موضوع: مقبره ها
نمایش پست تنها
قدیمی 09-18-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض مقبره ها

معبد مهري مراغه و مقبره ملامعصوم

در حدود شش كيلومتري جنوب شرقي مراغه ، روستايي به نام ورجوي قرار دارد، در كنار اين روستا گورستان بزرگ قديمي وجود دارد كه تعداد زيادي سنگ قبر منقش به تصاوير تير و كمان،نيزه ،شمشير و تير بر روي قبور آن نهاده شده است.از اين ميان مي توان به صندوق سنگي منقش قبر"زمان بيك"فرزند"كد خدا ميرزا بيك"با تاريخ وفات 1085 هجري قمري اشاره كرد.مقبره ملامعصوم در كنار اين گورستان واقع است.ورودي اين مقبره راهروي بزرگي است كه عرض دهانه ورودي آن به 7 متر مي رسد.در انتهاي راهروي سر پوشيده ، ورودي مستطيل شكلي به عرض /80 1 متروجود دارد كه با عبور از آن ،محوطه وسيع و جالبي نمايان مي شود.در سمت چپ راهرو و نزديك مدخل ورودي تالار بزرگ،اتاق چهار گوش كوچكي وجود دارد كه در دل سنگ كنده شده،سقف اين اتاق به صورت گنبد در صخره حفر شده و در وسط سقف نور گيري تعبيه شده است.در انتهاي تالار بزرگ با عبور از يك صفه ، محوطه اصلي نيايشگاه شروع مي شود كه از يك اتاق دايره اي شكل تشكيل شده است .در سمت جنوبي اين اتاق به ارتفاع يك پله از كف ، محرابي مستطيل شكل با سقف هلالي شكل وجود دارد. ازاره سنگي اين نيايشگاه با دقت خاصي حجاري وصاف شده است. به عقيده كارشناسان ، محراب اين نيايشگاه شباهت بسيار با طرح محراب بعضي از معابد مهري دارد و با توجه به وسعت اين نيايشگاه ، به نظر مي رسد،روز گاري معبدي با شكوه بوده و در شمار يكي از بزرگ ترين معابد مهري به حساب مي آمد و از قسمت هايي چون محل تعويض لباس روحانيون ، محل تعليم گروندگان به آيين مهر ، محل فعاليت هاي نجومي علماي مذهب مهر و بالاخره محل برگزاري مراسم مهر پرستان بر خوردار بود.احتمالادر حدود قرن هشتم هجري در اين معبد تغييراتي داده شده و بقعه ملامعصوم آن را به زيارتگاهي براي مردم منطقه تبديل نمود.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید