بازگشت   پی سی سیتی > ادب فرهنگ و تاریخ > شعر و ادبیات

شعر و ادبیات در این قسمت شعر داستان و سایر موارد ادبی دیگر به بحث و گفت و گو گذاشته میشود

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-14-2009
mary.f آواتار ها
mary.f mary.f آنلاین نیست.
مدیر بخش زمین شناسی

سپاسها: : 3,194

2,013 سپاس در 491 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Smile اسم بهترین کتابی که خوندی + اسم نویسنده اش چیه؟ یه کم در موردش توضیح بده!

دوستان گلم سلام.
در اینجا می خواهیم به کمک هم با کتابهای متنوع در زمینه های مختلف آشنا بشیم. درصورت امکان بهتره علاوه بر موضوع کتاب کمی هم راجع به نویسنده آن توضیح بدهید تا اطلاعات کاملتری داشته باشیم. متشکرم
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
خودم شروع می کنم:
کتاب "کنت مونت کریستو" به نظرم بهترین کتابی بود که خوندم چون کاملاً با فرهنگ مردم فرانسه در اون دوران آشنا شدم. نویسنده این کتاب الکساندر دوما ست که یکی از بهترین نویسندگان به حساب میاد. ترجمه این کتاب از ذبیح اله منصوری است.
توضیحاتی راجع به کتاب:
ادمون دانتس، دریانوردی زندانی و مسافری مرموز با چندین چهره، می‌خواهد با ثروت‌های افسانه‌وار خود طبقه اشراف پاریس را به هم بریزد. دانتس در 1815، در روز ازدواجش،‌ به اتهام دروغین طرفداری از ناپلئون در بندر مارسی زندانی می‌شود و بر اثر سعایت رقیب عشقی‌اش فرنان، و رقیب تجاری‌اش دانگلار، مدت چهارده سال محبوس می‌ماند و این واقعه در عین حال، به نفع مقاصد سیاسی یک قاضی جوان و جاه‌طلب به نام ویلفور است که در زندانی‌ شدن او دست دارد. در محبس، با زندانی دیگری به نام آبه فاریا دوست می‌شود و آبه فاریا نقشه گنج سرشار جزیره مونت کریستو را در اختیار او می‌گذارد. دانتس با طرح بسیار ماهرانه‌ای از زندان می‌گریزد، گنج را به دست می‌آورد، به پاریس می‌رود و از سه دشمن خون‌خوار خود انتقام وحشتناکی می‌گیرد.
توضیحاتی راجع به نویسنده:
الکساندر دوما (1870-1802) مشهورترین نویسنده فرانسوی قرن نوزدهم است و این شهرت را بیشتر وامدار رمانهای تاریخی است، از قبیل سه تفنگدار و کنت دو مونت کریستو، که این هر دو در فاصله زمانی یک سال از 1844 تا 1845 تحریر شد. دوما، در کنار اونوره دو بالزاک و اوژن سو، از اولین رمان نویسان سریالی شناخته‌ شده‌، و از او بیشتر از سیصد عنوان نمایشنامه، رمان، سفرنامه، وخاطرات به جا مانده‌است.او در روز بیست وچهارم ژوئیه ۱۸۰۲ (میلادی) در ویلرکوتره در هشتاد کیلومتری پاریس بدنیا آمد. نام پدر او توماس الکساندر داوی دولا پایتریه و نام مادرش ماری لوئیز الیزابت لابوره بود.پدر او در ارتش فرانسه مقام ژنرالی داشت. وقتی دوما ۴ ساله بود پدرش در گذشت. پس از مرگ وی خوانواده وی زندگی سختی داشتند.او تحصیلات کاملی نداشت و با سن ۲۰ سالگی در جاهای مختلفی مشغول به کار بود. او یکبار ازدواج رسمی کرد گرچه پس از آن بارها معشوقه گرفت اما دیگر ازدواج نکرد.الکساندر دوما روز پنجم دسامبر ۱۸۷۰ درگذشت. تشابه نام او با فرزندش که او هم نویسنده بود باعث شده اغلب آنان را با افزودن پدر یا پسر به الکساندر دوما بخوانند، هر چند از دوما پسر تنها یک رمان شهرت یافته که مادام کاملیا نام دارد.
از دیگر کتابهای الکساندر دومای پدر می توان به غرش طوفان، ملکه مارگو، ژوزف بالسامو، گردنبند ملکه، آنتونی و... اشاره کرد.

ویرایش توسط mary.f : 01-14-2009 در ساعت 04:33 PM
2 کاربر زیر از mary.f سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 01-15-2009
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

سپاسها: : 8,720

6,357 سپاس در 1,362 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Arrow اسم بهترین کتابی که خوندی + اسم نویسنده اش چیه؟ یه کم در موردش توضیح بده!

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mary.f نمایش پست ها
دوستان گلم سلام.
در اینجا می خواهیم به کمک هم با کتابهای متنوع در زمینه های مختلف آشنا بشیم. درصورت امکان بهتره علاوه بر موضوع کتاب کمی هم راجع به نویسنده آن توضیح بدهید تا اطلاعات کاملتری داشته باشیم. متشکرم
سلام و عرض ادب
چه تاپیک خوبی ... احسنت... میگم یه چیزی تالار کم داره نگو این تاپیکه بود
خوب منم این بشارت رو میدم که اگه گفتگوی پر بازیدی بشه حتما مهم هم میشه تا همیشه تو صدر تاپیکها باشه
در مورد کتاب کنت مونت کریستو این مطالب رو هم من اضافه کنم
نویسنده اش الکساندر دومای پدر هست نه اکساندر دومای پسر (دوتاشون جدا هستند):D
جناب ذبیح الله منصوری هم که ماشالله هزار ماشالله الله اکبر مترجم خیلی آثار بزرگ هست و مترجم خوبیه و حتی ادیت هم میکنه و کتابو خیلی خوب چیدمان میده.
در مورد ژوزف بالسامو و غرش طوفان... اینا یه سری رمان بهم پیوسته است.
که سه جلد اولش رو با نام ژوزف بالسامو نوشته و بسیار داستان جالب و رمان تاریخی خوندنی و درجه یکیه که سه جلدشو تو کودکی خوندم و خیلی مطالبشو هنوز حفظم.
بعدش میشه از جلد چهارم غرش طوفان که تا چندین جلد.... ادامه داره.
اتفاقا چند روز پیش داشتم به شخصیت جادوگر پیر کتاب ژوزف بالسامو "التوتاس" فکر می کردم.

خوب وراجی کافیه
من کلی کتاب خوندم و کلی هم کتاب نخوندم ولی حتما میخونم:D
عاشق کتابم مخصوصا رمان و جنایی و پلیسی و جاسوسی و معمایی و داستانی و ماجرایی و علمی تخیلی و حادثه ای و البته عرفانی و مذهبی و آموزشی و معنوی.
تو این پست اولین کتابی که معرفی میکنم کتاب پیامبر و دیوانه است اثر جبران خلیل جبران نویسنده فقید مسیحی مارونی زاده لبنان

البته اینا دوتا کتاب کاملا جدا هستند پیامبر و دیوانه ولی جدیدا کنار هم و به هم چسبیده چاپ میشوند
کتاب پیامبر شامل آخرین وصایای یک پیامبر به نام المصطفی آن دردانه.... به بزرگان و اهالی شهر ارفالس است در هنگام وداع با شهر.....که در مورد اخلاق و رفتار و حکمت زندگی بشری و به صورت فصلهای کوتاه صحبت می کند و بسیار روان است و چیزی بین شعر و نثر نگارشی است و سبک نویسندگی خاص جبران خلیل جبران انسان را به ماورا می برد و غرق در افکار مثبت و انرژی دهنده می کند. دیران سوال می کنند و پیامبر پاسخ می دهد... خیلی جالبه از دستتون بره عمرتون بر فناست... جان خودم قسم.
بهترین چاپ و ورقه و سایز و استایلش مال فکر کنم نشر کارنامه است که با کاغذ کاهی خاص و هنری و رنگی چاپ شده.... و ترجمه استاد بی همتا نجف دریابندری هست.
کتاب دیوانه شامل داستانهایی کوتاه و اندیشناک و عبرت آموز و پر رمز و راز و معناگرا است و چندین داستان جالب و تکان دهنده و شوک آور و درون نگر دارد.
خوندن این کتاب خصوصا اون محصول از اون ترجمه از اون انتشارات و اون استاد رو به همه دوستان توصیه می کنم.
من هر کسی برام خیلی عزیز باشه و بی نهایت دوستش داشته باشم یه دونه از این کتاب رو بهش هدیه می دهم.
چون خیلی زیبا و هنری چاپ و نگارش و صفحه بندی و مجلد شده و بسیار هنری و زیباست.
تا معرفی کتابهای بعدی
ضمن تشکر از ماری اف عزیز
بدرود (فکر کنم پر پست ترین کاربر این تاپیک خودم بشم چون باورکنین خوره کتابم):D
بذار قبل خداحافظی اینم بگم
من اینقدر خوره کتابم که چهارجلد هری پاتر رو پشت هم در بیست و چهار ساعت خوندم
جلد یک و دو و سه و چهار.... فقط آب می خوردم و چایی و غذای سرد و کتاب می خوندم
بعدش ده دوازده ساعت بیهوش شدم:D:D
و بعدش که کتابها رو بردم به دوستم پس دادم گفت چیه حوصله ات نگرفت بخونی
گفتم نه و همه داستانو براش گفتم و فکش افتاد زمین و گفت بابا تو جدا خوره واقعی کتابی
تا بعد
کاربران زیر از امیر عباس انصاری به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 01-17-2009
mary.f آواتار ها
مدیر بخش زمین شناسی

یکی دیگه از کتابهایی که من واقعاً از خوندنش لذت بردم، "اگر فردا بیاید" نوشته "سیدنی شلدون" است.
داستان در مورد دختری است به نام تریسی ویتنی که در اوج جوانی و موفقیت کاری بر اثر یک توطئه به زندان افتاده و در اثر یک اتفاق ساده آزاد می شود.پس از آن مسیر زندگی تریسی کاملاً عوض می شود. او که از برخورد افراد جامعه سرخورده شده است شیوه دیگری برای گذران زندگیش انتخاب می کند و... به نظر من جذابیت این کتاب و سایر کتابهای سیدنی شلدون در اینه که اصلاً ریتم یکنواختی نداره و مدام اتفاقات غیر منتظره در اون رخ می ده. من حدوداً 8 تا کتاب از این نویسنده خوندم که به نظرم همشون قشنگ بودن ولی این یکی بیشتر به دلم نشسته!
و اما توضیحاتی در مورد نویسنده:
سیدنی شلدون (متولد 1917- شیکاگو) در ۵۰ سالگى يعنى پس از گذشت ۲۰ سال از دريافت نخستين جایزه اسكارش براى نوشتن بهترين فيلمنامه اوريژينال«The Bachelor and The Bobby-Soxer» ، نخستين رمان موفقش را به رشته تحرير درآورد. در آن زمان ۶ نمايش از او در برادوى بر روى صحنه رفته بود و در سال ،۱۹۷۰ وقتى كهنخستين كتابش را به بازار ارائه داد يكى از ۳ مجموعه فيلم هاى تلويزيونى اش هر هفته ازتلويزيون آمريكا پخش مى شدند. آثار شلدون در شمارگان ميليونى در كشورهاى مختلف به فروش رسيده اند و همين محبوب بودن او را نزد عوام و خواننده هايى كه به اوارادت خاصى دارند، ثابت مى كند. نام شلدون به كتاب ركوردجهانى گينس راه يافته است و اين نه فقط به دليل ترجمه آثارش به بيشترين تعداد زبان ها در دنياست بلكه همچنين براى شمارگان بالاى آنهاست كه به۳۰۰ميليون نسخه مى رسند.
شخصیتهای داستان او معمولاً زنانی سرسخت، قاطع و پرصلابت هستند.
این نویسنده موفق سرانجام در سال 1987 و در سن 89 سالگی بر اثر ابتلا به بیماری ذات الریه درگذشت. از آثار او می توان به ترس از تاریکی، استاد بازی، سفیر کبیر، شن های زمان، آنسوی نیمه شب، رویاهایت را به من بگو، روز رستاخیز، صبح/ظهر/شب، خشم فرشتگان، خط خون، دنیا به آخر می رسد، اگر فردا بیاید و... اشاره کرد.

ویرایش توسط mary.f : 01-17-2009 در ساعت 05:17 PM
کاربران زیر از mary.f به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 01-18-2009
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

سپاسها: : 8,720

6,357 سپاس در 1,362 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Arrow اسم بهترین کتابی که خوندی + اسم نویسنده اش چیه؟ یه کم در موردش توضیح بده!

سلام
خانم ماری این کتابی که از سیدنی شلدون معرفی کردین و اون قهرمان داستانش خانم "تریسی"
من چندتا کتاب دیگه هم خوندم که همین خانم یا خانمهای دیگه قهرمان داستانش میشن
کلا شلدون خوب می نویسه و زیاد خواننده رو دق مرگ نمیکنه:D و سبک رمان نویسی هیجانی و روان خوانی رو در آثارش داره

کتابی که می خوام معرفی کنم
کتاب "ترکه مرد" هست اثر دشیل همت که در زمره آثار پلیسی و چنائی و در سری کتابهای سیاه (کتابهای جنایی) قرار میگیره
خلاصه داستانشو از اینجا براتون درج می کنم:

خلاصه کتاب The thin man اثر دشیل همت با استفاده از ترجمه احمد میرعلایی بنام ترکه مرد:
راوی داستان، نیک چارلز یونانی‌الاصل کارآگاه سابق، به اتفاق همسرش نورا برای گذراندن تعطیلات کریسمس به نیویورک آمده است. روزی در کافه‌ای انتظار همسرش را می‌کشد که دختر جوانی نزدش آمده و خود را دوروتی وینانت فرزند کلاید وینانت مخترع معروف و پولدار و خل‌وضع معرفی می‌کند. کلاید وینانت در سالهای پیش مشتری نیک چارلز بوده است. دختر می‌گوید پدرش از مادرش جدا شده و مدتی است از او خبری ندارند و از نیک چارلز سراغ پدر را می‌گیرد. چارلز پیشنهاد می‌کند که از وکیل پدرش هربرت ماکولی سراغ بگیرد.
روز بعد ماکولی وکیل وینانت به نیک تلفن زده و بدیدنش می‌آید و می‌گوید وینانت به شهر برگشته. فردا خبر قتل جولیا وولف منشی وینانت در روزنامه به چشم می‌خورد که در آپارتمانش با گلوله کشته شده. وینانت در مظان اتهام قرار می‌گیرد. ماکولی اظهار می‌کند وینانت به او تلفن زده و با هم قراری گذاشته‌اند اما سر قرار حاضر نشده است.
یک شب دوروتی مست و آشفته با هفت تیری که دردست دارد به آپارتمان نیک و همسرش می‌آید و می‌گوید هفت تیر را در کافه‌ای با النگویش تاخت زده است.
گانگستری بنام مورلی که زمانی با جولیا وولف منشی مقتوله وینانت روابطی داشته نیز در مظان اتهام است. یک روز مورلی به سراغ نیک می‌آید و با هفت تیر او را تهدید می‌کند و با ورود پلیس در عین اینکه تیری به نیک شلیک می‌کند، دستگیر می‌شود. نیک زخمی می‌شود. در این بین تلگرافی از وینانت برای نیک می‌رسد و همچنین نامه‌ای برای ماکولی وکیل.
روز بعد خبر خودکشی وینانت در آلن تاون پنسیلوانیا می‌رسد. نیک و نورا همسرش برای کسب اطلاعات به کافه پیجیرون می‌روند. آنجا ازاستدسی صاحب کافه می‌شنوند که جولیا وولف رفیقی به نام نانهایم داشته. نانهایم آدم بی سر و پایی است که خبرچین پلیس هم هست. معلوم میشود که خبر خودکشی وینانت اشتباه بوده است.
نیک به اتفاق پلیس به منزل نانهایم می‌روند. نانهایم با زرنگی از چنگ آنان فرار می‌کند. نیک کشف می‌کند که یورگنسون شوهر فعلی می‌می مادر دوروتی، هویتش جعلی است و در واقع شخصی است بنام رزواتر که در گذشته بر سر مسئله‌ای با وینانت دشمنی داشته و اکنون برای انتقام‌جویی با همسر سابق او ازدواج کرده است.
خبر می‌رسد نانهایم هم کشته شده. در کارگاه وینانت جسدی کشف می‌شود. نامه‌ای از طرف وینانت برای گیلبرت پسرش (برادر دوروتی) می‌رسد. می‌می ادعا می‌کند که وینانت را دیده است. سرانجام نیک ماجرا را کشف می‌کند که وینانت مدت‌‌ها است کشته شده و قاتل ماکولی وکیل است که منشی و نانهایم را نیز کشته و تمام پیام‌های وینانت جعلی بوده و از طرف او صادر شده و حتی با پول می‌می را نیز اغوا کرده تا ادعا کند وینانت را دیده است. در ابتدا ماکولی و جولیا همدست بودند و پس از قتل وینانت و دفن او در کارگاه، اسناد و نامه‌هایی از او جعل می‌کردند و پول‌هایش را بالا می‌کشیدند. ولی با پیدا شدن سر و کله دوروتی و نیک چارلز، ماکولی از ترس لو رفتن، جولیا را نیز می‌کشد و همچنین نانهایم را که شاهد ورود او به آپارتمان جولیا بوده نیز از سر راه برمی‌دارد.

کتاب قشنگیه
امیدوارم از خوندن ادبیات داستانی و جنایی و پلیسی لذت ببرید:D
ارادتمند... امیرعباس... بچه تهرانپارس!!
کاربران زیر از امیر عباس انصاری به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 01-18-2009
mary.f آواتار ها
مدیر بخش زمین شناسی

سلام به همه دوستان علاقمند به کتاب!!!!!!!!
با تشکر از امیر عباس عزیز امیدوارم سایر دوستان هم کتابهایی رو که به نظرشون قشنگه و مفید، اینجا معرفی کنند
قدیمی 01-18-2009
گندم آواتار ها
گندم گندم آنلاین نیست.
کاربر عادی

سپاسها: : 0

0 سپاس در 0 نوشته ایشان در یکماه اخیر

(کتاب غذای روح است امیر المومنین)
اول سلام! بی مقدمه اصل مطلب رو مینویسم
من کتابهای م.مودب پور وماندانا معینی را خیلی دوست دارم وهمه ی کتابهای انها را خوانده ام بغیر از یاسمین(متاسفانه در مورد این نویسنده های بزرگوار چیزی نمیدانم!!)
از همین نویسنده کتاب یلدا از موضوع اجتماعی بسیار خوبی برخورداره اما شخصیت هاش تکراریه این کتاب معضلات و مشکلات ایران امروز را بخوبی به تصویر میکشدومثل دیگر کتب اقای مودب پور به ایدز وفقر وفحشا می پردازد.
کتاب گندم بی پرده به اعتیاد وفقرناشی از ان سخن میگویداما اتفاقاتی که در ان می افتد با عرف وشرع موجود در جامعه ما سازگار نیست(البته من منتقد کتاب نیستم ها!)
کتاب پریچهر با ترکیبی از چندین داستان خواننده را تا اخر با خود می کشاند ولی داستان خیلی خیلی غمناک تموم میشود و اشک خواننده در می اورد(مثل بقیه داستان های ایشان)
در کتاب ان تابستان خانم معینی با قلمی توانا خواننده رادر اواسط کتاب شوکه می کند(من خودم تا یکی دو ساعت منگ بودم!!)
خلاصه کتاب ها زیادند و وقت کم اما تا یادم نرفته بگم من رکورد اقای انصاری رو خیلی وقت پیش شکستم (چهار کتاب 600 صفحه ای در عرض 14 ساعت و90 رمان باحال در 50 روز!)
خدانگهدارتون
قدیمی 01-19-2009
lord_kurd lord_kurd آنلاین نیست.
تازه کار

سپاسها: : 0
در ماه گذشته یکبار از ایشان سپاسگزاری شده

با سلام
من چندان علاقه ای به این مودب پور و سایه هاش ندارم چون اساسن سبک نوشتنش یه جور توهین به مخاطبه
یه کتاب فارسی معرفی می کنم
رمان از آقای ابوتراب خسروی ---> اسفار کاتبان
و یه کتاب از نویسنده مورد علاقه خودم
ماریو بارگاس یوسا --------> سالهای سگی
دوستان اهل کتاب حتما بخونن
البته فکر کنم تاپیک ها رو یه کم تخصصی کنین بد نیست
مثلا رمان ایرانی داستان کوتاه ایرانی ادبیات آمریکای لاتین ادبیات فرانسه ادبیات روسیه ....
با تشکر
قدیمی 01-19-2009
mary.f آواتار ها
مدیر بخش زمین شناسی

سلام. از دوستان عزیزم گندم و lord-kurd عزیز تشکر می کنم. در مورد کتابهای م. مودب پور (مرتضی مودب پور) من کتاب گندم، پریچهر، یاسمین و یلدا رو خوندم. به نظرم پریچهر از همشون قشنگتر بود. شخصیتهای اصلی در همه داستانها یکسان هستند فقط اسمشون عوض می شه و دیگه اینکه همشون هم خوشگل و خوش تیپند! که این به نظرم زیاد جالب نمیاد. اصولاً کسانی که علاقه به رمانهای عشقی دارند از خوندن این کتابها لذت خواهند برد.
این رو هم اضافه کنم که همسر ایشان به نام ماندانا معینی هم نویسنده هستند و کتابهای شینا، کژال و دریا رو با کمک آقای مودب پور نوشته اند.
و اما در مورد تخصصی کردن این تاپیک: من فکر می کنم اگر کتابهایی که در اینجا معرفی می شوند متنوع و با موضوعات مختلف باشند جذابیت بیشتری داشته و تاپیک همه نوع مخاطبی پیدا خواهد کرد
تا بعد...
کاربران زیر از mary.f به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 01-19-2009
SonBol آواتار ها
SonBol SonBol آنلاین نیست.
معاونت

سپاسها: : 521

1,688 سپاس در 686 نوشته ایشان در یکماه اخیر

سلام به همه ی عزیزان

ممنون از تموم بچه های با فرهنگ و کتاب دوست فروم
خوب منم به نوبه خودم از موسس تاپیک ماری نازنین تشکر میکنم
بعد هم اسامی چند تا کتاب و نویسنده هاشون رو مینویسم
هر کدوم یه جورایی برام جالب بودن
البته بهتره بدونین خوندن کتاب تحت هر شرایطی فرق میکنه روحیه ای که موقع خوندن اثر داره آدم روی تحلیلی که ازاون کتاب داریم موثره.
امروز چند تا رمان رو مینویسم :
کوله بار عهد.................. مهرداد انتظاری
بیگانه ای با من است ..................جوی فیلدینگ ترجمه شهناز مجیدی
افسانه دل....................فریده رهنما
آسمان آبی.................. مسعود نودوشنی

قدیمی 01-19-2009
haj_amir haj_amir آنلاین نیست.
دوست و کاربر فعال سابق

سپاسها: : 2

122 سپاس در 119 نوشته ایشان در یکماه اخیر

بهترینش قرآن بوده
نویسنده خدا
یه زمانی رمان خیلی میخوندم الان دیگه کرک پرمون ریخته
ولی بیشتر رمانهایی که ذبح اله منصوری ترجمه کرده رو بهتون پیشنهاد میکنم بخوندید
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش