نمایش پست تنها
قدیمی 02-04-2010
Zagros.p آواتار ها
Zagros.p Zagros.p آنلاین نیست.
کاربر خوب

سپاسها: : 0

111 سپاس در 86 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Zagros.p به Yahoo ارسال پیام

به‌سه‌رهاتێکی راسته‌قینه‌ی دوو هاورێ له‌ ئێران که‌ له‌به‌ر خوا یه‌کتریان زۆر خۆشت ده‌ویست..........

باسم و عه‌لی دوو هاورێی دڵسۆزی یه‌ک بوون که‌ له‌به‌ر خوای گه‌وره‌ یه‌کتریان خۆس ده‌ویست ،که‌ بێش دووساڵ له‌ سه‌ربازیا یه‌کتر ئه‌ناسن ، واده‌ی سه‌ربازیان ته‌واو ئه‌بێت عالی به‌ باسم ئه‌ڵێت: سه‌ربازیمان ته‌واوکرد به‌ڵام هاورێیه‌تیمان هه‌ر ئه‌مێنێت.
باسمێش ئه‌ڵێت به‌ دڵنیایه‌وه‌..
عه‌لی مالیان له‌ (شیراز) ده‌بێ و باسمیش له‌ (تاران)
عه‌لی: باسم ئه‌مه‌ عینوانی ماڵی ئێمه‌یه‌ له‌ شیراز سه‌رمان لێبه‌و ئه‌گه‌ر ویستیشت ژن بهێنیت له‌وێ کچی جوانی لێیه‌ من یارمه‌تیت ئه‌یه‌م..
باسم: زۆر سوپاس ئه‌مه‌ش عینوانی ماڵی ئێمه‌یه‌ له‌ تاران ، گه‌ر هاتی سه‌رمان لێبه‌..
هه‌ردووکیان خواحافیزی له‌ یه‌ك ده‌که‌ن و ده‌رۆن ، ساڵان دێتو ده‌روا باسم بۆ مه‌به‌سیتی ژن هێنان روده‌کاته‌ شیراز، عینوانی ماڵی عه‌لی ده‌دۆزێته‌وه‌ له‌درگا ئه‌یات عه‌لی درگاکه‌ی لێ ئه‌کاته‌وه‌.
باسم : هاورێگیان له‌سه‌ر داواکه‌ی خۆت هاتم ئه‌مه‌وێ ژن بێنم .
دوای چه‌ند رۆژێك پیاسه‌و گه‌رانیان پێکه‌وه‌ کاتێکی خۆش ئه‌به‌نه‌ سه‌ر .
دوای ئه‌و چه‌ند رۆژه‌ عه‌لی چه‌ند کچێک بۆ باسمی هاورێێ داست نیشان ئه‌کات به‌ڵام باسم هیچ له‌و کچانه‌ی به‌دڵ نابێت ، تا رۆژێکیان با‌سم له‌به‌ر درگای ماڵی عه‌لی را ده‌وه‌ستێ چاوه‌رێ ئه‌کات عه‌لێ بێته‌ ده‌ره‌وه‌ ، ئه‌بینێت کچێکی جوان و شۆخ و شه‌نگ تێده‌په‌رێت، باسم زۆر ئه‌چێت به‌ دڵیا بۆ یه‌ که‌ عه‌لی یه‌ته‌ ده‌ره‌وه‌ باسم پێی ئه‌ڵێت حاڵ و مه‌سه‌له‌ ، له‌ راستیشا ئه‌و کچه‌ خۆشه‌ویستی چه‌ند ساڵه‌ی عه‌لی خۆیه‌تی پر به‌دڵ یه‌کیان خۆش ئه‌وێت ، بۆیه‌ عه‌لی له‌پێناوی هاورێیه‌تی و هاورێکه‌یا هه‌رچۆنێك بێت قه‌ناعه‌ت به‌ خۆشه‌ویسته‌که‌ی ئه‌هێنێ که‌ شوو به‌ باسم کات دوای ئه‌وه‌ی قه‌ناعه‌تی پێ ئه‌کات شوو به‌ باسم ئه‌کات باسم له‌گه‌ڵ خۆیا ئه‌یباته‌وه‌ بۆ تاران...
رۆژان یه‌ت و تێ ئه‌په‌رێ وه‌زعی ماڵی عه‌لی زۆر کزو خراپ ئه‌بێت بۆیه‌ عه‌لیش به‌دایکی ده‌ڵێت که‌ ئه‌و تاقه‌ دایکه‌شی ئه‌بێت پێی ئه‌ڵێت که‌ ئه‌چێت بۆ تاران به‌شکم له‌وێ باسم ئیشێکی بۆ بدۆزێته‌وه‌و له‌وێ ئیش بکات .. عه‌لی به‌رێ ئه‌که‌وێت بۆ تاران تا له‌وێ ئه‌گات به‌و عینوانه‌ی باسم پێی یاوه‌ ، سه‌یر ئه‌کات خانویه‌کی تابڵێی گه‌وره‌ و خۆشه‌ ، له‌ دڵێ خۆیا ئه‌ڵێ ئه‌بێ باسم چه‌ند دل خۆش بێت به‌ بینینم ، له‌ جه‌ره‌س یه‌یات
باسم : کێی زه‌لام
عه‌لی : منم عه‌لیم
باسم ئه‌ڵێ: ببوره‌ من تۆ ناناسم
عه‌لی زۆری پێ سه‌یر ده‌بێت ئه‌ڵێ تۆ بڵێیت منی بیر چوبێته‌وه‌ ، بۆیه‌ جارێکی تر له‌ جه‌ره‌س ئه‌یاته‌وه‌.
باسم: وتم که‌ نات ناسم به‌رێز
عه‌لی: باسم من عه‌لی هاورێتم نام ناسیته‌وه‌
باسم : کاکه‌ من پێم وتی که‌ عه‌لی ناو ناناسم
عه‌لی زۆر خه‌مبار ئه‌بێت ملی رێگا ئه‌نێت و ئه‌روات هه‌ر بیر له‌وه‌ یه‌کاته‌وه‌ باسم بۆ وای به‌سر هاتووه‌و منی بیر نه‌ماوه‌، به‌سه‌ر ئه‌و شيقامه‌ی پیایه‌ ئه‌روات سه‌یر ئه‌کات له‌ دووره‌وه‌ بینایه‌ك که‌ تازه‌ خه‌ریكن دروستی ئه‌که‌ن ، له‌ دڵی خۆیا ئه‌ڵێت ئه‌چم بۆ ئه‌وێ بزانم که‌سیان ناوێ له‌وێ ئیش بکات..
له‌ناکاو جه‌ماعه‌تێك گه‌نجی وه‌کو خۆی به‌ره‌و رووی یه‌ن عه‌لی له‌دلێ خۆیا ئه‌ڵێت له‌وانه‌یه‌ رێـم لێ بگرن و چی پاره‌م پێیه‌ لێـم بسه‌نن ، که‌ جه‌ماعه‌ته‌که‌ لێ نزیک ئه‌بنه‌وه‌ به‌رده‌می لێ ئه‌گرن ، عه‌لیش بیان ئه‌ڵێت ئه‌وه‌نه‌م پاره‌ پێیه‌، به‌شی کرێ سه‌یاره‌که‌ی لێ هه‌ڵ ئه‌گرم که‌ پێی بگه‌رێمه‌وه‌ بۆ ماڵه‌وه‌ ئه‌وه‌ی که‌شێ بۆ ئێوه‌..
یه‌کێ له‌ گه‌نجه‌کان لێێ نزیك ئه‌بێته‌وه‌و (1000$) ئه‌یاتێ و ئه‌رۆن.
عه‌لی زۆر سه‌ری سور ئه‌مێنێ له‌ کاره‌ ئه‌ڵێ من به‌ته‌بووم پاره‌م لێ بسه‌نن که‌چێ پاره‌یان یامێ ، زۆر دڵ خۆش ئه‌بێت له‌ دڵی خۆیا ئه‌ڵێت که‌ گه‌رامه‌وه‌ به‌دایکم ده‌ڵێم ئه‌مه‌ دیاری باسمی هاورێمه‌..
ده‌ست به‌رۆشتن ئه‌کاته‌وه‌و له‌ناکاو سه‌یاره‌یه‌ک لایه‌وه‌ ئه‌وه‌ستێ که‌ ژنێك و کچێکی گه‌نجی تێدایه‌ . ژنه‌که‌ به‌ عه‌لی ئه‌ڵێت که‌ چێ کاره‌یت.
عه‌لیش هه‌موو به‌سه‌رهاته‌که‌ی خۆی بۆ ئه‌گێرێته‌وه‌و که‌ به‌نیازی ئیش کردن هاتووه‌ بۆ تاران، ژنه‌که‌ به‌ عه‌لی ده‌ڵێت من هه‌ر خۆم و ئه‌و تاقه‌ کچه‌مین بۆ نایه‌یت لای ئێمه‌ ئیش بکه‌یت. هه‌ر چۆنێك بێت حه‌لی رازی ئه‌که‌ن و ئه‌چێت له‌گه‌ڵیان . دوایی ماوه‌یه‌ک ژنه‌که‌ کچه‌که‌ی خۆی له‌ عه‌لی ماره‌ ده‌کات.رۆژێك خه‌سووی عه‌لی یه‌ته‌وه‌ ماڵه‌وه‌ به‌ عه‌لی و کچه‌که‌ی ئه‌ڵێت که‌ ئه‌م ئێواره‌یه‌ ده‌عوه‌تی ئاهه‌نگێك کراوین ئێوه‌ش خۆتان ئامه‌ده‌ بکه‌ن، ئه‌بێت بچین..
ئێواره‌ ده‌رۆن بۆ ئاهه‌نگه‌که‌ به‌سودفه‌ ئه‌و مێزه‌ی له‌سه‌ری داده‌نیشن باسمیش له‌سه‌ر ئه‌و مێزه‌ دانێشتوه‌ ، به‌رامبه‌ر عه‌لی . که‌مێکی پێ ناچێت عه‌لێ هه‌ڵ ئه‌سێته‌ سه‌رپێ و کوپێک کاکاو هه‌ڵ ئه‌گرێت و به‌رزی ده‌کاته‌وه‌ و ئه‌ڵێت:
ئه‌وه‌ به‌یادی ئه‌و هاورێیه‌ی له‌ سه‌ربازیا ناسیم و له‌یادی کردم.
کوپێ کاکاوی تر هه‌ڵ ئه‌گرێت و ئه‌ڵێ:
ئه‌وه‌ش به‌یادی ئه‌و هاورییه‌ی که‌ چومه‌ به‌ر درگای ماڵه‌که‌یان و درگای لێ نه‌کردماوه‌.
کوپێ کاکاوی تر هه‌ڵ ئه‌گرێت و ئه‌ڵێ :
ئه‌وه‌ش به‌یادی ئه‌و هاورێیه‌ی که‌ خۆشه‌ویسته‌که‌مم پێ به‌خشیو پێی نه‌زانی.. دا ئه‌نیشێته‌وه‌
باسمیش هه‌ڵ ئه‌سێته‌ سه‌ر پێ و ئه‌لێت له‌ قسه‌کانت ته‌واو بویت ، عه‌لێش ده‌ڵێ به‌ڵێ.
باسم ده‌ست ئه‌یاته‌ کوپێ کاکاو ده‌لێت:
ئه‌مه‌ به‌یادی ئه‌و هاورێیه‌ی له‌یادم نه‌کردوه‌و قه‌تیش له‌یادی ناکه‌م.
کوپێ کاکاوی تر هه‌ڵ ئه‌گتێت و ده‌لێت .
ئه‌مه‌ش به‌یادی ئه‌و هاورێیه‌ی که‌ هاته‌ به‌ر درگای ماڵه‌که‌م و درگام لێ نه‌کرده‌وه‌ به‌لام به‌ هاورێکانما (1000$) م بۆ نارد.
کوپێ کاکاوی تر هه‌ڵ یه‌گرێت و ده‌لێ:
ئه‌مه‌ش به‌یادی ئه‌و هاورێیه‌ی که‌ خۆشکه‌که‌ی خۆمم پێ به‌خشی که‌ ئێستا لاته‌وه‌ دانیشتوه‌ و ئه‌وه‌ی ئهو‌لاشته‌وه‌ دایکی منه‌..
به‌ڵام من نه‌م ویست پاداشته‌کانت راسته‌وخۆ به‌مه‌وه‌ یان پێی بزانیت ..
منیش هاتمه‌وه‌ هیچیان نه‌یامێ !!!
هاورێیان ئێوه‌ راتان چیه‌؟؟؟؟؟؟
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید