نمایش پست تنها
قدیمی 12-30-2012
مستور آواتار ها
مستور مستور آنلاین نیست.
کاربر عالی

سپاسها: : 2,207

2,346 سپاس در 1,420 نوشته ایشان در یکماه اخیر
مستور به Yahoo ارسال پیام

البته بنده حقیر کوچکتر از آن هستم که در باب این مطلب و بیت زیر مولانا قلمفرسایی کنم .ولیکن چون یک دوست و از باب کمک و مساعدت از دوستان پی سی کمک خواسته است با بیانی الکن و زبانی قاصر آنچه را که در توان دارم جهت روشن شدن ذهن این عزیز در طبق اخلاص نهاده تقدیم میکنم .
تا آنجاییکه به فکر حقیر میرسد این شعر ( هفتصد پرده دل ) مولانا می باشد که شعر بسیار زیبا با مفهوم و عرفانی است که در وصف خود و در مقابل استاد و معشوق خود یعنی شمس تبریزی سروده است و بیشتر در شعر نهایت عشق و دلدادگی را به معشوق ابراز داشته است
که یک عاشق در مقابل معشوق می بایستی چه نشانه هایی داشته باشد
و ویزگی یک عاشق چیست
خیلی دوست داشتم تمامی شعر را معنا نموده تا بهتر مطلب را برسانم از جایی سائل سوال همین بیت را خواسته اند توضیح بنده اینگونه است .
که مولانا پس از اینکه عاشق را به نحو احسن توصیف میکند به این بیت میرسد
که اگر عاشق قلب و دل خود را برای معشوق بدراند و باز لایه های دل را که 100 لایه دارد وهرلایه از آن 7 پرده دارد تا هفتصد لایه پاره کند تا به معشوق بفهماند چقدر عاشق است
آنگاه است که از عرش الهی ندا می آید بنامیزد بنامیزد که این اصطلاحی بوده در گویش آن زمان به معنی آفرین آفرین ، بارک الله بارک الله
و سپس رو به ملائک نموده می فرمایند ببینید ای ملائک این را میشود عشق نام نهاد که عاشق در مقابل معشوق بروز میدهد .
نتیجتاً این که باریتعالی هم بر اینگونه عشق صحه میگذارد و احسنت بر این عاشق مینماید امید است که مقبول واقع شده باشد .
البته نمیدانم این دوست عزیز به پاسخ رسیده اند یا خیر ؟

ویرایش توسط مستور : 12-30-2012 در ساعت 12:56 AM
2 کاربر زیر از مستور سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید