نمایش پست تنها
قدیمی 04-07-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض چرا طول پیام كوتاه با قلم فارسی كمتر از انگلیسی است؟

چرا طول پیام كوتاه با قلم فارسی كمتر از انگلیسی است؟

تهران- پیام های كوتاه در تلفن های همراه كاربرد بی بدیلی یافته است. اما چرا با استفاده از خط و زبان فارسی تنها می توان از 70 كاراكتر استفاده كرد و این تعداد با استفاده از قلم انگلیسی به 160 كاراكتر می رسد؟

sms مخفف short message system و سیستمي است كه تنها یك پیام را از یك مخاطب به مخاطب دیگر از طریق تلفن همراه، اینترنت و رسانه های اینترنتی منتقل می كند.

سعید واقف زاده، كارشناس فناوری اطلاعات اظهار داشت: در ابتدا پیام های كوتاه فقط به زبان لاتین بود و در مرحله بعدی هر پیام كوتاه انگلیسی با استفاده از سیستم استاندارد كدگذاری شده كاراكترهای زبان های مختلف به زبان انگلیسی تبدیل شد.

وی افزود: با استفاده از این استاندارد تعداد كاراكترهای هر پیام كوتاه از 160 كاراكتر كمتر می شود، چرا كه براي ساخت هر حرف غیر لاتین از سیستم یوني كد استفاده مي كنند، 2 یا چند حرف انگلیسی نیاز است.

واقف زاده خاطرنشان كرد برای هر حرف فارسی به سه كاراكتر انگیسی نیاز است بنابراین طول كاراكترهای فارسی در هر پیام 70 عدد است.

وی گفت: تفاوت قلم فارسي و لاتین در این است كه با ارسال یك پیام برای تلفن همراه مخاطب 160 حرف منتقل می شود و این در حالی است كه با استفاده از قلم های فارسی و به دلیل استفاده از سیستم های یونی كد این تعداد حروف به 70 حرف تبدیل می شود.

به گزارش ایرنا، تاكنون خط‌هایی كه برای استفاده در گوشی‌های همراه استفاده شده كاملا از طرف كارخانه‌های سازنده انتخاب می شوند.

اما آنچه اغلب دیده می‌شود چیزی شبیه به نسخه فارسی خط 'Arial' یا 'Times New Roman' است.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
2 کاربر زیر از رزیتا سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید