بازگشت   پی سی سیتی > هنر > موسيقی Music

موسيقی Music مباحث مربوط به موسیقی و دانلود آهنگ به صورت کنترل شده

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 08-01-2008
محمد رفعت محمد رفعت آنلاین نیست.
تازه کار

سپاسها: : 0

0 سپاس در 0 نوشته ایشان در یکماه اخیر
محمد رفعت به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض کارگاه و آموزشگاه صنعت صدا - قسمت اول

با سلام
بهتره در ابتدا یه تقسیم بندی مختصر داشته باشیم:
صنعت صدا:
1)آنالوگ
2)دیجیتال
صنعت صدا:
*)مهندسی صدا:
1)فنی نرم افزار
2)فنی سخت افزار
*)صدابرداری:
1) موسیقی
2) رادیویی و تلویزیونی
3) فیلم
4) غیر اینها مانند محافل و مجالس
صدابرداری:
1)کارهای زنده
2)کارهای تولیدی
صدابرداری:
1)ضبط
2)ویرایش
3)میکس
4)مسترینگ
=================
**در اینجا یه کتاب بسیار مفید رو معرفی میکنم و توصیه میکنم حتما اون رو بخونین:
نام:فنون ضبط موسیقی
مولفان:بروس - جنی بارتلت
ترجمه:مهندس علی صفادل
ویراستار:مهندس مریم مخیر
انتشارات:دانشکده صدا و سیما
تعداد صفحات:637
قیمت:55000ریال
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 08-04-2008
تازه کار

پیش فرض کارگاه و آموزشگاه صنعت صدا - قسمت دوم

با سلام
دوستان من فرض رو بر این میذارم که شما کتابی رو که در قسمت قبل معرفی نمودم تهیه کردین و دارین میخونین.
تو اون کتاب شما با مباحث اصولی و مقدماتی پیرامون صدا آشنا میشین البته اون کتاب بیشتر از صدای دیجیتال به صدای آنالوگ پرداخته بنابراین من سعی دارم این قسمت رو به معرفی صدای دیجیتال بپردازم.
تفاوت ماهیتی دیجیتال وآنالوگ: ما در صدای آنالوگ بعد از اینکه امواج صوتی را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل کردیم مستقیما تغییرات و نقل و انتقال را بر همان سیگنال که معرف و مساوی با امواج میباشند اعمال میکنیم. به زبان دیگر آنالوگ کمیتی پیوسته است. اما در دیجیتال اینطور نیست بلکه ماهیت دیجیتال اینطر است که سیگنال الکتیکی به اعداد صفر و یک تبدیل میشوند و سپس تغییرات و نقل و انتقالات روی آن اعداد اعمال میشود.
به طور کلی در صدای آنالوگ ما دو تا مبدل داریم صوت به سیگنال یا میکروفون و سیگنال به صوت یا بلندگو . اما در صدای دیجیتال علاوه بر اینها دوتا مبدل دیگر هم هست:سیگنال به صفر و یک یا A D C و صفر و یک به سیگنال یا D A C.
نکته بسیار مهم اینه که ما در قدم اول باید مبدل های خوبی رو برای کارمون انتخاب کنیم. حتی اگه مجبور بشیم پول فوق العاده زیادی را بابتش بپردازیم.
من سعی میکنم در اینجا جند مدل از مبدل های نسبتا خوب و چند مدل از مبدل هی بسیار عالی رو برایتان معرفی کنم:
میکروفون:
نسبتا خوب : AKG _ RODE _ M-Audio
بسیار عالی:نیومن که با این آدرس میتوانید مطالب خوبی به دست آورید: http://www.neumannusa.com
کارت صدا(مبدلهای دیجیتال):
نسبتا خوب:M-Audio _ Tascam
بسیار عالی: Apogeeبا این آدرس سایت:http://www.apogeedigital.com/ensemble
بلندگو (مونیتور):
نسبتا خوب:Yamaha _ Roland
بسیار عالی: Digidesign _ Genelec _ Manger
در پایان این قسمت طبق وعده به معرفی کتاب میرسیم:
مجموعه پنج جلدی علوم صدابرداری از موسسه هنر صدا با موضوعات:
جلد اول: صدا وشنیدن آکوستیک و استودیو
جلد دوم: میکروفونها آمپلی فایر و مونیتورینگ
جلد سوم: کنسول تولید صدا و پردازنده های سیگنال
جلد چهارم: تکنولوژی صدای دیجیتال و همزمانی
جلد پنجم: تکنولوژی موسیقی الکترونیک MIDI
تالیف: حسین فلاحی. البته به نظر میرسه این کتابها ترجمه ی بسیار کوتاه و مختصری ار برخی مقالات و کتب باشه.
ناشر: نشر رابعه
چاپ اول:1386
آدرس:تهران - خ شریعتی - بالاتر از میرداماد - خ نیام - پ17 - موسسه هنر صدا
امیدوارم این کتب را تهیه کرده و مطالعه فرمایید.
قدیمی 08-04-2008
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام

محمد جان خسته نباشی
برای اینکه دوستانی که به این نوشته هات مراجعه میکنن دچار سردرگمی نشن اگر مرتبط با نوشته های قبلی هست لینک نوشته های قبلی رو هم بذار تا اگه لازمه دوباره به اونا رجوع کنن

کارگاه و آموزشگاه صنعت صدا - مقدمه
کارگاه و آموزشگاه صنعت صدا - قسمت دوم
کارگاه و آموزشگاه صنعت صدا - قسمت اول

ادامه بده موفق باشی

قدیمی 08-08-2008
تازه کار

پیش فرض کارگاه و آموزشگاه صنعت صدا - قسمت سوم

با سلام خدمت دوستداران علم و دانش
عزیزانی که تازه به جمع ما پیوستند برای مطالعه قسمتهای قبلی ابتدا اینجا کلیک کنن ، بعد در قسمتی که ادمین سایت تذکراتی رو مرحمت کردن روی لینک قسمتهای قبلی مباحث کلیک کنن.
-----------

اما بریم سر مبحث خودمون یعنی صدا.
در این قسمت میخوام یه کمی درباره علومی که نیاز هست یه صدابردار یا در درجه بالاتر یه مهندس صدا بدونه توضیحاتی رو عرض کنم :
اولین مطلب دانستن مباحث کلی و مقدماتی الکترونیک می باشد.
دومین مطلب دانستن موسیقی هست.
حتی الان موسساتی که به آموزش علوم و تکنیکهای صدا می پردازند در پذیرش دانشجو اولویت رو به کسانی میدن که یا دانشجوی الکترونیک یا سخت افزار باشه یا نوازنده یا دانشجوی موسیقی.
دلیلشم که واضح و روشنه.
حالا درباره الکترونیک:
توصیه میشه با کتابهای الکترونیک در مقطع متوسطه (هنرستان یا کاردانش) شروع کنیم تا با المانها و قطعات الکترونیکی و ویژگیهای هریک و کار با آنها و حل مسائل هریک آشنا بشویم.
البته مواردی هست که مجبورم خودم آنها رو در اینجا شرح بدم ازجمله ساختار میکروفون ، انواع و اقسام آن ، و کاربرد هریک ، ساختار بلندگو ، انواع و اقسام آن ، کاربرد هریک ،ساختار آمپلی فایر،انواع آن ، کاربرد هریک ، ساختار اکولایزرها و گیتها و...
اما درباره موسیقی:
یا خودتون با ثبت نام در کلاسها و دانشگاه آنرا بیاموزید ویا با مطالعه کتب و کار با سازها - البته با نظارت استاد - یه جوری باهاش کنار بیاین.
یه چیز خیلی مهم هم هست و اون آشنایی با علوم فیزیک صوت و آکوستیک میباشد. در اینباره ، هم کتاب معرفی میکنم و هم خودم مباحثی را شرح خواهم داد.
امیدوارم تا الان کتابهایی رو که معرفی کردم تهیه کرده باشین و مهمتر از این مطالعه و فراگیری آنهاست من خودم شروع یادگیریم با مطالعه کتاب فنون ضبط موسیقی بود که در قسمتهای قبلی به معرفی آن پرداختم. و جالبه بدونین به قدری اشتیاق داشتم که در مدت یک هفته آنرا به اتمام رسانیدم .
به طور کلی هنر صدابرداری یکی از پرهزینه ترین رشته های هنریست و میطلبه که در کنار علوم اصلی این رشته خیلی از علوم را فرا گیریم از جمله زبان انگلیسی و زبان آلمانی برای مطالعه مقالات و کتب مختلف. علم فیزیک ( صدا و الکترونیک) . موسیقی و نوازندگی. آشنایی با فیلم و تصویر . کامپیوتر و نرم افزارهای صدا که خود مبحثی عظیم است و انشاءالله به آن خواهیم رسید.
تا قسمتی دیگر خدانگهدار.
قدیمی 08-08-2008
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام

کاک محمد خسته نباشی
چیزایی که نوشتی قراره آموزش بدی خیلی جالب به نظر میرسه مثل آموزش نحوه ی کار قطعات صوتی مثل میکروفن و .... ایشلا هر چی زودتر به این قسمتاشم برسیم و بقیه کسایی هم که حرفه ای تر هستند از نوشته هاتون استفاده کنن

قدیمی 08-14-2008
تازه کار

کارگاه و آموزشگاه صنعت صدا-قسمت چهارم

با سلام.
دوستان عزیزازاین قسمت به بعد قصد دارم به صورت حرفه ای تر از نظر محتوا در خدمتتون باشم . یعنی سعیم بر اینه که مقالات علمی رو از منابع متعدد گلچین نموده و برای این قسمت و سایر قسمتها درج کنم. درواقع میتوان گفت کتابهایی که تا کنون معرفی شده اند مباحث مقدماتی اند و از این به بعد ، بعد از نوشتن چند مقاله به معرفی مقالات و منابع تخصصی تر و پیشرفته تر خواهم پرداخت.
عنوان مقاله:
بلنگوها وگوشیها. بخش اول.
منبع:کتاب ارزشمند "هنر بازتولید صدا" – مولف:جان واتکینسون – مترجم: خانم مهندس مریم مخیر

.
سیگنالهی صوتی تنها وقتی میتوانند با استاندارد خیلی بالا تولید شوند که مانیتورینگ دقیق آنها ممکن باشد،درغیراین صورت نقصهای صدا مورد توجه قرار میگیرند و برطرف نخواهند شد. بلندگویی با کیفیت خوب ابزار اصلی مانیتورینگ است اما به دلایل عملی ممکن است از گوشی نیز استفاده شود.این مقاله به بررسی تئوری و عملی این موضوع میپردازد.
1)اصول استفاده از بلندگو:
مشخص است که همانند هر بخش تجهیزات صوتی، یک بلندگوی ایده آل باید سرعت ذره ای متناسب با شکل موج ورودی تولید کند و بنابراین باید پاسخ بسامدی گسترده و صاف بدون هیچ تشدیدی وبااعوجاج خطی و غیرخطی مینیمم داشته باشد. اما این تنها بخشی از مشکلات طراحی میباشد.
در تمام بلندگوهای عملی باید نوعی از دیافراگم به ارتعاش درآید تا هوا را مرتعش کند. SPL ای که بلندگو میتواند تولید کند توسط سرعت حجم هوا تعیین میشود. اگر بسامد نصف شود جابجایی یا توسط دوبرابر کردن مساحت دیافراگم یا دوبرابر کردن برد یا ترکیبی از ایندو، باید دوبرابر شود. واضح است بلندگوی قدرتمندی که قادر است کمترین بسامد (بم ترین صدا) را بازتولید کند باید دیافراگم بزرگی داشته باشد تا قادر به طی مسافت قابل توجهی باشد. چون شنوایی انسان نسبتا به بسامدهای کم حساس نمیباشد،بلندگویی که صرفا بتواند کمترین بسامدهای قابل شنیدن را با قدرت کم تولید کند، بی مصرف است.
متاسفانه دیافراگمی که برای بسامدهای کم مناسب است برای حرکت با بالاترین بسامد صوتی، بسیار سنگین است. حتی اگر هم بتواند حرکت مناسبی داشته باشد، دیافراگم آن در بسامدهای بالا kaی زیادی داشته و این امر موجب جهتی شدن و متمرکز شدن صدا در نقطه خاص میشود که مطلوب نیست. یک راه حل آن این است که از تعدادی واحد های تغذیه استفاده کنیم که تنها به بخشی از محدوده بسامدی دسترسی داشته باشد. آنهایی که بسامد های کم را تولید میکنند ووفر نامیده میشوند که دیافراگم بزرگی همراه با برد زیاد خواهند داشت در حال که آنهایی که بسامدهای بالا را تولید میکنند تیوتر نامیده میشوند و دیافراگم کوچکی دارند و حرکت آنها به ندرت قابل رویت خواهد بود. در برخی سیستمها، حد وسطی نیز دیده میشود که اسکوییکر نامیده میشود و مشخصات آن مابین دو نوع دیگر است. سیستمی هم جهت تقسیم بسامدی یا شبکه هدایت مسیر-Crossover Network- لازم است تا محدوده بسامدی سیگنالهای تغذیه کننده هر واحد را محدود کند.
یک میکروفون خوب نوع دقیقی از صداهای رسیده به آن از جهات مختلف را تبدیل به سیگنال میکند حتی اگر یک بلندگو دقیقا شکل موج میکروفون را بازتولید کند، صدای حاصل در همه جهات پخش خواهد شد. از نظر مکان یک بلندگو صدایی را تولید میکند که دقیقا در خلاف جهت صدای اصلی ارسال میگردد. در نتیجه به بیان ساده باز تولید میدان صدای اصلی ممکن نیست.
صدای رسیده به یک میکروفون از منابع بسیاری حاصل میشود در حالی که صدای ناشی از یک بلندگو حاصل تمامی این منابع است که روی یک منبع قرار میگیرد. درنتیجه یک بلندگوی تک یا مونوفونیک مجبور است منبع صدا و پس آواهای ناشی از آنرا در یک نقطه متراکم کند. به هنگامی که شرایط محیطی بدون پس آوایی باشد آنچه که عنوان شد دقیقا همان چیزی است که اتفاق می افتد وگرچه ممکن است شکل موج با دقت بازتولید شود اما مشخصه های مکانی چنین صدایی کاملا اشتباه است.
اما وقتی به صدا در اتاقی که تا اندازه ای پس آوایی دارد گوش میدهید، بدون وابستگی به محتوای پس آوایی سیگنال اصلی، نتیجه بهتری بدست می آید. پس آوایی در سیگنال مونو تنها تاخیر زمانی دارد و هیچگونه اطلاعات مکانی در آن نیست در حالی که پس آوایی در اتاق بازشنوایی ، مشخصات مکانی درستی دارد. در زندگی واقعی انسان به صدایی که از تمام جهات به سمت او می آید عادت کرده است و وقتی که در سیستم باز شنوایی چنین اتفاقی رخ ندهد نتیجه رضایت بخش نخواهد بود.
بنابراین در تمامی محیطهای شنوایی واقعی میزان قابل توجهی از صداهای پس آوا علاوه بر صدا های مستقیم ناشی از بلندگو ها لازم است. واضح است که وقتی که بلندگو در فضای بدون مانع درون اتاق قرار گیرد پس آوایی بهتری بدست خواهد آمد. بنابراین بلندگوهایی که درون قفسه یا روی دیوار نصب میشوند نمیتوانند نتایج خوبی بدهند.

ویرایش توسط محمد رفعت : 08-14-2008 در ساعت 10:20 PM
قدیمی 08-18-2008
تازه کار

کارگاه و آموزشگاه صنعت صدا-قسمت پنجم
با سلام
امیدوارم تا این قسمت که ما را همراهی کردین راضی بوده باشین اینک شما را به ادامه مقاله دعوت میکنم :

دقت مکانی بیشتر، کانالها و بلنگوهای بیشتری میطلبد. درحالی که برای دسترسی به یک نتیجه ایده آل، بینهایت بلندگو لازم است، با کمی دقت مشاهده خواهد شد که تنها دو بلندگو میتواند تصور مکانی قابل قبولی فراهم کند.مقدار بهبود عملکرد مکانی با استفاده از دو بلندگو بسیار زیاد است. بیشتر مردم صدای استریو با اعوجاج مشخص و پهنای باند کم را به یک صدای مونو دقیقا شبیه صدای اولیه ترجیه میدهند.
دو بلندگو تنها و تنها برای منابع صدایی که بین آنها قرار دارند میتوانند دقت مکانی را تولید کنند و پس آوایی در اتاق بازشنوایی، صدای محیطی را از مابقی جهات ایجاد میکند. واضح است که میدان صدای پس آوای منتج نمیتواند هرگز عین صدای پس آوای وارد شده به میکروفون باشد، اما به هرحال یک جاگزین به ظاهر پذیرفتنی برای واقعی جلوه دادن صدا لازم است و نبود آن نتیجه ای جز ناخوشایندی نخواهد داشت. با این توضیحات استفاده متداول از اتاقهایی که در آن افت صدای زیادی رخ میدهد برای مانیتورینگ مورد شک قرار میگیرد.
برای داشتن صدایی مطابق واقعیت، نمودار قطبی بلندگو و پایداری آن نسبت به بسامد از اهمیت بسیاری برخوردار خواهد بود. مشکلی که اغلب واحدهای تغذیه بلندگو با آن مواجه هستند آن است که خروجی با افزایش بسامد، جهتی تر میشود. اگرچه ممکن است پاسخ فرکانسی بلندگو به صورت خطی صاف و یکنواخت باشد و کیفیت خوبی به صدای مستقیم بدهد، ممکن است پاسخ فرکانسی خارج از محور کاملا خرابی داشته باشد درحالی که یک بلندگو که با چند قسمت مختلف صدا را تولید میکند، اگر بسامد انتقال (Crossover) بین بلندگو ها خیلی زیاد باشد، الگوی قطبی واحد با بسامد کم قبل از اینکه صدا به تیوتر منتقل شود شروع به باریک شدن خواهد کرد و پس از هدایت به تیوتر دوباره الگو گسترده خواهد شد.

ویرایش توسط محمد رفعت : 08-18-2008 در ساعت 06:20 AM
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)