نمایش پست تنها
قدیمی 04-21-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض قسمت های تاریك مریخ خرده شیشه دارد

دانشمندان دانشگاه آریزونا:

قسمت های تاریك مریخ خرده شیشه دارد

تهران - دانشمندان دانشگاه آریزونا در پی تحقیقات گسترده دریافتند جنس خاك قسمت‌های تاریك مریخ از شیشه است.

به گزارش ساینس، دانشمندان به منظور شناسایی جنس خاك قسمت‌های تاریك مریخ از فضاپیمای 'مارس اكسپرس' كه در مدار مریخ قرار دارد كمك گرفتند.

در این تحقیق فضاپیما طیف نوری مادون قرمز را در قسمت‌های تاریك مریخ منتشر كرد و از تحلیل اطلاعات به دست آمده نتایج جالبی حاصل شد.

دانشمندان متوجه شدند، باندهای خاصی از طیف نوری توسط خاك مریخ در قسمت‌های تاریك آن جذب می‌شود كه نشان‌دهنده وجود آهن در نوعی شیشه آتشفشانی است.

این نوع شیشه، در واقع ماده شفافی است كه در اثر سرد شدن سریع ماگما و تبدیل مواد معدنی موجود در آن به كریستال، به‌وجود می‌آید.

در این تحقیق مشخص شد شیشه موجود در خاك مریخ به صورت ذرات بسیار ریز است كه روی آن را تركیبات خاصی از سیلیس پوشانده است.

این نوع شیشه آتشفشانی در روی زمین تنها در اثر سرد شدن ماگما در آب ایجاد می‌شود؛ اما علت تشكیل این نوع شیشه در سطح مریخ هنوز ناشناخته است.

البته به اعتقاد دانشمندان این احتمال وجود دارد كه ماگما در هنگام آمدن به سطح مریخ در مسیر خود با آب یخ زده برخورد كرده و این كریستال‌های شیشه‌ای به‌وجود آمده باشند. اگر چنین باشد، نواحی تاریك مریخ به دلیل وجود آب حاوی مواد شیمیایی بستر بسیار مناسبی برای شكل‌گیری زندگی محسوب می‌شوند.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید