نمایش پست تنها
قدیمی 05-20-2012
unique(بی تا) آواتار ها
unique(بی تا) unique(بی تا) آنلاین نیست.
کاربر عادی

سپاسها: : 77

79 سپاس در 34 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض آبگوشت

آبگوشت

امروز با آبگوشت این غذای سنتی چطورید اونم تو دیزیسفالی

مواد لازم :

گوشت گوسفند ۵۰۰ گرم (من از گردن گوسفند استفاده کردم خیلی گوشت نرم و لطیفی داره و خوش خوراکه ) به همراه دنبه

نخود و لوبیا قرمز و لوبیا سفید روی هم یک و نیم پیمانه

سیب زمینی متوسط یک عدد
پیاز یک عدد متوسط

گوجه دو عدد
گوجه سبز

رب گوجه دو قاشق

لیمو عمانی بنا به ذائقه

نمک و زرچوبه و فلفل
نعنای خشک

طرز تهیه :
نخود و لوبیا را از شب قبل خیس می کنیم و به موقع پخت آبش را خالی می کنیم .(البته من چند بار تا صبح ابش رو عوض میکنم که نفخش گرفته شود.

گوشت و دنبه و نخود و لوبیا و پیاز و گوجه سبز و گوجه و زرچوبه و سیب زمینی را میریزیم توی دیزی و روش را آب میریزیم تا روی مواد را بپوشونه و درش را میذاریم روی شعله پخش کن و حرارت کم .آب مواد توی دیزی به ندرت تمام میشه و احتیاج به آب مجدد نداره .

این باعث میشه که آبگوشت خوب جا بیفته و مزه خودش را از دست نده .

لیمو عمانی را درون مقداری آب میندازیم تا بمونه و رنگ تیره اون کمتر بشه و تلخیش هم کمتر بعد اطراف اون را با چنگال سوراخ می کنیم .

وقتی که گوشت پخت مقداری دنبه را بیرون میاریم وبا یکتکه ای سیب زمینیو پیاز می کوبیم و دوباره به درون دیزی میریزیم .

نمک و لیمو عمانی و رب گوجه را اضافه می کنیم و با یک قاشق روغن حیوانی نعنا داغ درست کرده و اضافه میکنیم.نیم ساعت بهش مهلت میدیم همه مزه ها به خورد هم برن .

بعضی ها آبگوشت را ترید می کنند بعضی ها قاشق قاشق میخورن .عده ای عادت دارن مواد داخل آبگوشت را بکوبند و عده ای درسته اون را دوست دارن به هر شکل که باشه این غذا با ترشی و نارنجو یا لیمو ترش و سبزی خوردن و نون سنگک خیلی می چسبه .دوغ یادتون نره .البته نون سنگک نتونستیم پیدا کنیم.به دلیل سنتی بودن غذا رو روی سفره سرو کردم.

نوش جان

نکته:فراموش کرده بودم قاشق سر سفره بیارم و زحمتش گردن جناب همسر افتاد و البته جمع کردن سفره هم.

ویرایش توسط رزیتا : 05-21-2012 در ساعت 10:39 AM
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید