بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان

پزشکی بهداشتی و درمان در این تالار مطالب پزشکی و آموزشی در مورد بهداشت و سلامتی قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-14-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض ویتامین D به جذب كلسیم و فسفر كمك می كند

ویتامین D به جذب كلسیم و فسفر كمك می كند

تهران -یك كارشناس تغذیه گفت: ویتامین D به جذب كلسیم و فسفر از روده كمك كرده و موجب به كارگیری این مواد معدنی در ساختمان استخوان ها و دندان ها می شود.

'زیبا كاوه یی ' روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در خصوص كمبود ویتامین D و مشكلات آن افزود :كمبود ویتامین D در كودكان باعث نرمی استخوان و بیماری راشیتیسم شده كه به صورت تغییر شكل استخوان های ستون فقرات، لگن و انحنای پاها دیده می شود .

وی ادامه داد :در كودكانی كه دچار كمبود ویتامین D هستند ،ملاج دیرتر بسته می شود. دندان های آنها دیرتر ظاهر و زودتر فاسد می شود.

كارشناس تغذیه اضافه كرد: بزرگسالان هم ممكن است به علت كمبود ویتامین دچار نرمی استخوان شده كه باعث درد مزمن استخوان ها به خصوص درناحیه كمر و پشت وخستگی مزمن می شود.

وی با اشاره به اینكه كمبود ویتامین D زمینه برای پوكی استخوان را فراهم می كند،گفت : نورآفتاب وقتی به پوست بدن می تابد، ماده در زیر پوست می تواند ویتامین مورد نیاز بدن را بسازد.كمبود ویتامین در شهرها بیش از نواحی روستایی دیده می شود.

به گفته كاوه یی، دود،گرد وغبار، آلودگی هوا ، هوای ابری و استفاده از كرم های ضدآفتاب مانع رسیدن نورآفتاب به پوست بدن شده و درنتیجه ویتامین ساخته نمی شود.

وی به منابع غذایی ویتامینD اشاره كرد و گفت: بهترین منبع ویتامین D نور مستقیم آفتاب است. دراثر تابش اشعه خورشید به پوست ویتامین D در پوست تولید می شود . نورآفتاب از پشت شیشه این خاصیت را ندارد.

كاوه یی اظهار داشت: روغن كبد ماهی كه به صورت دارو مصرف می شود نیز منبع غنی ویتامین Dمی باشد. چگر، تخم مرغ،كره و شیر و ماهی های چرب مثل ماهی آزاد،كپور ، قزل آلا، ساردین هم منابع خوبی از ویتامین D هستند. درصورتی كه شیر غنی شده با ویتامین D در دسترس باشد، بخشی از ویتامین مورد نیاز بدن را تامین می كند.

وی گفت: برای پیشگیری از كمبود ویتامین D در كودكان ، لازم است كه قطره A و D طبق دستور پزشك از روز پانزدهم پس از تولد تا حداقل یكسالگی به طور روزانه به كودكان داده شود. علاوه برآن روزانه 10 دقیقه دست وپا وصورت كودك باید در معرض نور مستقیم افتاب قرار گیرد .

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 01-14-2012
Setare آواتار ها
Setare Setare آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 926

875 سپاس در 242 نوشته ایشان در یکماه اخیر

من بعد از عمل بینی دو تا دگزا متازون مصرف کردم که باعث شد تمام صورتم به طرز خیلی وحشتناکی بریزه بیرون و جوش های عفونی بدی زده بود...که دکتر معالجم گفت از هر 6 نفر یک نفر به این دارو این علائم رو نشون میده....
شاه بیت غزل زندگیم...
قدیمی 01-15-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض مصرف استاتین با ابتلا به دیابت در زنان ارتباط دارد

مصرف استاتین با ابتلا به دیابت در زنان ارتباط دارد

تهران- نتایج یك مطالعه نشان می دهد كه داروهای كاهش دهنده چربی مانند استاتین با افزایش خطر ابتلا به دیابت در زنان میانسال و سالخورده ارتباط دارد.

به گزارش رویترز هلث، نتایج این مطالعه نشان می دهد كه در میان هزاران زن مورد مطالعه خطر ابتلا به دیابت در آنهایی كه در آغاز این مطالعه یعنی شش تا هفت سال پیش هر نوعی از استاتین مصرف كرده بودند حدود 50 درصد بیشتر از افرادی بود كه استاتین نمی خوردند.

'یونشنگ ما' از دانشكده پزشكی دانشگاه ماساچوست و همكارانش گفتند: مصرف داروی استاتین در زنانی كه یائسه شده اند با افزایش خطر ابتلا به دیابت همراه است.

محققان در این مطالعه از اطلاعات طرح سلامت زنان شامل بیش از 150 هزار زن سالم و بدون دیابت كه در دهه های سنی 50، 60 و 70 سالگی بودند ، استفاده كردند.

علاوه بر این به برخی از این زنان توصیه شد كه رژیم غذایی خود را تغییر دهند و یا هر روز هورمون درمانی و یا ویتامین مصرف كنند. این در حالی است به سایر زنان چیزی در مورد تغییر شیوه زندگی و رژیم غذایی شان گفته نشد.

در آغاز این مطالعه كه در اواسط سال 1990 آغاز شد ، زنان پرسشنامه های سلامتی در مورد مصرف استاتین و نیز پرسش هایی در مورد خطر ابتلا به دیابت مانند وزن و سطح فعالیت پر كردند.

محققان زنان مورد مطالعه را به طور متوسط برای شش تا هفت سال مورد نظارت و پیگیری قرار دادند.

در مجموع بیش از 10 هزار و 200 نفر از این زنان به دیابت مبتلا شدند . در این میان از هر 14 زنی كه گزارش داده بودند نوعی از داروی استاتین را مصرف می كنند، یك نفر آنها به دیابت مبتلا شده بود كه به این ترتیب خطر ابتلا به دیابت در این افراد 48 درصد بیشتر از افرادی بود كه استاتین مصرف نمی كردند.

این در حالی است كه مطالعاتی كه پیش از این بر روی مردان انجام شده بود ، نشان داد كه خطر ابتلا به دیابت در مردانی كه استاتین مصرف می كردند تنها 10 تا 12 درصد افزایش می یابد.

به گفته محققان، علت افزایش خطر ابتلا به دیابت در زنانی كه استاتین مصرف می كنند شاید به این دلیل است كه این دارو بر روی ماهیچه ها و یا كبد اثر می گذارد و موجب می شود كه بدن نسبت به معمول قند بیشتری بسازد و یا استاتین موجب شود كه مصرف كنندگان آن كمتر ورزش كنند.

نتایج این تحقیق در نشریه Annals of Internal Medicine منتشر شده است.

استاد فاضل نظری
2 کاربر زیر از رزیتا سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 01-15-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض انگور محافظ چشم در برابر نابینایی

انگور محافظ چشم در برابر نابینایی

تهران- محققان می گویند كه انگور به خاطر داشتن آنتی آكسیدان های لازم می تواند از چشم ها محافظت و به پیشگیری از بروز بیماری تخریب ماكولایی وابسته به سن (AMD) كمك كند.

به گزارش دیلی میل، محققان تاثیر یك رژیم غذایی سرشار از آنتی اكسیدان را بر روی دید بررسی كردند.آنها دراین مطالعه موش های مستعد به آسیب دیدگی شبكیه در سنین پیری را مورد بررسی قرار دادند.

پژوهشگران به یك گروه از موش ها رژیم غذایی سرشار از انگور، به گروه دیگر ماده مغذی لوتین و به گروه سوم رژیم غذایی معمولی دادند.

آنها دریافتند انگور محافظت بیشتری ارایه می كند و گروه تحت رژیم غذایی سرشار از انگور از آسیب اكسیداتیو شبكیه در امان بودند و موش های این گروه نابینا نشدند.

اگرچه لوتین نیز تاثیر مثبتی دارد اما انگور حفاظت بیشتری از چشم می كند.

'سیلیویا فین من' پژوهشگر دانشگاه فوردهام در نیویورك و مجری این تحقیقات می گوید: تاثیر محافظتی انگور در این مطالعه از آن جهت چشمگیر بود كه حتی اگر انگور در سنین جوانی مصرف شود برای دید در سنین پیری نیز مفید است .

AMD یا تخریب ماكولایی وابسته با سن (Age related Macular Degeneration ) یكی از اختلالات چشمی شایع به ویژه در افراد مسن است كه در آن شبكیه چشم آسیب دیده و بینایی در مركز شبكیه به نام ماكولا از دست می رود. ماكولا ناحیه كوچكی در شبكیه چشم است و مسئول دید مركزی و دقت بالای بینایی است. این اختلال در دو شكل خشك ( Dry ) و مرطوب ( Wet ) بروز می كند و اصلی ترین عامل آسیب بینایی در افراد سالخورده ( بالای 50 سال ) به شمار می آید.

نتایج این تحقیقات درنشریه Free Radical Biology and Medicine منتشر شده است.

استاد فاضل نظری
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 01-16-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض املاح كلسیم ،آهن ،روی و منیزیم در دوران بلوغ باید دو برابر دریافت شود

املاح كلسیم ،آهن ،روی و منیزیم در دوران بلوغ باید دو برابر دریافت شود

تهران -یك پزشك عمومی گفت : در دوران بلوغ املاحی چون كلسیم، آهن، روی و منیزیم هم باید به میزان دو برابر دریافت شود؛ اتفاقی كه معمولا‌ رخ نمی‌دهد.

دكتر مصطفی دهقان نژاد در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود : در دوران بلوغ به دلیل جهش رشدی، نیاز بذن به مواد مغذی افزایش می یابد، اما در اغلب موارد این نیازها با تغییر عادات غذایی تامین نشده و در بسیاری از موارد كمبودهای تغذیه‌ای دیده می‌شود.

وی با بیان اینكه كوتاهی قد ، مشكل دیگری است كه رابطه مستقیمی با تغذیه نادرست دارد اظهار داشت :14 درصد از مجموع انرژی دریافتی نوجوانان پسر و 15 درصد از كل انرژی دریافتی نوجوانان دختر از نوشابه های گازدار و آبمیوه های آماده تامین می شود.

دهقانی نژاد اضافه كرد :همچنین نیاز به اسید فولیك و ویتامین‌های گروه B و نیز ویتامین‌های 'ث .ا و ای'(E.C.A برای‌رشد بافت‌های جدید به شدت بالا می رود و در نتیجه نیاز به مصرف میوه ها و سبزیجات چندین برابر می‌شود.

وی خاطر نشان كرد :خوردن وعده های غذایی نامناسب، كم خوردن غذا، خوردن غذا در خارج از خانه - به ویژه در فصل مدرسه‌ - كمبود این مواد مغذی را افزایش می‌دهد.

وی افزود: آموزش به افرادی كه در سنین بلوغ قرار دارند در جهت اصلاح این عادات غذایی بسیار موثر خواهد بود.

این پزشك عمومی افزود :مطالعات نشان می‌دهد كه در اغلب غذاهای آماده، اسید فولیك، آهن، كلسیم و ویتامین‌A بندرت دیده می شود.

وی افزود : میزان ویتامین ث در غذاهای آماده بسیار كم است و اغلب، 50 درصد از كالری این غذاها از گروه چربی ها تامین می شودكه مصرف مداوم آنها چاقی را هم به دنبال دارد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 01-17-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض زنان سه برابر مردان به بیماری ام اس مبتلا می شوند

زنان سه برابر مردان به بیماری ام اس مبتلا می شوند

تبریز- مدیرعامل انجمن ام اس آذربایجان شرقی گفت: زنان سه برابر مردان به این بیماری مبتلا می شوند.

علی هاشمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: دو هزار و 21 نفر بیمار ام اس در استان عضو این انجمن هستند كه از این تعداد یكهزار و 443 نفر زن و 562 نفر مرد می باشند.

وی گفت: فعالیت ورزشی منظم، مصرف داروها، كاهش استرس، فراهم ساختن محیطی سرشار از آرامش و حمایت عاطفی اعضای خانواده از تشدید حمله های ام اس پیشگیری می كند.

وی با بیان اینكه اشتغال یكی از بزرگترین مشكلات بیماران ام اس می باشد، گفت: معمولا كارفرمایان این بیماران را استخدام نمی كنند و اگر متوجه بروز بیماری بعد از استخدام شوند در برخی موارد آنها را اخراج می كنند.

هاشمی خواستار فرهنگ سازی عمومی و رسیدگی مسوولان به مساله اشتغال این گونه بیماران شد و افزود: این بیماری به معنای خاتمه زندگی و یا نداشتن زندگی خوب و طبیعی برای آنان نیست و این افراد می توانند ضمن حضور فعال در كلیه عرصه های اجتماعی و فرهنگی زندگی، عمر طبیعی داشته باشند.

وی گفت: افراد جامعه با شناخت ماهیت این بیماری می توانند برخورد مناسب تری را با این دسته از بیماران داشته و از منزوی شدن آنان در جامعه جلوگیری كنند.

مدیر عامل انجمن ام اس استان خواستار توجه و حمایت بیشتر مردم و مسوولان از این قشر شد و اظهار كرد: نباید به این افراد به دیده ترحم نگریسته شود.

وی ادامه داد: انجمن ام اس به دلیل دوری از مركز شهر فضای فیزیكی مناسبی ندارد و بیماران شهرستانی برای حضور در این انجمن با مشكل مواجه می شوند.

وی اظهاركرد: قیمت داروهای خارجی بسیار بالاست و این امر موجب می‌شود اغلب بیماران ام‌ اسی از پرداخت هزینه داروها ناتوان بوده و قادر به تأمین آنها نباشند.

وی گفت: بیماران ام اسی تا پایان عمر باید دارو مصرف كنند و درمان قطعی ندارند، باید برای مشكلات تأمین دارویی این گروه از جامعه راه حلی اندیشیده شود تا كمتر در مشكلات مالی قرار بگیرند.

هاشمی با اشاره به اینكه برای تامین منابع مالی و كمك به اعضا نیازمند كمك های مردمی هستیم، افزود: خیران می توانند كمك های نقدی خود را به شماره حساب 35/3156808 نزد بانك ملت و نیز شماره حساب 0102392345008 نزد بانك صادرات واریز كنند.

انجمن ام اس استان آذربایجان شرقی از سال 1383 در راستای ارایه خدمات اجتماعی و حمایت های مادی و معنوی بیماران فعالیت خود را آغاز كرده است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 01-17-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض داروی ایرانی ضد چاقی ثبت بین المللی شد

داروی ایرانی ضد چاقی ثبت بین المللی شد

تهران - داروی ایرانی ضد چاقی 'ونوستات' به عنوان تنها داروی مورد تایید وزارت بهداشت، ثبت جهانی شد و بزودی صادرات آن آغاز می شود.

دكتر شهلا میرعزیزی سرپرست گروه علمی داروسازی ابوریحان با اعلام این خبر گفت: پژوهشگران كشورمان موفق به تولید داروی ضد چاقی همگام با آخرین استاندارد كشورهای پیشرفته جهان شده اند كه قادر است علاوه بر كاهش احتمال بروز دیابت نوع 2، موجب كاهش كلسترول LDL (كلسترول مضرو زیانبار) و همچنین كاهش فشار خون شود.

وی افزود: داروی ایرانی ضد چاقی سبب كاهش جذب چربی مواد غذایی می شود و بنابر این بدن را مجبور به استفاده از چربیهای ذخیره ای خود می كند و از آنجا كه چربیها عامل اصلی چاقی محسوب می شود این دارو با كاهش جذب چربی وزن را كم می كند.

میرعزیزی با بیان اینكه تحقیقات و انواع آزمایشهای مختلف روی فرمولاسیون و آنالیز مواد اولیه این دارو سرانجام منجر به دریافت تاییدیه از وزارت بهداشت كانادا ( HEALTH CANADA ) شده است تصریح كرد: هم اكنون مهمترین بازار هدف تولیدات داروسازی ابوریحان، كشورهای جمهوری آذربایجان، الجزایر، ازبكستان، افغانستان، اوكراین، پاكستان، تركمنستان،
تاجیكستان، سوریه ، سودان و عراق است كه سالانه ارز آوری قابل توجهی برای كشورمان به همراه دارد.

سرپرست گروه علمی داروسازی ابوریحان گفت :میزان اثر بخشی و پایین بودن عوارض جانبی داروی تولیدی كشورمان معادل نمونه خارجی ارزیابی شده است و این حاكی از دقت و صحت فرآیندهای داروسازی ایران است .

وی افزود: به منظور كاهش وزن علاوه بر رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی می توان با استفاده از داروی مذكور از عوامل خطر ساز بیماری های قلب و عروق و سكته های مختلف قلبی و مغزی نیز جلوگیری كرد.

میرعزیزی با اشاره به اینكه داروی ونوستات با مكانیسم مهار آنزیم هضم چربی (لیپاز) عمل می كند گفت: در حال حاضر هیچ یك از داروهای ضد چاقی متعددی كه از طریق شبكه های ماهواره ای تبلیغ می شود مورد تایید مجامع علمی و دارویی داخلی و خارجی نیست و درصد زیادی از آنها دارای تركیبات مخرب و زیانبار است.

بر اساس تحقیقات، شیوع حدود 70 درصدی اضافه وزن و چاقی در افراد بالای 20 سال كشورمان و ابتلای بالغ بر یك میلیارد نفر از مردم جهان به اضافه وزن و حدود 300 میلیون نفر به چاقی، زنگ خطر تهدید سلامت انسانها در ایران و جهان به شمار می رود.

استاد فاضل نظری
2 کاربر زیر از رزیتا سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 01-17-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض افراد دارای ایمپلنت،بیش از دیگران مستعد تخریب استخوان هستند

افراد دارای ایمپلنت،بیش از دیگران مستعد تخریب استخوان هستند

تهران- بیماران دارای ایمپلنت در مقایسه با افراد دارای دندانهای طبیعی، نسبت به التهاب ناشی از پلاك و تخریب استخوان مستعد تر هستند.

به گزارش روابط عمومی انجمن علمی پریودنتولوژی ایران، قائم مقام یازهمین همایش انجمن علمی پریودنتولوژی ایران با اعلام این خبر افزود: عواملی كه موجب از بین رفتن یك دندان طبیعی می شود می تواند به از دست رفتن ایمپلنت نیز بیانجامد.

دكتر 'محمد رضا طالبی اردكانی' در آستانه برپایی یازدهمین همایش انجمن علمی پریودنتولوژی ایران كه از پنجم تا هشتم بهمن ماه برگزار می شود، اظهار داشت: مردم تصور می كنند ایمپلنت پیچی است كه در استخوان فك داخل شده و تا آخر عمرشان باقی می ماند در صورتی كه ایمپلنت به مراقبت بیشتری نسبت به دندانهای طبیعی نیاز دارد.

به گفته وی كسی كه بهداشت دهانی را جدی نمی گیرد بدون شك در نگهداری ایمپلنت نیز موفق نخواهد بود و ایمپلنت را پس از مدتی از دست خواهد داد.

قائم مقام یازهمین همایش انجمن علمی پریودنتولوژی ایران ادامه داد: اگرچه ایمپلنت هیچگاه دچار پوسیدگی نمی شود اما تجمع پلاك میكروبی و جرم در اطراف هر ایمپلنت منجر به التهاب لثه و استخوان اطراف ایمپلنت شده و در نهایت سبب از بین رفتن اتصال ایمپلنت با استخوان خواهد شد.

این متخصص تاكید كرد: ضروری است افرادی كه به كاشت ایمپلنت اقدام می كنند دقیقا مانند یك دندان طبیعی از ایمپلنت خودنگهداری كنند.

وی رعایت بهداشت مطلوب و كاربرد مسواك حداقل دوباردر روز در كنار استفاده از نخ دندان و برس های مخصوص كه به منظور نظافت ایمپلنت توسط متخصص آموزش داده می شود در حفظ و نگهداری ایمپلنت ضروری ذكر كرد.

یازدهمین همایش انجمن علمی پریودنتولوژی ایران حول دو محور پریودنتولوژی (لثه و بافت های نگهدارنده دندان) و ایمپلنت از پنجم تا هشتم بهمن ماه در هتل المپیك برگزار می شود.

استاد فاضل نظری
قدیمی 01-19-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض سنگ كلیه ربطی به سختی یا سبكی آب ندارد

سنگ كلیه ربطی به سختی یا سبكی آب ندارد

اصفهان- یك متخصص و جراح كلیه گفت:تحقیقات پزشكی نشان داده است ایجاد سنگ كلیه در افراد هیچ ارتباطی با میزان سختی یا سبكی آب ندارد.

در افواه عامه این گمانه وجود دارد كه منشاء ایجاد سنگ كلیه'سختی آب' است.

'سختی آب'،كیفیتی است كه بر اثر وجود بیش از اندازه نمك های محلول كلسیم و منیزیم و تا اندازه ای آهن، منگنز، آلومینیوم و روی در آن پدید می آید.

دكتر'محمد هاتف خرمی'روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا در اصفهان اظهار داشت: آب سالم و تصفیه شده دارای املاح مفید است و دستگاه های تصفیه آب خانگی نیز تاثیری در جلوگیری از بروز سنگ كلیه ندارد.

عضو انجمن جراحان كلیه و مجاری ادرار تاكید كرد: عوامل ژنتیك، مسائل اقلیمی و تغذیه نقش موثری در بروز سنگ كلیه دارد.

این متخصص اورولوژی با اشاره به افزایش شیوع سرطانهای دستگاه مجاری ادرار گفت: امروزه بدلیل مصرف زیاد دخانیات، بالا رفتن سن و افزایش آلودگی زیست محیطی، سرطان مثانه در ایران و جهان از شیوع بالایی برخوردار است.

به گفته خرمی،اصفهان از نظر تشخیص و درمان بیماریهای كلیه و مجاری ادرار از وضعیت خوبی دركشور برخوردار است و نیازی به اعزام بیمار به خارج ازاستان یا كشور برای انجام عمل جراحی ندارد.

سنگ كلیه،ذرات كوچك و سختی است كه در یك یا هر دو كلیه تشكیل می شود و گاهی به داخل حالب ها(لوله های عضلانی باریكی كه ادرار را از كلیه ها به مثانه منتقل می كنند)انتقال می یابد.

سنگ كلیه از نظر اندازه از یك دانه شن تا حدود یك توپ گلف متغیر بوده و ممكن است منفرد یا متعدد باشد.

سنگ كلیه معمولاً بزرگسالان بالای ۳۰ سال از هر دو جنس را مبتلا می سازد ولی در مردان شایع تر است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 01-21-2012
FereShteH آواتار ها
FereShteH FereShteH آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 1,663

2,620 سپاس در 1,701 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض ده چکاپ پزشکی ساده

1- به خودتان نگاه بیندازید :
هر 3 یا 4 ماه خودتان به شخصه یا همراه با یکی از اعضای خانواده نگاهی به پوست دست . پوست سر . نوک انگشتان . اطراف ریشه ناخن وزیر بغل خود بیندازید بروز هر گونه تغییر شکل یا رنگ در خالها یا روی پوست و ظهور لکهای قرمز به این معنی است که لازم است به پزشک مراجعه کنید .

2- علایم خستگی را جدی بگیرید :
آیا معمولا بدون ساعت زنگ دار نمیتوانید صبح ها از خواب بیدار شوید ؟بعد از ظهرها احساس خستگی مفرط میکنید ؟بعد از ظهرها معمولا چرت میزنید ؟اگر جواب شما به هر یک از این سوالات مثبت است احتمالا دچار کمبود خواب هستید . پس توصیه میکنیم شبها 8 ساعت کامل بخوابید و اگر با این وجود باز هم دچار کم خوابی بودیند به پزشک مراجعه کنید .

3- بعد از 50سالگی هر سال یک بار قد خود را اندازه بگیرید :
انجام این کار به ویژه برای خانم ها برای پیشگیری از ابتلا به ناراحتی های ماهیچه ای اسکلتی مثل پوکی استخوان توصیه میشود . کوتاه شدن قد میتواند خود نشانه کمبود مواد معدنی در استخوانها باشد و لازم است در رابطه با آن پس از انجام آزمایش های تراکم استخوان با پزشک مشورت کرد .

4- به رنگ ادرار توجه کنید :
روشن بودن ادرار به معنی آن است که شما در سلامت کامل به سر میبرید اما اگر رنگ ادرار تیره یا بد بو باشد به این معنی است که شما به اندازه کافی آب نمی نوشید اگر بعد از نوشیدن مقدار کافی آب این حالت همچنان باقی ماند لازم است با پزشک خود مشورت کنید اگر ادرار شما زرد روشن است شاید به دلیل مصرف ویتامین (ب)موجود در مکمل های غذایی یا مولتی ویتامین ها باشد.

5-بعد از ورزش نبض خود را چک کنید :
طبق تحقیقی که اخیرا در مجله پزشکی انجمن امریکا به چاپ رسیده است احتمال بروز سکته قلبی طی 10 سال در زنانی که پس از ورزش کردن ضربان نبض آنها پایین تر از حد معمول است 2 برابر بیش از این احتمال در سایر زنان است به شما توصیه میکنیم حتما یک تست ورزش بدهید . برای انجام صحیح تست ورزش لازم است که 20دقیقه پیاده روی تند بکنید یا بدوید سپس شمارش نبض خود را 15 ثانیه بعد از متوقف کردن فعالیت داشته باشید . عدد به دست آمده ضربدر 4 تعداد ضربان قلب شما را نشان میدهد . بعد 2 دقیقه استراحت کنید و مجددا شمارش نبض خود را داشته باشید و آن را در 4 ضرب کنید عدد به دست امده دوم را از عدد اول کم کرده و اگر عدد جدید کمتر از 55 باشد با پزشک خود تماس بگیرید .

6- اگر مبتلا به دیابت هستیدمراقب پاهایتان باشید :
پاهای افراد مبتلا به دیابت معمولا دچار خشکی, پوسته پوسته شدن, زخم و عفونت میشود از انجا که احساس در این افراد کمتر میباشد لازم است بیشتر مراقب پاهای خود باشند و روزانه به آنها نگاهی انداخته و چک شان کنند .

7-به طور مرتب فشار خون خود را چک کنید :
متخصصان پیشنهاد میکنند از 18 سالگی به کمک دستگاهای سنجش فشار خون خانگی فشار خون خود را اندازه بگیرید این باعث میشود سریعا متوجه افزایش فشار خون شوید و به پزشک مراجعه کنید .

8- از نظر قلبی چکاپ کامل بدهید :
به شرطی قلب و عروق سالم خواهید داشت که از آن مراقبت کنید در صورتی که گمان میکنید که امکان احتمال سکته قلبی در شما وجود دارد مثلا مبتلا به چاقی هستید, ورزش نمیکنید, سیگار میکشید, کلسترول خون تان بالاست, فشار خون بالا دارید یا مبتلا به دیابت هستید به پزشک مراجعه کرده و از او بخواهید یک چکاپ کامل قلب, آزمایش خون, نوار قلب, اندازه گیری فشار خون و در صورت لزوم تست ورزش و غیره ...برای شما تجویز کند .

9- شانه سرتان را هر روز صبح نگاه کنید :
اگر احساس میکنید که ریزش موی سرتان زیاد شده از پزشک بخواهید که یک آزمایش خون تجویز کرده و میزان آهن خون تان را چک کند. جالب است بدانید که کمبود آهن میتواند یکی از عوامل ریزش مو باشد کم کاری تیرویید هم از جمله دیگر دلایل آن است .

10- شیوه زندگی سالم را رعایت کنید :
میوه و سبزیجات تازه بخورید به اندازه و مرتب ورزش کنید و استراحت را از یاد نبرید . تغذیه درست و استراحت کافی و اکسیژن رسانی کافی به بدن 3 کلید طول عمر است . مراقب باشید تمامی گنجهای به دست آمده به کمک این 3 کلید ر ا با مصرف زیاد شکلات، سیگار و نوشیدن الکل به باد ندهید .

برگرفته از مجله جامعه نظام پزشکی

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش