نمایش پست تنها
قدیمی 05-20-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض یبوست مانع جذب مواد مغذی در بدن می شود

كارشناس تغذیه :

یبوست مانع جذب مواد مغذی در بدن می شود

تهران - كارشناس تغذیه گفت : یبوست مانع جریان و جذب مواد مغذی حیاتی در بدن می شود و بروز آن در سلامت كلی فرد تاثیر می گذارد.

'زیبا كاوه یی ' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: یبوست مزاج یكی از عوارض تغییر شیوه ی زندگی و رواج شهر نشینی است . فعالیت كم بدنی و تغییر الگوی غذایی از جمله مصرف فست فودها و كاهش مصرف میوه و سبزی ها از جمله علل اصلی شیوع روز افزون یبوست است.

به گفته این كارشناس تغذیه در همه افراد تعداد دفعات دفع متفاوت است اما آنچه در سلامت عمل دفع اهمیت دارد ، نظم آن است. به طور كلی میزان سه بار دفع روزانه تا سه روز یك بار ، میزان مناسبی است و گاهی ممكن است این میزان در برخی از افراد یك بار شود.

كاوه یی افزود: دفع مواد زاید از بدن بسیار مهم است زیرا ماندن این مواد به مدت طولانی در بدن خطرناك است . وجود مواد زاید و گاهی سمی در روده ها و سیستم گوارشی بیماری ایجاد می كند. ماندن طولانی مواد زائد و تماس طولانی سموم دفعی با روده بزرگ ممكن است احتمال بیماری های روده ای و به خصوص سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.

وی خاطرنشان كرد : یبوست مزمن می تواند به دیگر بیماری ها مانند بواسیر ، واریس ، سوء هاضمه ، بوی بد دهان ، سردرد و بوی بد بدن منجر شود. انسداد ناشی از یبوست با تحت فشار گذاشتن وریدهای خاص و مویرگ ها ، آنها را از حالت طبیعی خارج می كند و بدین ترتیب بواسیر و واریس ایجاد می شود.

به گفته این كارشناس تغذیه اگر افراد به طور ناگهانی دچار یبوست شوند و علت آن نامشخص باشد و یبوست آنها با دردشكمی و یا خونریزی یا علایم دیگر همراه باشد حتما باید به پزشك مراجعه كنند .

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید