بازگشت   پی سی سیتی > مقالات و مباحث علمی > مقالات و موضوعات علمی

مقالات و موضوعات علمی در این تالار مقالات و مطالب علمی قرار داده خواهد شد توجه شود که مقالات علمی و دانشگاهی با اخبار علمی تفاوت دارد و بخش مربوطه ی اخبار علمی به صورت جداگانه ایجاد شده است

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 05-12-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض سازوكار پیشگیری از گسترش سرطان در بدن كشف شد

سازوكار پیشگیری از گسترش سرطان در بدن كشف شد

تهران- محققان فنلادی با استفاده سازوكار ساكت سازی ژنی، دهها مورد سرطان پروستات را مورد غربالگری قرار دادند و سازوكارهایی را كشف كردند كه مانع از گسترش سرطان می شود.

به گزارش 'چاینادیلی'، دانش پژوهان دانشگاه 'توركو' و مركز تحقیقات فنی فنلاند نشان می دهد سلول سرطان دارای نوعی فعالیت چسبی است كه به طور مستقیم با توانایی سلول سرطان برای 'متاستاز'( گسترش سرطان به نقاط دیگر بدن) ‌مرتبط است.

غربالگری برای شناسایی تنظیم گرهای فعالیت سلول سرطان می تواند به كشف گزینه های جدیدی در توسعه دارویی منجر شود.

در این بررسی دهها تنظیم گر جدید فعالیت سلول سرطانی را توصیف می كند.

اعمال سازوكار ساكت سازی ژن بر روی دو مورد از این ژنها CD9 و MMP8 نشان دهنده تاثیر مستقیم این فعالیت سلولی بر گسترش سلول های سرطانی است.

در این تحقیق پژوهشگران از فناوری میكروآرایه كشف سلولی استفاده كردند كه به آنها امكان می دهد تاثیرات تمامی ژنها را در كل ژنوم در یك آزمایش تكی بررسی كنند.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 05-12-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض كشف ژنهای مرتبط با سرطان مجاری صفراوی

كشف ژنهای مرتبط با سرطان مجاری صفراوی

تهران- دانشمندان ادعا می كنند تعدادی ژن جدید را شناسایی كرده اند كه به طور مداوم در سرطانهای مجرای صفراوی جهش می یابد.

این كشف پیشرفتی است كه می تواند راه را برای شناخت بهتر در مورد بروز و رشد مهلك سرطان كبد ارائه كند.

به گزارش 'دیلی میل'، گروهی از پژوهشگران دانشگاه دوك نشنال دانشگاه سنگاپور و دانشگاه تایلند می گویند از جدیدترین فناوری های ژنومیك برای تشخیص ژنهای سرطان مجرای صفراوی موسوم به 'كلانژیوكارسینوم' كه در واقع سرطان اپی تلیوم مجاری صفراوی است استفاده كرده اند.

نتایج این تحقیقات در نشریه ژنتیك منتشر شده است.

این كشف می تواند به شناخت عمیق سرطان مجرای صفراوی كمك كند.

این محققان می گویند: نكته مهم تر اینكه اكنون از ژنهای جدیدی در بروز این بیماری مطلع هستیم و باید آزمایش های بیشتری بر روی جنبه های زیست شناختی آن كار كنیم تا دریابیم چگونه این ژنها موجب سرطان مجرای صفراوی می شوند.

محققان بااستفاده از تعیین توالی DNA هشت سرطان مجرای صفراوی و بافت های طبیعی را تحلیل و 187 ژن جهش یافته را كشف كردند.

این گروه، 15 ژن را كه به طور مداوم جهش می یابند برای تحقیقات بیشتر در 46 مورد دیگر انتخاب كردند. بسیاری از این ژنها مانند MLL3, ROBO2 و GNAS پیش از این با سرطان مجرای صفراوی مرتبط نشده بودند.

محققان اكنون با این یافته ها اطلاعات بیشتری در مورد ساز وكار مولكولی این بیماری دارند و می توانند پروتكل های درمانی مناسب تری ارائه كنند.

آنها همچنین سرطان های مجرای صفراوی را با دیگر سرطانهای مرتبط با كبد و لوزالمعده مقایسه كردند و دریافتند سرطانهای مجرای صفراوی شباهت هایی را با سرطان لوزالمعده دارد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-14-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض ساخت نخستین پمپ بی سیم برای قلب

ساخت نخستین پمپ بی سیم برای قلب

تهران- گروهی از پژوهشگران ژاپنی با ساخت نوعی پمپ مكانیكی بی سیم برای قلب، یك گام به ارایه نخستین قلب كاملا مصنوعی نزدیك شده اند.

به گزارش چاینا دیلی، دانش پژوهان دانشگاه توهوكو می گویند این پمپ به اندازه یك باتری سایز متوسط (C)‌ است و می تواند با چرخش یك آهن ربای استوانه ای، مانند قلب انسان پنج لیتر در دقیقه خون پمپاژ كند.

این پمپ می تواند به سادگی با استفاده نیروی مغناطیسی تولید شده توسط دستگاه جداگانه ای كه بر روی پوست قرار می گیرد، كار كند.

سیستم های پمپاژ مكانیكی رایج برای كار گذاشتن درون بدن انسان بسیار بزرگ هستند و باید با یك رابط و سیم الكتریكی از طریق پوست بیمار به قلب متصل شوند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-16-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض ساخت چشم بیونیك بدون نیاز به سیم كشی و باتری

ساخت چشم بیونیك بدون نیاز به سیم كشی و باتری

تهران- دانشمندان موفق شده اند چشم بیونیكی (الكترونیكی)‌ بسازند كه از نور برای تامین انرژی خود استفاده می كند.

به گزارش دیلی میل، دانش پژوهان دانشگاه استنفورد آمریكا برای ساخت این وسیله از یك جفت لنز خاص برای تاباندن نور در طیف نزدیك به فروسرخ به داخل چشم استفاده كردند.
نتایج این تحقیقات در نشریه نیچر فوتونیكس منتشر شده است.

این فرآیند به چشم بیونیك نیرو می بخشد و اطلاعاتی به چشم بیمار ارسال می شود كه به بینایی او كمك می كند.

بیماری هایی مانند تخریب ماكولای مرتبط با سن 'آر پی' (retinitis pigmentosa) كه معمولا با كهولت سن روی می دهد به مرگ سلول هایی منجر می شود كه كار آنها شناسایی فوتون های نور است .در این شرایط فرد دچار نابینایی می شود.

محققان نشان داده اند چشم بیونیك كه باعث تحریك عصب ها در پشت چشم می شود، به بهبود بینایی در بعضی بیماران كمك می كند.

نتایج اولیه آزمایش این وسیله در دو مرد كاملا نابینا در انگلیس باعث شد آنها قادر به تشخیص نور و حتی بعضی شكل ها شوند.

با این حال در این وسایل، علاوه بر نصب یك تراشه در پشت شبكیه، لزوم تعبیه یك باتری در پشت گوش و سیمی كه آن دو را به هم وصل می كند وجود دارد.

اكنون پژوهشگران دانشگاه استنفورد می گویند شیوه آنها 'با برطرف كردن نیاز به تعبیه وسایل الكترونیكی و همچنین سیم كشی پیچیده' می تواند گامی به جلو باشد.

در این شیوه یك وسیله كه مثل یك صفحه خورشیدی كار می كند پشت چشم نصب می شود.

یك جفت لنز متصل به یك دوربین فیلمبرداری، آنچه جلوی چشم بیمار می گذرد را ضبط می كند و اشعه نزدیك به طیف فروسرخ را به تراشه ای كه پشت شبكیه وصل شده می تاباند.

به این ترتیب یك سیگنال الكترونیكی به وجود می آید كه به اعصاب منتقل می شود.نور طبیعی به خودی خود ضعیف تر از آن است كه به این تراشه نیرو دهد.

پژوهشگران می گویند از آنجا كه این تراشه ها باریك و بدون سیم هستند، عمل جراحی لازم برای نصب آن خیلی ساده تر از سایر ابزارهای مشابه است.

به گفته آنها این نوآوری، نویدبخش بازگرداندن بخش مفید بینایی برای بیمارانی است كه به دلیل بیماری های تخریب و انحطاط شبكیه نابینا شده اند.

آزمایش این وسیله بر روی موش ها موفقیت آمیز بوده اما هنوز به فاز انسانی نرسیده است.

استاد فاضل نظری
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 05-16-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض تامین برق وسایل كوچك با استفاده از ویروس

تامین برق وسایل كوچك با استفاده از ویروس

تهران- دانشمندان آمریكایی با استفاده از ویروس ها ، شیوه نوینی برای تولید برق ارایه كردند.

به گزارش دیلی اكسپرس، محققان دانشگاه كالیفرنیا، ژنراتوری ساخته اند كه الكترودی به اندازه یك تمبر پستی دارد و بر پایه نوار كوچكی از ویروس های مهندسی شده، قرار گرفته است.زمانی كه انگشت بر روی این الكترود قرار بگیرد ویروس ها انرژی مكانیكی را به برق تبدیل می كنند.

نتایج این تحقیقات در نشریه نانوفناوری نیچر منتشر شده است.

موادی كه می توانند انرژی مكانیكی را به برق تبدیل كنند 'پیزوالكتریك ' خوانده می شوند.

دكتر 'سونگ ووك لی' از دانشگاه كالیفرنیا در بركلی و مجری این تحقیقات گفت : اگرچه هنوز باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود اما این تحقیق گام نخست و امیدواركننده ای به سوی ساخت ژنراتورهای برق برای استفاده در نانوابزارها و دیگر وسایل برپایه الكترونیك ویروسی است.

ویروس استفاده شده در این تحقیق باكتریوفاژ M13 است كه به باكتری ها هجوم می برد اما برای انسان بی خطر است.

محققان بركلی با استفاده از شیوه های مهندسی ژنتیك، چهار مولكول دارای بار الكتریكی منفی را به انتهای پروتئینهای پوشش دهنده ویروس متصل كردند.

این مولكول های اضافه شده تفاوت بارالكتریكی را بین دو انتهای منفی و مثبت پروتئین ها ارتقا می دهد و موجب افزایش ولتاژ ویروس می شود.

مزیت دیگر استفاده از ویروس ها برای چنین كارهایی این است كه آنها به شكل یك نوار منظم قرار می گیرند كه موجب فعالیت ژنراتورمی شود. این ویژگی كه به آن 'خودمونتاژی' می گویند در زمینه نانوفناوری بسیار خواستار دارد.

دانشمندان این سیستم را با فیلم های تشكیل شده از یك لایه از ویروس كه بر روی هم قرار می گیرند ، ارتقا دادند.

آنها دریافتند حجم حدود 20 لایه نازك قوی ترین تاثیر پیزوالكتریك را دارد.

محققان یك نوار چندین لایه از ویروس ها را به اندازه یك سانتی متر مربع گرفتند و آن را بین دو الكترود طلا اندود قرار دادند.این تركیب با سیم به یك نمایشگر كریستال مایع متصل شدند.

زمانی كه ژنراتور تحت فشار قرار گرفت، توانست یك چهارم ولتاژ باتری معمولی انرژی تولید كند. این میزان انرژی برای مشخص كردن عدد 'یك ' بر روی نمایشگر كافی بود.

محققان ادعا می كنند پیشرفت آنها می تواند به ابزارهای بسیار كوچكی منجر شود كه انرژی الكتریكی را از لرزش های كارهای روزمره مانند بسته شدن در یا بالا وپایین رفتن پله ها تولید كنند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-17-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض نمایش اطلاعات جاده بر روی شیشه جلوی خودرو

نمایش اطلاعات جاده بر روی شیشه جلوی خودرو

تهران- محققان یك سیستم لیزری تولید كردند كه اطلاعات جاده پیش رو را در شیشه جلوی خودرو نمایش می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تكنولوژی ریویو، لیزرهای نیمه هادی سبز رنگ كه ارزان قیمت نیز هستند فناوری صفحه نمایش جدیدی را به بازار صفحه نمایش ها می آورند . با استفاده از این فناوری داده های تصویری از جاده پیش روی راننده بر روی شیشه جلوی خودرو نمایش داده می شود .

این صفحه نمایش ها اكنون در تعداد زیادی از خودروها استفاده می شود اما شركت 'میكروویژن' صفحه نمایش كوچك و در عین حال ارزان قیمتی را ابداع كرده است كه به رواج بیشتر هر چه بیشتر این فناوری كمك می كند.

شركت 'پایونیر' ژاپن در نظر دارد امسال اولین محصول صفحه نمایش مبتنی بر فناوری نوین شركت 'میكروویژن' را تولید كند.

خودروسازان بزرگ در دترویت نیز مصمم هستند كه تا سال 2016 این فناوری را در وسایل نقلیه خود به كار گیرند.

پروژكتور تصویری میكرو ویژن بر اساس لیزرهای نیمه هادی و یك آیینه میكروسكوپیك كار می كند.صفحه نمایشگر های جدید برای منعكس كردن نور به هر پیكسل یا از ابزارهای كریستالی مایع و یا صدها آیینه كوچك استفاده می كنند.

این صفحه نمایش ها از لحاظ مصرف انرژی بسیار با صرفه هستند .

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-18-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض تولید بافت استخوان از سلول های بنیادی انسان

تولید بافت استخوان از سلول های بنیادی انسان

تهران- محققان با مطالعات جدیدی نشان دادند كه سلول های بنیادی جنینی انسان را می توان برای تولید بافت استخوانی پیوندی (گرافت)‌ رشد داد و از این بافت های پیوندی در فعالیت های درمانی و تحقیقی استفاده كرد.

به گزارش دیلی میل، این تحقیق نخستین نمونه استفاده از سلول تكامل یافته استخوان به دست آمده از سلول های جنینی انسانی است كه بافت استخوانی فشرده را در مقدار زیاد كه قابل استفاده در ترمیم آسیب هایی با مقیاس سانتی متری رشد می دهد.

زمانی كه این بافت استخوانی به بدن موش پیوند زده و در طول زمان مطالعه شد، محققان دریافتند این بافت پیوندی امكان رشد رگ ای خونی را فراهم كرده و رشد طبیعی ساختار استخوان ادامه یافته است؛بدون آن كه نشانه ای از بروز تومور را در پی داشته باشد.

دكتر داریا مارلوت محقق بنیاد آزمایشگاهی سلول های بنیادی نیویورك مجری این طرح با همكاری دانشگاه كالیفرنیا این پروژه تحقیقاتی را اجرا كرده است.

محققان این مطالعه را گام مهمی به سوی استفاده از سلول های بنیادی شبه جنینی برای ترمیم و جایگزینی بافت استخوان در بیماران می دانند.

قابلیت درمان های جایگزین استخوان در بیماری های مختلف از جمله نیروهای نظامی زخمی و بیماران دچار نقص های مادرزادی نسبی است.

سلول های پرتوان القایی مشابه سلول های بنیادی جنینی هستند كه می توانند به هر نوع سلول در بدن تبدیل شوند، اما سلول های پرتوان القایی از سلول های بالغ به دست می آیند و برای هر بیمار شخصی شده هستند.

مارلوت امیدوار است با استفاده از سلول های پرتوان القایی، بافت گرافت های استخوانی شخصی شده ای ایجاد شود كه تا از واكنش ایمنی بدن ممانعت كند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-19-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض كشف ماده ای در شیرمادر كه از نوزاد محافظت می كند

كشف ماده ای در شیرمادر كه از نوزاد محافظت می كند

تهران- جدیدترین مطالعات محققان دانشگاه ایلی نیویز نشان می دهد كه شیر مادر دارای تركیب مهمی است كه از نوزاد محافظت می كند.

به گزارش دیلی میل، نتایج این بررسی ها نشان می دهد كه ماده 'اولیگوساكارید' در شیر مادر (HMO) اسیدهای چربی تولید می كند كه به تغذیه و سكونت باكتری های مفید در سیستم گوارش نوزاد كمك می كنند.

ماده HMO نه تنها در كوتاه مدت از نوزاد در برابر باكتری های مضر حفاظت می كند بلكه سیستم ایمنی او را به گونه ای تقویت می كند تا بتواند در برابر مشكلات مزمن مانند آلرژی غذایی و آسم مقاومت داشته باشد.

استاد تغذیه دانشگاه ایلی نویز و مجری این تحقیقات گفت: HMO به عنوان فیبر شیر انسان شناخته می شود چرا كه انسان آنزیمی برای تجزیه این تركیبات ندارد. HMO وارد روده بزرگ می شود تا باكتری ها، آنها را هضم كنند.

به گفته پژوهشگران این طرح، نقش این ماده در رشد باكتری های روده نوزادی كه از شیر مادر تغذیه می كند، دانشمندان را به انجام این مطالعه تحریك كرد چرا كه این باكتری ها در سیستم گوارش نوزادانی كه از شیرخشك تغذیه می شوند، متفاوتند.

دانشمندان در حال انجام این مطالعه از شیر مادران نوزادان نارس در مركز پزشكی دانشگاه راش در شیكاگو نمونه گرفتند و HMO ها را مورد كشت و بررسی قرار دادند.

محققان مشاهده كردند HMO موجب شد باكتریها، اسید های چربی كوتاه زنجیره ای تولید كنند.

این زنجیره ها در برخی از موارد در سطوح بالاتری از دیگر پریبیوتیك های مورد استفاده در شیرخشك نوزادان، تولید شدند.

این اسیدهای چرب كوتاه زنجیره ، می توانند به عنوان یك منبع برای باكتری های مفید استفاده شوند و رشد و توسعه گوارشی و pH را در روده تحت تاثیر قرار دهند كه این امر تعداد پاتوژنهای بیماری زا را كاهش می دهد.

این بررسی كه نتایج آن در نشریه تغذیه منتشر شده است ، برای نخستین بار نشان می دهد كه HMO الگویی را برای تولید اسیدهای چرب زنجیره كوتاه ارایه می كند كه با رشد نوزاد تغییر می كند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-19-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض تولید یك نوع جدید صفحه خورشیدی

تولید یك نوع جدید صفحه خورشیدی

تهران- یك شركت آلمانی با اقتباس از مواد و رویه ساخت نمایشگرهای 'او.ال.ایی.دی' یك نوع جدید صفحه خورشیدی ساخت.

به گزارش نیوساینتیست، این صفحه خورشیدی از مولكول های آلی كوچك كه بر روی نوارهای پلی استر قرار دارند، ساخته شده است.

این فناوری مشابه آن است كه برای نمایشگرهای او.ال.ای.دی در تلفن ها و تلویزیون های صفحه تخت استفاده می شود.

این پنل ها انعطاف پذیر و بسیار روشن تر از پنل های خورشیدی معمولی هستند. با این حال در برخی مكان ها به ویژه جاهای گرم و یا ابری می توانند به اندازه پنل خورشیدی معمولی انرژی تولید كنند.

ساختمان سازان ممكن است بخواهند مبلغ بیشتری برای این پانل های خورشیدی بپردازند زیرا استفاده از آنها در خانه ارزان تر تمام می شود، چنان چه برای نصب این پانل ها در سقف خانه نیازی به خرید تجهیزات نیست.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-20-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض حاضر نیستم اختراعم در خارج از ایران به تولید انبوه برسد

یك مخترع بسیجی:

حاضر نیستم اختراعم در خارج از ایران به تولید انبوه برسد

تهران -' زینب نوری' یك مخترع بسیجی با اشاره به اینكه كشور ما در تحریم قرار دارد، گفت: حاضر نیستم اختراعم در خارج از ایران به تولید انبوه رسد و مردم كشورم از آن بی بهره باشند.

'زینب نوری' مخترع جوان بسیجی است كه تكنیك كفش پازلی چند منظوره را با همكاری دوست خود، 'شهلا پنجه بند' اختراع كرده است.

او عضو پایگاه بسیج علمی شهید چمران در ناحیه حضرت ولیعصر (عج) است .

نوری دارای مدرك كاردانی رشته صنایع غذایی و كارشناسی ict (مخابرات) است.

وی كفش چند منظوره را با شماره ثبت 71447 در سازمان ثبت اسناد و املاك كشور به ثبت رسانده و اكنون در انتظار تولید انبوه این اختراع است.

نوری روز یكشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این اختراع در كشور آلمان موفق به دریافت دیپلم افتخار شده و از كشور كرواسی نیز مدال برنز دریافت كرده است.
وی گفت: بسیاری از تولید كنندگان از كشورهای آلمان، بوسنی و هرزگوین و كانادا خواستار این تكنیك هستند و قصد دارند آن را به تولید انبوه برسانند.

این مخترع بسیجی با اشاره به اینكه این اختراع در سال جهاد اقتصادی به ثبت رسیده اظهار امیدواری كرد كه‌ در سال تولید ملی و حمایت از كار و سرمایه ایرانی و با كمك مسوولین به تولید انبوه رسد و مورد استفاده خانواده های ایرانی قرار گیرد.

وی با بیان اینكه این اختراع به ثبت جهانی نرسیده و تنها در ایران ثبت شده است یادآور شد: برای ثبت جهانی یك اثر یا اختراع باید هزینه های‌ بسیاری پرداخت كه بالا بودن هزینه ثبت، مانعی در برابر ثبت جهانی آن بوده است.

این مخترع بسیجی از مسوولان خواست تا با ثبت جهانی این اختراع كه متعلق به ملت ایران است آن را در انحصار كشور جمهوری اسلامی نگهدارند و از سوء استفاده افراد سود جو جلوگیری كنند.

وی با اشاره به اینكه عضو بنیاد ملی نخبگان كشور نیست افزود: برای عضویت در این بنیاد باید در قسمت طراحی این اختراع تایید شود كه این امر در حال حاضر مقدور نیست.

نوری از مسوولان خواست تا زمینه لازم برای ادامه تحصیل او و سایر مخترعین فراهم شود تا بتواند با افزایش علم و دانش خود در دانشگاه ها به موفقیت های بیشتری برای نظام مقدس جمهوری اسلامی دست یابد.

وی یادآور شد:‌ این اختراع با هدف استفاده بهینه از كفش، صرفه جویی در هزینه های خانواده و ایجاد تنوع در پوشش به ثبت رسیده است.

این كفش چند منظوره دارای قابلیت های بسیاری از جمله تغییر رویه، رنگ و پاشنه و سایز می باشد.

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)