نمایش پست تنها
قدیمی 04-07-2010
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض پارادوکس (متناقض نما)- نمونه های زیبای تناقضات

پارادوکس (متناقض نما)- نمونه های زیبای تناقضات

در مورد اینکه پاردوکس چیه و اینا دیگه همه میدونن میتونین یه سرچی هم بزنین خودتون یا وایسین چند تا پارادوکس قشنگ که خوندین متوجه میشین ....

من خودم پاردوکس زیاد شنیدم ولی راستش جذبم نکرده یا برای من پارادوکس نبوده و خوشم نیومده ...

اولین پارادوکسی که من رو به خودش جذب کرد یکی از پاردوکسهای احتماله ....

مسئله سه کارت

مسئله سه کارت یکی از مسائل معروف نظریه احتمالات است که صورت آن به شرح زیر است:

فرض کنید سه کارت در اختیار داریم:
  • یک کارت سیاه که دو طرف آن سیاه است.
  • یک کارت سفید که دو طرف آن سفید است.
  • یک کارت سیاه و سفید که یک روی آن سفید و روی دیگر سیاه است.
سه کارت را داخل کلاهی می‌اندازیم و تصادفا یکی از آنها را انتخاب می‌کنیم. رویی از آن که بالاست سیاه رنگ است. احتمال اینکه روی دیگر نیز سیاه رنگ باشد چه قدر است؟
جواب درست این مسئله ۲/۳ ولی جواب شهودی آن ۱/۲ است.
در نگاه اول به نظر می‌رسد که اگر یک روی کارت سیاه باشد دو حالت برای طرف دیگر وجود دارد. یا کارت ما کارت سیاه است و طرف دیگر نیز سیاه رنگ است یا کارت ما سیاه و سفید است و طرف دیگر سیاه است. اشکال اصلی این راه حل این است که در این مسئله نه تنها یک روی کارت سیاه است بلکه رویی از آن که بالاست سیاه رنگ است.

(توضیح بیشتر در ادامه خواهد امد )
===============================================
پارادوکس بعدی هم راستش برای من خیلی جالب نبود اما شما در موردش بحث کنین شاید چیز قوی تری توش هست و من نفهمیدم :

پارادوکس اعدام غیر منتظره

نقل قول:
به درستی معلوم نیست که اولین دفعه چه کسی این پارادوکس را ابداع کرده؛ ولی به گفته ویلارد ون اورمن کواین(Willard Van Orman Quine) (دانشمند منطق دانشگاه هاروارد و نویسندهٔ یکی از مقالات نشریه Mind) این پارادوکس قبل از سال ۱۹۴۰ میلادی بر سر زبان ها افتاد و دهان‌به‌دهان گشت و عموماً تحت عنوان پارادوکس اعدام غیر منتظره (Unexpected Hanging) یا شخص محکوم به مرگ یا دار غیر منتظره مطرح شد.
در ژولی ۱۹۵۱ ، Michael Scriven استاد کرسی منطق دانشگاه ایندیانا، مقاله پیچیده و گیج کننده‌ای در نشریه فلسفی انگلیسی Mind منتشر کرد که در آن موضوع جدیدی مطرح کرده و آن را «پارادوکس خارق العاده و بدیع» نامیده بود. البته قبل از Scriven و در عرض ۱۵ سال قبل از انتشار این مقاله بیش از ۱۰ مقالهٔ مفصل درباره این پارادوکس در نشریه Mind منتشر شده بود و کلیه نویسندگان آن (که اغلب از فلاسفه برجسته آن دوره بودند) دارای عقاید متضاد دربارهٔ راه حل آن بودند و چون حتی دو عقیده موافق درباره آن اظهار نشده بود، پارادوکس مزبور لاینحل مانده و هنوز هم مورد بحث و مشاجره می‌باشد.
از میان مقالات ارائه شده پیش از مقالهٔ Scriven می‌توان به بحث Donald John O'Connor (یکی از فلاسفهٔ دانشگاه اکستر(Exeter) ) در روزنامهٔ Mind در رابطه با پارادوکسی شبیه به این پارادوکس وبرای اولین بار در روزنامهٔ Mind تحت عنوان پارادوکس اعلامیهٔ فرمانده نظامی اشاره کرد.
بعداً در دو مقالهٔ دیگر ، پارادوکس به شکل همان اعلامیهٔ فرمانده نظامی توسط کهن Laurence Jonathan Cohen (ژانویهٔ ۱۹۵۰) و الکساندرپتر Alexander Peter (اکتبر ۱۹۵۰) در Mind مورد بحث قرار گرفت و حتی ژرژگامف George Gamov و ماروین سترن (Marvin Stren) (که بعداً آن را به صورت <<مرد محکوم>> در کتاب خودشان وارد کردند) نیز در این بحث شرکت کردند.

در یک روز جمعه دادگاه شخصی را به مرگ محکوم کرد. قاضی به زندانی محکوم گفت: «ظهر یکی از روزهای هفته آینده، حکم اعدام تو اجرا خواهد شد، ولی ما آن روز را برای تو مشخص نخواهیم کرد و تو هرگز قبلاً از آن روز اطلاع پیدا نخواهی کرد و فقط شش ساعت قبل یعنی صبح روز اجرای حکم موضوع را به تو اطلاع خواهیم داد.»
قاضی مذکور شهره همه عالم به ذکاوت و وفای به عهد بود و همیشه دقیقاً به گفته خود عمل می‌کرد.
زندانی به همراه وکیل مدافع خود به سلولش داخل شد و هر دو غمزده به فکر فرو رفتند. ناگاه وکیل مدافع با لبخندی مظفرانه سکوت را شکست و گفت: «اجرای حکم قاضی امکان ندارد.»

حالا جوابش رو نمیگم شما سعی کنین خودتون فکر کنین ببینین وکیله چه استدلالی کرده و اخر ماجرا چی میشه ؟

یه خورده بیشتر کمک کنم ///...
وکیله به این نتیجه میرسه که بر اساس گفته های قاضی هیچ وقت این حکم اجرا نخواهد شد و ممکن نیست که او اعدام شود چند و چون این قضیه را هم برای زندانی میگه و ظاهرا اونم میگه بابا خدایی راست میگی من اعدام نمیشم.....
اما در کمال ناباوری بدون اینکه هیچکدام از شرایط حرف قاضی نقض بشه ایشون اعدام میشه ....

این یه مسابقه نیست لطفا جواب هاش رو از ویکی پدیا ! در نیارین سعی کنین خودتون فکر کنین

جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید