نمایش پست تنها
قدیمی 11-01-2007
amin354 آواتار ها
amin354 amin354 آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 18

23 سپاس در 6 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض برخي اصطلاحات که فقط مخصوص کرمانشاه و کرمانشاهیان است

با سلام هدف من از این تاپیک این است که تجربیاتم را در اختیار دوستان قرار دهم
چون دیده شده وقتی که در مواجهه با یک غیر کرمانشاهی یک عبارت کرمانشاهی پر کاربرد
رو بکار میبری واقعا طرف متوجه نمیشه و تعجب میکنه که این عبارتی که گفتی چه معنی داره
مثال ها رو که بزنم بهتر متوجه میشین
هدف این تاپیک آشنایی دیگران با بعضی از اصطلاحات رایج کرمانشاهی و
مشخص کردن اون دسته از عباراتیه که ماها فکر میکنیم همه میدونن منظور چیه اما در واقع اینطور نیست
اصطلاح غير کرمانشاهي را مقابل آن در کمانک نوشته ایم:

1-اينو بذار جعبه عقب(صندوق عقب):هم وطنان غير کرمانشاهي به شدت متعجب مي شوند و خواهند گفت کجا؟در برخي موارد خاص حتي ديده شده که گفته اند مگر توي صندوق عقب جعبه اي هست؟

2- چه قدر پشه کوره (حشره)اينجا هست:دوباره دوستان متعجب مي گويند شما از کجا مي دانيد کورند؟اتفاقا اين حشرات چون به نور پاسخ ميدهند و اطراف لامپ ها جمع مي شوند تنها حشراتي اند که مطمئنيم بينا هستند

3-با پا بريم(پياده برويم):واقعا تعجب میکنند و خواهند گفت مگر مي خواستي با دست بري

4-بريم او دس(سمت) خيابان:خواهند گفت مگر خيابان آدم است که دست داشته باشد؟

5-ساعت چند است؟5 ربع کم(يک ربع به پنج):اين عبارت آنقدر تابلو است که دوست خوبمان آقا وحيد وقتي در دانشگاه اين پاسخ را به شخص سائل داد آن شخص در پرسش بعدي خود اين سوال را مطرح کرد:کرمانشاهي هستيد؟

6-خجالتي بکش(خجالت بکش): اینم یکی از اوناست
واقعا تعجب میکنند شایدم لبخند بزنند
زيرا اين "ي" زايد در آخر کلمه باعث ميشود که فکر کنند ما "ي" نکره به کار برده ايم يعني يک خجالت بکش

7-من خورشت خلال(؟) دوست دارم:اين غذا فقط مخصوص کرمانشاه است و دوستان خواهند گفت اه اه اه يعني شما با خلال هم خورشت درست مي کنين

8-بريم کبابي خوش گوشت(؟)وجگر وز(؟)بخوريم:جالب است اين دو بخش گوسفند را
در جاهای دیگه جز ضایعات به حساب میارند و از اون استفاده غذایی نمیکنند
و هر چه هم اسرار کنيد باورشان نمي شود که اين ها در اینجا به مصرف میرسد

9-هنگام پاسور بازي «حکم چيست؟خاج(گشنيز)»:کاربرد خاج بسيار نادر مهجور و قديمي است و اکثرا مي پرسند مگر به جز اين چهار خال خال پنجمي هم هست؟

--------------------
اضافه شده توسط مدیر کل سایت 3 سال پس از شروع به کار این نوشته :

ببینید این تاپیک از اول به یه دلیل دیگه باز شد الان منحرف شده از بحث اصلیش منتهی بحث ثانویه ش هم چون ارزش داره من متوقفش نکردم اما مدام یاد اوری کنم که همونطور که عنوان تاپیک نوشته "برخی اصطلاحات که فقط مختص کرمانشاهی ها است" اینجا فقط اصطلاحات فارسی کرمانشاهی که ما فکر میکنیم در تمام ایران کاربرد داره اما بعدها در معاشرت با دیگران میفهمیم که فقط کرمانشاه کاربرد داره رو مینگاریم نه لغات و واژه ها و اصلاحات کردی
مشخصه که اصطلاحات کردی در تهران کاربرد نداره
ما در این تاپیک قرار بود در مورد "شیت شدی ؟ " "ساعت دوازده ربع کمه"
"گذاشتمش توی صندوق عقب ماشین"
"عکسه رو زدم قد دیوار"
"با پا از میدان فردوسی تا مصدق رفتم"

صحبت کنیم اینا به وضوح فارسیه و کردی نیست اما تنها در کرمانشاه کاربرد داره هیچکجا نمیگن "با پا رفتیم فلان جا"

دوست داریم اینها رو جمع اوری کنیم زیرا هیچ کجا جز سایت ما در مورد اونها صحبت نکرده .

-------------------------

ویرایش توسط دانه کولانه : 02-03-2012 در ساعت 12:03 PM
3 کاربر زیر از amin354 سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید