نمایش پست تنها
قدیمی 04-25-2010
ZZRSS آواتار ها
ZZRSS ZZRSS آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 15

15 سپاس در 13 نوشته ایشان در یکماه اخیر

2- کودکی در شور- سه گاه - اصفهان با شعرمعینی کرمانشاهی

آفرینش این تصنیف که استاد ( و همسر ایشان ) آن را بهترین اثر خود می داند داستان بسیار زیبایی دارد که عینا نقل می شود :
شبی پس از فراغت از اجرای برنامه گلها با بنان بر آن شدیم تا از میدان ارگ که استودیوی گلها در ساختمان رادیو که در آنجا قرار داشت ساعتی بسوی شمال شهر پیاده قدم بزنیم . در میان راه بنان از من پرسید به نظر تو چگونه می توان از دستگاه سه گاه به بیات اصفهان تغییر مقام داد و باز از اصفهان به شور و سپس به سه گاه برگردیم ؟ هر دو در بدست آوردن راهی مناسب به زمزمه مشغول شدیم و هم چنان در یافتن راهی بودیم که این تغییر مقام یا مرکب خوانی به گونه ای لطیف و خالی از تصنع انجام گیرد . خوب یاد دارم که ساعت خروج ما از استودیو ساعت 7 بعد از ظهر بود و راهپیمایی و جستجوگری ما آنچنان پی گرفت که گذشت مکان وزمان را فراموش کردیم و آنگاه که به خود آمدیم یک ساعت از نیمه شب گذشته بود تازه دانستیم نزدیک پل رومی شمیران قرار داریم و در این مدت خستگی و گرسنگی و تشنگی را به شور و شوق هنر و پویش و همدلی همه را از یاد برده بودیم اثر آنچه گذشت پدیدن آمدن آنگه " یاد کودکی" بود که در آن سیر آهنگ از اصفهان به سه گاه و سپس شور و فرود به اصفهان است و هر گاه این آهنگ را می شنوم یاد فراموش نشدنی آن شب برایم زنده می شود .
کودکی
یادم آمد شوق روزگار کودکی مستی بهار کودکی
یادم آمد آن همه صفای دل که بود خفته در کنار کودکی
رنگ گل جمال دیگر در چمن داشت آسمان جلال دیگر پیش من داشت
شور و حال کودکی برنگردد دریغا قیل و قال کودکی برنگردد دریغا
( سه گاه ) به چشم من همه رنگی فریبا بود
دل دور از حسد من شکیبا بود
( فرود به اصفهان ) نه مرا سوز سینه بود
نه دلم جای کینه بود
شور و حال کودکی برنگردد دریغا قیل و قال کودکی برنگردد دریغا
( شور ) روز و شب دعای من بوده با خدای من
کز کرم کند حاجتم روا آنچه مانده از عمر من به جا