نمایش پست تنها
قدیمی 08-12-2008
VAHID VAHID آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 22

7 سپاس در 4 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض کنسرت شهرام ناظري در کاخ نياوران برگزار شد/تجديد خاطرات پس از دو سال غيبت

سرانجام پس از دو سال غيبت، کنسرت شهرام ناظري، شواليه آواز ايران به همراه گروه مولوي از پنجشنبه شب با حضور چهار هزار تماشاچي در کاخ نياوران آغاز شد. اولين شب اين کنسرت چهار روزه که در ادامه تور بزرگ کنسرت گروه مولوي برگزار مي شود به دليل ازدحام جمعيت و به گفته محمود سراجي مدير موسسه فرهنگ و هنر حافظ که مسووليت برگزاري اين کنسرت را برعهده دارد به علت انتظار براي رسيدن ميهمانان با يک ساعت تاخير از ساعت 30/21 آغاز شد.

ميهمان شب اول اين کنسرت که انتظار مي رفت با استقبال و حضور چهره هاي آشنا و استادان موسيقي برگزار شود، «حافظ ناظري» بود که بعد از سال ها به ايران بازگشته است. ناظري پسر اين بار تنها به عنوان تماشاچي در اين کنسرت حضور داشت و همان طور که پيش تر هم اعلام شده بود در اجرا پدر را همراهي نمي کرد.پس از صحبت هاي سراجي، شهرام ناظري با سه تار خود به روي صحنه آمد و قبل از اجرا ضمن خيرمقدم به مشتاقان کنسرت خود گفت؛ من از شما عزيزان که هميشه پيگير کارهاي هنري و هنرمندان کشور هستيد،

سپاسگزاري مي کنم. شما هميشه باعث حرکت همه هنرمندان خوب کشور هستيد و به ما انگيزه مي دهيد. من از تمام دوستان، هنرمندان، اهالي قلم، دانشگاهيان و کارمندان که باعث شدند ما چنين برنامه هايي را داشته باشيم سپاسگزاري مي کنم. وي ادامه داد؛ سعادت بزرگي براي من و گروه من است که با اين کنسرت در خدمت شما باشم. شهرام ناظري کنسرت خود را با اجراي قطعه آوازي به همراه سه تارش در دستگاه راست پنجگاه آغاز کرد اما بعد از اجراي اين قطعه به واسطه شکسته شدن دوربين يکي از پروجکشن ها تيم اجرايي از او خواست کنسرت را ادامه ندهد تا اين مساله برطرف شود.بعد از رفع مشکل پيش آمده در ادامه گروه مولوي با حضور روي سن در مقام اصفهان گروه نوازي کردند و در اين بخش ناظري همراه با گروه آواز خواند و سپس تصنيف «مراگويي چه ساني من چه دانم» پايان بخش اين قسمت بود. تصنيف سلسله موي دوست در بيات اصفهان و آواز در دستگاه نوا، مثنوي معنوي و تصنيف قفل زندان بشکنم از جمله قطعات اجرا شده در اين بخش بود.شهرام ناظري به دليل تاخير در آغاز برنامه اولين شب کنسرت خود را بدون زمان تنفس برگزار کرد و در بخش دوم اين برنامه دو قطعه کردي را اجرا کرد که با تشويق حاضران همراه شد. ناظري درباره اين دو قطعه گفت؛ «ما بخشي از کنسرت را به اجراي دو قطعه کردي به نام هاي «هاي يدي» و «ميناي ديده» که مربوط به منطقه شکاک است اختصاص داده ايم. شکاک منطقه خاصي است که نوع خاصي از مقام هاي کردي را دارد. اين سبک و سياق خاص موسيقايي، مربوط به بخشي از کردستان عراق، کردستان ترکيه، اروميه و مناطق شمال غربي کشور است.» بعد از اجراي اين دو قطعه شهرام ناظري کنسرت خود را با اجراي قطعه «آتش در نيستان» به پايان برد که به گفته خودش آن را به دليل درخواست هاي بي شمار مخاطبان اجرا مي کند. اولين شب اجراي کنسرت شهرام ناظري در تهران در حالي برگزار شد که بعد از اجرا حاضران از نحوه برگزاري کنسرت و تيم اجرايي آن ناراضي بودند و صدابرداري اين کنسرت از شرايط مطلوبي برخوردار نبود که البته اين مورد يکي از مشکلات ثابت کنسرت هاي موسيقي در ايران به دليل عدم وجود سالن حرفه يي است. گروه مولوي را در اين کنسرت گروهي جوان نشان مي داد و اعضاي آن متشکل از صابر نظرگاهي (تار)، شهرام محمدي (سه تار بم و ديوان)، شروين مهاجر و نگار خارکن (کمانچه)، سياوش ناظري (دف) و شهرام غلامي (بربط)، شواليه آواز ايران را همراهي مي کردند.

عزت‌الله انتظامی و حافظ ناظری به تماشای كنسرت شهرام ناظری و گروه مولوی نشسته‌اند كه این روزها در فضای باز كاخ نیاوران در حال اجراست. امسال گروه‌ها برگزاری كنسرت در تالار كشور را ترجیح داده‌اند و ناظری اولین كسی است كه امسال در فضای باز كاخ نیاوران به روی صحنه می‌رود.
می‌شود نشست و به موسیقی او گوش داد و از فضای زیبا و هوای پاك كاخ لذت برد و صدایی بهتر از آنچه در تالار كشور به گوش می‌رسد، شنید.

بهمن قبادی : موسیقی ناظری مثل همیشه شنیدنی بود
بهمن قبادی کارگردان سینما با بیان این مطلب در خصوص ویژگی های کنسرت گروه "مولوی" به خوانندگی شهرام ناظری گفت : سازبندی ، ترکیب وچیدمان سازها کنار هم رنگ و بوی خاصی داشت به خصوص حضور ساز دیوان در اجرای مقام های کردی تازگی کم نظیری داشت و به نوعی حس نوستالژیک مرا نسبت به مقام های کردی برانگیخت .

این فیلمساز در ادامه افزود : دو قطعه کردی منطقه شکاک مربوط به منطقه مرزی بین ایران،عراق و ترکیه بود که به معنای واقعی منطبق با موسیقی فولک آن منطقه خاص اجرا شد و امیدورام که شهرام ناظری در آینده چنین کنسرت هایی را در ایلام ، کرمانشاه و کردستان اجرا کند چراکه به اعتقاد من مردم این مناطق بیش از مردم تهران نیازمند موسیقی بومی خودشان هستند برهمین اساس حضور هنرمندانی چون ناظری و یا گروه کامکارها در این مناطق مهم و ضروری است .

وی در پایان با اشاره به برخی مشکلات در اجرا گفت : عمده ترین مشکل کنسرت گروه موسیقی "مولوی" مشکل صدا بود البته این معضل تنها مربوط به این کنسرت نمی شود بلکه کیفیت نازل صدا و صدابرداری مشکل همه کنسرت های موسیقی در ایران است.

عزت الله انتظامی : شهرام ناظری شعر در آواز را درست بیان می کند

مفهوم بودن شعر در آواز از ارکان اساسی هنر موسیقی است که خوشبختانه شهرام ناظری از جمله خواننده هایی است که به معنای واقعی شعر را کلمه به کلمه واضح و درست در آواز بیان می کند.

عزت الله انتظامی با بیان این مطلبدر خصوص کم و کیف کنسرت گروه "مولوی" به خوانندگی شهرام ناظری گفت : قطعاتی که اجرا شد قطعات خوب و منطبق با فرهنگ موسیقایی و همچنین ادبیات کشور ما بود و از مجموع قطعات تکنوازی و آواز خوانی شهرام در دستگاه راست پنجگاه و همچنین قطعات کردی را بسیار دوست داشتم.

