضور ايشان رنگ و بوي تازه‌اي گرفت. به‌ويژه با جمله فوق‌العاده جالبي كه ايشان در اين مراسم بيان كرد و اظهار داشت كه؛ من به نيابت از تك‌تك شما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي حضور دارم كه اين جمله هم خيلي مورد توجه حاضرين قرار گرفت.

Younes 09-02-2007 02:39 AM

اعضاي اتحاديه به توصيه «جعفري جلوه» در تجمع عليه قاچاق‌ فيلم شركت كردند

حسين فرح‌بخش » پس از 74 روز مطرح كرد:

اعضاي اتحاديه به توصيه « جعفري جلوه » در تجمع عليه قاچاق‌ فيلم شركت كردند

عضو اتحاديه تهيه‌كنندگان و توزيع‌كنندگان فيلم ايران گفت: اكثريت اعضاي اين اتحاديه با وجود مخالفت نسبت به حضور در تجمع 29 خرداد و به رغم ميل قلبي، فقط به حرمت توصيه شخص محمدرضا جعفري جلوه پذيرفتند تا در اين تجمع شركت كنند.

به گزارش سایت سینمایی سوره ، محمدحسين فرح‌بخش تهيه‌كننده سينما و عضو اتحاديه تهيه‌كنندگان و توزيع‌كنندگان فيلم ايران در فاصله 11 روز تا برپايي جشن يازدهم سينماي ايران، بارديگر در نامه‌اي نسبت به اتفاق‌هاي رخ داده پيرامون جشن سينما، اعتراض كرد.
در بخشي از اين نامه تحت عنوان « روزگار غريبي شده »، آمده است: كج‌فهمي، توهم، تهمت و افترا و ... فضاي سينماي ايران را چنان مسموم كرده كه تحمل آن از حد و توان آدمي خارج است. افرادي پا به عرصه گذارده‌اند و تركتازي مي‌كنند كه بيماري توهم‌ و خودبزرگ‌بيني دايي جان ناپلئون فقيد را از دور خارج كرده‌اند و چنان خود و جشن اعضاي‌شان را محور دنيا تصور كرده‌اند كه حيرت‌انگيز است.
در ادامه اين نامه آمده است: كساني كه متاسفانه نمي‌خواهند باور كنند دنياي حقيقي‌شان بسيار حقيرتر از آن چيزي است كه توهمش را دارند و بر مبناي همين توهم، مخالفين با خود و جشن‌شان را، با ده‌ها انگ ناسالم، متهم به مخالفت با «اعتلاي سينماي ايران»، و فراتر از آن، مخالف اتحاد و امنيت ملي!!! قلمداد مي‌كند.
فرح‌بخش در بخش ديگري از اين نامه نوشته است: زماني بود كه اكثريت اعضاي اتحاديه مخالف حضور در تجمع 29 خرداد، در اعتراض به قاچاق CD شركت داشتند چرا كه مي‌دانستند همين حضرات اين تجمع را ابزاري براي اهداف شخصي و جناحي خود مي‌كنند و فقط به حرمت و احترام توصيه و سفارش شخص معاونت امور سينمايي (جناب آقاي جعفري جلوه) بود كه اعضاي اتحاديه به رغم ميل قلبي، پذيرفتند در اين تجمع شركت كنند.
وي در ادامه مي‌نويسد: اطمينان مي‌دهم كه اگر اتحاديه از ابتدا برگزاري اين تجمع را به عهده مي‌گرفت، حجم و جمعيت شركت‌كنندگان به حدي مي‌رسيد كه جمعيت به خيابان وليعصر (عج) كشيده مي‌شد. فراموش نخواهيم كرد كه همين حضرات، حتي يك قدم در راه مبارزه با قاچاق CD برنداشتند و براي سلب مسئوليت، با تمسخر تلاش‌هاي اتحاديه،شايع كردند «دست‌هاي پنهان قدرتمندي براي نابودي سينماي ايران جريان قاچاق CD را حمايت و هدايت مي‌كند» و مبارزه با آن محكوم به شكست است...
در ادامه مي‌خوانيم: آنها چنان منفعل بودند كه حتي يك بار سوال نكردند بودجه كلان مبارزه با قاچاق CD از كجا تامين مي‌شود؟ آنها فقط نشستند و تماشا كردند تا به همت اتحاديه، بيش از هشتاد درصد از قاچاقچيان عمده CD نابود شد و آرامش به سينماي ايران بازگشت تا حضرات، در پناه امن همين آرامش، و با فراغ خاطر، جشن اعضاي صنف خانه سينما را (در غيبت چشمگير بخش خصوصي) برگزار كنند.
در اين نامه مي‌خوانيم: برخي از دوستان همين مجريان جشن كه به هتاكي عادت كرده‌اند، اعضاي اتحاديه را كوتوله‌هاي فكري خطاب مي‌كنند اما حافظه تاريخي اهالي سينما هرگز از ياد نبرده كه اين جماعت، حتي يك فيلم با بودجه شخصي و از جيب مبارك توليد نكرده‌اند و سال‌ها است هويت‌شان در فيلم‌سازي، با پول دولت و پز فرهنگي گرفتن شكل گرفته است.
فرح‌بخش در بخشي ديگر از نامه خود نوشته است: اين جريان هدفمند حذف بخش خصوصي سياست و عارضه فراگير جشن امسال است تمام مجريان و برگزاركنندگان جشن بدون استثناء با استفاده از بودجه‌هايي خارج از بخش خصوصي كار و فعاليت مي‌كنند و حتي دبير محترم جشن - كه به شخصه احترامي به قدمت 25 سال براي او قائل هستم و از ورود او به اين بازي سخت متاسفم-، در اكثر موارد معاش خود را از طريق بازي در فيلم‌هايي تامين مي‌كند كه خارج از بخش خصوصي توليد مي‌شود. (كافي است نگاهي به فهرست فيلم‌هاي جشن امسال بيندازيم تا دريابيم جز 3 يا 4 فيلم باقي فيلم‌هاي شركت كننده خارج از بخش خصوصي توليد شده‌اند.
اين تهيه‌كننده در بخش ديگري از نوشته خود، پرسيده است: چگونه مي‌توان چشم بر اين حقايق آشكار بست و در برابر اين ميزان تزوير، ريا و زير پا گذاشتن عدالت سكوت كرد.
آيا نبايد پرسيد با كدام مجوز فيلمي را كه هنوز پروانه نمايش قانوني دريافت نكرده را در جشن امسال نمايش مي‌دهند و از آن بدتر صرف هزينه‌هاي گزاف از بودجه خانه سينما به مناسبت نمايش غيرقانوني همين فيلم، مهماني عظيم مي‌گيرند و براي بسط و گسترش ارتباط و ديدن فيلمشان شهردار تهران را به اين مهماني پر بريز و بپاش دعوت مي‌كنند؟
آيا ديگر فيلم‌هاي نيز بدون پروانه نمايش مي‌توانند در جشن نمايش داده شوند؟ آيا براي ساير آثار شركت كننده هم مهماني عريض و طويل برگزار مي‌شود و يا اين موهبت و رانتي است كه فقط نصيب كساني مي‌شود كه از گرد راه نرسيده با عوام‌فريبي و زير پا گذاشتن عدالت، خود را محور و صاحب سينماي ايران تصور مي‌كنند؟
در بخش ديگري از اين نامه آمده است: آقاياني كه شعار اتحاد فراجناحي انديشيدن را مي‌دهند خود به قدري آلودي باند‌بازي و ياركشي‌هاي سخيف هستند كه در اين مسير بديهي‌ترين قوانين را زير پا مي‌گذارند. به عنوان مثال يكي از اعضاي هيات مديره به دليل سفر به خارج از كشور بيش از 7 ماه است كه در جلسات شركت نمي‌كند در حالي كه طبق قاعده صريح اساسنامه، ملزم به دعوت از اعضاي علي‌البدل هستند. به عبارتي ديگر، ايشان در اين 7 ماه، با نقض آشكار قانون از زير بار اين مهم شانه خالي كرده‌اند چون دو عضو علي‌البدل هيات مديره را همفكر و هم افق ديدگاه‌ خود نمي‌دانند و نگرانند حضور و حتي صداي يك مخالف در جلسات، لطمه‌اي به اتحاد جناحي و باند‌بازي‌هايشان وارد كند. و جالب آن كه در اين 7 ماه، بازرس محترم خانه سينما نيز در برابر اين قانون‌شكني وقيحانه سكوت كرده تا حضرات همچنان ميدان‌دار عرصه‌اي باشند كه به ناحق غصب كرده‌اند.
اين تهيه‌كننده در بخش ديگر نامه خود نوشته است: همين جماعت تلاش مي‌كنند تا عدم حضور اتحاديه در جشن امسال را به شائبه‌هاي سياسي آلوده كنند، بي‌توجه به اين نكته كه امروز مخاطبان و اهالي سينما هوشمند‌تر از آن است كه اين تزوير و عوام‌فريبي‌ها را باور كند

Younes 09-02-2007 02:48 AM

شام آخر پيش از جشن يازدهم برپا مي‌شود

پايان داوري فيلم‌ها

شام آخر پيش از جشن يازدهم برپا مي‌شود

با پايان يافتن داوري 54 فيلم آخرين ضيافت شام پيش از آغاز مراسم جشن يازدهم در خانه سينما برپا خواهد شد.

به گزارش سایت سینمایی سوره، 110 داور جشن يازدهم سينماي ايران با بررسي فيلم‌هاي «ژاني‌گه‌ل»(جميل رستمي)، «محكومين بهشت»(حجت‌الله سيفي)، احضارشدگان(آرش معيريان) و نيز مجموعه فيلم «فرش ايراني»(ساخته 15 كارگردان ايراني) پس از حدود يك ماه داوري خود را به سرانجام خواهند رساند و آراي خود را براي بررسي و جمع‌بندي به «پرويز پرستويي» دبير جشن ارائه خواهند داد.
بر اين اساس، در يك ماه گذشته، 54 فيلم به شرح زير مورد داوري قرار گرفته‌اند:
پايان راه(افسانه منادي)، مثل يك قصه(خسرو سينايي)، سبيل مردونه (جواد اردكاني)، باز هم سيب داري(بايرام فضلي)، ميناي شهر خاموش(امير شهاب رضويان)،به همين سادگي(رضا ميركريمي)، پرونده هاوانا(عليرضا رئيسيان)، قفل ساز(غلامرضا رمضاني)، سنگ كاغذ قيچي (سعيد سهيلي)، دم صبح (حميد رحمانيان)، آخرين ملكه زمين(محمد رضا عرب)، روز سوم(محمد حسين لطيفي)، تك درخت‌ها (سعيد ابراهيمي‌فر)، صحنه جرم ورود ممنوع(ابراهيم شيباني)، من و نگين دات‌كام(حسين قناعت)،گوشواره(وحيد موسائيان)، تصميم كبري(سيروس حسن‌پور)، بچه‌هاي ابدي(پوران درخشنده)، خدانزديك است(علي وزيريان)، آن كه دريا مي‌رود(آرش معيريان)، شب‌ بخير فرمانده(انسيه شاه‌حسيني)، نسل جادويي(ايرج كريمي)، ‌عيسي بشير احمد(نادر طالب‌زاده)، اتوبوس شب(كيومرث پوراحمد)، آلبوم(رضا حيدرنژاد)، مواجهه(سعيد ابراهيمي‌فر)،‌ آدم (عبدالرضا كاهاني)، خون بازي(رخشان بني‌اعتماد و محسن عبدالوهاب)، روايت‌هاي ناتمام (پوريا آذربايجاني)، گناه من (مهرشاد كارخاني)، رؤياي خيس (پوران درخشنده)، آفتاب بر همه يكسان مي‌تابد (عباس رافعي)، آن سه (نقي نعمتي)، نقاب (كاظم راست‌گفتار)، پابرهنه در بهشت (بهرام توكلي)، پاپيتال (اردشير شليله)، من و نگين دات كام (حسين قناعت) و ارتفاع:45/6 (سيامك شايقي)، پرونده‌ هاوانا(عليرضا رئيسيان)، تك‌درخت‌ها(سعيد ابراهيمي‌فر)، چهار انگشتي (سعيد سهيلي)، قاعده بازي (احمدرضا معتمدي)، زمان مي‌ايستد (عليرضا اميني)، پاداش سكوت (مازيار ميري)، روز بر مي‌آيد (بيژن ميرباقري)، رئيس (مسعود كيميايي)، دست‌هاي خالي (ابوالقاسم طالبي)، اقليما (محمد مهدي عسگرپور)، سبز كوچك (غلامرضا رمضاني)، مخمصه (محمد‌علي سجادي)، محكومين بهشت (حجت‌الله سيفي)، احضار شدگان (آرش معيريان)، فرش ايراني(كارگروهي) و ژاني‌گه‌ل(جميل رستمي).

Younes 09-02-2007 02:59 AM

داوري مهرجویی و نمایش شش فیلم او در پوسان

http://www.sourehcinema.com/Images/N...erTb/t_bl2.gif « داريوش مهرجويي »:

علاوه بر داوري، شش فيلم من در پوسان به نمايش درمي‌آيد

« داريوش مهرجويي » با اشاره به برگزاري مراسم بزرگداشت وي در جشنواره پوسان در كنار داوري در اين جشنواره، اظهار داشت: در اين فستيوال، شش فيلم من به روي پرده مي‌رود و امكان نمايش « سنتوري » هم در پوسان وجود دارد.

به گزارش سایت سینمایی سوره، اين كازگردان كه اخيرا در دوازدهمين دوره جشنواره پوسان به عنوان رئيس هيئت داوران بخش « جريانات نو » انتخاب شده، اظهار داشت: اين جشنواره از اوايل اكتبر شروع مي‌شود و من حوالي همان زمان به كره سفرخواهم كرد.
وي افزود: بخش «جريانات نو» تنها بخش براي فيلم‌هاي تجربه‌گراي نسل جديد است كه در آسيا به صورت رقابتي برگزار مي‌شود و براي كشف استعداهاي تازه فيلمسازي و سازندگان فيلم‌هاي اول و دوم، در اين بخش «ج ريانات نو » جايزه 30 هزار دلاري براي هر سه كارگردان برگزيده اختصاص مي‌يابد.
مهرجويي همچنين از برگزاري بزرگداشت خود در جشنواره پوسان خبر داد و گفت: علاوه بر داوري در پوسان، در يك بخش مجزا نيز اين جشنواره چند فيلم از مجموعه كارهاي من را نمايش مي‌دهد.
وي ادامه داد: در اين برنامه قرار است: فيلم‌هاي گاو، هامون، بانو، سارا، درخت گلابي و بماني به نمايش درآيد.
مهرجويي در پاسخ به سؤال فارس در مورد امكان نمايش آخرين كار خود ( سنتوري ) در پوسان، افزود: امكان نمايش « سنتوري » در اين فستيوال وجود دارد اما اطلاع دقيقي در اين زمينه ندارم.
بنا بر اين گزارش،« داريوش مهرجويي » پس از «ا بوالفضل جليلي » و « عباس كيارستمي » به عنوان سومين داور ايراني جشنواره بين‌المللي سالانه فيلم پوسان در سه دوره اخير اين جشنواره برگزيده شده است.
جشنواره بين‌المللي فيلم « پوسان » كره جنوبي يكي از معتبرترين جشنواره‌‌هاي برگزار شده در سطح قاره كهن آسيا محسوب مي‌شود كه همه ساله در ماه اكتبر در شهر بوسان pusan برگزار مي‌شود و آن را به اختصار ( PIFF) مي‌نامند.
ديگر اعضاي داوران امسال بخش « جريانات نو» را در كنار مهرجويي، را نان يو (بازيگر چيني)، كريستين مونيگو (كارگردان رومانيايي)، گوران پاسكالويچ (كارگردان صرب) و لي چانگ‌دونگ (كارگردان كره‌اي) تشكيل مي‌دهند

Younes 09-02-2007 03:02 AM

فيلمبرداري «آتش سبز» در تهران به پايان رسيد

http://www.sourehcinema.com/Images/N...erTb/t_bl2.gif
فيلمبرداري « آتش سبز » در تهران به پايان رسيد

با فيلمبرداري صحنه‌هاي باقي‌مانده از فيلم «آ تش سبز »، فيلمبرداري اين فيلم در تهران به پايان رسيد.

به گزارش سایت سینمایی سوره به نقل از روابط عمومي فيلم «آتش سبز»، فيلمبرداري آخرين ساخته محمد‌رضا اصلاني كه 14 خرداد ماه در تهران و بيرجند آغاز شده بود، در تاريخ 6/6/86 در تهران به پايان رسيد.
بنا بر اين گزارش، فيلم سينمايي «آتش سبز» سرنوشت افسانه‌اي دختري به نام ناردانه است، كه در كودكي سروش ازدواج‌اش را با يك مرد مرده مي‌شنود. او براي گريز از اين سرنوشت خوف‌انگيز، ناخواسته گام در راهي دشوار مي‌گذارد.
مراحل تدوين «آتش سبز» كه از اواسط فيلمبرداري فيلم آغاز شده بود، همچنان به وسيله « امين اصلاني » ادامه دارد.
دست‌اندركاران «آتش سبز» عبارتند از: نويسنده و كارگردان: محمدرضا اصلاني، تهيه‌كننده: قاسم قلي‌پور، مدير فيلمبرداري: مرتضي پورصمدي، مدير توليد: مرضيه قريشي، مدير هنري: ژيلا مهرجويي، طراح چهره پردازي: محسن ملكي، طر احي لباس: شعله نواب‌تهراني، صدابردار: محمد مختاري، موسيقي: محمد رضا درويشي، تدوين: امين اصلاني، برنامه‌ريز: فاطمه زيوري، دستيار اول فيلمبردار، رسول تنهايي، عكاس: محسن رسول‌اف، تصوير‌بردار پشت صحنه: شهرام موبد، چهره‌پردازان: عليرضا باقربيگي، عطيه مهرپيوند، دستياران توليد: جمهور شكيبا، اكبر آقا محمدي، دستياران كارگردان: فاطمه زيوري، روزبه كافي، ايمان توكلي، محمد بايسته، منشي صحنه: ستاره سماوي، دستيار صدا: عليرضا كريم نژاد، دستياران فيلمبردار: منصور تنهايي، ميد يوسف پور، رضا كياني، مرتضي قاسمي، دستيار لباس: مهنوش عباسي، دستياران صحنه: مينا بزرگمهر، بهرام سربازي، حميد‌يضا عامري، محمد‌حسين جلادت، ساخت عروسك: محمد اعلمي، جلوه‌هاي ويژه: حسين طلابيگي، هماهنگي توليد: نگار همتي، هماهنگي توليد محلي بيرجند: مجيد لر، جامه‌داران: زبيده پهلوان، سميه قادري، خدمات: حسين حسيني فشمي، حسن خسروي، ولي‌الله رازي، فاطمه كوچي، عصمت رازي، توفيق حسين لي، حمل و نقل: حبيب قاسمي، محمود ابراهيمي، ميثم محمد‌خاني، تداركات: محمد علي‌ خسروي،‌مهدي جان نثار مقدم، سينه موبيل: سيد‌رضا واعظ، تاور كرين: حميد رضا گودرزي، حسن احدي، لابراتوار: مركز خدمات صنايع فيلم ايران، بازيگران: عزت‌الله انتظامي، مهتاب كرامتي، مهدي احمدي، فرخ نعمتي، آهو خردمند، پگاه آهنگراني، فهيمه نارمنجي و ...

Younes 09-02-2007 03:04 AM

يافتن 30 داور كه در طول سال فيلم نساخته باشند؛ كار سختي است

http://www.sourehcinema.com/Images/N...erTb/t_bl2.gif نظر دو سينماگر مستند درباره داوري بخش مستند جشن سينما

يافتن 30 داور كه در طول سال فيلم نساخته باشند؛ كار سختي است

يك مستند ساز گفت:‌ به نظرم هيأت انتخاب جشن سينما نبايد فيلمي در جشن داشته باشد اما پيدا كردن 30 نفر نيز كه در طول سال در ساخت فيلمي مشاركت نداشته باشند و بيايند فيلم‌ها را داوري كنند، كار بسيار سختي است.

به گزارش سایت سینمایی سوره، در پي حواشي پيش آمده در زمينه پذيرفته شدن فيلم‌هاي اعضاي هيئت انتخاب و داوري بخش مستند جشن سينما در اين بخش‌، پيروز كلانتري در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس درباره داوري بخش مستند جشن خانه سينما اظهار داشت: شخصا در اين دوره جشن خانه سينما جزو هيئت داوران بودم اما وقتي ديدم فيلمم در بخش مسابقه پذيرفته شده، از داوري انصراف دادم، چرا كه بهتر ديدم وقتي در بخش مسابقه هستم ديگر در داوري حضور نداشته باشم.
وي ادامه داد: البته اين نكته وجود دارد كه جشن خانه سينما نسبت به ديگر جشنواره‌هايي كه برگزار مي‌شود، داوران بيشتري دارد،مثلا در بخش مستند 30 نفر داور فيلمها را بررسي مي‌كنند.
اين مستندساز افزود: البته من عقيده دارم از آنجايي كه اين تعداد كم نيست و هر كدام از داوران جداگانه رأي مي‌دهند و با هم رايزني ندارند، حضور فيلم يك داور در بخش مسابقه خيلي تأثير مشخصي روي آراء‌ نمي‌گذارد.
وي به فارس گفت:در جمع داوراني كه به چند نفر محدود مي‌شوند،اين امكان وجود دارد كه از هم تاثير بگيرند و يا در رودربايستي واقع شوند اما در نحوه داوري جشن خانه سينما، گستردگي داوران و اهميت فرديت در راي‌گيري مانع اين تاثيرات مي‌شود.
كلانتري گفت: در نهايت به نظرم هيئت انتخاب نبايد فيلمي در جشن داشته باشد و درست نيست كه هيئت انتخاب از خودشان فيلم انتخاب كنند، اما در هيئت داوري چون نظرات جمع بندي مي‌شود، تأثيرش روي نتيجه زياد نخواهد بود، ضمن اينكه پيدا كردن 30 نفر كه در طول سال فيلمي نساخته باشند و بيايند و فيلم‌ها را داوري كنند كار بسيار سختي است.
از سوي ديگر، مهدي كرم‌پور در گفت‌و‌گو با خبرنگار سينمايي فارس درباره نحوه داوري بخش مستند جشن خانه سينما و حضور فيلم‌هاي داوران در اين رقابت گفت: اين مسئله بر آمده از يك مشكل آئين‌نامه‌اي است.
به گفته اين مستندساز و كارگردان سينما، شركت فيلم‌هاي مستند داوران در بخش مسابقه جشن خانه سينما اگر مشكلي دارد،به مشكل آيين‌نامه‌اي برمي‌گردد.
وي افزود: من در چهار دوره، داور جشن خانه سينما بودم و معتقدم اگر شركت فيلم‌هاي داوران در بخش مسابقه ايرادي داشته باشد، اين به مشكل آئين‌نامه‌اي جشن خانه سينما برمي‌گردد.
وي در اين‌باره ادامه داد: طبق آئين‌نامه، به داوران اين اجازه داده شده كه در بخش مسابقه شركت كنند و چون تخلف آئين‌نامه‌اي صورت نگرفته است، نمي‌توان ايرادي به اين مسئله گرفت.

Younes 09-02-2007 03:09 AM

"مصاحبه" صداگذاري مي‌شود

" مصاحبه " صداگذاري مي‌شود

فيلم سينمايي " مصاحبه " ساخته بهرام کاظمي هم اکنون توسط محمود موسوي صداگذاري مي‌شود.

به گزارش سايت سينمايي سوره، کاظمی گفت: "تدوین "مصاحبه" به تازگی توسط سیامک مهمان دوست به اتمام رسیده و هم اکنون محمود موسوی میکس و صداگذاری آن را انجام می دهد. آهنگساز فیلم نیز تا چند روز آینده مشخص خواهد شد. قصد دارم تا قبل از جشنواره فجر فیلم را به نمایش عمومی بگذارم و اگر شرایط مناسب باشد آن را آبان ماه به اکران درمی آورم."
" مصاحبه " مضمونی کمدی و اجتماعی دارد و داستان یک زن و شوهر جوان را روایت می کند که برای استخدام در شرکتی از رشت عازم تهران می شوند. اما در طول سفر و در تهران مشکلات متعدد سراغ آنها می آید. ماهایا پطروسیان، رامبد جوان، منوچهر علیپور، سعید پیردوست، محمد شیری و امیر نوری بازیگران اصلی فیلم هستند.
"مصاحبه" را کاظمی بر اساس فیلمنامه فرتاش مدرسی کارگردانی کرده است، حسین ملکی مدیر فیلمبرداری، فرامرز بادرامپور طراح صحنه و لباس، سعید صالحیان طراح چهره پردازی، محمد کتیرایی صدابردار، عباس شوقی جلوه های ویژه و بهروز رشاد مجری طرح، مدیر تولید و تهیه کننده فیلم هستند.
آخرین فیلم سینمایی کاظمی که دو سال قبل اکران شد " عروس فراری " با بازی امین حیایی و الناز شاکردوست بود. از دیگر ساخته های او می توان به " پادزهر " با بازی جمشید هاشم پور و " از صمیم قلب " با بازی فریبرز عرب نیا و ماهایا پطروسیان اشاره کرد.

Younes 09-02-2007 03:15 AM

"زنجيرکشان" از دي‌ماه آغاز مي‌شود

" زنجيرکشان " از دي‌ماه آغاز مي‌شود

فيلم سينمايي "زنجيرکشان" به کارگرداني جمال شورجه از دي‌ماه امسال جلو دوربين مي‌رود.

به گزارش سایت سینمایی سوره، احمد میرعلایی تهیه کننده "زنجیرکشان" درباره روند تولید آن گفت: "طرح اولیه فیلمنامه را پروانه معصومی نوشته بود، متن اولیه را زهرا خوشمرام نوشت و مینو فرشچی بازنویسی آن را بر عهده داشت. از مدتی قبل هم حمید سلیمی زیر نظر جمال شورجه بازنویسی نهایی را انجام می دهد و هنوز این مرحله ادامه دارد."
وی ادامه داد: "با توجه به اینکه فیلم مضمونی خاص دارد، به همین خاطر روی افزایش سطح کیفی فیلمنامه تاکید زیاد داریم. به گونه ای که قرار بود از شهریور امسال فیلم جلو دوربین برود، اما توجه به مسئله کیفیت متن با توجه به نظرات مشترک بنده، شورجه و معصومی باعث به تعویق افتادن مرحله فیلمبرداری شده است."
این تهیه کننده با اشاره به زمان آغاز فیلمبرداری پس از آخرین حج عمره امسال یادآور شد: "ما برای سفر به عربستان بخشی از هماهنگی های سفر را با همکاری روابط عمومی ستاد حج انجام دادیم، اما تصمیم نهایی بر این شد تا شرایط سفر در اواخر آذرماه امسال فراهم شود و گروه به مکه برود تا در زمان انجام حج تمتع تصاویر مربوط به فیلم گرفته شود."
فیلم سینمایی " زنجیرکشان " داستان زن و شوهری است که مشتاق رفتن به حج هستند. اما شرایط حضور در این سفر فقط برای زن مهیا می شود. این موضوع با توجه به حضور وی در کاروان و قصه زندگی برخی افراد حاضر در این گروه اتفاقات و شرایطی تازه به خود می گیرد.

Younes 09-03-2007 02:23 PM

شش فيلم مطرح سينماي جهان در سينما كوچك حوزه هنري روي پرده مي‌رود

شش فيلم مطرح سينماي جهان در سينما كوچك حوزه هنري روي پرده مي‌رود

شش فيلم مطرح سينماي جهان از فردا (دوشنبه) در سينما كوچك حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي به نمايش در مي‌آيد.

به گزارش سايت سينمايي سوره، حوزه هنري، فيلم‌هاي " دردسر در بهشت "، " بودن يا نبودن " و" بيوه خوشحال " ساخته ارنست لوبيچ از آثار نمايشي در سينما كوچك هستند.
" دوازده ميمون " از تري گيليام، " حكومت نظامي " از ادوارد زوئيك و " قمار بازان " ساخته جان دال، عناوين ديگر آثار جدول اكران سينما كوچك حوزه هنري را تشكيل مي‌دهد.
همچنين برنامه نمايش فيلم مستند " راز " ساخته دريوهريون به همراه كارگاه عملي با موضوع فيلم در جدول كاري سينما كوچك جاي گرفته است.
برنامه نمايش آثار مطرح سينماي جهان تا 14 ?شهريور ماه ادامه دارد.

Younes 09-03-2007 02:39 PM

جشنواره‌ "منبر طلايي" روسيه ميزبان سينماي ايران شد

جشنواره‌ " منبر طلايي " روسيه ميزبان سينماي ايران شد

" مسيح "، " ابراهيم خليل‌الله " و " آفتاب بر همه يكسان مي‌تابد " در جشنواره‌ منبر طلايي روسيه به نمايش درمي‌آيد.

به گزارش سايت سينمايي سوره، فيلم‌هاي " مسيح " به كارگرداني نادر طالب‌زاده، "ا براهيم خليل‌الله " به كارگرداني محمد رضا ورزي و " آفتاب بر همه يكسان مي‌تابد" به‌كارگرداني عباس رافعي در سومين دوره‌ جشنواره بين‌المللي سينماي مسلمان تحت‌عنوان " منبر طلايي " از 15 تا 21 شهريور ماه سال جاري اكران مي‌شوند.
اين جشنواره در شهر " كازان " واقع در جمهوري " تاتارستان " روسيه برگزار مي‌شود و فيلم‌هاي " مسيح " و " ابراهيم " در بخش مسابقه و " آفتاب بر همه يكسان مي‌تابد " در بخش خارج از مسابقه به نمايش درخواهند آمد.
" مسيح " " توليد شبكه يك سيما " ابراهيم، توليد شبكه دوم سيما و آفتاب بر همه يكسان مي‌تابد از توليدات شبكه سحر مي‌باشد و اداره كل رسانه بين الملل سيما (CMI) عرضه جهاني آنها را به عهده دارد.

Younes 09-03-2007 02:54 PM

سامان مقدم "سن‌پترزبورگ" را مي‌سازد

سامان مقدم " سن‌پترزبورگ " را مي‌سازد

سامان مقدم به زودي بر اساس فيلمنامه پيمان قاسم‌خاني فيلم جديد خود " سن‌پترزبورگ" را جلو دوربين مي‌برد.

به گزارش سايت سينمايي سوره، تهيه کننده فيلم سينمايي "سن پترزبورگ" گفت: "نام پروژه جديد مقدم به صورت موقت انتخاب شده و در زمان توليد تغيير خواهد کرد. در حال حاضر قاسم خاني نگارش فيلمنامه را به پايان رسانده و بر اساس برنامه قصد داريم توليد آن را از اوايل آذرماه سال جاري شروع کنيم."
حميد اعتباريان درباره داستان فيلم جديد سامان مقدم گفت: "پروژه سينمايي "سن‌پترزبورگ" در ژانر کمدي قرار دارد و داستان آن درباره دو دوست است که دائم در حال بلوف زدن هستند. اين فيلمنامه به اعتقاد خود قاسم خاني بهترين اثري است که تا به حال وي نوشته است."
اعتباريان در پايان ابراز اميدواري کرد " سن پترزبورگ " براي اکران نوروزي آماده شود. اين نخستين اثر سينمايي مقدم است که خارج از دفتر هدايت فيلم تهيه و توليد مي شود. " سياوش "، " پارتي "، " مکس "، " کافه ستاره " و " صد سال به اين سال‌ه ا" فيلم هايي هستند که مقدم پيش از "سن پترزبورگ" آنها را به تهيه کنندگي برادران شايسته کارگرداني کرده است

Younes 09-03-2007 03:03 PM

تعدادي از اهالي سينما: سينما را زنده بخواهيم

«روز ملي سينما را دريابيم»

تعدادي از اهالي سينما: سينما را زنده بخواهيم

در حالي كه كمتر از ده روز تا 21 شهريور ماه، روز ملي سينما در ايران باقي است، تعدادي از اهالي سينما خطاب به مسوولان و هنرمندان تاكيد كردند؛ «سينما و روز آن را دريابيم».

به گزارش سايت سينمايي سوره، رئيسيان: قدرت سينما به ماهيت آن است , رسانه‌ها روز ملي سينما را از ياد نبرند
عليرضا رئيسيان رئيس كانون كارگردانان سينماي ايران با بيان اينكه قدرت سينما به ماهيت آن است، نه به هفته و روزي كه به نام آن نامگذاري مي‌شود گفت: خوشبختانه روز ملي سينما توسط خود سينماگران انتخاب شده است و هر ساله 21 شهريور ماه روز سينما را با جشن سينما جشن مي‌گيريم و اين موضوع از آن جهت جاي خرسندي دارد كه اين اقدام از طرف دولت يا نهادهاي رسمي انجام نشده و به همين دليل به‌واقع مي‌توان، اين روز را به عنوان يك روز "ملي" مطرح كرد.
كارگردان " ايستگاه متروك " با بيان اينكه، سينما عنصر تعيين كننده‌ي در معادلات اجتماعي است به ايسنا گفت: امروزه نشان توسعه جوامع، در عناصر فرهنگي‌ آن جستجو مي‌شود كه مهم‌ترين آنها هنر و بعد هم با فاصله‌ي كمي ورزش" است و سينماي ايران به عنوان مردمي‌ترين و موثرترين " هنر " بعد از انقلاب توانسته اين جايگاه و ارتباط را با مردم برقرار بكند.
رئيسيان گفت: اساسا اگر تصميم گيرنده‌ها را در سه راس مثلث مسئولين دولتي، دست‌اندركاران و مردم در نظر بگيريم، حداقل دو راس از اين جريان به شدت سينما را طي اين سالها در اوج نگه داشتند، اما مسئولين خيلي احساس مثبتي ـ خصوصا در دوره‌هاي اخير ـ نسبت به سينما نشان نداده‌اند.
رييس كانون كارگردانان در عين حال معتقد است: اين روند به نفع سينما است كه خود دست اندركاران و فيلم سازان و عناصر اصلي سينما بيش از پيش در حفظ استقلال سينما و پيش بردن استاندارد فيلم‌ها كوشش كنند و خودشان براي رفع مشكلاتشان همت داشته‌اند.
وي درپايان سخنانش اظهار اميدواري كرد: رسانه‌هاي تاثيرگذاري چون تلويزيون همچون پوششي كه براي تجمع سينماگران دادند، روز ملي سينما را نيز از ياد نبرند.

Younes 09-03-2007 03:17 PM

روزملي به فرهنگ يك كشور اختصاص دارد؛ خواسته‌هاي مردم و سينما را ارزيابي كنيم

منوچهر محمدي:

روزملي به فرهنگ يك كشور اختصاص دارد؛ خواسته‌هاي مردم و سينما را ارزيابي كنيم

زماني كه در روز شمار تاريخي يك كشور، روزي را به عنوان روز ملي داريم، معنايش اين است كه اين مساله يا پديده آن قدر ارزش و اهميت داشته است كه روزي را به آن اختصاص بدهند.

به گزارش سايت سينمايي سوره، وي ادامه داد: بنابراين روز ملي سينما پيش از آن كه به سينماگران اختصاص پيدا كند، به فرهنگ كشور اختصاص پيدا مي‌كند. يعني سينما بخشي از فرهنگ كشور، به عنوان پيشتازترين و مطرح ‌ترين و مهم ترين بخش فرهنگي كه با تمام تلاش و پويايي زنده بودني كه در اين بخش وجود دارد، نشان داده است اين بخش از درجه اهميت بالايي برخوردار است، بنابراين طبيعتا به همان اندازه كه سينماگرها احساس تعهد و بزرگداشت نسبت به چنين روزي دارند، ساير بخشهاي جامعه در وهله اول مطبوعات و رسانه‌ي ملي و در مرحله‌ي بعدي مسئولين كه موضوع سينما به كارشان مربوط مي‌شود، بايستي در اين روز و فرصتي را كه پيرامون اين روز تشكيل مي‌شود را مغتنم بشمارند و مسايل خودشان را در ارتباط با حوزه‌هاي ديگر مطرح كنند. همچنين از اين فرصت استفاده بكنند تا شرايطي فراهم شود، پاره‌اي از مشكلات سينما از حد جمع‌هاي تخصصي فراتر برود و در يك سطح عمومي‌تري به آن پرداخته شود.
محمدي معتقد است: رسانه‌ها حتي با صحبت با مردم و دريافت توقع‌ آنها و خواسته‌شان از سينما مي‌توانند بخشي از اين صورت مساله را تشكيل بدهند. اين درحالي است كه متاسفانه در اين سالها كار بنيادي در اين رابطه انجام نشده است و شايد اگر يك مجموعه‌اي از پژوهش و تحقيق‌ها انجام مي‌شد كه خواسته‌هاي متقابل مردم و سينما در آن ارزيابي موشكافانه‌اي مي‌شد، مسايل في‌مابين سينما و حوزه‌هاي ديگر در روز ملي سينما نيز مطرح مي‌شد.

Younes 09-03-2007 03:24 PM

نخستين اكران «ساعت 25» در تالار انديشه حوزه هنري

در چهارمين برنامه نمايش فيلم هيأت اسلامي هنرمندان صورت مي‌گيرد

نخستين اكران « ساعت 25» در تالار انديشه حوزه هنري

فيلم «ساعت 25» براي اولين بار پس از جشنواره فيلم فجر، در چهارمين برنامه نمايش فيلم هيأت اسلامي هنرمندان، نمايش درمي‌آيد.

به گزارش سايت سينمايي سوره به نقل از روابط عمومي هيأت اسلامي هنرمندان، در چهارمين برنامه از سلسله برنامه‌هاي معرفي و نمايش اثار سينمايي با رويكرد ارزشي، مثبت و هنري كه در جشنواره فيلم فجر سال گذشته توليد وعرضه شده‌اند، «ساعت 25» به كارگرداني « مسعود آب‌پرور » و تهيه كنندگي « سيدكمال طباطبايي »، عصر روز چهارشنبه 14 شهريورماه سال‌جاري در تالار انديشه حوزه هنري پخش و به دست‌اندركاران آن جوايزي اهدا خواهد شد.
در «ساعت 25» كه 84 دقيقه و محصول سيما فيلم بوده، بازيگراني چون امين تارخ، پريوش نظريه، شاهرخ فروتنيان، افسانه چهره‌آزاد، قاسم زارع، علي طباطبايي و مهدي سلوكي به ايفاي نقش پرداخته‌اند.
اين فيلم روايت مردي به نام « طاها » است كه پس از 18 سال رزم و اسارت، به وطن باز مي‌گردد اما تغييرات و دگرگوني‌هاي عميقي كه صورت گرفته وي را بهت زده مي‌كند.

Younes 09-03-2007 03:30 PM

كيفيت داوري، جشن يازدهم سينما را درخشان كرد

عليرضا زرين دست:

كيفيت داوري، جشن يازدهم سينما را درخشان كرد

عليرضا زرين دست گفت: خوب بودن كيفيت داوري آثار سينمايي، جشن يازدهم را تبديل به يكي از بهترين دوره‌هاي جشن خانه سينما كرد.

به گزارش سايت سينمايي سوره، اين فيلمبردار سينماي ايران گفت: داوران جشن امسال به دور از هرگونه باند‌بازي، به فيلم‌هاي جشن نگاه مي‌كردند و در اكثر موارد بلافاصله آراي خود را در سالن نمايش صادر مي‌كردند كه اين موضوع باعث سلامت داوري آثار مي‌شد.
وي افزود: اين سومين دوره‌اي است كه من داور جشن خانه سينما هستم و اين روش داوري، بهترين روشي است كه در دوره‌هاي مختلف اين جشن بوده است.
زرين دست در ادامه در مورد كيفيت آثار سينمايي به نمايش در آمده در جشن خانه سينما گفت: اگر بخواهيم سنجشي در مورد فيلم‌ها انجام دهيم بايد فيلم‌ها را با واكنش مخاطب بسنجيم و مخاطب نمي‌تواند با همه فيلم‌هايي كه من در اين جشن و يا جشنواره سال قبل ديدم ارتباط برقرار كند چون مضمون اين آثار تا حد زيادي براي مخاطبان سنگين است و درك آن راحت نيست.
زرين دست ضمن اشاره به روند روبه رشد افتتاح و بازسازي سالن‌هاي سينمايي در تهران و شهرستان‌ها گفت: سالن‌سازي به شكل خوبي انجام مي‌شود و اين مي‌تواند باعث جذب مخاطبان هرچه بيشتر شود اما براي اينكه تماشاگر بتواند با فيلم‌ها ارتباط برقرار كند و ديگران را تشويق به حضور در سالن سينما بكند، بايد نوعي دگرديسي و چرخش در فيلم‌ها به وجود بيايد و آثاري ساخته شود كه بتواند ارتباط خوبي با مخاطب برقرار كند.

Younes 09-03-2007 03:37 PM

جشن خانه سينما سياسي است

جشن خانه سينما سياسي است

جشن خانه سينما و جشن‌هايي که در حاشيه آن برگزار مي‌شود، تا حدودي رنگ و بوي سياسي به خود گرفته‌اند.

به گزارش سايت سينمايي سوره، حسن توکل نيا درباره اهميت برگزاري جشن خانه سينما گفت: "متاسفانه جشن خانه سينما رنگ و بوي سياسي به خود گرفته و اگر چنين نبود مي توانست بهترين جشن براي اهالي سينما باشد. جشن خانه سينما رويدادي سينمايي است که به ظاهر اهالي سينما فکر مي کنند خود آن را برگزار مي کنند و حتي دچار توهم شده اند که اهميتي به مراتب بيش از جشنواره فجر دارد."
اين تهيه کننده سينما که دو فيلم "تله" و "اگه مي‌توني منو بگير" را از جشن امسال خارج کرده، با اشاره به هزينه‌هايي صرف شده براي برگزاري جشن افزود: "همه دوست دارند در طول سال جشني براي خانواده برگزار کنند، به شرطي که برپايي جشن باعث غفلت از خرج هاي اصلي نشود. متاسفانه در حالي که اهالي صنوف خانه سينما با مشکلات عديده رو به رو هستند، براي برپايي جشن هزينه هاي گزاف مي شود."
توکل نيا با تاکيد بر اين نکته که مسئولين خانه سينما به جاي چاره انديشي براي حل مشکلات اهالي سينما به فکر تخطئه رقيبان خود هستند، تصريح کرد: "مشخص نيست در حالي که اهالي خانه سينما با مشکلات بزرگي چون مشکل مسکن رو به رو هستند، چرا مسئولين خانه به جاي حل آنها به مسائل جنبي و جبهه گيري عليه يکديگر فکر مي کنند."
وي در پايان يادآور شد امکانات خانه سينما بايد به شکل درست و اصولي در خدمت اهالي خانه سينما باشد نه فقط در دست عده اي خاص.

Younes 09-03-2007 04:57 PM

بازبيني لوکيشن‌هاي "لاک‌پشت‌ها" در آلمان

بازبيني لوکيشن‌هاي " لاک‌پشت‌ها " در آلمان

ابوالحسن داودي براي بازبيني لوکيشن‌هاي فيلم جديد خود "لاک‌پشت‌ها" هفته آينده به آلمان سفر مي‌کند.

به گزارش سايت سينمايي سوره، داودي در توضيح بيشتر اين خبر گفت: "با تعدادي از بازيگران و عوامل فني براي حضور در "لاک‌پشت‌ها" مذاکراتي را آغاز کرده ايم و قصد دارم ظرف 10 روز آينده براي بازبيني لوکيشن ها به آلمان سفر کنم. پس از بازگشت مذاکراتمان را با بازيگران مورد نظر قطعي خواهيم کرد تا از اواسط پائيز فيلمبرداري را در آلمان آغاز کنيم."
فيلمبرداري فاز اول پروژه سينمايي "لاک پشت ها" در دو مرحله اواسط فروردين و اواخر خردادماه در جزيره قشم به انجام رسيد که در اين مرحله تصاوير مربوط به تخمگذاري و حرکت دسته جمعي لاک پشت ها ضبط شد.
داودي پيش از اين از حضور قطعي عزت الله انتظامي در اين پروژه خبر داده و عنوان کرده بود بهرام رادان و گلشيفته فراهاني گزينه هاي احتمالي براي بازي در فيلم جديدش هستند. وي "لاک پشت ها" را بر اساس فيلمنامه فريد مصطفوي مي‌سازد.

Younes 09-03-2007 05:03 PM

براي تقويت سينماي ميانسالي فيلم مي‌سازم

مظفري:

براي تقويت سينماي ميانسالي فيلم مي‌سازم

مجيد مظفري که به تازگي دومين فيلم خود در مقام کارگردان را جلو دوربين برده، علت گرايش خود به فيلمسازي را تقويت سينماي ميانسالي عنوان کرد.

به گزارش سايت سينمايي سوره، اين بازيگر سينما و تلويزيون درباره گرايش خود به فيلمسازي گفت: "سينماي ايران از دهه 60 با جوانان کار کرد نه براي آنان و من معتقدم اين سينما به اين شکل ماندگار نخواهد ماند، چرا که سينماي ماندگار سينماي ميانسالي است، سينمايي که دنيا به سمت آن گرايش پيدا کرده است."
وي در ادامه افزود: "زماني در سينماي ما فيلم هايي مثل " شير سنگي "، " در مسير تندباد "، " مسافران " و ... ساخته مي شد، وقتي به آن دوران نگاه مي کنم از خود مي پرسم اين آثار چطور و بر اساس چه مديريت و سياستي ساخته مي شد و چرا الان کارگرداناني مثل بيضايي، بزرگ نيا، جعفري جوزاني، تقوايي و ... ديگر کار نمي کنند."
مظفري با تاکيد بر اين نکته که سينماي ايران بيشتر با جوانان کار مي کند تا ميانسالان گفت: "در حال حاضر سينماي ما بيشتر با جوان ها مخصوصا کساني که تحصيلات اين کار را دارند کار مي کند. اگر سينماي ما مي خواهد رشد کند بايد به سمت سينماي ميانسالي برود و الان هم بسياري از فيلمسازان هنري به سمت اين سينما گرايش پيدا کرده اند."
مجيد مظفري دومين تجربه کارگرداني خود را در قالب فيلمي تلويزيوني با نام "بعد از روز آخر" جلو دوربين برده است. اين تله فيلم محصول گروه فيلم و سريال شبکه دو به تهيه کنندگي سيداحمد ميرعلايي است. مظفري فيلم جديد خود را در ژانر پليسي و بر اساس فيلمنامه حجت قاسم زاده اصل کارگرداني مي کند.
در " بعد از روز آخر " علاوه بر خود مظفري بازيگراني چون شاهرخ فروتنيان، رحيم نوروزي، اکرم محمدي، سيروس کهوري نژاد و افشين نخعي بازي مي‌کنند. مظفري پيش از اين فيلم سينمايي " قلب هاي ناآرام " را به عنوان اولين تجربه فيلمسازي خود به ثبت رسانده است.

Younes 09-03-2007 05:10 PM

يك كارگردان: سينماي ملي تنها با تقويت جايگاه فيلم فرهنگي احيا مي‌شود

يك كارگردان: سينماي ملي تنها با تقويت جايگاه فيلم فرهنگي احيا مي‌شود

" عليرضا اميني " از كارگردانان سينما گفت: سينماي ملي تنها با توجه و تقويت سينماي فرهنگي و زمينه عرضه توليدات اين بخش احيا مي‌شود.

به گزارش سايت سينمايي سوره، وي افزود:سينماي ملي دربرگيرنده همه نگاه‌ها در سينما از جمله وجوه فرهنگي و هنري آن است.
كارگردان فيلم‌هاي " نامه‌هاي باد " و " زمان مي‌ايستد " ادامه داد: سينماي ملي فقط به آثار اكران و يا چند طرح سينمايي خلاصه نمي‌شود، بلكه اين سينما همه وجوه هنر- صنعت سينماي كشور را در برمي‌گيرد.
اميني تصريح كرد: با چند فيلم اندك نمي‌توان داعيه سينماي ملي داشت، دستگاه‌هاي مختلف بايد از ايده سينماي ملي حمايت و نسبت به سرمايه‌گذاري در احياي آن اقدام كنند.
اين كارگردان با اشاره به نزديك شدن به " روز ملي سينما "، گفت: بايد مسئولان سينما را باور كنند و نسبت به تقويت جايگاه آثار فرهنگي در اين حوزه تلاش نمايند.
وي به برخي مشكلات حوزه سينماي فرهنگي اشاره كرد و يادآور شد: نبايد آثار سينماي فرهنگي را به نمايش در جشنواره‌ها محدود كرد.
اميني خواستار ايجاد زمينه مناسب براي توليد و نمايش فيلم‌هاي فرهنگي و ظرفيت‌سازي در جامعه براي اين نوع سينما شد.

Younes 09-03-2007 05:20 PM

جشن بزرگ انجمن جلوه‌هاي ويژه سينما برگزار مي‌شود

جشن بزرگ انجمن جلوه‌هاي ويژه سينما برگزار مي‌شود

نخستين همايش تجليل از هنرمندان جلوه‌هاي ويژه سينماي ايران چهارشنبه در تالار اجتماعات خانه سينما برگزار مي‌شود.

به گزارش سایت سینمایی سوره، روابط عمومی خانه سینما اعلام کرد در این برنامه که با حضور هنرمندان سینمای ایران و مسئولان فرهنگی هنری کشور برپا خواهد شد، از پیشکسوتان این حرفه قدردانی به عمل می‌آید و فیلم‌هایی از فعالیت دست‌اندرکاران این رشته در عرصه سینمای ایران به نمایش گذاشته می‌شود.
این مراسم راس ساعت 18 روز چهارشنبه 14 شهریورماه آغاز می‌شود و با اجرای موسیقی زنده همراه خواهد بود. شورای مرکزی انجمن جلوه‌های ویژه سینمای ایران از هنرمندان و دست‌اندرکاران سینمای کشور دعوت می‌کند در این همایش که برای نخستین بار برگزار می‌شود، شرکت کنند.

Younes 09-03-2007 05:29 PM

معرفي نامزدهاي بخش مستند جشن خانه سينما

معرفي نامزدهاي بخش مستند جشن خانه سينما

فهرست نامزدهاي دريافت تنديس بخش مستند يازدهمين جشن خانه سينما که جشن آن فردا در فرهنگسراي هنر برگزار مي‌شود، اعلام شد.

به گزارش سایت سینمایی سوره ، هیئت داوران بخش مستند یازدهمین جشن خانه سینما نامزدهای این بخش را پس از بازبینی فیلم‌های برگزیده هیأت انتخاب به این شرح اعلام کرد:
بخش بهترین پژوهش مستند: " تهران انار ندارد " مسعود بخشی، " ترانه اندوهگین کوهستان " حامد خسروی، " ایران در اعلان " محمدرضا فرزاد، " تهران چند درجه ریشتر" پیروز کلانتری و " سرزمین گمشده " وحید موسائیان.
بخش بهترین کارگردانی فیلم مستند کوتاه: " روزهای بی‌تقویم " مهرداد اسکویی، " ایران در اعلان " فرحناز شریفی، " تیشتر " حسن نقاشی، " ترانه اندوهگین کوهستان " حامد خسروی و " تهران چند درجه ریشتر " پیروز کلانتری.
بخش بهترین فیلم مستند کوتاه (تهیه‌کننده): " حیات وحش ایران " به تهیه‌کنندگی سیدمانی میرصادقی، " طعم خورشید " به تهیه‌کنندگی محمدرضا جامعی و عباس امینی، "روزهای بی‌تقویم" به تهیه‌کنندگی مهرداد اسکویی، " فرشتگان آلوده صورت " به تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و آرزو برادران ابراهیمی، "ترانه اندوهگین کوهستان" به تهیه‌کنندگی حامد خسروی و "ایران در اعلان" به تهیه‌کنندگی ارد عطارپور.
بخش بهترین کارگردانی فیلم مستند بلند: "تهران انار ندارد" به کارگردانی مسعود بخشی، "لی لی کجاست؟" به کارگردانی محمد شیروانی و "سرزمین گمشده" به کارگردانی وحید موسائیان
بخش بهترین فیلم مستند بلند: (تهیه‌کننده): "تهران انار ندارد" به تهیه‌کنندگی مسعود بخشی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و شبکه اول سیما، "لی لی کجاست؟" به تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، "سرزمین گمشده" به تهیه‌کنندگی وحید موسائیان و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

Younes 09-03-2007 05:35 PM

جشن خانه سينما نشانگر عظمت سينماي ايران است

جشن خانه سينما نشانگر عظمت سينماي ايران است

برپايي باشکوه جشن خانه سينما به همه يادآوري مي‌کند که سينما چقدر براي اصحاب آن عزيز است و عزت دارد.

به گزارش سايت سينمايي سوره، فرشته طائرپور درباره برپایی جشن خانه سینما گفت: "برگزاری جشن خانه سینما از لحاظ روانی تاثیری عمیق بر اهالی سینما دارد و باعث دلگرم شدن آنها برای تداوم فعالیت حرفه ای شان می شود. شکوه و ویژگی مراسم جشن همه را اعم از سینمایی و غیرسینمایی متوجه این موضوع می کند و از این طریق می توان متوجه شد سینما چگونه با همه مشکلات و کمبودها سربلند و توانمند به راهش ادامه می دهد."
وی در ادامه افزود: "جشن خانه سینما نشانه ای از احترام سینمای ایران به خود و عوامل آن است و فرصت خوبی است که تولیدات یک سال سینمای ایران مورد بررسی کارشناسانه قرار بگیرد و از سوی دیگر زمینه ای را ایجاد کند تا ببینیم سینمایی که قاعدتا آینه تمام نمای جامعه است، در سال جاری بازگوکننده چه اتفاقاتی است."
داور جشن یازدهم خانه سینما با بی اساس خواندن برخی هیاهوهای مخرب که سعی دارند اثبات کنند جشن امسال از کیفیت مناسبی برخوردار نیست، تصریح کرد: "تعداد فیلم های داوری شده و حضور جدی و مسئولانه جمع کثیری از داوران نشان می دهد که جشن امسال در کیفیت و نظم چگونه برتر از تمام دوره های قبل است."
تهیه کننده فیلم " زن دوم " در پایان اظهار امیدواری کرد جشن یازدهم مانند جشن صد سالگی سینمای ایران با چنان شکوهی برگزار شود تا سال ها خاطره آن بر زبان و دل سینماگران ماندگار باشد.

Younes 09-03-2007 05:52 PM

ميرباقري "دوزخ، برزخ، بهشت" را مي‌سازد

ميرباقري " دوزخ ، برزخ ، بهشت " را مي‌سازد

بيژن ميرباقري فيلمنامه "دوزخ، برزخ، بهشت" را به عنوان سومين تجربه فيلمسازي خود آماده ساخت دارد.

به گزارش سایت سینمایی سوره، این کارگردان سینما گفت: "پس از منتفی شدن ساخت فیلم "آن دیگری" به زودی ساخت فیلم "دوزخ، برزخ، بهشت" را به تهیه کنندگی سعید شاهسواری آغاز می کنم. این فیلم ساختاری اپیزودیک دارد و به رابطه آدم ها در جامعه امروز می پردازد. این هفته برای گرفتن پروانه ساخت این فیلم اقدام خواهم کرد."
میرباقری در بخش مسابقه یازدهمین جشن خانه سینما نیز با فیلم کوتاه "زیر پلک" حضور دارد. این فیلم که به تهیه کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ساخته شده، درباره مشکلات و مسائل جوانان امروز است و در آن لیلا زارع، حامد بیسادی و غفور صدر خسروی بازی می‌کنند.
این کارگردان سینما فیلم "روز برمی آید" را در نوبت اکران دارد که در بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر سال گذشته به نمایش درآمد. " ما همه خوبیم " دیگر فیلم میرباقری در مقام کارگردان است که با تحسین منتقدان مواجه شد.

Younes 09-03-2007 05:55 PM

شاهكار «گوركي» بر پرده سينما تك سپيده

شاهكار « گوركي » بر پرده سينما تك سپيده

نسخه 35 ميلي متري فيلم سينمايي « مادر » ساخته « وسولو‌د پودوفكين » ساعت 18 يكشنبه 11 شهريور در سينما تك سپيده روي پرده مي‌رود.

به گزارش سایت سینمایی سوره به نقل از واحد خبر حوزه هنري، پودوفكين فيلمنامه اين فيلم صامت را از رمان «مادر » نوشته « ماكسيم گوركي » اقتباس كرده و سرگذشت مادري را روايت مي‌‌كند كه همه عمر در بينوايي و تهيدستي به سر برده و به تسليم و سكوتي حيواني تن داده است. وي پس از مرگ شوهر، بر اثر فعاليت‌هاي پنهاني كه پسرش در راه انقلاب انجام مي‌دهد، به تدريج ذهني روشن مي‌يابد و ميل به آزادي و احقاق حق در وجودش ريشه مي‌گيرد.
علاقه‌مندان آن دسته از فيلم‌هاي سينمايي كه از آثار سترگ ادبي اقتباس شده‌اند، مي‌توانند با مراجعه به سينما سپيده از جدول نمايش اين سينما مطلع شوند.
پيشتر فيلم‌هاي كچ 22، اتللو و دن كيشوت در برنامه نمايش فيلم‌هاي اقتباسي سينما تك سپيده روي پرده رفته بودند.

Younes 09-03-2007 06:00 PM

"پدرهايي که از کتابخانه به امانت گرفتم" فيلم جديد نيکخواه آزاد

" پدرهايي که از کتابخانه به امانت گرفتم " فيلم جديد نيکخواه آزاد

وحيد نيکخواه آزاد با نوشتن فيلمنامه‌اي بر اساس رمان "پدرهايي که از کتابخانه به امانت گرفتم" سومين فيلم بلند سينمايي خود را جلو دوربين مي‌برد.

به گزارش سایت سینمایی سوره، این فیلمساز در در توضیح بیشتر خبر گفت: "بر اساس رمان "پدرهایی که از کتابخانه به امانت گرفتم" طرحی به شورای اقتباسی بنیاد سینمایی فارابی ارائه دادم و این طرح به اتفاق آراء تصویب شد. حالا قصد دارم با همکاری حدیث غلامی نگارش فیلمنامه را بر اساس این رمان آغاز کنم."
نیکخواه آزاد در ادامه با تاکید بر این نکته که داستان فیلم جدیدش فضایی فانتزی دارد افزود: "این فیلم روایتگر داستان پسربچه ای است که چندان از پدرش راضی نیست و معتقد است پدرش آدمی معمولی است. بنابراین به کتابخانه ای می رود که می تواند در آن پدر مطلوب خود را انتخاب کند. او پدر خود را در کتابخانه به امانت می گذارد و به جای آن پدری ورزشکار به امانت می گیرد."
این کارگردان سینما و تلویزیون در پایان خاطرنشان ساخت که فیلم جدیدش مانند " نصف مال من، نصف مال تو " در ژانر کودک و بزرگسال قرار دارد. نیکخواه آزاد پیش از این با همکاری غلامی فیلمنامه تله فیلم " هدیه شب عید " را به نگارش درآورده بود که این فیلم نوروز امسال از شبکه تهران پخش شد.

Younes 09-03-2007 06:09 PM

فرهاد ورهرام و رسول‌اف فيلم‌هاي خود را از مسابقه‌ي مستند خارج كردند

طي نامه‌ي به دبير جشن يازدهم

فرهاد ورهرام و رسول‌اف فيلم‌هاي خود را از مسابقه‌ي مستند خارج كردند

فرهاد ورهرام و محمد رسول‌اف به طور جداگانه و طي نامه‌هايي به دبير يازدهمين جشن بزرگ سينماي ايران خواستار خروج فيلمهاي خود از مسابقه جشن مستند شدند.

به گزارش سایت سینمایی سوره، در پي ارسال اين نامه پرويز پرستويي نيز با قدرداني از سعه صدر دوستان و ضمن احترام به آراي هيات انتخاب و داوران بخش مستند و با تاكيد بر عدم هر گونه مشكلي در آيين‌نامه، با پذيرش تقاضاي دوستان هنرمند، فيلم‌هاي فوق را از فهرست كانديداهاي جشن مستند خارج كرد.»
طبق نمابر ارسالي از سوي دبيرخانه‌ي جشن يازدهم، «دبير جشن يك بار ديگر از فرهاد ورهرام و رسول‌اف كه مسوولانه و صميمانه در هيات انتخاب بخش مستند حضور داشتند، تشكر و قدرداني كرده است.
گفتني است: برگزيدگان بخش مستند يازدهمين جشن سينماي ايران يكشنبه 11 شهريور ماه در فرهنگسراي هنر ارسباران معرفي مي‌شوند.
در اين برنامه 5 تنديس جشن سينما به برگزيدگان سال سينماي مستند اهدا خواهد شد.
رضا ميركريمي در نشست خبري بخش مستند در پاسخ به سوالي درباره حضور بعضي از اعضاي هيات انتخاب بخش مستند كه فيلمي هم در جشن دارند گفته بود: افتخار ما اين است كه همه متخصصين در طول سال كار كنند و همه هم در داوري شركت كنند و چون تعداد داوران و هيات انتخاب زياد است ضريب خطا كم مي‌شود.
فرهاد ورهرام از اعضاي هيات انتخاب هم در همان نشست گفته بود: من به همراه آقاي رسول‌اف كه ايشان هم فيلمي دارند، هنگام نمايش فيلم‌هايمان نشان منفي داديم.
محمد رسول‌اف با مستند " باد دبور " و فرهاد ورهرام با مستند " گذر شهر برآب " در جشن سينما حضور داشتند.

VAHID 09-04-2007 01:17 AM

حرکت به سمت تئاتر خصوصی ضروری است

حرکت به سمت تئاتر خصوصی ضروری است
تئاتر ایران به شدت نیازمند حرکت است. حرکت به سمت کیفیت و کم شدن تصدی گری دولت. هرقدر بتوانیم نقش دولت را در امور اجرایی کمتر کنیم و از سویی دیگر آن را به کار اصلی اش؛ یعنی هدایت و برنامه ریزی و افق های بلندمدت و... بگماریم قطعاً مطلوب تر خواهد بود.
تئاتر ایران به شدت نیازمند حرکت است. حرکت به سمت کیفیت و کم شدن تصدی گری دولت. هرقدر بتوانیم نقش دولت را در امور اجرایی کمتر کنیم و از سویی دیگر آن را به کار اصلی اش؛ یعنی هدایت و برنامه ریزی و افق های بلندمدت و... بگماریم قطعاً مطلوب تر خواهد بود. اصل ۴۴، گواهی است بر این اراده و مساله.تئاتر دولتی (تئاتری که تمام هزینه هایش را از یارانه دولتی با خط مشی مدنظر دولت تهیه می کند) در عمر چندین دهه یی اش، هرچه در توان داشته رو کرده و دیگر توش و توان کافی و وافی ندارد تا پاسخگوی نیازهای متفاوت و متکثر باشد. ایجاد تئاتر خصوصی، مزیت های فراوان دارد و مهمترین تاثیرش در حوزه اقتصاد تئاتر و جذب مخاطب که دو مشکل عمده تئاتر کشورمان است، مشاهده خواهد شد. پرواضح است که ایجاد تئاتر خصوصی، یک شبه و بدون ترسیم افق های درازمدت میسر نخواهد شد و لازم است که؛
۱- حمایت های لازم به ویژه امنیت روحی، روانی و صنفی با ترسیم خط مشی های کلی مدنظر بالاترین مقام های فرهنگی کشور شکل بگیرد.
۲- حد و حدود و شرایط اعطای حمایت های مادی و یارانه یی دولتی به این بخش مشخص شود. (قطعاً بدون یارانه دولتی، نمی توان شاهد شکل گیری این گونه تئاتری بود. تنظیم سند برای اهدا یا مشارکت در وام دادن، در اختیار قرار دادن زمین، تحویل تجهیزات و... در این باره موثر است، اما هیچ یک به اندازه اعطای وام و یارانه مستقیم مطلوب تر نخواهد بود.)
۳- نحوه شکل گیری، ثبت قانونی و تشریفات مشخص شود.
۴- بهره برداری و تبیین حداقل سه الگوی مشابه از کشورهای بنام و صاحب تئاتر، متناسب با مقتضیات فرهنگ ایرانی - اسلامی با حمایت های مستقیم و موثر دولت ضروری است.
۵- واگذاری یک تالار نمایش در هر استان کشور به بخش خصوصی و پیگیری تحقق موارد چهارگانه ذکر شده در تثبیت تالارهای مورد اشاره در تسریع این امر موثر خواهد بود.
۶-سامان وحدت بخشیدن به مراکز تئاتر دولتی به لحاظ مدیریت و گردش مالی و اجماع در تمام ارکان ایشان.

VAHID 09-04-2007 01:23 AM

شاید سنتوری اكران شود!

شاید سنتوری اكران شود!!
مدیركل اداره نظارت و ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی گفت: این امكان وجود دارد كه «سنتوری» پس از رفع مشكلاتی كه جهت نمایش عمومی دارد، روانه اكران شود.
http://www.aftab.ir/news/2007/sep/03...2ef444011d.jpg
مدیركل اداره نظارت و ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی گفت: این امكان وجود دارد كه «سنتوری» پس از رفع مشكلاتی كه جهت نمایش عمومی دارد، روانه اكران شود.
محمود اربابی مدیر كل اداره نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی، در نشست خبری خود در معاونت سینمایی، درمورد آخرین وضعیت اكران این فیلم توضیح داد. وی در بخشی از نشست رسانه‌ای خود به خبرنگاران گفت: فعلا به مصلحت نیست كه فیلم «سنتوری» ساخته «داریوش مهرجویی» به نمایش عمومی درآید.
وی ادامه داد: «سنتوری» پروانه نمایش عمومی را از اداره نظارت و ارزشیابی دریافت كرده اما به صلاح دید مقامات بالاتر مجوز اكران را به دست نیاورده است.
اربابی گفت: این اداره كل بر اساس دیدگاه خود رای به نمایش عمومی این فیلم داد اما مقامات بالاتر از دیدگاهی دیگر كه ما به آن فكر نكرده بودیم نمایش «سنتوری» را صلاح ندانستند.

VAHID 09-04-2007 12:47 PM

داریوش ارجمند؛ نماینده مجلس؟!

داریوش ارجمند؛ نماینده مجلس؟!
http://www.cinemaema.com/parameters/...8818178big.jpg
برخي رسانه هاي رسمي نزديك به اصولگرايان خبر داده اند كه برخي گروهها مذاكراتي با داريوش ارجمند براي حضور در انتخابات مجلس داشته اند. اين رسانه ها دراخبار خود عنوان كرده اند : شنیده شده است که برخی گروهای اصلاح طلب مذاکراتی با داریوش ارجمند بازیگر سینما و تلویزیون برای حضور در انتخابات داشته اند ، گرچه مطابق شنیده ها وی ظاهرا نظر موافق تری نسبت به طیف موسوم به اصولگرایان اصلاح طلب نشان داده است.

Younes 09-05-2007 08:37 PM

باشگاه «فيلم 100» تاسيس شد

در حوزه هنري استان تهران

باشگاه « فيلم 100 » تاسيس شد

حوزه هنري استان تهران به منظور حمايت از فيلمسازان «فيلم‌هاي كوتاه كوتاه» باشگاه «فيلم 100» را تاسيس كرد.

به گزارش سايت سينمايي سوره به نقل از روابط عمومي حوزه هنري استان تهران، باشگاه «فيلم 100» با هدف حمايت ازفيلمسازان فيلم‌هاي كوتاه و همچنين عضو گيري از منتخبان جشنواره‌هاي دوره‌هاي گذشته تاسيس شد.
بنابراين گزارش، اين باشگاه در نخستين گام به برپايي نخستين كارگاه آموزشي - تخصصي فيلم سازان 100 ثانيه‌اي در 18 و 19 شهريور مي‌پردازد.
علي خسروي، دبير نخستين كارگاه آموزشي - تخصصي فيلم 100 درباره اين كارگاه گفت: در اين دوره آموزشي كه از 18 و 19 شهريورماه در گالري اتفاق برپا مي‌شود، به پنجاه فيلم‌ساز برتر دوره‌هاي قبل، ايده‌پردازي خلاق، فيلم‌برداري HDT، داستان نويسي نوين، زيباشناسي تصوير و نشانه و معنا در سينما آموزش داده مي‌شود.
خسروي افزود: رضا درستكار، محمد آلادپوش، مينوفرشچي و جمعي از مدرسان سينما در اين كارگاه آموزشي - تخصصي به عنوان استاد حضور خواهند داشت.

Younes 09-05-2007 08:55 PM

پايان فيلمبرداري «نشاني» در لاهيجان

پايان فيلمبرداري « نشاني » در لاهيجان

فيلمبرداري فيلم «نشاني» به كارگرداني فريدون حسن‌پور امشب به پايان مي‌رسد.

به گزارش سايت سينمايي سوره، امشب با فيلمبرداري آخرين نماهاي فيلم «نشاني» با حضور رضا عطاران و علي هنرور بازيگر نوجوان اين فيلم، فيلمبرداري تازه‌ترين فيلم «فريدون حسن‌پور» در لاهيجان به پايان مي‌رسد و گروه فيلمبرداري فردا به تهران بازمي‌گردند.
بنابر اين گزارش، تدوين اين فيلم مدتي است كه توسط مهدي حسيني‌وند آغاز شده است و فريدون حسن‌پور نيز بر مراحل تدوين نظارت مي‌كند.
در «نشاني» رضا عطاران در اين فيلم با ايفاي نقش « دايي‌رضا » يكي از متفاوت‌ترين نقش‌هاي خود را بازي مي‌كند كه به عنوان نخستين نقش جدي كارنامه سينمايي او ، جلب توجه مي‌كند. از ديگر بازيگران فيلم مي‌توان به فاطمه صادقي، ريحانه رنجبر و علي هنرور اشاره كرد.
«نشاني» در تهران، رشت، بندرانزلي، ديلمان و لاهيجان فيلمبرداري شده است.
اين فيلم كه به تهيه‌كنندگي محمدمهدي دادگو در مركز سيما فيلم ساخته مي‌شود، داستان زندگي علي پسر نوجواني است كه به دنبال گرفتن حق خود از دايي‌اش، سفر دشواري را آغاز مي‌كند و با عواقبي كه اين سفر براي وي به دنبال دارد، تعبيرش از زندگي را دستخوش تغيير مي‌كند.
بالاتر از آسمان، وقتي همه خواب بودند، مزرعه آفتابگردان، دارا و ندار و تعطيلات تابستاني ساخته‌هاي قبلي حسن‌پور بودند و اين فيلم ششمين فيلم حسن‌پور محسوب مي‌شود.

Younes 09-05-2007 08:58 PM

نهمين سالمرگ « آكيرا كوروساوا »

فردا نهمين سالمرگ « آكيرا كوروساو ا» است

«آكيرا كوروساوا»، كارگردان صاحب نام ژاپن، 6 سپتامبر سال 1998 در سن 88 سالگي درگذشت.

به گزارش سايت سينمايي سوره، «آكيرا كوروساوا»، 23 مارس سال 1910 در خانواده‌اي پرجمعييت در توكيو ديده به جهان كشود، او هشتمين فرزند، شيماي 40 ساله و ايساموي 55 ساله بود.
پدر كوروساوا، رييس يكي از دبيرستان‌هاي ارتشي ژاپن بود كه درآمدش به نسبت مردم عادي ژاپن كمي بهتر بود و علاقه زيادي نسبت به فرهنگ غرب داشت تا آنجا كه همواره خانواده خود را براي تماشاي فيلم‌ها جديد غربي به سالن‌هاي سينمايي كه به تازگي در ژاپن تاسيس شده بودند، مي‌برد، او اعتقاد داشت كه فيلم‌ها، تجربيات آموزشي مثبتي براي جامعه هستند و به خودي خود عقايد « ايسامو » راهگشاي فرزندش، « آكيرا » براي راه‌ يافتن به عرصه سينما بود.
«آكيرا» كه از جمله كارگردانان، تهيه‌كنندگان و فيلم‌نامه‌نويسان مطرح ژاپن است،در سال 1936 در استوديوي معتبر « پي‌سي‌ال » در زمينه كارگرداني تحت آموزش قرار گرفت و اولين فيلم معتبر خود با نام « سانشيرو سوجاتا » را در سال 1943 آماده نمايش كرد.
وي طي نيم قرن سابقه فعاليت در عرصه سينمايي جوايز زيادي از جمله «لژيون دونور»، اسكار يك عمر سابقه حرفه‌اي، شير طلايي و نقره‌اي جشنواره ونيز، اسكار بهترين فيلم خارجي زبان و شير طلايي يك عمر دستاورد حرفه‌اي را از آن خود كرد.
« آكيرا » آخرين فيلم خود با نام « مادادويا » را 5 سال پيش از مرگش، در سال 1993 در سن 83 سالگي ساخت.
«كوروساوا» سرانجام سال 1998 ميلادي در سن 88 سالگي بدرود حيات گفت.

Younes 09-05-2007 09:02 PM

" سرگيجه " در روز ملي سينما اكران مي‌شود

" سرگيجه " در روز ملي سينما اكران مي‌شود

فيلم " سرگيجه " ساخته محمدزرين دست همزمان با 21شهريور ( روزملي سينما ) در سينماها اكران مي‌شود.

به گزارش سايت سينمايي سوره، اين فيلم در گروه سينمايي قدس روانه اكران نمايش مي‌شود.
سرگيجه با مضمون اجتماعي داستان ساسان سركش است كه پس از 30 سال دوري از وطن به ايران بر مي‌گردد. او تحت فشار روحي سال‌هاي از دست رفته و بي‌هويتي‌است، الياس راننده تاكسي قرار است او را از تهران به زادگاهش تبريز ببرد. بين راه الياس از وضع روحي پريشان ساسان آگاه مي‌شود و درمي‌يابد اين سفر فرصتي است براي ساسان تا از گذشته پرحادثه خود آگاه شود و طي حوادث پر مخاطره‌اي كه در پيش رو دارد. اين فيلم در حقيقت نقبي به‌دوران اشغالگري روس‌ها در آذربايجان مي‌زند.
محمدزرين دست به همراه كامبيز ديرباز، كورش تهامي، الهام حميدي، مهدي سلوكي، آفرين چيت ساز، رضا ناجي، حامد نوروزي و فرزانه هوشمند در سرگيجه ايفاي نقش كردند.

Younes 09-05-2007 09:09 PM

كشف و ضبط بيش از 100 هزار فيلم كپي غيرمجاز طي پنج عمليات

ستاد مبارزه با با محصولات غيرمجاز گزارش داد

كشف و ضبط بيش از 100 هزار فيلم كپي غيرمجاز طي پنج عمليات

تيم عملياتي ستاد هماهنگي مبارزه با محصولات غيرمجاز سمعي و بصري و سينمايي طي هفته گذشته اقدام به كشف و ضبط بيش از 89 هزار فيلم كپي غيرمجاز در سطح شهر تهران كرده است.

به گزارش سايت سينمايي سوره به نقل از روابط عمومي دبيرخانه ستاد هماهنگي مبارزه با محصولات غيرمجاز سمعي و بصري و سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، در اين اقدام همچنين 11 هزار فيلم غيراخلاقي، 55 هزار برگ اقلام چاپي و 60 رايتر كشف و ضبط شده است.
بنا بر اين گزارش، طي بازرسي از 21 واحد صنفي عرضه كننده محصولات سمعي و بصري و سينمايي، فيلم‌هاي كپي غيرمجاز و غيراخلاقي كشف و ضبط و تمامي اقلام كشف شده به منظور رسيدگي مراجع قضايي به پليس اطلاعات و امنيت عمومي تهران بزرگ انتقال داده شده است.
اين اقدامات طي پنج عمليات با هماهنگي و همكاري پليس اطلاعات و امنيت عمومي تهران و اتحاديه تهيه‌كنندگان انجام گرفته است.

Younes 09-05-2007 09:22 PM

كاسه‌ساز: به احترام كارگردان «پابرهنه در بهشت»‌ سكوت مي‌كنم

پس از نامزدي در 11 رشته جشن يازدهم اعلام كرد

كاسه‌ساز: به احترام كارگردان « پابرهنه در بهشت »‌ سكوت مي‌كنم

تهيه‌كننده فيلم «پابرهنه در بهشت» گفت: من به عنوان تهيه‌كننده هيچ فرمي براي شركت در جشن خانه سينما پر نكردم اما به احترام كارگردان اين فيلم، در برابر داوري شدن فيلم در جشن يازدهم، سكوت مي‌كنم.

به گزارش سايت سينمايي سوره، با وجود اينكه فيلم پابرهنه در بهشت ( بهرام توكلي ) به تهيه‌كنندگي حبيب‌الله كاسه‌ساز در جشن خانه سينما شركت نكرده، اما اين فيلم در يازده رشته در اين جشن كانديداي دريافت جايزه شده است.
حبيب‌الله كاسه‌ساز در اين مورد، در گفت‌وگويي با فارس گفت: من به عنوان تهيه‌كننده اين فيلم هيچ فرمي براي شركت در خانه سينما پر نكرد‌ه‌ام، اما در حال حاضر به احترام كارگردان فيلم، نسبت به داوري شدن فيلم در جشن سكوت مي‌كنم.
بهرام توكلي كارگردان اين فيلم نيز كه در كانادا به سر مي‌برد، گفت: فيلم «پابرهنه در بهشت» توسط پژمان لشكري‌پور مجري طرح اين فيلم به جشن يازدهم خانه سينما ارايه شده است و من لازم مي‌دانم از آقاي كاسه‌ساز و نيز از 110 داور جشن يازدهم خانه سينما بابت توجه به اين فيلم تشكر كنم.
گفتني است اين فيلم در رشته‌هاي بهترين كارگرداني، فيلمنامه، فيلمبرداري، تدوين، بازيگر نقش اول مرد، صدابرداري، صداگذاري، طراحي‌صحنه و لباس، موسيقي متن ، چهره‌پردازي، جلوه‌هاي ويژه بصري كانديداي دريافت تنديس جشن يازدهم خانه سينما شده است.

Younes 09-05-2007 10:23 PM

فقط «ملاقلي‌پور» مي‌توانست «عصر روز دهم» را بسازد

فيلمبردار فيلم ناتمام « ملاقلي‌پور »:

فقط « ملاقلي‌پور » مي‌توانست « عصر روز دهم » را بسازد

فيلمبردار فيلم ناتمام «رسول ملاقلي‌پور» گفت: «عصر روز دهم» يك فيلم حسي بود كه فقط خود «ملاقلي‌پور» مي‌توانست آن را به فيلم تبديل كند.

به گزارش سايت سينمايي سوره رسول احدي گفت: اين روزها مشغول بررسي پيشنهاداتي هستم كه براي كار آينده انتخاب كنم، منتهي فيلمبرداري يك كار كوتاه را قبول كردم كه درباره دفاع مقدس است.
وي درباره همكاري با فيلمسازان جوان، اظهار داشت: از آنجايي كه به نسل جوان علاقه خاصي دارم، همكاري با آنها را مي‌پذيرم و معتقدم سينماي آينده را آنها مي‌سازند و بايد به فكر و تفكرشان احترام گذاشت.
وي به عنوان فيلمبردار پروژه «عصر روز دهم» ساخته مرحوم ملاقلي‌پور، گفت: در جريان ادامه ساخت فيلم نيستم و نمي‌دانم از راش‌هاي قبلي استفاده مي‌كنند يا خير.در هر صورت آقايان هر چه صلاح باشد،انجام مي‌دهند چون حركتشان قطعا مثبت و خير است و كاري است كه براي مرحوم ملاقلي‌پور انجام مي‌شود.
وي در پاسخ به اين سوال كه با توجه به همراهي و نزديكي وي در روزهاي آخر حيات مرحوم «ملاقلي‌پور» با اين سينماگر، چرا شخصا ساخت «عصر روز دهم» را پيگيري نكرده، ابراز كرد: درست است كه من در اين پروژه بيش‌تر با وي نزديك و در جريان كار ايشان بودم اما شخصا جرات و جسارت ساخت فيلمنامه مرحوم ملاقلي‌پور را ندارم و از طرفي اين اجازه را هم به خودم نمي‌دهم كه فيلم او را بسازم.
احدي گفت: «عصر روز دهم» فيلمي متعلق به شخص ايشان بوده است و خيلي از ويژگي‌هايش حسي است.
وي اظهار داشت: به نظرم اين فيلم را فقط خود «ملاقلي‌پور» مي‌توانست كار كند.

Younes 09-05-2007 10:29 PM

امسال قرار است «رفيق‌بازي» از داوري جشن سينما حذف شود

امسال قرار است « رفيق‌بازي » از داوري جشن سينما حذف شود

سيروس الوند گفت: يكي از آفت‌هاي جشن سينما ترويج رفيق بازي در ارزيابي آثار بوده اما امسال قرار است كه اين موارد وجود نداشته باشد و اميدوارم امسال جشن خانه سينما به سمت اصالت خود حركت كرده باشد.

به گزارش سايت سينمايي سوره به نقل از سايت خبري سيما فيلم، سيروس الوند كارگردان «دست هاي آلوده»،«تله»و... كه دبيري هيئت داوران اولين جشن خانه سينما را به عهده داشته است، در خصوص جايگاه جشن خانه سينما و موقعيت آن نسبت به جشنواره فجر گفت: جشن خانه سينما نتوانست موفقيت جشنواره فيلم فجر را پيدا كند. جشنواره فجر خيلي جدي تر بوده ولي متأسفانه اخيراً نوع داوري ها در جشنواره فجر سايه دولتي به خود گرفته است، مثلاً اگرفيلمي در فارابي تهيه شده بايد اين فيلم جايزه بگيرد حتي اگر در حد جايزه هم نباشد.
وي در ادامه افزود: البته اينها استنباط شخصي من بوده و در كل اين موارد جز ضربه زدن به جشنواره‌اي مانند فجر چيز ديگري ندارد و در نهايت اصالت آن را زير سئوال مي‌برد.
الوند يكي از آفت‌هاي اين جشن را ترويج رفيق بازي در ارزيابي آثار دانست و گفت: من خودم شاهد رفيق‌بازي‌هاي خانه سينما بودم، طوري كه فلان داور چون دوستش فيلمي در جشنواره خانه سينما داشته مي‌خواسته كه حتماً فيلم موردنظر آراي‌هيئت داوران را تصاحب كند. البته امسال قرار بوده كه اين موارد وجود نداشته باشد.
وي متذكر شد: اميدوارم جشن خانه سينما به سمت اصالت خود كه همان ويژگي صنفي است، حركت كرده باشد.

Younes 09-05-2007 10:33 PM

نامعلوم بودن كمك ميلياردي به طرح موضوع انرژي هسته‌اي در سينما

نامعلوم بودن كمك ميلياردي به طرح موضوع انرژي هسته‌اي در سينما

با گذشت نزديك به يك سال از ديدار سينماگران با رئيس سازمان انرژي اتمي و اعلام آمادگي اين سازمان براي كمك ميلياردي به ساخت فيلم در زمينه انرژي هسته‌اي هنوز هيچ فيلمي با اين مضمون در دستور كار اين سازمان يا فيلمسازان قرار نگرفته است.

به گزارش سايت سينمايي سوره غلامرضا آقازاده، رئيس سازمان انرژي اتمي، دي ماه سال گذشته در ديدار با سينماگران از آمادگي اين سازمان براي كمك به ساخت فيلمهايي با موضوع انرژي هسته‌اي خبر داد.
دراين ديدار كه جمعي از فيلمسازان و تهيه‌كنندگان و فيلمنامه‌نويسان سينما همچون عليرضا داوودنژاد، فرهاد توحيدي، محمود كلاري، مرتضي شايسته، ابوالحسن داوودي، مرتضي رزاق كريمي، رضا ميركريمي، حبيب‌الله كاسه‌ساز، فرشته طائرپور، ايرج تقي‌پور و آرش معيريان حضور داشتند،
آقازاده ضمن اين اعلام آمادگي از ضرورت سرمايه‌گذاري ميلياردي در اين زمينه سخن گفته بود.
بنابراين گزارش، عليرغم اين وعده و پس از گذشت نزديك به يك سال هنوز ساخت هيچ فيلمي دردستور كار اين سازمان قرار نگرفته است و معلوم نيست كه اين امر ناشي از بي اعتنايي سينماگران به اين موضوع است يا پيگيري نكردن موضوع از سوي اين سازمان.
حبيب‌الله كاسه‌ساز، تهيه كننده به عنوان يكي از حاضران در اين جلسه گفت : تنها يك جلسه برگزار شد و ديگر در اين مورد خبري به ما داده نشد و من هم به دليل اينكه مشغول توليد چند كار بوديم طرحي ارائه ندادم.
پوران درخشنده، كارگردان، نيز دراين زمينه به گفتن اين نكته بسنده كرد كه بعضي وقتها حرف‌ها فقط در حد حرف‌ مي‌ماند و به عمل نمي‌رسد.
ابوالحسن داوودي، كارگردان، هم يادآور شد: موضوع جدي گرفته نشد و طرحي هم از طرف من ارائه نشد چون موضوع از اول جدي به نظر نمي رسيد.

VAHID 09-05-2007 11:15 PM

"ماهیگیر کوچک"رویکردی تازه به سوی سینمای آموزشی

فیلم سینمایی "ماهیگیر کوچک" ساخته "عبدالجبار دلدار" از تولیدات "دفتر تأمین رسانه های آموزشی وزارت آموزش و پرورش"، تجربه ای جدید برای ارایه آموزش عمومی از طریق رسانه ی سینما به مخاطبان است.
http://www.aftab.ir/news/2007/sep/04...b9445ae84c.jpgفیلم سینمایی "ماهیگیر کوچک" ساخته "عبدالجبار دلدار" از تولیدات "دفتر تأمین
رسانه های آموزشی وزارت آموزش و پرورش"، تجربه ای جدید برای ارایه آموزش عمومی از طریق رسانه ی سینما به مخاطبان است.
این فیلم با مضمونی کودکانه و با بهره گیری از داستانی ساده و جذاب، فداکاری و ایجاد حس همکاری در کانون خانواده را به تصویر می کشد، در ارتباط با زندگی ماهیگیر نوجوانی است که برای امرار معاش خانواده خود تلاش می کند.
دفتر تأمین رسانه های آموزشی وزارت آموزش و پرورش که متولی ارایه و ساخت فیلم های آموزشی در کشور است، این اثر سینمایی را تهیه و تولید کرده است.
این اثر سینمایی که به طریقه ویدئویی (دی وی کم) در شهرستان بوشهر تصویربرداری شده است، رویکردی جدید به این ژانر(گونه) است که جزء اولین گامهای جدی در عرصه سینمای آموزشی به حساب می آید.
این فیلم محصول مشترک "دفتر تأمین رسانه های آموزشی وزارت آموزش و پرورش" و "مؤسسه فرهنگی ـ هنری سبز فیلم" با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران و استانداری بوشهر است.

اکنون ساعت 08:19 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.