نمایش پست تنها
قدیمی 05-12-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض كشف ژنهای مرتبط با سرطان مجاری صفراوی

كشف ژنهای مرتبط با سرطان مجاری صفراوی

تهران- دانشمندان ادعا می كنند تعدادی ژن جدید را شناسایی كرده اند كه به طور مداوم در سرطانهای مجرای صفراوی جهش می یابد.

این كشف پیشرفتی است كه می تواند راه را برای شناخت بهتر در مورد بروز و رشد مهلك سرطان كبد ارائه كند.

به گزارش 'دیلی میل'، گروهی از پژوهشگران دانشگاه دوك نشنال دانشگاه سنگاپور و دانشگاه تایلند می گویند از جدیدترین فناوری های ژنومیك برای تشخیص ژنهای سرطان مجرای صفراوی موسوم به 'كلانژیوكارسینوم' كه در واقع سرطان اپی تلیوم مجاری صفراوی است استفاده كرده اند.

نتایج این تحقیقات در نشریه ژنتیك منتشر شده است.

این كشف می تواند به شناخت عمیق سرطان مجرای صفراوی كمك كند.

این محققان می گویند: نكته مهم تر اینكه اكنون از ژنهای جدیدی در بروز این بیماری مطلع هستیم و باید آزمایش های بیشتری بر روی جنبه های زیست شناختی آن كار كنیم تا دریابیم چگونه این ژنها موجب سرطان مجرای صفراوی می شوند.

محققان بااستفاده از تعیین توالی DNA هشت سرطان مجرای صفراوی و بافت های طبیعی را تحلیل و 187 ژن جهش یافته را كشف كردند.

این گروه، 15 ژن را كه به طور مداوم جهش می یابند برای تحقیقات بیشتر در 46 مورد دیگر انتخاب كردند. بسیاری از این ژنها مانند MLL3, ROBO2 و GNAS پیش از این با سرطان مجرای صفراوی مرتبط نشده بودند.

محققان اكنون با این یافته ها اطلاعات بیشتری در مورد ساز وكار مولكولی این بیماری دارند و می توانند پروتكل های درمانی مناسب تری ارائه كنند.

آنها همچنین سرطان های مجرای صفراوی را با دیگر سرطانهای مرتبط با كبد و لوزالمعده مقایسه كردند و دریافتند سرطانهای مجرای صفراوی شباهت هایی را با سرطان لوزالمعده دارد.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید