بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان

پزشکی بهداشتی و درمان در این تالار مطالب پزشکی و آموزشی در مورد بهداشت و سلامتی قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 04-17-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض اسید فولیك از ابتلاء به تصلب شرایین پیشگیری می كند

اختصاصی /عضو آكادمی تغذیه و چاقی آمریكا:

اسید فولیك از ابتلاء به تصلب شرایین پیشگیری می كند

تهران - مشاور تغذیه و رژیم درمانی گفت : تحقیقات نشان می دهد كه اسید فولیكی كه به طور طبیعی در مواد غذایی یافت می‌شود می‌تواند سبب كاهش ماده‌ای در خون به نام هموسیستئین شود و به این ترتیب از ابتلاء به تصلب شرایین پیشگیری كند.

دكتر رضا آمری نیا در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: افزایش دریافت روزانه اسید فولیك به میزان 100 میكروگرم، سبب كاهش مرگ‌ مرتبط با بیماری های قلبی به میزان 7 درصد در مردان و 5 درصد در زنان می‌شود.

وی خاطر نشان كرد : ارتباط مستقیم‌ میان رژیم غذایی و بیماری قلبی وجود دارد و داشتن یك رژیم غذایی سالم می‌توان سلامتی قلب و دستگاه گردش خون را حفظ كرد.

آمری نیا ادامه داد: بیماری قلبی به سبب تشكیل تدریجی رسوب‌های چربی یا پلاك‌ها در لایه داخلی دیواره سرخرگ‌ها ایجاد می شود و این رسوب‌ها سبب محدودكردن عبور خون می شود كه آن را تصلب شرایین یا سخت شدن رگ‌ها (آترواسكلروز) می‌نامند.

مشاور تغذیه و رژیم درمانی خاطر نشان كرد :برای پیشگیری از تصلب شرایین كاهش فشارخون، دریافت رژیم غذایی كم‌چربی، كاهش وزن اضافی و ترك سیگار از مهمترین مواردی است كه هر فرد باید راعایت كند .

وی درباره غذاهایی مفید و سالم برای قلب اظهار داشت: كلم برگ، كلم قرمز، گل كلم، كلم بروكسل، بروكلی، ‌شلغم، چغندر، اسفناج، مارچوبه، لوبیا سبز، نخود سبز، لوبیا قرمز، لوبیا چشم بلبلی، نخود خشك و عصاره مخمر دارای ویتامین‌های گروه ب خصوصا اسیدفولیك هستندبرای قلب مفید است .

به گفته آمری نیا در جوامعی كه در آن ماهی‌ زیادمصرف می شود شیوع بیماری‌های كرونر قلبی كمتر از جوامعی است كه میزان بسیار كمی‌ ماهی مصرف می‌كنند.

عضو آكادمی تغذیه و چاقی آمریكا اضافه كرد : ماهی‌های روغنی از قبیل ماهی آزاد و سایر ماهی‌ها از قبیل قباد، حلوا، شیر، كیلكا، و اوزون‌برون دارای اسیدهای چرب مفید هستند و محققان و دانشمندان معتقد هستند كه این مواد باعث كاهش خطر انعقاد خون و همچنین ممانعت از افزایش چربی‌های مضر خون می‌شوند.
وی مصرف ماهی حداقل 3 بار در هفته، برای افرادی كه دارای سابقه بیماری قلبی و همچنین افرادی كه مایل به پیشگیری از ابتلا به این بیماری هستند توصیه كرد.

آمری نیا گفت :مصرف گوشت و فرآورده‌های آن، لبنیات پرچربی و كره، ‌غنی از نوعی چربی هستند كه باعث افزایش سطح ال دی ال در خون می‌شوندكه باید مصرف این غذاها را باید به حداقل رساند.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 04-17-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض ژن مهم دخیل در بروز نقص عصبی جنینی كشف شد

ژن مهم دخیل در بروز نقص عصبی جنینی كشف شد
تهران- محققان دانشكده پزشكی كلورادو دریافته اند كه نبود یك ژن خاص، بسته شدن لوله عصبی را مختل می كند؛ رویدادی كه می تواند موجب مرگ یا معلولیت شود.

اگر در دوران جنینی لوله عصبی جنین بسته نشود،مرگ یا معلولیت جنین را در پی خواهد داشت.

به گزارش فیزورگ، لوله عصبی نقطه آغاز مغز و نخاع است.نقص در ژن ' mLin41 ' به این لوله اجازه نمی دهد بسته شود چرا كه سلول های عصبی مولد به اندازه كافی ساخته نمی شوند.

نتایج این تحقیقات درنشریه Genes & Development منتشر شده است.
این پژوهشگران در حال مطالعه سلول های بنیادی عصبی در موش ها به این یافته ها رسیدند.

به گفته این محققان این سلولها از برنامه های خود تجدیدی مشخص برای رسیدن به تقاضای رشد بافت و ترمیم در طول مراحل مختلف رشد جنینی استفاده می كنند.

سازوكار مولكولی كه این برنامه ها را كنترل می كند عمدتا هنوز ناشناخته مانده اند.

محققان كشف كرده اند كه ژن mLin41 در موش ها میزان تكثیر سلول های بنیادی عصبی را در طول فرایند بسته شدن عصبی، كنترل می كنند اما نه در مرحله آخر رشد مغز.

بر اساس اعلام این پژوهشگران، ژن mLin41با RNA های كوچك و تنظیم كنندگان RNA كار می كند كه هرگز پیش از این، در ارتباط با شكل گیری لوله های عصبی، مورد بررسی قرار نگرفته بودند

این محققان می گویند به یافته های جدیدی در مورد رشد لوله عصبی دست یافته اند.

كار این محققان مسیر كامل دیگری به سوی شناخت نقص لوله عصبی است. این یافته تكه مهم و جدیدی از پازل دخیل در شناخت این رویدادهاست.

استاد فاضل نظری
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 04-17-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض مصرف غذاهای فوری با ابتلاء به افسردگی ارتباط دارد

مصرف غذاهای فوری با ابتلاء به افسردگی ارتباط دارد

تهران- یك مطالعه كه به تازگی منتشر شده است نشان می دهد كه مصرف غذاهای تجاری پخته مانند كیك یزدی، شیرینی های صبحانه و غذاهای فوری مانند همبرگر، هات داگ و پیتزا با ابتلاء به افسردگی ارتباط دارد.

نتایج این مطالعه كه به تازگی و به ریاست دانشمندان دانشگاه 'لاس پالماس دو گارن كاناریا' و دانشگاه 'گرانادا' انجام شده نشان می دهد كه مصرف كنندگان غذاهای فوری در مقایسه با آنهایی كه این نوع غذاها را به مقدار كم مصرف می كنند و یا اصلا مصرف نمی كنند 51 درصد بیشتر احتمال دارد به افسردگی مبتلا شوند.

علاوه بر این، یك ارتباط علت و معلولی در این خصوص مشاهده شد. به بیان دیگر این بدان معنی است كه هر چه مقدار بیشتری غذای آماده مصرف كنید خطر ابتلاء به افسردگی بیشتر می شود.

این مطالعه نشان می دهد افرادی كه بیشترین غذاهای آماده و غذاهای پخته شده تجاری را مصرف می كنند بیشتر احتمال دارد كه مجرد باشند و فعالیت فیزیكی كمی و عادات غذایی ضعیفی داشته باشد كه می تواند شامل مصرف كم میوه، خشكبار، ماهی، سبزیجات و روغن زیتون باشد.

سیگار كشیدن و كار كردن بیش از 45 ساعت در هفته از دیگر ویژگیهای رایج این گروه از افراد است.

حتی مصرف مقادیر كم این نوع مواد غذایی احتمالا به طور قابل توجهی با ابتلاء به افسردگی ارتباط دارد.

در این مطالعه هشت هزار و 964 شركت كننده كه افسردگی نداشتند و یا داروهای ضد افسردگی مصرف نمی كردند مورد بررسی قرار گرفتند.

این افراد برای شش ماه مورد ارزیابی قرار گرفتند و در این مدت 493 مورد ابتلاء به افسردگی و یا آغاز مصرف داروهای ضد افسردگی تشخیص داده شد.

این مطالعه در مجله Public Health Nutrition منتشر شده است.

استاد فاضل نظری
2 کاربر زیر از رزیتا سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 04-17-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض ناخن جویدن نشانه اختلالات اضطرابی شایع در كودكان است

ناخن جویدن نشانه اختلالات اضطرابی شایع در كودكان است

زنجان- یك متخصص مغز و اعصاب مركز روانپزشكی آموزشی درمانی شهید بهشتی استان زنجان، گفت: ناخن جویدن نشانه اضطراب شایع در كودكان است و این موضوع در بین اقشار مختلف و رده های مختلف سنی رواج دارد.

دكتر سید 'ابوالفضل قریشی'، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینكه جویدن ناخن اختلال اضطرابی شایع در كودكان چهار سال و بالاتر مشاهده می شود، افزود: این نوع اختلال حتی در بین نوجوانان و بزرگسالان نیز به وفور مشاهده می شود.

وی، با بیان اینكه ناخن جویدن یك نوع رفتار در بین كودكان و نوجوانان است، اظهار كرد: ناخن جویدن در كودكان به دلیل واكنش به استرس های محیطی و بیرونی رخ می دهد.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان، افزود: در خانواده های پرتنش و پدر و مادرانی كه اختلافات خانوادگی زیادی دارند نیز ناخن جویدن، به اشكال متعدد مشاهده می شود.

وی، با اشاره به اینكه در برخی موارد ناخن جویدن به صورت عادت در كودكان مشاهده می شود، خاطر نشان كرد: از جمله پیامدهای خوشایندی كه كودك برای رسیدن به آن، به این عمل دست می زند، كاهش یافتن فشارهای عصبی و تنش های روزانه است.

قریشی، با بیان اینكه كودك سعی می كند به كمك این عمل با هیجانات و بحران های عاطفی درونی خود مقابله كند خاطر نشان كرد: در واقع این عمل، برای رهایی از تنش و استرس و دست یابی به آرامش است.

وی، اظهار كرد: بسیاری از كودكان و نوجوانان برای ترك این عادت، تلاش فراوانی می كنند ولی غالباً كوشش و تلاش آنها بی نتیجه می ماند.

این متخصص روانپزشكی افزود: كودكی كه تحت فشارهای محیطی از قبیل انتظارات نامعقول والدین، انضباط شدید، بازخواست های پی در پی قرار می گیرد، از آنجایی كه توان مقابله با آن ها را ندارد، دچار اضطراب می شود.

وی، با بیان اینكه ناخن جویدن از اختلالاتی است كه خانواده ها كمتر به آن توجه دارند، افزود: در برخی موارد این نوع اختلال در تعدادی از فرزندان یك خانواده نیز مشاهده شده است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-18-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض هدفگیری سلول‌های سرطانی با استفاده از نانوحباب‌

هدفگیری سلول‌های سرطانی با استفاده از نانوحباب‌

تهران - محققان دانشگاه 'رایس' با همكاری مركز سرطان دانشگاه تگزاس موفق به هدفگیر سلول‌های سرطانی با استفاده از نانو حباب‌ شدند.

به گزارش ایرنا و به نقل از ساینتفیك، محققان در این روش با استفاده از نانوذرات جاذب نور انرژی لیزر را به نانوحباب‌های پلاسمایی تبدیل می‌كنند كه امكان تزریق مستقیم دارو به سلول‌های سرطانی را فراهم می‌كند.

بر اساس آزمایشات انجام گرفته روی سلول‌های سرطانی مقاوم در برابر شیمی‌درمانی، دانشمندان دریافتند كه تاثیر تزریق مستقیم دارو با این شیوه نسبت به روش‌های متداول شیمی درمانی، 30 درصد بیشتر است.

بر خلاف روش‌های قبلی كه در آنها از نانوذرات استفاده می‌شد، در این شیوه جدید از نانو حباب‌هایی استفاده می‌شود كه دارو را تنها به سلول‌های سرطانی منتقل كرده و آن‌ها را از بین می‌برند و به سلول‌های سالم آسیبی نمی‌زنند.

نانوحباب‌های مورد استفاده در این شیوه بر اثر برخورد پرتو لیزر با مجموعه‌ای از نانوذرات، درست زیر غشای بیرونی سلول‌های سرطانی تشكیل شده و به‌طور موقت، حفره‌ای را درون این غشا ایجاد می‌كنند. به این ترتیب داروی شیمی‌درمانی به سادگی وارد سلول سرطانی شده و آن را نابود می‌كند.

این شیوه جدید، درزمینه درمان بیماری‌های ژنتیكی نیز كاربرد دارد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-18-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض درمان سرطان پروستات با امواج صوت

درمان سرطان پروستات با امواج صوت

تهران- دانشمندان شیوه ای جدید برای درمان سرطان پروستات ارایه كردند كه در آن سلول های سرطانی با امواج صوت از بین می روند.

به گزارش دیلی اكسپرس، گروهی از محققان دانشگاه كالج لندن می گویند این شیوه از دقتی برخوردار است كه می توان آن را جایگزین مناسبی برای درمانهای سنتی دانست .

این مطالعه نخستین بررسی است كه در آن از درمان تجربی موسوم بهHIFU استفاده شده است.

با استفاده از این شیوه همچنین می توان مناطق سرطانی به اندازه چند میلی متر را نیز درمان كرد.

در این بررسی 95 درصد بیماران پس از یك سال اثری از سرطان نداشتند. امواج صوت موجب می شود بافت دچار لرزش شود و دمای آن افزایش یابد. این امر باعث كشته شدن سلول های منطقه هدف می شود.

این كار در بیمارستان و تحت بیهوشی كامل انجام شد و بیماران پس از 24 ساعت از بیمارستان مرخص شدند.

این شیوه فرایند كم تهاجمی تری است كه در آن فقط تومور و بافت اطراف آن از بین می رود.
نتایج این آزمایش ها نشان داد 12 ماه پس از درمان هیچ یك از 41 مردی كه در آزمایش حضور داشتند ، به بی اختیاری ادرار كه مهمترین عارضه جانبی درمان سرطان پروستات است، دچار نشدند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-18-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض مواد شیمیایی موجود در مواد پلاستیكی موجب ابتلای فرد به دیابت می شود

مواد شیمیایی موجود در مواد پلاستیكی موجب ابتلای فرد به دیابت می شود

تهران- مواد شیمیایی موجود در مواد پلاستیكی، مواد آرایشی و اسباب بازی ها موجب ابتلای فرد به دیابت می شود

به گزارش ایندیپندنت، بررسی محققان سوئدی نشان می دهد كه افرادی كه میزان نسبتا كمی از این مواد شیمیایی موسوم به' فتالات ها' را در خونشان دارند دو برابر دیگران به دیابت مبتلا می شوند.

فتالات ها برای ایجاد خاصیت نرم كنندگی در پلاستیك مورد استفاده قرار می گیرند اما از آنها در مواد آرایشی- بهداشتی مانند عطرها و كرم های برنزه كننده نیز استفاده می شود.

محققان داده های 1000 فرد بالای 70 سال را بررسی كردند كه 114 نفر از آنها دیابت داشتند.

محققان پس از در نظر گرفتن عواملی كه موجب بروز دیابت نوع دو می شود مانند چاقی و كلسترول بالا، دریافتند افرادی كه میزان بیشتری فتالات در خونشان دارند بیشتر در خطر ابتلا به دیابت هستند.

نتایج این تحقیقات در نشریه Diabetes Care منتشر شده است.

'مونیكا لیند' استادیار پزشكی محیطی در دانشگاه آپسالا در سوئد گفت: اگرچه باید تحقیقات بیشتری برای تایید یافته های این تحقیق انجام شود اما همین یافته ها بخشی از نظریه هایی كه براین باورند كه مواد شیمیایی محیطی خاصی می تواند در بروز دیابت موثر باشند، اثبات می كند .

وی افزود: بررسی های دیگری در مورد تاثیر فتالات ها انجام دادیم و كشف كردیم افرادی كه در معرض این مواد هستند بیشتر در خطر چاقی قرار دارند. در مطالعه ای كه سال گذشته انجام شد نیز دریافتیم آفت كش ها نیز موجب چاقی و پوكی استخوان در افراد می شوند .

لیند اظهار داشت: مواد آلاینده حاوی فتالات موجب چاق شدن مردم می شوند و اكنون دریافتیم این مواد ابتلا به دیابت را نیز در پی دارند.
وی خواستار آزمایش این محصولات شد.

هركس به نوعی در معرض این مواد قرار می گیرد. افراد می توانند این مواد را در هنگام استفاده از افشانه مو استنشاق كنند و یا به واسطه بسته بندی مواد غذایی با فتالات ها، این مواد را از طریق مواد غذایی وارد سیستم گوارش خود كنند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-19-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض یمونوتراپی؛ روشی مكمل برای درمان سرطان

یمونوتراپی؛ روشی مكمل برای درمان سرطان
تهران-عضو یازدهمین كنگره ایمونولوژی و آلرژی ایران گفت : ایمونوتراپی با تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل سلول های سرطانی روشی نوین برای درمان برخی سرطانهای شایع به شمار می رود.

به گزارش روابط عمومی یازدهمین كنگره ایمونولوژی و آلرژی ایران دكتر جمشید حاجتی افزود: در روش ایمونوتراپی به كمك شیوه های مختلف سیستم ایمنی بدن كه در مقابل سلول های سرطانی ضعیف شده اند تقویت و باعث از بین رفتن سلول های سرطانی می شوند.

وی ایمونتراپی را در مقایسه با روش های تهاجمی دیگری مانند رادیو تراپی و شیمی درمانی كم خطر تر خواند و در عین حال گفت : این روش تنها در برخی سرطانها چون سرطان پوست و سینه و آن هم در كنار روش های قدیمی تر چون شیمی درمانی و رادیو تراپی به صرت درمان تكمیلی مورد استفاده قرار می گیرد و در كشور ما نیز تحقیقات وسیعی در این زمینه در حال انجام است.

دكتر حاجتی با اشاره به ارایه آخرین یافته های علمی در زمینه ایمونولوژی و آلرژی در جریان یازدهمین كنگره ایمونولوژی و آلرژی ایران كه با موضوع 'ایمونولوژی از تحقیقات پایه تا كاربردهای بالینی' برگزار می شود افزود: از مهمترین ویژگی های این كنگره بین المللی حضور استادان برجسته داخلی و خارجی و سخنرانانی از كشورهای آمریكا ، آلمان، فرانسه و كشورهای دیگر است.

یازدهمین كنگره ایمونولوژی و آلرژی ایران با حضور بیش از دو هزار شركت كننده داخلی و خارجی در روزهای هفتم تا دهم اردیبهشت ماه سال جاری در سالن همایش های برج میلاد برگزار می شود.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-19-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض عمل جراحی سرطان مری به روش لاپاراسكوپی در مشهد انجام شد

عمل جراحی سرطان مری به روش لاپاراسكوپی در مشهد انجام شد

مشهد- عمل جراحی سرطان مری بدون باز كردن شكم و به روش 'لاپاراسكوپی'، برای نخستین بار در شرق كشور در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد انجام شد.

استادیار جراحی عمومی و لاپاراسكوپی دانشگاه علوم پزشكی مشهد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این عمل جراحی بر روی یك بیمار 60 ساله مبتلا به سرطان مری با موفقیت انجام شد.

دكتر 'علی جنگجو' با بیان اینكه سرطان مری یكی از سرطان های شایع در كشور به شمار می رود، گفت: در روشهای قبلی درمان این سرطان برای جراحی و برداشتن توده های سرطانی، برش های وسیعی در نواحی شكم، قفسه سینه و گردن بیمار انجام می شد.

عضو مركز تحقیقات جراحی سرطان دانشگاه علوم پزشكی مشهد افزود: در روش لاپاراسكوپی با ایجاد چند سوراخ به ابعاد بین پنج تا 10 میلیمتر در جدار شكم و گردن بیمار، توده سرطانی با موفقیت جداسازی و خارج می شود.

جنگجو اظهار داشت: در روش لاپاراسكوپی كه یكی از روشهای نوین و كم تهاجمی می باشد، شكم بیمار باز نشده و آزاد سازی معده و مری به وسیله دستگاه انجام می شود.

وی كاهش عفونت ناشی از برش های بزرگ بر روی شكم ، افزایش سرعت بهبود بیمار، كاهش زمان بستری و كاهش هزینه های درمانی را از جمله مزایای روش لاپاراسكوپی برشمرد

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-19-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض تشخیص سلامت جنین با روش متابولنیوم برای نخستین بار در دنیا ارائه شد

تشخیص سلامت جنین با روش متابولنیوم برای نخستین بار در دنیا ارائه شد

تبریز- متخصص جنین شناسی گفت: تشخیص سلامت جنین با روش متابولنیوم برای اولین بار در دنیا در سومین كنگره بین المللی و هجدهمین كنگره سراسری باروری و ناباروری در ایران ارائه شد .

به گزارش خبرنگاراعزامی ایرنا ' دكتر بهروز نیك نفس ' روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری سومین كنگره بین المللی وهجدهمین كنگره سراسری باروری و ناباروری ایران در تبریز در جمع خبرنگاران به استفاده از روش جدید متابولنیوم اشاره كرد و افزود: دراین روش متخصصان سعی می كنند بهترین جنین را از لحاظ مصرف مواد ، سرعت جذب و دفع مواد انتخاب و در رحم قرار دهند.

وی اظهار داشت: دراین روش جنین مناسب از نظر كیفی مورد بررسی متخصصان و محققان قرار می گیرد و اگر اشكالات كروموزمی در جنین تشخیص داده شود ، طی 72 ساعت واكنش های جنین نسبت به محیط كشت مورد بررسی قرار می گیرد.

نیك نفس گفت: این روش به عنوان تازه ترین یافته های علم باروری و ناباروری دراین كنگره در قالب مقاله ای با عنوان ' تشخیص سلامت جنین با روش متابولنیویم ' توسط متخصص برجسته استرالیایی ارائه می شود.

دبیر اجرایی سومین كنگره بین المللی وهجدهمین كنگره سراسری باروری و ناباروری ایران در ادامه سخنانش به موضوع فریز كردن جنین و اسپرم در كشور اشاره كرد و گفت: در حال حاضر توسط مراكز باروری و ناباروری ایران فریز كردن اسپرم ، تخمدان و بافت تخمدان انجام می شود و افرادی كه دچار بیماری سرطان تخمدان و بیضه می شوند می توانند از این طریق اقدام به نمونه برداری كنند.

وی ادامه داد: افرادی كه به علت بیماری سرطان اقدام به انجام رادیوتراپی و شیمی درمانی می كنند بافت سلولی بدنشان از بین می رود و توان باروری آنها از بین می رود كه دراین صورت در مراكز ناباروری ایران از بافت تخمدان و بیضه ها پیش از شروع درمان بیماری نمونه برداری و در آزمایشگاه های مخصوص نگهداری می شوند.

نیك نفس با بیان اینكه در حال حاضر آماری در این خصوص در كشور وجود ندارد ادامه داد: اقدام درمانی IVMبه این معنا است كه بافت تخمدان زنان فریز می شود و برای مادرانی كه قصد فرزند دار شدن دارند نگهداری می شود و پس از سال ها می توانند از این بافت تخمدان استفاده كنند.

وی گفت: فریز كردن اسپرم یا تخمدان در ژنتیك جنین اثری ندارد و هیچ گونه مشكلی برای جنین ایجاد نمی كند.

متخصص جنین شناسی ادامه داد: در برخی از آزمایشگاهها با انجام روش های خاصی مشكلاتی كه برای جنین به وجود می آید تشخیص داده می شود و اگر مشكل یا اختلالی در جنین ایجاد شده باشد آنرا در داخل رحم قرار نمی دهند.

به گفته وی اگر مشكلی در جنین وجود داشته باشد پیش از سه ماهگی جنین خود به خود سقط می شود.

سومین كنگره بین المللی و هجدهمین كنگره سراسری باروری و ناباروری ایران از 30 فروردین ماه در تبریز آغاز شد و تا اول اردیبهشت ماه ادامه دارد.

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)