نمایش پست تنها
قدیمی 10-26-2009
آريانا آواتار ها
آريانا آريانا آنلاین نیست.
کاربر بسیار فعال

سپاسها: : 1,245

743 سپاس در 365 نوشته ایشان در یکماه اخیر

نقل قول:
نوشته اصلی توسط ساقي نمایش پست ها
باز آی و دل تـنـگ مرا مـونـس جان بـاش

ویـن سوختـه را محرم اسرار نـهـان بـاش
زان بـاده که در میـکده‌ی عشق فروشنـد
ما را دو سه ساغر بده وُ گو ؛ رمضان باش
در خرقه چو آتش زدی ، ای عارف سالـک
جهدی کن و سرحلقه‌ی رندان جهان باش
دلـدار که گـفـتـا بـه تـو اَم دل نـگـران‌ست
گو می‌رسم اینک به سلامت ، نگران باش
خون شد دلم از حسرت آن لعـل روان‌بخش
ای دُرج محبّت ؛ به همان مُهر و نشان باش
تـا بـر دلـش از غصّــه غـبـاری نـنـشـیـنــد
ای سیل سرشک از عقب نـامه روان بـاش
حـافــظ که هوس می‌کندش جام جهان‌بین
گـو ؛ در نـظـر آصـف جـمـشـیـد مـکان بـاش

"نگران" در مصرع اول به معنی دلواپسی و تشویش است و در مصرع دوم انتظار کشیدن و چشم به راه ماندن .
جای دیگر دارد که :
«ارغوان جام عقیقی به سمن خواهد داد
چشم نرگس به شقایق نگران خواهد شد »

در اینجا "نگران" دو معنی را با هم دارد : به اعتبار چشم معنای نگاه کردن دارد . اما از آنجا که نرگس گلی زمستانی و شقایق گلی بهاری است . بهار که برسد و شقایق سر بزند ، نرگس باید رخت بربندد و برود ، از این جهت تا نرگس چشمش به شقایق می‌افتد نگران و مضطرب می‌شود که عمرش تمام شده است . معنی بیت : به دلـدار که گفته‌است دلواپس تو هستم بگو ؛ منتظرم باش که من به سلامتی باز می‌گردم .

....
جام جهان بین = جام جم ، جامی که جمشید در آن اوضاع و احوال اکناف را مشاهده می‌کرد...

"جام جهان بین" یا "جام جم" یا "آیینه اسکندر" می‌تواند استعاره از جام شراب ، دل عارف کامل ، درون مصفای عاشق ، جام معرفت باشد ."حافظ که هوس جام جهان بین را می‌کند" . معنی بیت : به حافظ که آرزوی جام جهان نما را دارد بگو که از نظرگاه وزیر روشن بین که پایگاهش همچون وزیر حضرت سلیمان است دور نشود .
ممنون از شرحي كه بيان كرديد ساقي گرامي ..من عذر ميخوام اگه زيادي راحت بودم الان فهميدم خانم هستيد...شرمنده
نقل قول:
نوشته اصلی توسط abadani نمایش پست ها
خانم ساقي اجازه بديد سئوالي از جانب دوستي طرح بشه بعد شما جواب بديد شعر باز آي و دل تنگ مرا مونس جان باش و تفسير آن از جانب شما مشکور اما جاي طرح آن در تاپيکهاي ديگر است. براي اين گفتم که کارويژه اين تاپيک تغيير نکند. يعني سئوال باشد و جواب حال براي ادامه يک بيت از سعدي را در ترازوي تفسير شما ميگذارم خواهش ميکنم هرکدام از دوستان که مي توانند وارد بحث شوند و نظر خود را بدهند در آخر خودم نظر مي دهم

حکمت محض است اگر لطف جهان آفرين
خاص کند بنده اي مصلحت عام را
يا علي مدد
من سوال كردم آباداني گلو ساقي گرامي پاسخ دادن.
..................
در مورد اين بيت .......بنده علمي ندارم ..چون شاعر حال خود را با يار وصف نكرده. تنها بابي از معرفت و حكمت رو بيان كرده ..كه متاسفانه چون ادبياتم ضعيف هست ..معناي آن را به طور كامل نميدانم..اين بيت براي من تنها حاوي ظاهر است..باطني نيست كه شرحش دهم.
ان شا ا.. ساقي عزيز شرح ميدن يا بقيه دوستان يا خودتون ..ما هم بهره ببريم.
آباداني عزيز من اشعار سعدي رو به طور كامل نخوندم ..اما برداشت من اينطور هست كه سعدي عابد و زاهدي بوده تا عاشق و عارف البته اين فقط نظر من هست و شايد كاملا غلطچون من آثار ايشان را زياد نخوندم. اگه لطف كنيد ..از اشعار عرفاني سعدي در اين تاپيك بگذاريد ..كه بنده هم آشنا بشوم...با سپاس

نقل قول:
نوشته اصلی توسط ساقي نمایش پست ها
آقاي آباداني اون توضيحي بود براي شعر درخواستي آريانا ،
من ميدونم شما بهترينيد ،
خارج از تاپيک چيزي ننوشتم اگر حضور ساقي ناراحتتون ميکنه ،

با کمال خرسندي فقط از معلوماتتون بهره خواهم برد.

ساقي گرامي ..آباداني عزيز متوجه بيتي كه من نوشتم نشدند..
بي شك قصد و منظوري نداشتند
با سپاس از شما
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید