نمایش پست تنها
قدیمی 12-18-2007
SonBol آواتار ها
SonBol SonBol آنلاین نیست.
معاونت

سپاسها: : 521

1,688 سپاس در 686 نوشته ایشان در یکماه اخیر

پندي از امام باقر(ع)

محمد بن منكدر"- از صوفيان آن روزگار- مى‏گويد: در روز بسيار گرمى از مدينه بيرون رفتم، ابوجعفر محمد بن على بن الحسين را ديدم- همراه با دو تن از دوستانش- از سركشى به مزرعه‏ خويش باز مى‏گشت. با خود گفتم: مردى از بزرگان قريش در چنين وقتى در پى دنياست! بايد او را پند دهم.
نزديك آمدم و سلام كردم، امام در حالى كه عرق از سر و رويش مى‏ريخت ‏با تندى پاسخم داد. گفتم: خدا ترا به سلامت‏ بدارد آيا شخصيتى چون شما در اين هنگام و با اين ‏حال در پى دنيا مى‏رود! اگر در اين حالت مرگ در رسد چه مى‏كنى؟
فرمود: به خدا سوگند اگر مرگم برسد در حال اطاعت‏ خداوند خواهم بود زيرا من بدين وسيله خود را از تو و ديگران بى نياز مى‏سازم، از مرگ در آن حالت ‏بيمناكم كه سرگرم گناهى باشم.
گفتم: رحمت‏ خدا بر تو باد، مى‏پنداشتم كه تو را پند مى‏دهم اما تو مرا پند دادى و آگاه ساختى .
آنچه آمد تنها گوشه هايي از زندگي امام محمد باقر(ع) است كه از كينه دشمنان و تحريف هاي اسطوره ساز برخي محبان، جان به سلامت برده است. عصر اين بزرگوار همزمان با انقراض امويان و درخشيدن ستاره بخت عباسيان است، آنان كه با شعار" الرضا من آل محمد" به قدرت دست يافتند ولي در تحريف حقيقت و خصومت نسبت به خاندان حقيقي رسول خدا، گوي سبقت از امويان ربودند. تلاش نگارنده در اين مقاله اين بود كه قطره اي از درياي معرفت امام باقرعليه السلام و پاره هايي از آيينه يك پارچه وجود اين بزرگوار را كه در آن مي توان بازتاب سيماي حق را به روشني يافت به خوانندگان و پويندگان ارزاني داشت، باشد تا به گوش جان بنيوشيم و منش آن بزرگوار را پيشه خود سازيم.