نمایش پست تنها
قدیمی 12-03-2010
GolBarg GolBarg آنلاین نیست.
مدیر روانشناسی

سپاسها: : 1,221

2,009 سپاس در 660 نوشته ایشان در یکماه اخیر

به درخواست مهسا جان یه پست زدیم....راستش مهسا جان تقریبا هر چی تونستم از نت مطلب جمع آوری کردم..خودم هنوز نتونستم کتابی در این زمینه مطالعه کنم...حتما اگر مطالعه کردم خودمم یه چیزهایی مینویسم

امیدوارم این پستم تکرار مطالب گذشته نباشه...

ارتباط چشمى:

پذيرش يا عدم پذيرش سايرين معمولاً از طريق ارتباط و تماس چشمى حاصل مى شود، يك معلم يا سخنران معمولاً به كسى توجه دارد كه در حين صحبت او نگاهش به جاى ديگر نباشد. براى شروع هر نوع بحث، مذاكره و صحبت از چشم هايمان كمك مى گيريم و به جرأت مى توان گفت ارتباط بين دو فرد بدون ارتباط چشمى، فضا را سرد و بى روح مى كند و حتى اگر سراپا گوش باشيم، چون چشم را به كار نگرفته ايم، گوينده را ناراحت و رنجيده خاطر مى كنيم، درست مانند آقايى كه در هنگام صحبت گرم و سراسر هيجان همسرش سراپا گوش است، اما چشم خود را مشغول مطالعه روزنامه كرده است! و بايد منتظر عواقب اين حركت باشد!

- نگاه كردن به گوينده: علاقه مندى به صحبتهاى او را نشان مى دهد.
- چشمهاى خندان! = احساس آرامش در شنونده.

- خيره و بدون حركت نگاه كردن = حضور جسم بدون حضور روح در مكان، حواس پرتى.

- نگاه به روبرو، آسايش و آرامش زياد از حضور در آن فضا.

حركات دستها:

پس از چشم، دست ما در ايجاد ارتباط نقش مهمى دارند. ارتباطى تنگاتنگ بين مغز و دست (انديشه و كردار) وجود دارد. تحقيقات نشان مى دهد همه ما در هنگام حرف زدن از دستهايمان كمك مى گيريم و نمى توان كسى را پيدا كرد كه بيش از ۱۵ ثانيه در حين صحبت كردن، به انگشتان و كف دست استراحت دهد.

- اگر شخصى در حين صحبت با شما انگشت شست را در ميان ساير انگشتان پنهان كرد، از موضوعى نگران است يا در واقع سعى دارد خود را پنهان كند.

- ديدن دست باز شخصى كه صحبت مى كند، ۲ برابر حس اعتماد، دوستى و مهربانى و خيرخواهى را در مقايسه با ديدن پشت دست ايجاد مى كند.

- نشان دادن روى دست در حين صحبت، به معناى ترديد در صحبت و يا پنهان كردن مطلبى است و معمولاً چنين شخصى، شريك تجارى خوبى نيست.

- و كسى كه دست باز خود را به طرف جلو حركت مى دهد و سخن مى گويد، مى خواهد خود را از شر موضوعى خلاص كند.

- فشار دادن كف دستها به هم و قفل كردن انگشتان روى هم يك نوع حالت تدافعى است.

- اما نگاه داشتن دستها روى هم به شكل هرم نشانه آمادگى براى موافقت است.

- ماليدن دستها به هم مى تواند معانى مختلفى داشته باشد، از جمله آنكه با گوينده به اشتراك و اتفاق نظر رسيده ايم.

دهان:
فشار دادن لبها به يكديگر به معناى عدم موافقت و نشانى از بى علاقگى شخص به صحبت كردن است.

- گاز گرفتن لبها: عدم اعتماد به نفس، دستپاچگى و خجالت.

تماس دست با ساير نقاط بدن و يا اشياء:

- دست به سينه بودن: احتياط، هوشيارى، نوعى حالت تدافعى و شايد هم فرار از سرما.

- چانه را روى كف دست گذاشتن: عدم قبول شخص مقابل. (من خودم زیاد این کارو انجام میدم)

- به آرامى برداشتن عينك از چشم و با دقت پاك كردن آن: شخص مى خواهد پيش از موافقت يا مخالفت با گوينده كمى فكر كند.

- بازى كردن با برآمدگى بينى، توجه و فكر عميق.

- لمس يا مالش بينى: نشانه اى از شك و در مجموع نوعى واكنش منفى.

- ماليدن اطراف چشم: ارزيابى يك پاسخ.

- جمع كردن شانه ها: فرو نشاندن يك خشم درونى.

- با نوك انگشتان به جايى كوبيدن و صدا درآوردن: پريشانى، خستگى و نوعى نگرانى.

- ماليدن يقه لباس يا گردنبند و بازى كردن با آن: نوعى نا امنى.

- ماليدن و لمس كردن پشت گردن: قرارگرفتن در شرايطى ناخوشايند.

- نگاه داشتن سر با گرفتن بينى بين انگشت نشانه و شست: خستگى.

- كشيدن نرمه گوش با انگشت شست و سبابه: ادامه تمركز بر روى مطلب مورد نظر.
...

ویرایش توسط GolBarg : 12-03-2010 در ساعت 11:54 PM
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید