بازگشت   پی سی سیتی > هنر > فیلم سينما تئاتر و تلویزیون Cinema and The Movie > تلویزیون

تلویزیون در این بخش مباحث مرتبط با تلویزیون قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 10-27-2010
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض پخش مجدد مجموعه هزار دستان علی حاتمی از تلویزیون

پخش مجدد مجموعه هزار دستان علی حاتمی از تلویزیون

سریال تاریخی و به یاد ماندنی «هزاردستان» در باکس صبحگاهی شبکه یک قرار گرفته و دوباره پخش می‌شود.

شبکه ایران: سریال تاریخی و به یاد ماندنی زنده‌یاد علی حاتمی، در پخش صبحگاهی شبکه یک قرار گرفته و دوباره پخش می‌شود. بازپخش مجموعه تلویزیونی «هزاردستان» به کارگردانی و نویسندگی مرحوم علی حاتمی از چهارشنبه هفته جاری آغاز شده و از ساعت 10:40 روی آنتن می‌رود.
ساخت این سریال از سال 1358 و با نام اولیه «راه ابریشم» آغاز شد و به مدت 8 سال به طول انجامید. این سریال که در سال 1367 از شبکه یک سیما پخش شد، یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌های تلویزیونی تهیه شده کشور است و به واسطه همین سریال بود که ساخت شهرک سینمایی غزالی توسط زنده‌یاد علی حاتمی انجام شد.

سریال «هزاردستان» روایت زندگی رضا خوشنویس است؛ شخصیتی تخیلی مبتنی بر شخصیتی تاریخی به نام «کریم دواتگر» که ناخواسته وارد بازی‌های پیچیده‌ای می‌شود. این سریال به‌ نحوی زیبا به ارائه نظریه‌ای مبنی بر دست داشتن شخصیتی به نام «خان مظفر» در وقایع پشت پرده سیاسی-اجتماعی ایران در دوران قاجار و پهلوی می‌پردازد.
استقبال از این سریال باعث شد که مدتی بعد از ساخت آن حاتمی دو فیلم سینمایی با عناوین «طهران روزگار نو» و «کمیته مجازات» را نیز برمبنای آن تولید کند.
جمشید مشایخی، عزت ا.. انتظامی، داود رشیدی، علی نصیریان، محمدعلی کشاورز، حسین گیل، زهرا حاتمی، شهلا میربختیار، جعفر والی، پرویز پورحسینی، محمد مطیع، مرحوم جمشید لایق، اسماعیل مهرابی، مرحومه رقیه چهره آزاد، مینو ابریشمی، مرحوم عطا ا.. زاهد، اسماعیل محمدی، مرحوم جهانگیر فروهر، مرحوم نعمت ا.. گرجی، محمد ورشوچی، مرحوم سروش خلیلی، مرحوم منصور والامقام، هوشنگ بهشتی، مرحوم محمدتقی کهنمویی، خیراله تفرشی آزاد، مهری ودادیان، افسر اسدی، منوچهر آذری، رضا عبدی، مرحوم فرهنگ مهرپرور، سعید امیرسلیمانی، جهانگیر الماسی، اصغر همت، حسین حاتمی، اسفندیار ماوندادی، افراسیاب طوفان، حسین شهاب، حسین صفاریان، میرصلاح حسینی، محمود بصیری، اسماعیل پاینده، مرحوم اکبر دودکار، حسن عظیمی، حسن کهن، علی کنگرلو، محمد مردانی، سید حسن روشن ضمیر،مرحوم سامی تحصنی، حامد تحصنی ومرحوم حسین رنگین‌وند در این سریال ماندگار بازی داشته‌اند.

جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 10-27-2010
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض "هزاردستان"دوباره روی آنتن می‌رود

"هزاردستان"دوباره روی آنتن می‌رود

در "هزاردستان" جمشید مشایخی، عزت‌الله انتظامی، داود رشیدی، علی نصیریان، محمدعلی کشاورز، زهرا حاتمی، شهلا میربختیار، جعفر والی، پرویز پورحسینی، محمد مطیع، جمشید لایق، اسماعیل مهرابی، زنده یاد رقیه چهره آزاد، مینو ابریشمی و ... بازی کردند.

مجموعه تلویزیونی "هزاردستان" به کارگردانی زنده‌یاد علی حاتمی از فردا چهارشنبه پنجم آبان ماه ساعت 10:40 از شبکه یک پخش می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجموعه تلویزیونی "هزاردستان" از چهارشنبه پنجم آبان ماه ساعت 10:40 از شبکه یک پخش می‌شود. این سریال روایت زندگی رضا خوشنویس، که شخصیتی تخیلی مبتنی بر شخصیتی تاریخی به نام کریم دواتگر است و نظریه توطئه‌ای مبنی بر دست داشتن شخصیتی به نام خان مظفر در وقایع پشت پرده سیاسی و اجتماعی ایران در دوران قاجار و پهلوی می‌پردازد.

در "هزاردستان" جمشید مشایخی، عزت‌الله انتظامی، داود رشیدی، علی نصیریان، محمدعلی کشاورز، زهرا حاتمی، شهلا میربختیار، جعفر والی، پرویز پورحسینی، محمد مطیع، جمشید لایق، اسماعیل مهرابی، زنده یاد رقیه چهره آزاد، مینو ابریشمی و ... بازی کردند.

زنده یاد علی حاتمی به هنگام پخش مجموعه "هزاردستان" در سال 1367 با خبرنگار هفته‌نامه سروش گفتگو کرد. او چگونگی شکل‌گیری مجموعه‌اش با این جمله شرح داد: بعد از "سلطان صاحبقران" قرار شد مجموعه دیگری را برای تلویزیون بسازم که البته آن مجموعه "جاده ابریشم" نبود، بلکه مجموعه‌ای به نام "انحصار تنباکو" بود. من هم حدود شش تا هفت ماه روی این مسئله تحقیق کردم. بعد از یکسال متنی تهیه شد و به صورت طرح به سازمان تلویزیون و رادیو آن زمان ارائه دادم.

وی ادامه داد: با طرح "انحصار تنباکو" مخالفت شد و گفتند شما مجموعه دیگری برای ما بسازید. بعد از این اتفاق، یعنی پس از "سلطان صاحبقران" سر من هم شلوغ شده بود، زیرا همه تهیه‌کنندگان دوست داشتند من برای آنها کار کنم و از سوی دیگر رفت و آمدهایم زیاد شده بود و فرصت تحقیقات نداشتم. فقط در فاصله تحقیقات "سوته دلان" این فرصت دست داد. در واقع من بعد از "مثنوی معنوی" و "سلطان صاحبقران" به طور کلی مجموعه سازی می‌کردم و امیدوار هم بودم به این هدفم برسم. هدفم این بود تا مجموعه بسازم و به ترتیب آنها را کاملتر کنم.

این کارگردان در ادامه گفتگوهایش خاطرنشان ساخت: در نتیجه در کار اول شش قسمت، در کار دوم 13 قسمت و در کار سوم هم که گام بلندتری بود، قرار بود 26 قسمت مجموعه بسازم. در نتیجه من باید روی قصه کار می‌کردم و وقت کافی هم می‌داشتم تا بتوانم یک چنین قصه‌ای طولانی را بنویسم. من در "هزار دستان" تجربیاتم را در زمان "سلطان صاحبقران" را جمع کرده و یک مجموعه تاریخی ساختم، اما در این مجموعه قصد داشتم از چند چهره تاریخی استفاده کنم و بقیه را از چهره‌های ذهنی خودم استفاده کنم و این تلفیقی بود از قصه و واقعیت. یعنی تاریخ و افرادی که زاده و ساخته ذهن نویسنده بود به وجود بیاورم و یا احیاناً چند تا شخصیت تاریخی را هم در هم ادغام کنم و شخصیت تازه‌ای را از تلفیق اینها به دست بیاورم.

برخی عوامل این مجموعه تلویزیونی عبارتند از فیلمنامه نویس: علی حاتمی، مدیران فیلمبرداری: مهرداد فخیمی، مازیار پرتو. نور: احمد ابراهیمی، حسین کریمی. سرپرست گویندگان: علی کسمایی، تدوینگران: عباس گنجوی، علی حاتمی، موسیقی متن: مرتضی حنانه، مسئول عکاسی: عزیز ساعتی، صحنه پردازی: علی حاتمی. طراحی و ساخت تهران قدیم، تحقیق و طرح و اجرا: علی حاتمی، طراحی شهرک: گروه جانی کورنتا. سرپرست گریم: بیژن محتشم، چهره پردازان: جلال معیریان، عبدالله اسکندری. مجری طرح: علی حاتمی، مدیر تولید: محمد مهدی دادگو.

زنده‌یاد علی حاتمی پس از ساخت مجموعه‌های تلویزیونی "مثنوی معنوی"، "سلطان صاحبقران" سومین اثر تلویزیونی‌اش را با عنوان "هزاردستان" ساخت.

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش