نمایش پست تنها
قدیمی 11-08-2012
bigbang آواتار ها
bigbang bigbang آنلاین نیست.
مدیر بخش مکانیک - ویندوز و رفع اشکال

سپاسها: : 5,427

6,159 سپاس در 1,794 نوشته ایشان در یکماه اخیر

نقل قول:
تصمیم با شماست که همچنان با مایکروسافت باشید یا لذت استفاده از نرم افزار آزاد را بچشید!!
نقل قول:

اگه مطلبي يادم رفت شما به جاي من بنويسيد.
امیر جان من الان تو از منبع باز استفاده میکنی یا چسبیدی به همون ویندوز ؟ اگر تجربه استفاده از لینوکس رو داری بیا و اینجا عنوان کن که چطور بوده و چه نسخه ای از اون رو امتحان کردی ؟

-------------------------------------
از اون جایی که امیر دست ما در سال 2007 باز گذاشت تا دستی به سر روی این پست عهد عتیق بکشیم ، من باید بگم ممکنه برای کاربرا اصلاً سوال بشه که unix چی هست چطوری بوده ؟ الان چی شده ، به هر حال لینوکس از لپ لپ در نیومده و بر پایه یونیکس
بوده این مقاله ی بالا برای یک آدم تازه وارد خیلی ثقیل هست و ممکنه همون اول طرف رو فراری بده ، پیش خودش بگه هیچی بابا این لقمه تو گلومون نمیره

من قبل از این که توضیح بدم یونیکس چی بوده که بر پایه اون لینوکس به وجود اومده باید یک توضیحی رو الصاق کنم در مورد بحث های که این روزها در مورد سیستم های منبع باز میشه و مطبخی هست که هر کی میخواد کلاس بگذاره میگه من اصلاً میخوام ویندوز رو کنار بگذارم برم سراغ لینوکس و سیستم های منبع باز !

بزارید رک و پوست کنده بگم . تعداد کسایی که تو ایران دانششون در حد نوشتن source code یا همون کد منبع هست در بهترین حالت شاید از 100 نفر هم تجاوز نکنه

یعنی خدای برنامه نویسی باید باشی ، باید به معماری یک برنامه حالا میخواد برنامه منبع باز کتیا برای مهندس های مکانیک باشه یا سیستم عاملی مثل لینوکس باشه
کسی که صحبت از منبع یک برنامه میکنه زده دهن اون برنامه رو سرویس کرده ، تمام پتانسیل هاش رو در آورده تمام کاربردهاش رو در آورده ، زده ترکونده رفته اومده حالا صحبت از منبع میکنه ، برای کاربرای معمولی مثل من و شما که شاید حرفه ای ترین کارشون کار با نرم افزار های مهندسی هست یا گرافیکی و رندر اصلاً این بحث ها مطرح نیست ! مال این حرفا نیستیم که بخوایم صحبت از منبع کنیم
حتی اون دانشجو های کامپیوتر هم با ترس و لرز صحبت از منبع میکنن وقتی حرفش میاد وسط ، پس بدونید این که بدونید که یک برنامه ای منبع باز هست یا نیست مهم نیست
مخصوصاً تو ایران که ما برای هیچی پول نمیدیم ! پس فرقی بین بالا شهر و پایین شهر نیست ! حالا اگر عضو سازمان تجارت جهانی شدیم 1 در هزار ممکنه قانون کپی رایت تو مملکتمون بیاد که ما رو مجبور کنه بریم از نرم افزار های رایگان مثل لینوکس استفاده کنیم که اون یک در یک میلیون احتمالش هست ما ایرانی ها اصلاً تو خونمون نیست !
پس منبع و ول کنید ، شما مصرف کننده هستید یک کاربر حرفه ای نیستید ، کاربر حرفه ای کسی هست که برنامه نویسی با حداقل 4 زبان رو در سطح پیشرفته بلد هست
به اون میگن حرفه ای نه این چیزایی که ما تو ایران میگیم ! ما تو ایران به زور 100 تا کاربر حرفه ای داشته باشیم

اما چیزهایی که باید در مورد لینوکس بدونید در حال حاضر لینوکس یک سیستم بسیار جواتی هست که اصلاً قابل مقایسه با ویندوز نیست ممکنه کاربرهاش روش تعصب داشته باشند و کاربرای ویندوز رو مسخره کنن که البته حق دارند ، شما با همین دانش کمی که در کامپیوتر داری وقتی یه آدم مبتدی رو میبینی که بلد نیست چطوری مثلاً حال سی دی رایت بزنه یا فیلم تماشا کنه چه حسی بهت دست میده اونها هم وقتی ما رو میبینن همین حس بهشون دست میده
لینوکس اگر حرفه ای باشی 100 برابر بهتر از ویندوز هست ، اگر حرفه ای نباشید در حد بزی هست که نمیتونه حتی برای شما بع بع هم بکنه

امکانات و نرم افزار های ویندوز خیلی خیلی خیلی بیشتر از لینوکس هست خیلی بیشتر ولی لینوکس خیلی از ادا اطوارهای ویندوز رو نداره ، مثلاً ما وقتی برای درایور برای سخت افزار مون تو اینترنت سرچ میکنیم کاربرای لینوکس بهمون میخندن چون اونا خودشون برای سیستمشون درایور مینویسن ، خودشون هم آپدیتش میکنن ! چون یک سیستم رایگان هست مثلاً تو لینوکس زیاد بازی نیست ، خیلی برنامه ها رو نمیتونید نصب کنید
خیلی دردسرهای دیگه رو هم داره ، اگر فقط مشکل ظاهر بود حل میشد ولی مشکل فقط ظاهر نیست ، با بعضی سخت افزار ها بد تا میکنه گفتم اگر حرفه ای باشید این اصلاً برای شما مشکل نیست ، مثلاً یه آدمی مثل استیو وزنیاک که عقلش اندازه 50 تا مهندس کار میکنه این اصلاً خودش برد سخت افزاری میسازه این دیگه براش سخت افزار و نرم افزار جوکه اصلاً جوکه !
خوب پس ببینید من میگم شما اگر میخواید لینوکس رو امتحان کنید یا بهش به قول معروف مهاجرت کنید 80 درصد اشتباه میکنید 20 درصد کارتون درسته که 10 درصدش مربوط به تونوع طلبی شما هست و 10 درصد دیگش هم جرات و شهامت شما برای یادگیری ، ببینید کسی که با لینوکس حرفه ای کار میکنه ، من و شما براش رد حد بیغ میرزا هستیم ، یعنی خیلی اونور باکلاسی ، اتفاقاً کاربرای آینده همه منبع بازی هستند شاید 5 نسل بعد ما همه گیر بشه ! 50 سال بعد اما این روزها این ها بیشتر شبیه رویا هست تا واقعیت . من واقع بین هستم خیلی بخوام حرفه ای بشم تو همون c++ و اکسس مایکروسافت میشم چون وقتشو ندارم رشته ام هم رشته ی مربوطی نیست
اطلاعاتی که شما لازم هست داشته باشید برای لینوکس بیشتر در حد بیشتر بدانید روش حساب کنید
من لینوکس استفاده کردم ، ببینید شما نصب میکنید بعد میگید این دیگه چیه بدرد نمیخوره اینهمه لینوکس لینوکس میکردن این بود ؟ اما حقیقت این هست که شما بدرد اون نمیخورید ! شما در حد لینوکس نیستید !
پس واقع بین باشیم
===============================================
اما یونیکس چی بود که امیر اول پستش زد
اشتباه ما این هست که تو فناوری اسم استیو جابز رو خوب میشناسیم اسم بیل گیتس رو خوب میشناسیم سیستم عاملی که ساخت بیشترش با زبان c نوشته شده بعد فکر میکنیم قبل اینا هیچکی نبوده اینا یکدفعه از تو لپ لپ در اومدن اما مثلاً چند نفر اسم پدید آورنده منطق و زبان c رو میشناسن ؟

کی اینو میشناسه ؟ تا حالا اسم پرفسور دنیس ریچی و شنیده کسی ؟ یا اسم آزمایشگاه بل رو کسی شنیده ؟ نه نشنیدید اصلاً براتون مهم نیست که !
آزمایشگاه بل میراث الکساندر گراهام بل که بعدها امتیازش تحت مالکیت شرکت بزرگ مخابراتی at&t آمریکا در اومده پشت هر چیز بزرگی آدمهای بزرگ و مجموعه های بزرگی هستند که بیشتر ترجیح میدن ناشناخته باشن ! همین سیستم عامل یونیکس که لینوکس ویندوز ، مک او اس همه اینها بر پایه اون ساخته شده جالبه بدونید اینترنت هم تحت استاندارد اون تولید شده حالا زیاد صحبت نمیکنم و شما رو دعوت میکنم تا با یونیکس بیشتر آشنا بشید :

یونیکس یک سیستم عامل است که در سال 1960 و 1970 به‌وسیلهٔ گروهی از کارمندان آزمایشگاههای بل متعلق به شرکت اِی‌تی اَند تی (AT&T Bell Labs) شامل کن تامپسون (طراح اصلی و پایه‌گذار) و دنیس ریچی نوشته شد. بتدریچ دیگران نیز به تیم کوچک آن‌ها پیوستند، کسانی مانند داگلاس مَکیلروی.

اگر گفته شود یونیکس آغازگر «دوره اطلاعات» و در امتداد آن «عصر اینترنت» است، کوچک‌ترین سخنی به گزافه گفته نشده است. درواقع تا همین امروز هم، تقریباً %100 پیمان‌های مهم و باز که جنبش اینترنت را پدید آورده‌اند، مانند وب، از خوانوادهٔ یونیکس آمده و می‌آیند. اینترنت در آغاز در یونیکس گسترش یافت و تا سال‌ها، واژهٔ «اینترنت» در میان کاربران یونیکس واژه‌ای کاملاً عادی و روزمرّه بود، درحالیکه دیگران حتی این واژه را نشنیده بودند و یا با اکراه تمام به آن بی اعتنائی و حتی آن را مسخره می‌کردند.

سیستم‌های یونیکس امروزی به شاخه‌های مختلفی که در مرور زمان توسط AT&T توسعه داده شده، تبدیل گشته است.

یونیکس طوری طراحی شده است تا قابل انتقال به هر سیستمی، چند کاره و همچنین چند کاربره باشد. سیستم‌های یونیکس با ایده‌های جدیدی که مطرح کرده‌اند،شناخته می‌شوند: پرونده‌های متنی ساده، مترجم‌های خط فرمان و سامانه پرونده‌گردانی (File System) سلسله مراتبی و غیره. در مهندسی نرم افزار، یونیکس به خاطر زبان برنامه‌نویسی سی و فلسفه یونیکس ذکر می‌شود.

صاحب علامت تجاری یونیکس در حال حاضر open group است.در حالی که مدعی در حال حاضر متن برنامه‌های یونیکس The sco group و Novell است.

تاریخچه یونیکس

داستان از سال 1960 آغاز می‌شود . در این زمان نخستین سیستم عامل چند کاربره که به عنوان کارگزار(Server) می‌توانست با نصب بر روی یک رایانه به چند رایانه دیگر سرویس دهد(Time Sharing) ساخته شد . این سیستم عامل که CTSS نام داشت و می‌توانست 20 کاربر را با یک رایانه IBM 7090 به خوبی اداره کند به شدت مورد توجه و مفید واقع شد. و همه دریافتند که بخش عظیمی از رایانه‌های آینده از این فناوری بهره خواهند گرفت، به طوری که در سال 1965 سه شرکت از برجسته ترین نقش آفرینان رایانه در جهان برآن شدند که روی سیستم عامل MULTICS کار کنند ولی چون این سیستم اجزای زیادی داشت و از حد معین بزرگ تر شد، یکی از این شرکت ها پروژه را رها کرد. پس از این ماجرا دنیس ریچی ، کن تامسون وبرین کرنیگان یونیکس(Unics) را در آزمایشگاه بل بر اساس MULTICS به وجود آوردند . وUnics به تدریج Unix نام گرفت . با توجه به یکی ازقوانین آمریکا AT&T که یکی از شرکت های دست اندرکاربود و پروژه را ادامه نداده بود نمی‌توانست از یونیکس استفادهٔ‌ بازرگانی بکند ؛ به این ترتیب لینوکس رایگان به بازار عرضه شد. و پس از این است که یونیکس به زبان C نوشته می‌شود .AT&T نیز یونیکس را برای دانشگاه‌های مختلف فرستاده ویونیکس کم کم در محافل علمی محبوب می‌شود. در سال 1974 دانشجویان دانشگاه برکلی آغاز به برنامه نویسی برای یونیکس می‌کنند و آن را برای دانشگاه‌های دیگر و AT&T می فرستند وبا ادامهٔ این کار یونیکس در سال 1977 به یک سیستم عامل کامل تبدیل می‌شود. دانشگاه‌های دیگر نیز مانند MIT, Purdue , Stanford و... کارهای بسیاری برای لینوکس می‌کنند. با نوشتن برنامه‌های اینترنتی برای یونیکس در سال 1980 به وسیلهٔ دانشگاه برکلیٰ یونیکس در سازمان‌های دولتی و شرکت‌های شبکه و کارگزارها(Servers) به گستردگی به کار گرفته می‌شود. از این زمان شمار فراوانی از شرکت‌های بازرگانی نیز از یونیکس برای کارهای بازرگانی خود بهره می جویند و نسخه‌های بازرگانی یونیکس هم به بازار می‌آیند

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

احد،صمد، قاهر، صادق ...
عاشقشم

لا تقنطوا من رحمة الله

هیچ چیز تجربه نمیشه اینو یادت باشه !!
ترفند هایی براي ويندوز 7

عیب یابی سخت افزاری سیستم در کسری از دقیقه

ویرایش توسط bigbang : 11-08-2012 در ساعت 01:36 AM
کاربران زیر از bigbang به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید