نمایش پست تنها
قدیمی 07-06-2011
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض اولين ماشين قاليبافي با توانايي گره فارسي در كرمانشاه طراحي شد

اولين ماشين قاليبافي با توانايي گره فارسي در كرمانشاه طراحي شد
كرمانشاه - براي اولين بار ماشين قاليبافي با توانايي گره فارسي توسط يكي از مبتكران عضو پارك علم و فناوري جهاد دانشگاهي كرمانشاه طراحي شد.

به گزارش ايرنا، اكبر زرتاب مخترع اين ماشين روز سه شنبه در گفت و گو با پرتال اخبار پژوهش و فناوري كرمانشاه؛ با اشاره به مشكلات موجود در صنعت كشور، اظهار داشت: مسوولين همواره نسبت به مخترعان و مبتكران حسن نيت داشته اند اما متأسفانه امكانات كافي در اختيار آنان قرار ندارد در حالي كه اگر حمايت لازم از آنها صورت بگيرد شاهد انقلاب صنعتي در ايران خواهيم بود.

اين مبتكر كرمانشاهي گفت: ازحدود 30 سال پيش با ماشينهاي قاليبافي ايراني و خارجي آشنايي كامل داشتم به صورتي كه به مكانيسم و معايب آنها بخوبي واقف بوده و به همين دليل پس از سالها تحقيق و پس از بازنشستگي اين فرصت به من دست داد تا با خيال آسوده به دنبال طرحها و ايده هاي خود بروم به همين دليل از حدود سه سال پيش با تكيه بر تجربيات گذشته خود شروع به ساخت ماشيني كردم كه توانايي زدن گره فارسي را داشته باشد به گونه اي كه مي توان با قاطعيت گفت، اين ماشين نمونه خارجي نداشته و بيشتر قطعات آن نيز در كارگاه هاي استان ساخته شده است.

وي در خصوص نحوه كار اين ماشين يادآور شد: اين ماشين با اجراي گره فارسي ضمن بالا بردن كيفيت، زمان بافت را نيز كاهش مي دهد، از ديگر مزاياي اين دستگاه مي توان به بافت انواع فرش با مواد خام موجود در صنعت فرشبافي از جمله ابريشم اشاره كرد.

زرتاب شغل فرشبافي را يك هنر دانسته و افزود: اگر چه فردي كه پشت دارقالي مي نشيند هنرمند به تمام معناست و در اين راستا نبايد عواملي مانند طراحان، ريسندگان و تمام كساني كه در بافت يك فرش زيبا نقش دارند را فراموش كنيم، اما ماشين طراحي شده توسط اينجانب با دراختيار داشتن تمام اين مجموعه، همزمان يك محصول زيبا نيز تحويل مي دهد هرچند كه در اين ميان نبايد نقش مهندسين سخت افزار و نرم افزار، اپراتور، طراح، بافنده و تمام كساني كه در اين زمينه تخصص دارند را ناديده گرفت.

اين فن آور پارك علم و فناوري كرمانشاه هزينه ساخت اين دستگاه را بالغ بر 200 ميليون اعلام كرد.

اين مبتكر كرمانشاهي در سيزدهمين دوره جشنواره بين المللي خوارزمي موفق به كسب مقام برتر در زمينه مكانيك بابت ساخت اولين موتور بدون ميل لنگ احتراق داخل شده ضمن آنكه از سوي سازمان جهاني مالكيت معنوي (WIPO) نيز مدال طلا كسب كرده است.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید