نمایش پست تنها
قدیمی 01-28-2009
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام

با تشکر از خانم ماری اف بابت این تاپیک مفید و دوستانی که پست زدند و همکاری کردند

راستش من خیلی کتاب نخوندم و هر چی خوندم مال دوران طلایی دبستان منه
چون الان واقعا تمام وقتی که دارم به صورت خالص ودیوانه وار در اختیار اینتر نت و سایت میگذارم و
حتی با وجود اینکه علاقه شدیدی به فیلم و سینما (البته به صورت اماتور) دارم در ماه شاید 1 نیم فیلم بتونم ببینم اونم وقتی که اینترنتم قطع باشه اینه که اصلا فرصتی برای دیدن فیلم یا خوندن کتاب ندارم فقط موسیقی هست که میشه در کنار کار با کامپیوتر ازش استفاده کرد اینه که در روز شاید بالای 10 ساعت موسیقی گوش میکنم چون بالای 10 ساعت به اینترنت کانکت هستم البته موسیقی تکراری گوش میدم چون وقت دانلود و پیدا کردن سی دی هام رو هم ندارم ! در ماه فقط 10 ساعت موسیقی تازه شاید داشته باشم !
اینه که شاید کل کتابهایی رو هم که خونده باشم به اندازه کتابهای مورد علاقه شما دوستان نشه اما چشم عرض خواهم کرد
4 دبستان معلممون وقتی از کار خسته میشدیم چند دقیقه آخر کلاسو برامون از داستانهای مولوی میگفت و من واقعا لذت میبردم و خیلی خوشم میومد دست آقای بنیادی که الان هر روز هم میبینمش درد نکنه با چه شور و شوقی خونه میومدم و برای خانواده داستانهای زیبای مولوی رو باز گو میکردم اینه که بسیار علاقمند شدم به داستان و کتابخوانی
توی 1-2 سال آخر دبستان تموم کتابای خوبی که تا حالا خوندم رو اون موقع خوندم
چندین کتاب داستان و شعرهای شاهنامه رو که مناسب رده سنی من بود گرفتم بسیار بسیار
عالی بود شاهنامه برام خیلیشو خوندم و کیف کردم جتی نشستم داستاتهایی شبیه داستانهای شاهنامه نوشتم ! و بسیار جذب اون کتاب بزرگ شدم
کتابهای داستانها به همراه شعر مولوی رو که برای رده ی سنی من آماده شده بود رو هم گرفتم چند جلد و همه شو خوندم خیلی خوب بود ولی تقریبا همه شو قبلا معلممون برام گفته بود
کمی شعر هاش برام سخت بود و بعضی جاهاشو نمیفهمیدم مخصوصا اینکه خط شکسته رو همین الانم راتحت نمیتونم بخونم اینه که شاهنامه واقعا لذت بخش تر بود برام
چون به شدت به تاریخ و رمانهای تاریخی علاقمند هستم حتی اگر دیوانه وار اغراق توش باشه
کلی کتاب در مورد تاریخ باستان ایران و سایر دوره ها گرفتم و به صورت خلاصه اونو خوندم و خونه هر کدوم از اقوام هم میرفتم اولین کاری که میکردم این بود که میگفتم کتابای تاریخیتونو بدین ببینم تا آخر مهمونی من فقط اونا رو میخوندم
ماشااله عمو جان منبع این چیزا بود و سالها من لذت میبردم از اینکه کتابای قدیمی و جدیدشو زیر رو رو کنم
بهترین کتابی رو که خوندم و بعدا عرض میکنم مال همین دوره هاست

در همون دوران طفولیت ! چیزهایی در مورد بوف کور شنیدم اما جرات نکردم برم بخونم ! بچه مثبتی بودم این بود رفتم سگ ولگرد رو گرفتم چند صفحه ازش خوندم دیدم هیچی حالیم نمیشه فکر کردم کتاب سانسور شده که من چیزی نمیفهمم !ولی ظاهرا ایراد از فرستندده و گیرنده بود !
رهاش کردم و کتاب دیگه ای (توپ مرواری) رو ازش گرفتم اونرو هم حرفه ای نخوندم اما چیزهای خیلی جالبی از دنیای نوشتن ازش یاد گرفتم در بین نوشته های گریزی به مسائلی دیگه میزد مثلا در مورد تاریخچه واژه تهران یا در مورد حواصیل نوشته بود که خیلی برام جالب بود من هم از این به بعهد روی واژه های دقت بیشتری بکنم ببینم آیا میشه رابطه ای براش پیدا کرد یا ببینم چه دلیلی داشته که این اسمو روش گذاشتن
خب به هر حال برای یه دانش آموز 4 دبستان این تفکرات خیلی جالبه
نوشته بود مرغ حواصیل چون غذاشو از آب میگیره و میره بالا میخورش و در هوا سیر میشهشده هواسیر و بعد هواسیل و به خاطر تکرر استفاده حواصیل (حالا به صورت دقیق یادم نیست)
ولی این خیلی برام جالب بود که ااااا ! میشه یه سیری برای واژه ها (البته بعضی) پیدا کرد
چه لذت بخشه وفتی به این چیزا فکر کنی
(مثلا در مورد تهران چندین چیز نوشته بود مثلا ته عوران ! یه عده ای از مردم محلی اونجا
تحصن میکنن و در حالی که نشسته بودن همون طور حرکت میکنن رو به فلان جا خب لباسهاشون پاره پوره میشه میشن ته عوران ! یا طهوران به خاطر اینکه یکی از مناطق تهران
باغهای انگور فوق العاده ای داشته و نتیجتا مشروبات بسیار مرغوی داشته اینه که شده طهوران یا چیزهای دیگه )
خب برای من جالب بود که ببینم آره میشه همچین کارایی کرد
اینه که اخیرا یکی دو سال پیش از نمایشگاه کتاب تهران یه کتاب فوق العاده ش و که اصلا در هیمن باره س (فرهنگ عامه مردم) که بعدها توسط جهانگیر هدایت برادرزاده ش جمع آوری و چاپ میشه رو خریدم و متوجه شدم که تحقیق علمی یعنی چی زجمت کشیدن یعنی چی
که این موجود توی عمر کمش چه کارهای خارق العاده ای کرده حتما اگر به ادبیات و فولکلوریک مردن ایران علاقمندید این کتاب فوق العهاده رو بگیرید بخونین
اینه که تجربه من با هدایت با نوشته های داستانیش ناموفق بوده در کودکی دیگه هم سراغش نرفتم ولی این کارای تحقیقیش فوق العاده س

بعد از این دوره پرارزش و کوتاه سرعت کتابخوانیم کم شد در دوران راهنمایی چند کتاب تاریخ دیگه خوندم که بهترین کتاب (بعد از قبلی ) رو هم در همین دوره خوندم به پیشنهاد دبیر تاریخمون که جلوتر عرض میکنم ....

و باز در دوران دبیرستان بازگشت به علائق سابق ! کارای تحقیقی و اینا ! بیشتر روی فرهنگ لغتا و مطالب تحقیقی بخش تاریخ و فرهنگ وقت نداشته رو گذاشتم
فرهنگ نام های کردی فرهنگ نامهای فارسی
مدت زیادی روی لغتنامه ی بزرگ ماموستا هژار وقت گذاشتم (خیلی سخت بود چون من کردی رو خوب نمیتونم بخونم ! )
پیشتر کلی با نسخه ورقی ! و الکترونیکی دهخدا کار کردم
تاریخ ویلدارنت جلد 4 رو بیشتر مطالعه کردم چون مطالبش برای من کاربردی تر بود و لذت بخش تر
اگه به تاریخ علاقمندید حتما این کتاب و کتاب جواهر لعل نهرو رو بگیرید ! البته ویل درانت بالای 10 چلده چند سال پیش توی نمایشگاه بالای 60-70 تومن بود

یهو فاز عوض شد کتابهای آموزش زبان برنامه نویسی بیسیک و ویژوال بیسیک رو رفتم سراغشون
تمام فعالیتهام تعطیل شد و فقط کتاب بیسیک میخریدم و میخوندم راستش دوران خوب و پر راندمانی بود هرچی میخوندم میفهمیدم نمیدونم چرا سی پلاس پلاس دانشگاه به اندازه اون راحت نیست

کمی سر به سر شعر نو گذاشتم خوشم نیومد شاید تا الان همه ش 20-30 تا شعر امروزی خوب پیدا کردم که باهاش تونستم ارتباط برقرار کنم

کوچه مشیری زمستان اخوان (دلیلش شاید پیدا باشه قبلا گفته باشم)
یکی 2 تا از شاملو و....
خلاصه نچسبید
!
به هر حال ما سنتی کار هستیم
هنوز تاریخ و رمانهای تاریحی رو ترجیح میدم

خب توضیحات کلی دیگه تموم شد اجازه بدید شروع کنم به ذکر نام کتابها

کاربران زیر از دانه کولانه به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید