نمایش پست تنها
قدیمی 09-19-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض حساسيت هاي غذائي

چه غذاهائي مي توانند باعث آلرژي غذائي شوند ؟
اگر چه در واقع هر غذائي مي تواند ايجاد يک واکنش آلرژيک کند اما در اطفال شش غذا مسئــــــول ٪۹۰ آلرژي هاي غذائي مي باشد . شير ، تخم مرغ ، بادام زميني ، گندم ،‌ سويا ،‌ بادام و فندق .
چهار غذا مسئول ۹۰٪ آلرژي بالغين است بادام زميني ،‌ ماهي ، صدف و آجيل مثل بادام ، فندق.
علائم آلرژي غذائي چيست ؟
شايعترين علائم آلرژي در دستگاه گوارشي شامل تورم يا خارش لبها ، دهان و گلو مي باشد .
همچنين زماني که غذا وارد معده مي شود تهوع ، استفراغ ،‌ اسهال يا دل درد ممکن است رخ دهد .
خارش ، کهير و قرمزي يا بثورات پوستي نيز شايع هستند . موارد شديد مي تواند منجر به شوک آنافيلاکتيک شود .
( يعني اختلال شديد تنفس ، ضربان قلب نامنظم ، کاهش فشار خون و در صورت عدم درمان حتي مرگ )
واکنش هاي آلرژيک به غذا معمولاً ظرف چند دقيقه تا چند ساعت پس از صرف غذا شروع ميشود. در افراد بسيار حساس حتي فقط لمس يا بوکردن غذا نيز ممکن است باعث ايجاد واکنش آلرژيک شود حتي بوسيده شدن توسط کسيکه براي مثال بادام زميني خورده است مي تواند باعث واکنش در افراد شديداً آلرژيک شود .
آنافيلاکسي يک حالت نادر ولي کشنده اي است که در آن قسمت هاي متعدد و متفاوتي از بدن واکنش هاي آلرژيک به غذا را همزمان نشان مي دهند . علائم ممکن است به سرعت پيشرفت کند اين علائم شامل خارش شديد ، کهير ، تورم گلو ، اختلال تنفسي ، کاهش فشار خون ، عدم هوشياري يا حتي مرگ مي باشد . اگر شما در حال تجربه چنين واکنشي هستيد سريعاً به اورژانس مراجعه کنيد .

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید