نمایش پست تنها
قدیمی 09-02-2007
Younes آواتار ها
Younes Younes آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 4

26 سپاس در 21 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض يافتن 30 داور كه در طول سال فيلم نساخته باشند؛ كار سختي است

نظر دو سينماگر مستند درباره داوري بخش مستند جشن سينما

يافتن 30 داور كه در طول سال فيلم نساخته باشند؛ كار سختي است

يك مستند ساز گفت:‌ به نظرم هيأت انتخاب جشن سينما نبايد فيلمي در جشن داشته باشد اما پيدا كردن 30 نفر نيز كه در طول سال در ساخت فيلمي مشاركت نداشته باشند و بيايند فيلم‌ها را داوري كنند، كار بسيار سختي است.

به گزارش سایت سینمایی سوره، در پي حواشي پيش آمده در زمينه پذيرفته شدن فيلم‌هاي اعضاي هيئت انتخاب و داوري بخش مستند جشن سينما در اين بخش‌، پيروز كلانتري در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس درباره داوري بخش مستند جشن خانه سينما اظهار داشت: شخصا در اين دوره جشن خانه سينما جزو هيئت داوران بودم اما وقتي ديدم فيلمم در بخش مسابقه پذيرفته شده، از داوري انصراف دادم، چرا كه بهتر ديدم وقتي در بخش مسابقه هستم ديگر در داوري حضور نداشته باشم.
وي ادامه داد: البته اين نكته وجود دارد كه جشن خانه سينما نسبت به ديگر جشنواره‌هايي كه برگزار مي‌شود، داوران بيشتري دارد،مثلا در بخش مستند 30 نفر داور فيلمها را بررسي مي‌كنند.
اين مستندساز افزود: البته من عقيده دارم از آنجايي كه اين تعداد كم نيست و هر كدام از داوران جداگانه رأي مي‌دهند و با هم رايزني ندارند، حضور فيلم يك داور در بخش مسابقه خيلي تأثير مشخصي روي آراء‌ نمي‌گذارد.
وي به فارس گفت:در جمع داوراني كه به چند نفر محدود مي‌شوند،اين امكان وجود دارد كه از هم تاثير بگيرند و يا در رودربايستي واقع شوند اما در نحوه داوري جشن خانه سينما، گستردگي داوران و اهميت فرديت در راي‌گيري مانع اين تاثيرات مي‌شود.
كلانتري گفت: در نهايت به نظرم هيئت انتخاب نبايد فيلمي در جشن داشته باشد و درست نيست كه هيئت انتخاب از خودشان فيلم انتخاب كنند، اما در هيئت داوري چون نظرات جمع بندي مي‌شود، تأثيرش روي نتيجه زياد نخواهد بود، ضمن اينكه پيدا كردن 30 نفر كه در طول سال فيلمي نساخته باشند و بيايند و فيلم‌ها را داوري كنند كار بسيار سختي است.
از سوي ديگر، مهدي كرم‌پور در گفت‌و‌گو با خبرنگار سينمايي فارس درباره نحوه داوري بخش مستند جشن خانه سينما و حضور فيلم‌هاي داوران در اين رقابت گفت: اين مسئله بر آمده از يك مشكل آئين‌نامه‌اي است.
به گفته اين مستندساز و كارگردان سينما، شركت فيلم‌هاي مستند داوران در بخش مسابقه جشن خانه سينما اگر مشكلي دارد،به مشكل آيين‌نامه‌اي برمي‌گردد.
وي افزود: من در چهار دوره، داور جشن خانه سينما بودم و معتقدم اگر شركت فيلم‌هاي داوران در بخش مسابقه ايرادي داشته باشد، اين به مشكل آئين‌نامه‌اي جشن خانه سينما برمي‌گردد.
وي در اين‌باره ادامه داد: طبق آئين‌نامه، به داوران اين اجازه داده شده كه در بخش مسابقه شركت كنند و چون تخلف آئين‌نامه‌اي صورت نگرفته است، نمي‌توان ايرادي به اين مسئله گرفت.
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید