نمایش پست تنها
قدیمی 02-12-2012
amir ahmadi آواتار ها
amir ahmadi amir ahmadi آنلاین نیست.
کاربر عالی

سپاسها: : 267

508 سپاس در 332 نوشته ایشان در یکماه اخیر
amir ahmadi به Yahoo ارسال پیام

من هلیله هستم
فارسى من هلیله است ، اعراب آنرا معرب کرده اهلیج گویند. من داراى انواع و اقسام به نامهاى هلیله زرد، هلیله سیاه ، هلیله
کابلى و هلیله چینى هستم . هلیله کابلى محصول هندوستان است و چون سابقا آن را از راه کابل به ایران آورده اند، به کابلى
معروف شده است . میوه انواع ما موقعى که تازه است ، بیضى یا گلابى شکل است که پس از خشک شدن سخت و ناهموار مى
گردد و داراى مواد صمغى ، تانن فراوان و مواد خلطآور و چند نوع قند است . در کتاب طب الائمه از قول حضرت رضا روایت
کرده اند که روزى جمعى از پزشکان در محضر ایشان از خواص چندین دارو توصیف مى کردند، آنحضرت فرمودند که شما از
این ادویه تعریف مى کنید، ولى نمى دانم چرا هلیله و رازیانه را فراموش کرده اید؟ هر کس در روز یک هلیله کابلى را در دهان
گذاشته و بمکده ، موى سر او سیاه نشود... این خاصیت در انواع دیگر ما هلیله ها نیز موجود است ، انواع ما هلیله ها براى
تقویت معده ، حافظه ، ذهن و حواس ظاهرى و باطنى مفید میباشند براى سردرد، مالیخولیا و رفع وسواس و امراض روحى سود
فراوان داریم . استعمال ما در موقع داشتن تب چه از راه خوردن و چه از راه تنقیه جایز نیست . براى رفع نسیان دارویى موثرتر
از هلیله کابلى نمى باشد. هلیله پرورده و مرباى هلیله مقوى کبد و حواس پنجگانه است ، و پاشیدن سوخته هلیله خون بواسیر را
بند مى آورد، و براى تقویت دندان و لثه مجرب است . خوردن خیسانده و جوشانده من بهتر از جرم من است . سابقا مرا براى
معالجه جذام هم تجویز مى کردند و با اینکه خوردن و تنقیه جوشانده مرا براى کسانى که تب دارند منع کرده اند، در مورد« مننژیت » سرسام
افزودن آن را به تنقیه تجویز نموده اند. مقدار خوراك من دو مثقال و در جوشانده تا هفت مثقال است .

کاربران زیر از amir ahmadi به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید