نمایش پست تنها
قدیمی 05-04-2011
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام

مفهومی که از رتبه بندی در ذهنمون وجود داره مشخصه ...
بر اساس یک معیار کمی (نه کیفی) چندین شرکت کننده رو رتبه بندی میکنیم
مثلا قد شرکت کنندگان بر اساس سانتی متر
مصرف بنزین در صد کیلومتر در ماشین های شرکت کننده در مسابقه
معدل در بین دانشجویان کلاس
میزان فروش یک البوم یا یک فیلم بر اساس ریال/دلار

این رتبه بندی ها معنا داره و ارزش هم داره گاهی اما سر این "گاهی" جدل و مناقشه بسیار هست
مثلا اگر اگر مرحوم فردین این سالهای اخر فیلمی بازی میکردند قطعا فروش بسیار بالایی میداشت
یا مثلا طرفدارای اقای افتخاری همیشه به این مساله افتخار میکنن که البوم های موسیقی ایشون پرفروش ترین البومهای موسیقی ایرانه
بنابراین این "گاهی" جای صحبت فراوان داره ..
اما لااقل معیارش مشخصه و بحث پذیره

نوع دیگه ی رتبه بندی که مد نظر الن و شما و احیانا من هست اینهاییست که معیار اونها معلوم نیست و اگر هم باشد کمی نیست کیفیست و بر خلاف نوع قبلی که خود شرکت کنندگان در مسابقه به رقابت با هم میپرداختند
این بار طرفداران این شرکت کنندگان هستند که به رقابت میپردازند
مثلا یه نظرسنجی گاردین به راه میندازه مردم از سراسر دنیا با ایمیل یا اس ام اس یا هر طریق دیگه ای کارگردان مورد علاقه شون رو اعلام کنند:

به نظر شما بهترین کارگردان تاریخ سینما کیست ؟

شرکت کننده اول (که کارگردان نیست بلکه مردم معمولی مثل من و شماست ) معیارش از بهترین کارگردان
تعداد زیاد فیلم های ساخته شده توسط ایشون هست و به فلان کارگردان رای میده
یه نفر دیگه براش تعهد و اصالت مهمه اون یکی براش جرات و جسارت براش مهمه
بنابراین یه نظرسنجی قاطی پاتی خواهد بود که شاید چیز خاصی را اثبات نکند ...

اما این حقیقت به نظر من انکار ناشدنی هست که اگر یک کارگردان در نظر سنجی های مختلف با معیار های مختلف که درزمان های مختلف انجام شده همیشه جز 10 نفر برتر بوده حق هست که بگیم جز 10 کارگردان مطرح و محبوب تاریخ سینماست ...

من هم با رتبه بندی بدون معیار کمی اس ام اسی ! موافق نیستم اما رتبه بندی ای که در سایت آی ام دی بی میبینیم با وجود اینکه خیلی از فیلمهاش از نظر من شایسته بالا بودن رو ندارند و بر عکس خیلی از فیلمهای با ارزش در جایگاه خودشون نیستند رو تنهاجز در یک مورد قبول دارم و اون هم این هست که توزیع رای دهنده ها یکنواخت نیست هم از نظر زمانی هم از نظر جغرافیایی ...
برای مثال ممکنه درصد بالایی از رای دهنده ها فیلمهای 40 سال پیش اروپا یا غرب رو ندیده باشند و همین باعث میشه رای ها رو غیر واقعی کنه ..
اما با این وجود
وجود این نظر سنجی های متعدد با ارزشه ...

در مورد اقای کیارستمی که البته کارگردان بسیار خوب و هنرمندیه عرض کنم نمیدونم ایا مثلا مثل حاج قربانی سلیمانی اخرین بخشی موسیقی مقامی ما که استاد چیره دست دوتار بوده و به اون اندازه ای که در فرانسه و اروپا به حق شناخته شده بود تا به نسبت ایران ایا اقای کیارستمی هم همینطوره و من و ما خوب و زیاد درکش نکرده ایم هنرش رو یا اینکه واقعا خوش به حالش

کاربران زیر از دانه کولانه به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید