نمایش پست تنها
قدیمی 12-24-2007
SonBol آواتار ها
SonBol SonBol آنلاین نیست.
معاونت

سپاسها: : 521

1,688 سپاس در 686 نوشته ایشان در یکماه اخیر

از تبریز تا تبریز (گزارش سفر حج سید محمد رضا طباطبائی تبریزی در سال 1296 قمری)
رسول جعفريان (ا30 آذر 86 )

سفرنامه حج يا هدايت الحجاج اثر سيد محمد طباطبائي تبريزي مربوط به سفري است که وي همراه ميرزا شفيع ثقه الاسلام در سال 1296 ق به حج مشرف شده است. اين اثر در 294 صفحه با تصحيح اينجانب چاپ شده و اين مقدمه مفصل آن است.
برخورد دو گانه با پژوهش در حوزه مطالعات دینی - تاريخي در کشور ما
رسول جعفريان (ا22 آذر 86 )

اگر در کشور ما از نظریه پردازی ستایش شده و روی تولید علم تأکید می شود و بخشی از آن برای طلاب یعنی کسانی است که مطالعات دینی و به خصوص در حوزه تاریخ اسلام دارند، باید انتظار آن را داشت که پژوهش به صورت طبیعی کار خود را انجام دهد.
در باره کتاب روزنامه سفر حج، عتبات و دربار ناصري
رسول جعفريان (ا8 آذر 86 )

کتاب روزنامه سفر حج بانو علویه کرمانی را به عنوان یک تحفه ادبی تاریخی در همین سایت معرفی کردم.... اکنون متن کامل مقدمه ای را که بر آن کتاب نوشته ام در اینجا خدمت دوستداران تقدیم می کنم.
نقد و بررسی کتاب ایران عصر صفوی: نوزایی یک امپراتوری ایرانی
کيومرث قرقلو (ا21 آبان 86 )

گزارش حاضر تمرکز خود را بر ارزیابی و نقد محتوای کتابی معطوف ساخته است که آقاي اندرو نيومن استاد تاريخ ايران دانشگاه ادينبورگ پیرامون تاریخ عمومی کل دورۀ حدوداً 240 ساله استیلای صفویان بر ایران نوشته است.
عبدالله بن إباض و رساله منسوب به او
محمد کاظم رحمتی (ا16 آبان 86 )

بی تردید این كتاب علیرغم اختصار آن، متنی ارزشمند از چگونگی بحث و تحقیق درباره رساله ها و آثار باقی مانده از قرن اول هجری است كه برای شناخت عقاید خوارج نیز می تواند مفید باشد.
زندگی و مبارزات آیت ا... شیخ غلامحسین غروی نجفی
علی درازی (ا16 آبان 86 )

زمانی که محمدرضا شاه پهلوی در پانزده خرداد سال 1326 بعد از شش ماه از پایان حکومت فرقه دمکرات آذربایجان به اردبیل آمدند برخی از بزرگان شهر از آیت ا... شیخ غلامحسین غروی نجفی خواستند تا به دیدار شاه بیاید ولی ایشان با این جمله جواب آنها را داد و فرمود: «من کاری با شاه ندارم، اگر او کاری با من دارد بیاید».
محرم در حيدرآباد (ذكر عشره شریف محرم الحرام در بلده حیدر آباد فرخنده بنیاد)
خواجه غلامحسين خان (م 1260) (ا14 آبان 86 )

برگزاری مراسم عاشورا به خصوص دهه محرم در شهرهای شیعه نشین هند، منهای جنبه مذهبی آن، مراسمی بس جالب و دیدنی است که به خصوص در گذشته نه فقط شیعیان بلکه سنیان و هندوان نیز مشارکت فعال در برگزاری آن داشتند و بسیاری شان تا به امروز هم چنین‌اند.