نمایش پست تنها
قدیمی 03-09-2010
behnam5555 آواتار ها
behnam5555 behnam5555 آنلاین نیست.
مدیر تاریخ و بخش فرهنگ و ادب کردی

سپاسها: : 3,172

3,713 سپاس در 2,008 نوشته ایشان در یکماه اخیر
behnam5555 به Yahoo ارسال پیام

ـ وه‌رن با له‌ به‌ینی «بد» و «بدتر»دا باش‌ترین نوێنه‌ری خۆمان هه‌ڵبژێرین.

ـ ڕاست ده‌ڵێن، چه‌په‌كانی «رێ» ناهێنه‌وه‌.

ـ بڵێی رانه‌فڕووجیش وه‌ك نان و نمه‌ك پیاوكوێر كات؟

ـ له‌ مودێڕن‌ترین گه‌مه‌ش‌دا «هه‌ڵبژاردن» هێندێ قاعیده‌ی بازی به‌ڕێوه‌ نابه‌ن.

ـ سندووقی هه‌ڵبژاردن ده‌فعی به‌لآ ناكات. به‌ڵكوو به‌لآ ره‌فع ده‌كات. (ره‌فعه‌: جێیه‌كی بڵینده‌ كه‌ شته‌ دێكۆڕه‌كانی له‌سه‌ر داده‌نێن).

ـ ئه‌گه‌ر توورێ = رانه‌فڕووج = رێ پیدا كنید پرتقال فروش‌را.

ـ من حه‌قی خۆمه‌ كه‌ به‌وه‌ وه‌زیفه‌ی خۆم عه‌مه‌ل كه‌م (زه‌دره‌دی نییه‌ دوكتۆر بتبینێ).

ـ باسی ته‌بلیغاتم كرد جیازیم وه‌بیركه‌وته‌وه‌ جا كچێ عاقڵ بێ جیازی بۆ چییه‌.

ـ له‌خۆڕایی مه‌ڵێن نوێنه‌ر كارێكی له‌ ده‌ست نایات، خۆ ئێوه‌ نه‌مردوون تا بزانن چه‌ند جار بۆ سه‌ره‌ خۆشێكه‌تان دێ.

ـ ئه‌گه‌ر هه‌روه‌ك چوارساڵ له‌مه‌به‌ر «ده نگ»م پێ بده‌ن و چه‌پڵه‌م بۆ لێ ده‌ن قه‌ولتان پێ ده‌ده‌م ده‌ڕۆم تا چوار ساڵی دیكه‌ له‌ كوڵتان ده‌بمه‌وه‌.

ـ من «ده نگ» ده‌ده‌م به‌ تۆ، عه‌شیای خودات نییه‌ و كۆشێكت خێزان هه‌یه‌، به‌و مه‌رجه‌ی كه‌ به‌زه‌ كاتی قه‌بووڵ كه‌ی.

ـ بێ‌قه‌زا بێ، هه‌ر نوێنه‌ره‌كه‌ی خۆمانه‌، به‌لآم وێنه‌كه‌ی هی كاتێكه‌ له‌ زگی دایكی‌دا بووه‌، بۆ ئه‌وه‌ی جحێڵ‌په‌سه‌ند بێ.

ـ ئێوه «ده نگ»م پێ‌بده‌ن شه‌رت بێ به‌ شه‌رتی خودا، ده‌چمه‌ نێو ئه‌و «بتری»یه‌وه‌.
ـ من كارم به‌ گه‌ڕه‌ك نیه‌، ئێمه‌ حه‌وت سه‌ر خێزانین، هه‌ركامێكمان به‌ نوێنه‌ری خۆمان «ده نگ» ده‌ه‌دین.

ـ ئه‌و دێموكڕاسی و شته‌ هه‌مووی سۆزه‌، من به‌ یه‌كێ «ده نگ» ده‌ده‌م كه‌ پێكه‌وه‌ به‌و كه‌وچكێ بخۆین و له‌ كاسه‌یه‌ دابڕین.

ـ ئه‌و ئافره‌ته‌ نامزه‌دی باشه‌، به‌و مه‌رجه‌ی بێ بچین بۆ مه‌حزه‌ر سیغه‌ی مه‌حره‌مییه‌ت بخوێنین.

ـ ئه‌رێ بڵێی به‌ هه‌موو ئینسانێ بڵێین (حه‌یوانێ ناتق) یا...

دل به هیوات لیده دا , لانکی دلی
تو له وه رزی یادی مه ن دا , سه رچلی

خالید حسامی( هیدی )
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید