موضوع: اخبار تئاتر
نمایش پست تنها
قدیمی 06-01-2010
LP Girl آواتار ها
LP Girl LP Girl آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 0

20 سپاس در 19 نوشته ایشان در یکماه اخیر
جدید تقدير از آقاي نمايش ايراني

تقدير از آقاي نمايش ايراني

«اگر شخصيت‌هايي مثل فتحعلي‌ بيگي نبودند ما تعزيه‌ خواني و «ترنا» را به شكل امروزي نداشتيم و اين هنرها را افرادي چون او احيا كردند و او كسي بود كه با پايمردي به پاي نمايش‌هاي آييني و سنتي ايستاد.» اين حرف‌هاي علي نصيريان در مراسم تقدير از داوود فتحعلي‌بيگي است كه شامگاه شنبه در سالن سنگلج برگزار شد.

در اين برنامه هنرمنداني چون علي نصيريان، لاله تقيان، محمدحسين ناصر‌بخت، سعدي افشار، مجيد جعفري و اتابك نادري حضور داشتند و سخناني را مطرح كردند.

لاله تقيان به عنوان اولين سخنران ضمن تبريك سالروز تولد داوود فتحعلي‌بيگي گفت: من حدود 30 سال است كه‌ فتحعلي‌بيگي را مي‌شناسم و به عقيده‌ من مهم‌ترين خصيصه‌ او، عشق و علاقه‌ به سنت ايراني و سنت تعزيه‌خواني است.

محمدحسين ناصر‌بخت نيز با اشاره با دوستي ديرينه‌اش با اين كارگردان گفت: من از سال 68 با فتحعلي‌بيگي آشنا شدم و او كسي است كه انجمن تعزيه ايرانيان را تشكيل داده و نمايش ايراني را احيا كرده است.

صادق عاشور‌پور، نويسنده و پژوهشگر تئاتر نيز در اين برنامه با اشاره به كتابي كه منتشر كرده است، گفت: 23 سال خدمت افرادي چون عزت‌الله انتظامي، علي نصيريان و اكبر رادي بودم و كارهاي آنان را به دقت مشاهده كردم تا نتيجه‌ آن، اين كتاب شد. اكنون بسيار خوشحالم كه زمان چاپ كتاب، مقارن با تولد فتحعلي‌بيگي شده است.

مجيد جعفري نيز با اشاره به فرهنگ نمايش‌هاي آييني گفت: فتحعلي‌بيگي وقتي ديد هيچ نمايشنامه‌اي در زمينه‌ نمايش تخت حوضي در دسترس نيست شروع كرد به نمايشنامه‌نويسي در اين زمينه و بحق نيز كه از عهده‌ اين كار خوب برآمده است.
به گزارش ايسنا، در انتهاي برنامه داود فتحعلي‌بيگي با اشاره به حاضران مراسم در تالار سنگلج گفت: در اين مكان اساتيدي وجود دارند كه اگر تجربه‌ آنان را روي هم بگذاريم نتيجه‌اش تاريخ چند قرن هنر ايراني مي‌شود.

اين هنرمند سپس از افرادي چون سعدي‌افشار، علي نصيريان، صفاريان و تقي عزيزي سپاسگزاري كرد كه در كنارشان درس نمايش را فراگرفته است.

ژست بي خوابي و منگي واسه من نگير دوباره! كسي كه جلوت نشسته عصبي و لت و پاره!
توي پائيز مجاور، وسطاي ماه آذر، شد قرارمون كه باهم بزنيم به سيم آخر!

Babak Rahnama (New Song) :: Khodaye Man
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید