پی سی سیتی

پی سی سیتی (http://p30city.net/index.php)
-   استان کرمانشاه (http://p30city.net/forumdisplay.php?f=162)
-   -   ضرب المثلهای فقط کرمانشاهی (http://p30city.net/showthread.php?t=32043)

دانه کولانه 06-14-2011 04:02 PM

مرسی که جواب دادی اما متاسفانه جوابش این نیست بسیار خوشحال میشم اگر لطف کنی از بزرگتر های عزیزت بپرسی و به نوعی بزرگترهامونم درگیر این تاپیک کنیم :)

ترنم 06-17-2011 12:27 PM

مینیده ترکه ی پشت دیول

از دو نفر پرسیدم همون جواب منو داد:confused:
ممکنه یه معنیش یا حالت کنایه ایه ای این ضرب المثل
همین کنایه از لاغر بودن داشته باشه ؟؟؟

اما یکی بهم گفت که اگه یکی داشته باشه حرف بزنه در مورد چیزی بعد یکی دیگه بپره تو حرفش یا حرفی بزنه مثل یه حالت مخالفت که نه اینجوری که تو میگی نیست
اینجوریه که من میگم که به نظر من میشه چیزی شبیه دخالت کردن بعد برا کسی که دخالت کرده این ضرب المثل به کار میبرن

:rolleyes:درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اقا کوروش اگه اشتباس خودتون معنیشو بگین دیگه :65:

مهبا 06-17-2011 07:12 PM

به نظر من هم برای کسی بکار برده میشه که توی کاری که بهش

مربوط نمیشهدخالت میکنه مثلا وقتی دو نفر با هم حرف میزنن یا بحث

میکنن اون به جواب میاد و دخالت میکنه
مرافه

کاش بشه این تاپیک خیلی بهتر از این بشه و همه فعالیت کنن:)

و کاش اگه بشه یه تاپیک هم بزنیم در مورد چیستان های کردی

نظرت چیه مدیر جون ؟
:rolleyes:

رزیتا 06-18-2011 12:02 AM

من فکر میکنم این اصطلاح به کسی اطلاق میشه که باعث میشه جو متشنج بشه، یا باصطلاح باعث جار و جنجال بشه، یا به قول دوستان بین دو نفر مداخله کنه و حرفی بزنه که وضع رو بدتر کنه

دانه کولانه 06-22-2011 09:34 AM

نقل قول:

نوشته اصلی توسط رزیتا (پست 217611)
من فکر میکنم این اصطلاح به کسی اطلاق میشه که باعث میشه جو متشنج بشه، یا باصطلاح باعث جار و جنجال بشه، یا به قول دوستان بین دو نفر مداخله کنه و حرفی بزنه که وضع رو بدتر کنه

بله نزدیکترین معنا همینه که رزیتا خانم نوشتن

یادمه محبوب رضای موزونی یه بار خیلی قشنگ در مورد این توی تلویزیون صحبت کرد دقیق یادم نیست ولی ضمن اینی که رزیتا خانم گفت باید این شرایط رو هم داشته باشه :

عامل اصلی ماجرا باشی شر درس بکنی ولی کسی نفهمه کار توه اون پشت مشتا باشی فتنه درس کنی پای توم نیفته
میدونید که دهل رو از 2 طرف میزنن اون طرف پشتش با ترکه نازک و مل باریک ! هست که بحث مام روی اونه این ورشم که مردم میبینن با همون چوب اصلیه که بزرگتره .

بنابراین بپایید که هیچ وقت در نقش ترکه ی پشت دیول ظاهر نشوید .

دانه کولانه 06-22-2011 09:40 AM

ضرب المثل کردی کرمانشاهی

یه ضرب المثل ساده میگم که همه تون میدونین

البته ریشه و پیشینه ش رو نمیدونم فقط کاربردش رو میدونم واسه این میپرسم که اگه شما دونستین برای منم بگین ...

جور قازالقورد چیه حلقما !

در واقع قسمت اصلی این ضرب المثل همون قازالقورد یا غزلقورت هست که دقیقا چیه ؟

من این کلمه رو یه بار از دهن مهران مدیری توی تلویزیون شنیدم که دقیقا همین کاربرد رو داشت .

اینکه کسی مثل غزلقورد بچوده حلق کسیگ میدونیم چیه اما اینکه خود قزلقورد چیه من نمیدونم کسی میدوننه ؟

KHatun 09-14-2011 10:10 PM

نقل قول:

نوشته اصلی توسط دانه کولانه (پست 217919)
یه ضرب المثل ساده میگم که همه تون میدونین

البته ریشه و پیشینه ش رو نمیدونم فقط کاربردش رو میدونم واسه این میپرسم که اگه شما دونستین برای منم بگین ...

جور قازالقورد چیه حلقما !

در واقع قسمت اصلی این ضرب المثل همون قازالقورد یا غزلقورت هست که دقیقا چیه ؟

من این کلمه رو یه بار از دهن مهران مدیری توی تلویزیون شنیدم که دقیقا همین کاربرد رو داشت .

اینکه کسی مثل غزلقورد بچوده حلق کسیگ میدونیم چیه اما اینکه خود قزلقورد چیه من نمیدونم کسی میدوننه ؟

خب همون زغنبوته!! حالا زغنبوت چیه من نمی دونم! یادمه بچه بودیم زیاد سروصدا می کردیم بابام می گفت: زغنبوتتتت!!! (ت رو هم می کشید) ولی خب فکر کنم اینجور کلماتی که نفرین گونه اند! یا غذایِ حیوان بوده یا سم و یا اون یکی یادم رفت!

دانه کولانه 09-15-2011 12:30 AM

یه سوال :21:
تا حالا کسی هلاورده (هه لاورده) رفته توی ناوزگش ؟
تا حالا کسی تیر هلایهل(هه لای هه ل) بهش دچار شده ؟

گفته زقنه بوت . از سنندجی ها ژقنه شنیدم که دیگه بوت نداره . وقتی یکی با صدای ناسازگاری به بلندی میخنده بهش میگن ژقنه ! .

آناهیتا الهه آبها 09-15-2011 08:49 PM

سلام امشب چند تا ضرب المثل از بابام پرسیدم
وقتی گفتم تو سایت میخواییم یه مجموعه درست کنیم خیلی خوشحال شد و قول همکاری داد
امشب فقط اینا رو حضور ذهن داشت
کاربرد هرکدامشانه بلد بودین بگین:

زمین سخته گاو وَ گاو تاوان گِره

آو زور دار بَرُو بان چِه

هر کی بزکی دیره خمکی دیره

مانگه مِرده میره بِریا

مانگ وَ چُو دیاره ولی وَ کِلِک اشاره کَن

آو بُوادِت ولی وَ پل نامرد نچی

دانه کولانه 09-15-2011 11:27 PM

ضرب المثل های کردی کرمانشاهی اختصاصی سایت پی سی سیتی

سپاس از پدر محترمت اناهینا خانم دستش درد نکنه و واقعا لطف کرد
سلام و سپاس ما رو به ایشون برسونید :53: /

شما که تلفظ و لحن و اداش رو میشنوین حتما به دو صورت مختلف بنویسینش که ما هم راحت بتونیم بدون اشکال بخوانیمش .

مانگ وَ چُو دیاره ولی وَ کِلِک اشاره کَن

عجب از کار مردمه ماه رو به چشم میشه دید اما با دست به هم دیگه نشونش میدن اخه انچه که عیان است چه حاجت به بیان است /؟
جایی کاربرد یپدا میکنه که یه چیزی یه کاری به وضوح مشخصه که چطور باید انجام بگیره اما اون رو سخت میکنن و لقمه رو از پشت سرشون میذارن توی دهنشون .

آو بُوادِت ولی وَ پل نامرد نچی

جالبه زیباست و نشنیده بودم تا حالا ...
فشار آب و سیلاب ترا ببرد داغش کمتر از نابود شدن از دست نامردهاست .

خب هم آب ادم رو پل میده (غلت) و هم نامرد میتونه پلت بده

آو زور دار بَرُو بان چِه

یه مثال براش بزنم :21: بچه اگه درس خوان باشه وسط عروسی هم میتانه درسشه بخوانه !
آب پر زور حتی رو به بالا هم میره .

اکنون ساعت 05:05 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.