وی در ادامه با اشاره به کاستی کنسرت گروه مولوی گفت : در کنار اجرای کم نظیر شهرام ناظری تاخیر یک ساعته در اجرا، ضعف در سیستم صوتی و بلندی بیش از اندازه صدای موجود در فضا و تردد مخاطبان حین اجرا به کلیت کار لطمه زد .

داود گنجه ای : سبک کار شهرام ناظری باعث پیوند مردم با موسیقی شده است
موسیقی شهرام ناظری معرفت موسیقایی و عرفانی که همه ما از آن دم می زنیم را دارا است و همین عامل موجب پیوند بیشتر مردم با موسیقی او شده است .

داود گنجه ای ، با بیان این مطلب در خصوص کم و کیف برگزاری کنسرت گروه موسیقی "مولوی" در کاخ نیاوران گفت : احترام به مردم و هنرمند از ویژگی های اخلاقی شهرام ناظری است که شاید خیلی از هنرمندان ما چنین خصوصیت اخلاقی و حرفه ای را نداشته باشند و خوشبختانه همین عامل موجب موفقیت این هنرمند در مجامع فرهنگی و هنری داخل و خارج از کشور شده است.

وی در ادامه به کیفیت اجرای آواز شهرام ناظری اشاره کرد و گفت : کنسرت گروه مولوی خوب و کارشده بود و شهرام ناظری به درستی از ردیف استفاده کرد و درعین حال سبک و زبان موسیقی خودش نیز در کل کار جاری و روان بود از سوی دیگر هریک از اعضای گروه هم به نوبه خود بر مجموع قطعات تسلط داشتند ودر کل نوع موسیقی که اجرا شد به ذائقه موزیسین نزدیک تر بود و به نظرمن درک آن برای مخاطب به تا اندازه ای سنگین بود اما درنهایت با اشعار خوبی که انتخاب شده بود موسیقی سنگین این کنسرت به واسطه اشعار برای مخاطب شنیدنی تر شد .

این موسیقیدان پیشکسوت در پایان با اشاره به سازبندی گروه موسیقی "مولوی" گفت : چیدمان سازها در کل اجرا بسیار خوب بود و حضور ساز کمانچه و کمانچه آلتو در این ترکیب لازم و اجرای آن بسیار سخت بود چراکه این ساز هارمونی خاصی در کل کار ایجاد می کرد ؛ البته نباید از کارنوازنده عود هم غافل بود که به معنای واقعی کم نظیر بود.

پوران درخشنده :عشق به مردم در آواز شهرام ناظری جاری است
موسیقی شهرام ناظری پر از احساس زیبای انسانی است؛ او تمام عشقی که نسبت به آدم ها در دل دارد را در آواز خود جاری می کند.

پوران درخشنده با بیان این مطلب در خصوص کنسرت شهرام ناظری واجرای قطعات کردی گروه موسیقی "مولوی" در کاخ نیاوران گفت : شهرام ناظری و سابقه موسیقایی او را به دلیل همشهری بودن با او از نزدیک می شناسم ، این خواننده از جمله موزیسین هایی است که درکرمانشاه و در محیطی موسیقی پرور رشد کرده است از همین رو موسیقی ایرانی و موسیقی فولکلور منطقه کردنشین ایران و سایر کشورهای همسایه را به خوبی می شناسد به همین دلیل مقام های کردی را به درستی و با دانش بالای خود اجرا می کند.

این کارگردان در پایان افزود : اجرای دومقام کردی"های گدی" و مینای دیده م" و حضور ساز دیوان در این اجرا مرا به دوران کودکی و عشقی که به مردم سرزمینم دارم برد و حس غریب نوستالژی را در من تازه کرد .

ویرایش توسط VAHID : 08-16-2008 در ساعت 03:03 PM
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید