نمایش پست تنها
قدیمی 06-22-2007
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام

محمد جمشيدي مدير كنترل تكنيك ايستگاه فضايي ناسا

وی همچنین در وزارت انرژي نيروي هوايي و دانشگاه نيومكزيكوست مشغول به کارست
یه بخش از محاسبه ای رو که باهاش انجام دادن میزارم کاملشم اینجاس :
http://chakame.blogspot.com/2004_04_...e_archive.html
لطفا اندكي از خودتان و چگونگي ورودتان به سازمان ناسا بفرماييد؟
ــ حدود 35 سال است كه در آمريكا هستم. در سال 1963 پس از اتمام دوره دبيرستان در ايران به آمريكا آمدم و تا سال 1971 در آمريكا بودم و تحصيلات خود را در اين سال به اتمام رساندم و از سال 1971 به ايران بازگشتم و بلافاصله در دانشگاه شيراز به سمت استا‌د اشتغال يافتم. پس از مدتي يعني از سال 1975 تا سال 1977 به نيويورك آمدم و در مركز تحقيقات IBM بودم. در اين مدت در اين مركز در مورد آبهاي زيرزميني تحقيقات ميكردم. ضمنا در طول اين مدت در مورد سيستمهاي كامپيوتري براي راه حل مسائل انرژي نيز به تحقيق مشغول بودم. در سال 1977 به ايران بازگشتم و در سال 1979 مجددا به آمريكا آمدم و در 25 سال اخير در دانشگاه نيومكزيكو با سمت استادياري و سپس استادي اشتغال داشته و دارم و از 5 سال قبل تاكنون به سمت استاد هيأت امناي دانشگاه منصوب شده ام. البته استاد هيأت امناء يك تيتر علمي در سطح دانشگاه است.
در سال 1991 بنا به دعوت يكي از ده لابراتوار ناسا كار با آنها را شروع كردم. اين سازمان متعلق به دانشگاه كاليفرنيا است كه در حقيقت بخش خصوصي محسوب ميشود من در آن به عنوان مشاور در اولين پروژه Rover كه قرار بود به كره مريخ برود مدت سه سال كار كردم. اين سفينه همانطور كه به خاطر داريد در 4 جولاي 1997 در كره مريخ نشست. سوژوفير اولين گامي بود كه بشر برداشته بود كه ميتواند يك Rover يا سفينه اي به كره مريخ بفرستد. متاسفانه در مرحله بعد ناموفق بود. در آن زمان من در فرانسه در مركز موسسه مطالعات بودم، ولي در آن سه سال قبلي اين كار را براي ناسا انجام داده بودم و ‌در حال حاضر مدت شش سال است كه در مركز كل ناسا هستم و بيشتر خدمات فعلي من جنبه تجارتي براي ناسا دارد‌ و چون بودجه ناسا 15 ميليارد دلار است كه از آن حدود 10 ميليارد دلار را كمپانيهاي بزرگ مثل بوئينگ و غيره ميدهند و به موجب قوانين آمريكا اينها بايد حداقل هشت درصد اين بودجه ها را به كمپاني هاي كوچكتر از خود در سراسر آمريكا بدهند من جزو كميته اي هستم كه مواظبت ميكند اين رابطه برقرار باشد. حدود 6/1 ميليون دلار از اين كميته رد‌ ميشود و در حال حاضر بعد از پروژه اخير يعني مريخ كارهاي من با ناسا به اين ترتيب ميباشد كه من به طور غيرمستقيم در آن فعال بوده ام.

چه درصدي از كاركنان ناسا و يا دانشگاههاي معتبر علمي پژوهشي آمريكا را ايرانيان تشكيل ميدهند؟
ــ به طور كلي ايرانيان يكي از برجسته ترين مهاجران آمريكا هستند. در ناسا براي نمونه دكتر قاسم اسرار(پست بعدی) يكي از 5 معاون اصلي ناسا است. ايشان مسئول مطالعه در مورد كره زمين هستند. در JPL شايد حدود 50 نفر ايراني تبار اشتغال دارند كه در رأس آنها دكتر فيروز نادري ست كه مسئول و مدير پروژه هاي مريخ نيز ميباشد.

پیشنهاد میکنم حتما این مصاحبه رو بخونید .

جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید