نمایش پست تنها
قدیمی 03-03-2010
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض تاثیر ویتامین E در کاهش دردهای قاعدگی

تاثیر ویتامین E در کاهش دردهای قاعدگی

پژوهشگران دانشگاه تربیت معلم تهران دریافته اند مصرف ویتامین E می تواند دردهای قاعدگی را بهبود بخشد‏.‏
به گزارش پایگاه اینترنتی ‏MEDLINEPLUS.COM ‏، مطالعه دختران نوجوان ایرانی نشان داد مصرف ویتامین E دو روز قبل از شروع خونریزی قاعدگی، در كنترل انقباضات رحمی دردناك به مراتب از دارودرمانی موثرتر است ‏.‏ بعد از‏ چهار ‏ماه مصرف مرتب ویتامین E ، زمان انقباضات دردناك رحمی از‏ 17 ‏ساعت به 2 ‏ساعت کاهش یافت.‏
نتایج تحقیقات این گروه پژوهشی در مجله" JOURNAL OF OBSTETRICS AND GYNECOLOGY " به چاپ رسیده است ‏.‏
درد قاعدگی به دنبال انقباضات عضله صاف رحمی ، ناشی از آزادسازی واسطه های شیمیایی به نام پروستاگلاندین ها بروز می كند‏.‏ پروستاگلاندین ها با ایجاد انقباضات رحمی باعث كنده شدن پوشش سلولی سطح داخلی رحم و خونریزی می شوند‏.‏
ویتامین E باعث مهار تولید پروستاگلاندین ها می شود‏.‏

دراین مطالعه مصرف دارونما و ویتامین E به طور تصادفی، در 278 ‏دختر 15 تا 17 ساله مبتلا به قاعدگی دردناك بررسی شد‏.‏برای این بررسی، دو روز قبل از شروع قاعدگی تا روز سوم آن ، روزانه 200 میلی گرم ویتامین E را برای مدت چهارماه به این دختران دادند که با كاهش چشمگیر طول مدت دردهای شدید ناشی ازانقباضات رحمی توام بود‏.‏ با مصرف ویتامین E ، مصرف ایبوپروفن از ‏89 درصد به ‏4‏ درصد کاهش یافت.
هر چند که دوز مصرفی ویتامین E در این آزمایش، در مقایسه با دوز مجاز توصیه شده آن در روز ( ‏20 ‏میلی گرم ) زیاد به نظر می رسد ، ولی مصرف ویتامین E با این دوز عوارض جانبی به همراه ندارد‏.‏ دانشمندان مصرف ویتامین E را تا‏ 1000 ‏میلی گرم در روز مجاز می دانند‏.‏
به این ترتیب می توان با مصرف ویتامین E بدون هیچ عارضه جانبی از بروز دردهای قاعدگی جلوگیری كرد‏.‏ منبع : WWW.IRANEMS.COM

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید