موضوع: مقبره ها
نمایش پست تنها
قدیمی 09-18-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
جدید مقبره ها

مقبره الشعرا

مقبره شعرا در محله سرخاب درقسمت شرقي بقعه سيد حمزه ،مقبره قائم مقام و ملاباشي واقع شده و يكي از معروف ترين اماكن تاريخي تبريز به شمار مي آيد.اين مقبره مدفن ده ها تن از عرفا ،شعرا،دانشمندان و اديبان نامدار اين سرزمين است.معروف ترين اين بزرگان عبارتند از: مولانا محمد معروف به بابا مزيد، بابا حسن،خواجه عبد الرحيم آبادي، مولانا نظام الدين يحيي غوري، شيخ حسن بلغاري، مولانا محمد مغربي،سلطان پير باب،شيخ معين الدين صفار،مولانا عبد القادر نخجواني،مولانا بهاء الدين خاكي، مولانا ضياءالدين بزرگ،خاقاني شيرواني،اسدي طوسي،ابوالعلاء لكي، ظهير الدين فاريابي، قطران تبريزي، فلكي شرواني،عصار تبريزي،انوري ابيوردي،شيخ محمد خياباني ،ثقه الاسلام تبريزي و بالاخره سيد محمد حسين شهريار و ده ها شاعر و عارف ديگر. مقبره الشعرا، پيش از اشغال تبريز توسط عثماني ها در اواخر سده دهم هجري آباد بود ولي توسط عثماني ها به ويرانه اي تبديل شد .در سال 1337 شمسي به دنبال انتشار ديوان كمال خجندي توسط آقاي عزيز دولت آبادي و پس از يافتن قبر كمال در محله وليانكوي،مقبره الشعرا مورد توجه مسئولين قرار گرفت. سال هاي بعد از انقلاب اسلامي در اثر پيگيري هاي فرهنگ دوستان تبريز و تلاش هاي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي ، بناي ياد بود با شكوهي در اين محل احداث شد.پس از وفات استاد محمد حسين بهجت تبريزي معروف به شهريار و تعيين تالار اصلي آن بنا به عنوان محل آرامگاه اين شاعر بزرگ معاصر ، پارك مقبره الشعراي تبريز به عنوان يكي از جاذبه هاي معروف تبريز براي گردشگران داخلي و خارجي مطرح است.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید