نمایش پست تنها
قدیمی 12-27-2007
SonBol آواتار ها
SonBol SonBol آنلاین نیست.
معاونت

سپاسها: : 521

1,688 سپاس در 686 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض کاج های کریسمس در تهران

دو طرف پیاده‌روی خیابان میرزای شیرازی(نادرشاه) پر از درخت‌های کاج مصنوعی کوچک و بزرگی است که با گوی‌های ریز و درشت و کاغذ‌های رنگی تزیین شده، هر از گاهی میان برگ‌های سوزنی شکل درختان کاج ‌نورکوچکی همانند ستاره‌ای چشمک‌ می‌زند، ویترین مغازه‌ها از عروسک‌های بابانوئل و آدم برفی پرشده و صدای زنگ بابانوئلی که از میان این کاج‌ها می‌گذرد به رهگذران اخطار می‌کند که فرصت چندانی تا آغاز سال جدید میلادی باقی نمانده است.
دیدن بابانوئل برای ایرانیان اتفاق جدیدی است که در چند سال اخیر و در برخی از خیابان‌های شهرهای بزرگ با آن روبرو می‌شوند، به همین سبب رهگذران با نگاهی متعجب به بابانوئل و کیسه بزرگ قرمز رنگش که هنگام گذر هر عابری شکلاتی کوچک از درون آن بیرون می‌آید نگاه‌ می‌کنند.
این روزها مانند روزهای پایانی سال خورشیدی جمعیت زیادی برای کامل کردن خرید خود از این مغازه به آن مغازه‌ می‌روند، حال وهوای بعضی از قسمتهای تهران مانند اغلب شهرهای جهان، کریسمس و ژانویه را به خاطر می‌آورد هرچند جمعیت مسیحی ایران در اقلیت قرار دارد ولی هر سال برتعداد علاقمندان برپایی جشن کریسمس افزوده می‌شود.
در یکی دو سال گذشته بیش از نیمی از خریداران غیرمسیحیان هستند ، حسن فروشنده یکی از این مغازه‌ها این جمله را در حالی بیان می‌کند که برای راه‌انداختن مشتری‌ ها با عجله از این سمت مغازه به آن سمت در حال رفت و آمد است 'مسیحیان ترجیح می‌دهند از درخت‌های طبیعی استفاده کنند و اگر از درخت مصنوعی استفاده می‌کنند حتما از سال‌های پیش آن را در منزلشان نگه داشته‌‌اند، علاوه بر این در سالهای اخیر روند مهاجرت مسیحیان شتاب زیادی پیدا کرده و جمعیت آنها رو به کاهش است'.
ارتفاع بعضی از درختان کاج مصنوعی به دو‌متر ونیم می‌رسد و عابران برای نگاه کردن به نوک آنها باید سرشان را به سمت آسمان بلند کنند فروشنده‌ای که برای تزیین یکی از این درخت‌ها به سختی مشغول فعالیت است عقیده دارد 'اغلب خانواده‌های مسیحی به خرید یک یا دو وسیله تزیینی اکتفا می‌کنند اما غیرمسیحی‌ها سعی می کنند تا جایی که می‌توانند درختان بزرگتر با انواع بیشتری از تزیینات را خریداری کنند'.
قیمت درختان ارتباط نزدیک به ارتفاع آن دارد، قیمت پایه (درختان ۶۰ سانتیمتری) هفت هزارتومان و سقف قیمت(درختان دونیم متری) دویست هزارتومان است، البته مخارج وسایل تزیینی نیز باید به این قیمت اضافه شود، اما این قیمت‌های گزاف در تصمیم مشتریان خللی ایجاد نمی‌کند.

با شکوه تر از مسیحیان
خانم ۴۰ ساله‌ای با نگرانی به دوکیسه بزرگ خریدش نگاه می‌کند واز کم بودن این مقدار کاغذ رنگی برای درخت کریسمسش می‌گوید 'درخت من حدود دو و نیم متر است بنابراین به وسایل تزیینی بیشتری نیاز دارد' او چهار سال است که کریسمس را جشن می‌گیرد و دوست دارد تا حد امکان این مهمانی را مجلل برگزار کند 'من در یک مجتمع آپارتمانی زندگی می‌کنم که سه خانواده ارمنی هم در آن سکونت دارند اما هر سال درخت من از درخت آنها بزرگ‌تر و زیباتر است، آنها غالبا مهمانی ده یا پانزده نفری برپا می‌کنند اما تا به حال مهمانی‌های من کمتر از ۸۰ نفر نبوده است'.
ازنظر سنی کسانی که برای خرید مراجعه می‌کنند بسیار متفاوت هستند، آرش فروشنده‌ای که درصدد تدارک جشن کریسمس است بر ضرورت‌های اجتماعی برپایی این جشن تاکید دارد ' به نظر من این جشن در ایران هرسال بزرگتر می‌شود زیرا یک جشن جهانی است، و رنگ تازه‌ای به زندگی می‌دهد، شاید تنها بهانه‌ای باشد برای جمع شدن دوباره'.
در میان همهمه‌ای که جلوی در ورودی این مغازه‌ها‌ برپاست یک روحانی مسلمان به سختی راه ورودش را به مغازه‌ای باز می‌کند او آمده تا وسایل برپایی یک درخت کریسمس را خریداری کند 'من دوست ارمنی دارم که او هم یک روحانی است تصمیم گرفتم امسال او را غافلگیر کنم'

رعایت آداب و ترتیب
اما در این میان برخی چندان راضی به نظر نمی‌رسند فروشنده ارمنی یکی از مغازه‌ها با چهره‌ای غمگین مشتری‌ها را راه می‌اندازد 'به نظر من برپا کردن این جشن توسط پیروان ادیان دیگر ایرادی ندارد به شرط آنکه فلسفه وجودی آن را نیز بدانند و رعایت کنند' او که طی روزهای گذشته با بسیاری از این خریداران وارد گفتگو شده معتقد است بسیاری فقط برای زیبایی این درخت وبه تقلید از آنچه در شبکه‌های ماهواره‌ای دیده اند آنرا خریداری می‌کنند 'بعضی از من می‌پرسند می‌شود به جای این تزیینات از میوه برای تزیین کاج استفاده کرد به نظر من پرسیدن چنین سوال‌هایی تنها از روی بی اطلاعی می‌تواند باشد'.
استقبال از جشن کریسمس فقط باعث نگرانی برخی از مسیحیان نشده بلکه برخی ایرانیان غیر مسیحی را نیز به شدت نگران کرده است مرد میانسالی که سعی دارد از میان جمعیتی که در پیاده‌رو مشغول انتخاب درخت مورد نظرشان هستند راهش را باز کند می گوید 'این جشن، جشن ملی ما نیست بجز هموطنان مسیحی جشن دینی ما نیز محسوب نمی‌شود. در ضمن ما جشن‌های ملی زیادی داریم که از آن غافلیم، چرا باید به جای این جشن‌ها مراسمی را برگزار کنیم که ارتباطی با آن نداریم'.
به هر روی، فارغ از همه باید‌ها و نبایدها به نظر می‌رسد کریسمس بهانه‌ای برای زندگی، تجدید دوستی‌ها و آغازی دوباره باشد.