نمایش پست تنها
قدیمی 02-28-2013
bigbang آواتار ها
bigbang bigbang آنلاین نیست.
مدیر بخش مکانیک - ویندوز و رفع اشکال

سپاسها: : 5,427

6,159 سپاس در 1,794 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض شورتکات چند گانه،multiple shortcut

سلام امروز قصد دارم یک ترفند بسیار باحال و جالب بهتون معرفی کنم ممکن هست نام فایلهای bat رو شنیده باشید ، این فایلها چطور فایلهایی هستند ؟
خوب اگه بخوایم ساده بگیم یکی از کاربردهای این فایلها این هست که شما میتونید یکسری فرمان ها رو به وسیله این فایلها به اجرا در بیارین ، فرمان هایی مثل اجرا کردن یکسری فایلها ، اجرا در حال مینیمایز و یا در حالت پنجره بزرگ ، یا یک نرم افزاری رو اجرا کنید و توی اون نرم افزار مثلاً یک دستور دیگه ای رو اجرا کنید ، مثلاً نرم افزار بهینه ساز ریجستری باشه که بخواید هم نرم افزار اجرا بشه و هم این که همزمان دستور اسکن رو به نرم افزار بدید . و البته اجرای دستور های عهد بوقی داس و بسیاری ار کاربردهای دیگه این فایلهای batch اما من اینجا تو این ترفند صحبت از همه کاربرداش کنم (شاید بعداً ازش صحبت کردم ) اینجا میخوام براتون صحبت از کاربرد فایلهای batch در shortcut چند گانه کنم ! بله شما میتونید با یک شورتکات چند تا برنامه و حتی تا فایل رو اجرا کنید و تازه میتونید تعیین کنید که اجراشون در حالت مینیمایز باشه یا پنجره ماکسیمایز باشه دستور ها به ترتیب اجرا میشه پس اگر یک دستوری مشکل داشته باشه ممکنه ارور میده بعد میره سراغ یک دستور دیگه پس باید یکسری ظرایفی رو تو نوشتن دستور رعایت کنیم ، اما صبر کنید هنوز نگفتم از کجا باید شروع کنیم
خوب قدم اول خیلی آسون هست . یک فایل نوت پد باز کنید (اینجاشو که همه بلدید )
تو فایلهای batch برای اجرا یک برنامه یا فایل از دستور start استفاده میکنند
فقط کافی هست start رو بنویسید بعد مسیر فایل اجرایی رو قرار بدید
اما برای اجرای فایلها این مهم هست که حالا هر فایلی با هر پسوندی که هست کل فایل با پسوندش بین این دو عبارت باشه " " ، مثلاً من اگر بخوام mp3 اجرا بشه دستور رو اینطوری مینویسم
کد:
start c:\"whatever.mp3"
پس چی استارت بعدش هر چی دلمون خواست بعد با انتخاب save as ذخیره فایل با پسوند bat. مثلاً mamad.bat شورتکات شما ساخته شده
البته یکسری فایلها هست که خود ویندوز اونها رو میشناسه و اصلاً نیازی نیست که شما مسیر فایل رو بنویسید مثل firefox مثل winword.exe و اون نرم افزارهایی که خود ویندوز میشناسه اما اگر نرم افزار شخصی باشه باید مسیرش رو قرار بدید
و یک چیز دیگه ای که خیلی مهم هست این هست که داس مسیرهایی که فارسی توشون داره رو نمیفهمه میزنه file not found مثلاً اگر مسیر فایل شما اینطوری بود
محمد\c:\sd
نرم افزار اینو نمیفهمه و ارور میده اسم فایل هم فارسی باشه نمیفهمه
حالا بگذریم ، فرض کنیم من یک دانشجو هستم همزمان میخوام فایرفاکس باز شه و ورد هم باز شه ( میخوام مطلب از اینترنت بریزم تو ورد ) همزمان میخوام به یک آهنگ خاصی هم گوش بدم دستور رو تو عکس مینویسم نشونتون میدم

دارم تو نت پد دستورها رو مینویسم

فایل رو با پسوند bat. سیو میکنم

فایلی که تولید میشه این شکلی
هست
همین ؟ نخیر داداش هنوز تموم نشده . حالا مثلاً میخوام تعیین کنم که فایرفاکس ماکسیمایز باشه ، ورد مینیمایز ، همون فایل ممد بت روش کلیک راست میکنم edit رو انتخاب میکنم و اینو مینویسم :

بعدش هم ctrl+s رو میزنم به همین سادگی ! اگه دقت کنید یهMAX/ و یک min/ قبل فایلها نوشتم و بعدش هم یه فاصله زدم
همین ؟ ............... زهر مار و همین ، همینقدرم بلد نبودی تا الان
حالا حالا ها مونده این پرونده فایلهای batch رو براتون باز کنم ته توشو در بیارم
چه کارایی که نمیشه باهاش کرد ! فعلاً در توقف باشید تا بهتون خبر بدم

همین شورتکات رو بزارید استارت آپ ، هر دفعه سیستم رو که روشن میکنید یه برنامه های مشخصی رو اجرا کنه و دیگه دوباره کار نشه

احد،صمد، قاهر، صادق ...
عاشقشم

لا تقنطوا من رحمة الله

هیچ چیز تجربه نمیشه اینو یادت باشه !!
ترفند هایی براي ويندوز 7

عیب یابی سخت افزاری سیستم در کسری از دقیقه

ویرایش توسط bigbang : 02-28-2013 در ساعت 01:52 PM
4 کاربر زیر از bigbang سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید