نمایش پست تنها
قدیمی 02-14-2012
amir ahmadi آواتار ها
amir ahmadi amir ahmadi آنلاین نیست.
کاربر عالی

سپاسها: : 267

508 سپاس در 332 نوشته ایشان در یکماه اخیر
amir ahmadi به Yahoo ارسال پیام

نسرین
عده اى مرا نسترن خوشبو مى دانند، ولى حقیقت چیز دیگرى است . من از خانواده گل نرگس مى باشم ولى گل من شبیه گل
سرخ و از آن کوچکتر مى باشد و بیشتر به رنگ سفید و مایل به زرد دیده مى شوند. گل من پرپر است ، عطر گل من فراتر از
گل گلاب است و به همین جهت گلاب من بوئى ندارد. درختچه من هم شبیه درخت گل سرخ است ، ولى کوچکتر از آن مى
باشد. من در جنگلها و نقاط مرطوب به حالت وحشى مى رویم ، و در مازندران فراوان مى باشم . طاقت من ، در برابر سرما زیاد
است ، بطورى که در زمستان مى توانم زیر برف باقى بمانم ، و در عطرسازى نیز از من مى توان استفاده کرد. به من نرگس زرد،
گل عنبرین ، گل مشکین و در اصفهان مشگینچه گویند. عربى من ورد الصین است . بوئیدن گل من مقوى قلب و دماغ است ، و
براى زکام و آبریزش بینى بسیار نافع بوده و از ابتلا به نزله جلوگیرى مى کند، و دماغ را باز کرده و گاهى تولید عطسه مى نماید.
اگر جوشانده گل مرا که در روغن جوشیده باشد در گوش بچکانید، چرك آن را از بین مى برم . و براى رفع صدا کردن گوش
بسیار مفید مى باشم . و مالیدن گل من بر دندان لثه را محکم و درد آن را ساکت مى کند. خوردن پنج گرم من سینه را پاك مى
کند و ورم لثه ، گلو و لوزتین را از بین مى برد. مقوى معده و کبد بوده ، و از ***که قوى جلوگیرى مى کنم و درمان خوبى
طبیب عالى قدر «« محمد بن زکریاى رازى »» ، براى یرقان هستم . یک گرم و نیم گل من با شش گرم برگ من مسهل قوى است
ایرانى مى نویسد که در خراسان دیدم گل نسترن را یک گرم و نیم تا پنج گرم مى دادند. مسهل و پیشاب آور خوبى بود، مرباى
گل آن نیز مسهل خوبى است . ضماد گل نسرین مسقط دانه بواسیر و دافع ورم مفاصل است . ضماد گل من با حنا جهت تقویت
مو و مالیدن آن در حمام بر بدن ، بدبوئى عرق را از بین برده و آن را خوشبو مى نماید. مالیدن گل من کک مک را از بین مى
براى جلوگیرى از سفید شدن مو است همه «« انطاکى »» برد، و خوردن مرتب گل خشک شده من ، مانع سفید شدن مو است و
روزه دو مثقال مرباى مرا بخورند. این مربا چناچه گفته شد مسهل است .

جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید