بازگشت   پی سی سیتی > کامپیوتر اینترنت و شبکه Computer internet > اینترنت و شبکه INternet & network > اخبار IT

اخبار IT جدیدترین اخبار آی تی در این تالار

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 05-16-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض ارایه بیش از 20 خدمت به 10 هزار مشترك توسط رسانه مهر

ارایه بیش از 20 خدمت به 10 هزار مشترك توسط رسانه مهر

تهران - رییس رسانه مجازی صدا و سیما گفت: شبكه رسانه مهر قادر است بیست خدمت را به 10 هزار مشترك در سراسر كشور ارایه دهد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا ' سیاهكلی' شامگاه سه شنبه در نخستین گردهمایی مجمع فعالان فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی اظهار داشت:

شبكه آی پی مدیا قادر است تا هشت مگابیت در هر ثانیه سرعت اینترنت را افزایش دهد كه این شبكه در تهران و شهرستان ها به صورت پایلوت ایجاد شده است.

وی خدمات ارایه شده توسط شبكه رسانه مهر ( آی پی مدیا) را داشتن تایم شیت برای رادیو و تلویزیون ، سیستم نگاهداری و پخش مجدد تلویزیون زنده، سرویس و خدمات در سطح انبوه عنوان كرد.

به گفته سیاهكلی این رسانه فراتر از یك رسانه معمولی است و حتی می توان بسیاری از
مشاغل را بر روی آن پیاده كرد كه از جمله فضای كاری آن می توان به تولید انتشار و انتقال
محتوی اشاره كرد.

رییس رسانه مجازی سازمان صدا و سیما در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان كرد:از آنجا كه محتوای فضای سایبر با تلویزیون ها از غرب وارد كشور شده است ، غالب محتوای آن را 'اوهام ' تشكیل می دهد و بنابراین باید محتواهایی با محوریت عقل در كشور ایجاد شود.

وی اظهار داشت: رسانه های گروهی در گذشته بر محور اطلاع رسانی استوار بودند و در حال حاضر این رسانه ها علاوه بر اطلاع رسانی وظیفه ایجاد ارتباطات را نیز بر عهده دارند.

سیاهكلی خاطرنشان كرد: جمهوری اسلامی ایران بعد از گذشت بیش از 30 سال از حملات دشمن مصون مانده است چراكه فرهنگ ایرانی و اسلامی از غنای بسیار بالایی برخوردار و حملات روانی دشمن بر آن بی تاثیر است.

وی با بیان اینكه امروزه رسانه ها آداب ، عادات ، نگرش و حتی باور انسانی را تغییر داده اند
خاطرنشان كرد: شبكه های اجتماعی امروزه با تاسی بر رفتار انسان حتی باور وی را تغییر داده اند.

این عضو شورای عالی فضای مجازی با تاكید بر استفاده از فرهنگ خودی در فضای سایبر گفت: در صورت داشتن ارتباط با دنیا و نداشتن محتوا مجبوریم كه ظروف خود را از محتوای
بیگانه پركنیم.

وی گفت: در فضای تولید محتوا نیازی نیست كه افراد اهل هنر و مستعد باشند ، حتی افراد
در نگاشتن احساسات انسانی خود می توانند در فضای مجازی تولید محتوا كنند.

نخستین گردهمایی فعالان فناوری اطلاعات شامگاه سه شنبه در محل حوزه هنری با حضور برخی از اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی و كارشناسان این حوزه برگزار شد.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 05-16-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض اپراتورهای مخابراتی در سال گذشته 20 میلیارد دلار درآمد داشتند

رییس موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات :

اپراتورهای مخابراتی در سال گذشته 20 میلیارد دلار درآمد داشتند

تهران- رییس موسسه تحقیقات ارتباطات وفناوری اطلاعات گفت: در سال گذشته مجموع درآمدهای سه اپراتور كشور از طریق ارایه سرویس تماس و مكالمات به 20 میلیارد دلار رسید.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر 'سید مهدی اخوان بهابادی' در نخستین گردهمایی فعالان فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال اظهار داشت: همچنین درسال گذشته 10 هزار میلیارد تومان سخت افزار در حوزه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وارد كشور شده است.

وی افزود: در حال حاضر سیستم عامل ویندوز مایكروسافت درداخل كشور كپی می شود ولی این كپی كردن ها به نفع كشور نیست زیرا از رونق سیستم های عامل بومی جلوگیری می كند .درصورت وارد شدن قانون كپی رایت ، سیستم های عامل بومی رونق بهتری پیدا می كنند و در نهایت بازار بزرگی برای آنها در كشور ایجاد می شود.

عضو شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان كرد: بسیاری از شركت های بزرگ در دنیا از سیستم عامل مخصوص خود استفاده می كنند و تمامی نرم افزارهای تولید شده باید با سیستم عامل تولیدی تطابق داشته باشد .

وی با تاكید بر لزوم اجرایی شدن 'قانون حداكثر استفاده از توان داخلی' در فضای سایبری اظهار داشت: درصورت اجرایی شدن این قانون در حوزه فناوری اطلاعات كشور تحول ایجاد می شود و دانشگاه های كشور باید نیرو زیادی تربیت كنند تا در این عرصه فعالیت كنند .

اخوان یادآور شد كه امروزه برای جابه جایی مرزها نیازی به حضور فیزیكی نیست و فضای سایبری ، حوزه جدید كشورگشایی محسوب می شود.

نخستین گردهمایی فعالان فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال شامگاه سه شنبه در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با حضور جمعی از مسوولان وكارشناسان حوزه فناوری اطلاعات برگزار شد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-19-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض ساخت ابررایانه كوچكی به ضخامت یك اتم

ساخت ابررایانه كوچكی به ضخامت یك اتم

تهران- یك فیزیكدان استرالیایی ابر رایانه كوچكی ابداع كرده است كه ضخامت آن تنها یك اتم است.

به گزارش زینیوز، این ابر رایانه كوچك كه از 300 اتم معلق در فضا ساخته شده است پتانسیل ارایه شناخت هایی در مورد چگونگی رفتار مواد را در سطح كوانتوم دارد. سطحی كه هیچ یك از رایانه های معمولی امروز قادر به محاسبه آن نیستند.

'مایكل بیركوك' فیزیكدان استرالیایی و عضو یك گروه بین المللی كه این رایانه را ساخته و آزمایش كرده است، گفت: زمانی كه این رایانه تكمیل شد عملكرد آن با یك دستگاه بسیار بزرگ همسان بود .

وی افزود: سیستم ابداعی این پتانسیل را دارد تا محاسباتی را انجام دهد كه برای انجام آنها به ابررایانه ای بزرگتر از اندازه های موجود در جهان نیاز است. و این رایانه تمام این فعالیت ها را در قطری كمتر از یك میلیمتر انجام می دهد.

ضخامت این وسیله كه به یك شبیه ساز كوانتومی معروف است تنها یك اتم است.

300 اتم شارژ شده برلیوم این ابر رایانه كوچك در سوسپانسیونی از میدان های مغناطیسی و الكتریكی به دام افتاده اند و تعاملات آنها را می توان توسط لیزرها كنترل كرد.

وی گفت: رویكرد سنتی برای طراحی این است كه الگوهایی رایانه ای راه بیاندازیم كه چگونگی تعامل همه ذرات را در یك ماده برای پیش بینی خواص كلی آن تقلید می كند.

اما این كار در سیستم های كوانتومی بسیار دشوار است چرا كه ذرات در سطح كوانتومی بسیار غیرعادی رفتار می كنند.

شبیه ساز كوانتومی این تیم برای مطالعه خاصیت مغناطیسی كوانتومی طراحی شده است.
نتایج این مطالعه در نشریه 'نیچر' منتشرشده است.

استاد فاضل نظری
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 05-20-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض شبكه اجتماعی آموزش در سال جاری راه اندازی می شود

شبكه اجتماعی آموزش در سال جاری راه اندازی می شود

تهران- رئیس پژوهشگاه فناوری اطلاعات موسسه تحقیقات فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: شبكه های اجتماعی آموزش از نیمه نخست سال جاری در مدارس استان تهران راه اندازی می شود.

دكتر 'عباس شاهمیرزایی' در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اعلام این مطلب افزود: این پروژه در مرحله پایلوت در شش مدرسه در مناطق محروم استان تهران و با استفاده از فناوری داخلی و با همكاری بخش خصوصی انجام می گیرد..

به گفته شاه میرزایی هدف از انجام این طرح این ست كه مدیران آموزش و پرورش قابلیت های شركتهای داخلی را از نزدیك مشاهده كنند.

وی خاطرنشان كرد: در مدارس هوشمندتصور بر این است كه مساله اصلی خرید تخته هوشمند (Smart Bord) و تجهیز كلاس به سخت افزار نیست؛ چرا كه این كار علاوه بر داشتن هزینه های بالا بهره وری كمتری را نیز دارد این در حالیست كه باید سازوكارهای تولید انبوه محتوا در كشور ایجاد شود و نیز تعاملات شبكه ای در حوزه آموزش باید افزایش یابد.

این عضو شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان كرد: تجهیز محیط كلاس در اولویت سوم قرار دارد و نیز باید در تجهیز كلاس های درس در پروژه هوشمند سازی مدارس باید از روش های نرم افزاری كه نیاز به سخت افزار كمتر است استفاده كرد.

وی افزود: شرط موفقیت كشور در پروژه هوشمند سازی مدارس در این است كه از فناوری های داخلی استفاده كنیم.

شاه میرزایی اظهار داشت:‌در صورتی كه كلاس درس را با تجهیزات خارجی هوشمند كنیم، در مرحله بعد نمی توان انتظار داشت كه محتوای آموزشی ارایه شده در آن محتوای داخلی باشد چراكه ممكن است محتواهای تولید شده در داخل كشور سازگاری با تجهیزات خارجی نداشته باشد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-20-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض شبكه اجتماعی مجازی ویژه ائمه راه اندازی می شود

شبكه اجتماعی مجازی ویژه ائمه راه اندازی می شود

تهران- رئیس مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اولین شبكه اجتماعی ویژه ائمه با عنوان 'هادی نت' روز پنجشنبه همزمان با سالروز شهادت امام علی النقی(ع) افتتاح می شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، 'حسن علیزاده' روز یكشنبه در یك نشست خبری اظهار داشت: راه اندازی نخستین شبكه اجتماعی ویژه ائمه در پی توهین به ساحت مقدس امام دهم شیعیان امام علی النقی (ع) صورت گرفته و قرار است پنجشنبه هفته جاری همزمان با سالروز شهادت ایشان به صورت رسمی رونمایی شود.

شبكه مجازی محبان اهل بیت 'هادی نت' به نشانی اینترنتی www.hadinet.ir كه توسط مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بهره برداری رسیده ضمن پرداختن به مسائل مذهبی و دینی نگاهی ویژه به موضوع اهل بیت خواهد داشت.

رئیس مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال همچنین از برگزاری اولین دوره جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی خبر داد و گفت: این جشنواره 28 شهریور تا چهار مهرماه برگزار می شود.

علیزاده جریان‌سازی و بسترسازی برای تولید و توسعه محتوای مرتبط با سیره ائمه معصومین به ویژه امام رضا (ع)، ایجاد جایگاه سالانه برای ارزیابی محصولات مرتبط با موضوع رضوی در حوزه رسانه‌های دیجیتال و همچنین حمایت از تولیدكنندگان و پدیدآورندگان آثار فاخر فرهنگی، هنری و ادبی در قالب رسانه‌های دیجیتال مرتبط با فرهنگ رضوی را از جمله اهداف برگزاری این جشنواره دانست.

به گفته رئیس مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جشنواره امام رضا در بخش‌های نرم‌افزارهای رسانه‌ای، پایگاه‌های اینترنتی و وبلاگ‌ها، محتوای تلفن همراه، هنرهای دیجیتال‌، ایده‌های دیجیتالی رضوی، بین‌الملل و بازی برگزار خواهد شد.

وی گفت: همزمان با برگزاری جشنواره رسان های دیجیتال برای نخستین بار1 پنج خادم رضوی در عرصه‌های نرم افزار، رسانه‌ای در مسائل تلفن همراه، بازی رایانه‌یی، پایگاه اینترنتی، وبلاگ و هنرهای دیجیتال معرفی خواهند شد.

علیزاده اظهار داشت: امسال قرار است مسابقه بزرگ پیامكی امام رضا (ع)، همچنین ایجاد شبكه به اشتراك‌گذاری و شبكه اجتماعی امام رضا(ع) شود و در نظر داریم یك واگن قطار تهران – مشهدرا به عنوان نمایشگاه سیار رضوی برپا كنیم.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-20-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض راه اندازی 500 خانه فرهنگ دیجیتال در كشور تا شهریورماه

راه اندازی 500 خانه فرهنگ دیجیتال در كشور تا شهریورماه

تهران- رئیس مركز مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: 500 خانه فرهنگ دیجیتال در كشور تا شهریورماه راه اندازی می شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، 'حسن علیزاده' روز یكشنبه در یك نشست خبری اظهار داشت: براساس تفاهم نامه میان معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شبكه ملی فرهنگ و در ذیل آن خانه های دیجیتال در كشور راه اندازی خواهد شد.

وی افزود: تا كنون 260 خانه دیجیتال در كشور راه اندازی شده است.

رئیس مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان كرد:تمامی مراحل تجهیز خانه های دیجیتال در كشور توسط مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال انجام می گیرد و بناست تا در مرحله بعدی این خانه ها با كمك بخش خصوصی و دیگر فعالان به صورت خودگردان اداره شوند.

وی افزود: خانه های دیجیتال در كشور خانه‌های دیجیتال دارای امكانات مناسب از جمله تولید انیمیشن، اینترنت پاك، هستند.

علیزاده همچنین از بیمه فعالان حوزه نرم افزار در كشور خبر داد و گفت:از ابتدای سال این امر نهادینه شده و مكانیسم‌های آن در حال بررسی است؛ به دلیل نداشتن آمار دقیق از تعداد افراد فعال در این حوزه در پی جمع‌آوری اطلاعات هستیم كه فاز اول افراد معرفی شده با موافقت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و در چارچوب صندوق حمایت از هنرمندان بانك اطلاعاتی از این فعالان در دست است كه فاز اول این اقدام انجام شده است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-21-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض مدیر بین الملل مركز همكاری و نوآوری ریاست جمهوری:

مدیر بین الملل مركز همكاری و نوآوری ریاست جمهوری:

رایزنان علمی و فناوری به كشورهای مختلف اعزام می شوند

تهران- مدیربین الملل مركزهمكاری و نوآوری ریاست جمهوری از اعزام رایزنان علمی و فناوری به سایر كشورها خبر داد و گفت: ایران هم اكنون در بیش از هفت كشور جهان دارای رایزن علمی وفناوری است.

'علی مرتضی بیرنگ' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا یادآور شد: اعزام رایزنان علمی و فناوری به كشورهای مختلف از 15 سال پیش آغاز شده است ولی این اعزام ها به صورت موضوعی بوده است ولی با توجه به رشد و گسترش علوم وفناوری در كشورهای مختلف از این رو اعزام های رایزنان علمی و فناوری در سطح گسترده تری انجام می شود .

وی همچنین از آشنایی دیپلمات های ایرانی با مباحث علوم و فناوری در سطوح مختلف خبر داد وگفت : براساس توافقنامه میان مركز نوآوری و فناوری ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه كارشناسان و دیپلمات های ایرانی در هنگام اعزام و ارتقا به درجه های بالاترباید دوره های فناوری را بگذرانند.

مدیر بین الملل مركز همكاری و نوآوری ریاست جمهوری گفت : دوره یك روزه آشنایی با فناوری برای دیپلمات های ایرانی مهرماه سال 90 در پارك فناوری پردیس با حضور 50 نفر از آنان برای ارتقای رده برپا شد.

وی افزود: این دوره در 6 حوزه و با سرفصل هایی همچون مبانی مدیریت فناوری، تجاری سازی فناوری، فناوری نانو، زیست فناوری و دیگر موارد برگزار شد كه در این زمینه جایگاه ایران و دستاوردهای كشور در حوزه فناوری های یاد شده، تبیین شد.

بیرنگ خاطرنشان كرد: هدف از برگزاری این دوره آشنایی دیپلمات های كشور با مبانی فناوری های نوین در كشور است تا قادر باشند در دیدار با طرف های خارجی پیرو موضوع فناوری با اطلاعات و آگاهی كافی حضور یابند.

استاد فاضل نظری
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 05-23-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض كتاب تخصصی 'جی كوئری' توسط دانشجوی پیام نور آران و بیدگل ترجمه شد

كتاب تخصصی 'جی كوئری' توسط دانشجوی پیام نور آران و بیدگل ترجمه شد

آران و بیدگل - كتاب تخصصی 'جی كوئری' (JQuery) به زبان فارسی توسط دانشجوی رشته مهندسی كامپیوتر دانشگاه پیام نور آران و بیدگل ترجمه و تالیف شد.

'احمد بادپی' مترجم این كتاب روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: 'جی كوئری' (JQuery) یك كتابخانه 'جاوا اسكریپت' سبك وزن چند مرورگری است كه به عنوان یك پدیده نوپا ، با فراهم آوردن ابزار و ویژگی های منحصر به فرد و در عین حال ساده ، عرصه تكنولوژی های طراحی وب را متحول كرده است.

وی افزود: اهمیت و كاربرد روز افزون JQuery از یك سو و فقدان منابع و مراجع فارسی زبان در این زمینه از سوی دیگر ، من را بر آن داشت تا بر تكیه بر دانش شخصی اقدام به ترجمه یكی از بهترین مراجع حال حاضر JQuery برای تمامی علاقه مندان كنم.

وی تصریح كرد: منبع اصلی این كتاب یكی از بهترین و محبوب ترین كتاب های منتشر شده در زمینه JQuery با نام لاتین 'JQuery 1.4 Reference Guide' است.

بادپی خاطر نشان : این اثر نخستین كتابی است كه بصورت تخصصی در زمینه جی كوئری در ایران منتشر شده و به بررسی دقیق تمامی جزییات این كتابخانه می پردازد.

جی كوئری امروزه محبوبترین كتابخانه جاوااسكریپت در حال استفاده است كه برای ساده كردن نوشتن اسكریپ‌های 'سمت- مشتری ' طراحی شده است.

این دانشجو پیشتر نیز با طراحی نخستین سیستم آزمون آنلاین با جمع آوری نمونه سوالات امتحان دانشگاه پیام نور اقدام به برگزاری آزمون آن لاین كرده بود.

كتاب تخصصی جی كوئری (JQuery) به زبان فا سی شامل 11 فصل و دو ضمیمه در 460 صفحه و قطع وزیری در تیراژ یك هزار نسخه توسط موسسه انتشارات 'دیباگران تهران' به چاپ رسیده است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-23-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض كاهش خشونت با استفاده از نرم افزار پیش بینی جرایم در آمریكا

كاهش خشونت با استفاده از نرم افزار پیش بینی جرایم در آمریكا

تهران - افزایش خشونت و ناآرامی در آمریكا موجب شده است محققان این كشور با ارایه نرم افزاری، به پلیس در پیش بینی خشونت و جرایم كمك كنند.

به گزارش دیلی میل، شهر لس آنجلس اوایل دهه 1990 میلادی یكی از ناامن ترین شهرهای آمریكا به شمار می رفت. وقوع سالانه بیش از 1000 مورد قتل، تنها یكی از دلایل بدنامی این شهر بود.

اما در سال های اخیر با وجود افزایش جمعیت، آمار جرم و جنایت در این شهر تا حدودی كاهش یافته و اكنون میانگین قتل به 298 مورد در سال رسیده است.

یكی از عوامل موثر در این تحول، ابتكارهای مختلف پلیس برای پیشگیری از جرم است كه جدیدترین آن استفاده از نرم افزاری است كه وقوع جرم در مناطق مختلف شهر را پیش بینی می كند.

محققان برای پلیس لس آنجلس بر مبنای اصول علمی نوعی برنامه رایانه ای برای پیش بینی جرایم ارائه كرده اند.

این نرم افزار در واقع از معادلات ریاضی استفاده می كند كه برای پیش بینی پس لرزه های زمین لرزه استفاده می شود. آمار و ارقام جرایم اتفاق افتاده در سال ها و روزهای گذشته مبنای پیش بینی نرم افزار را تشكیل می دهند.

مهم ترین كارآیی این برنامه آن است كه مناطق احتمال وقوع جرم را به فضاهای كوچكی به طول و عرض 150 متر محدود و آنها را به صورت مربع های قرمز رنگی بر روی نقشه مشخص می كند.

به این ترتیب ماموران پلیس به جای گشت زنی در سراسر شهر بزرگی مانند لس آنجلس فقط به فضاهای تعیین شده توسط رایانه سركشی می كنند.

گروهبان دیو فلچر، از ماموران پلیس شهر لس آنجلس آمریكا، چندین ماه است كه طبق نقشه تهیه شده توسط نرم افزار پیش بینی جرایم به گشت زنی می رود و در این بین، نقشه چاپ شده، یكی از مهم ترین ابزار كارش محسوب می شود.

وی می گوید این چنین نیست كه وقتی او به محل می رسد در همان لحظه شاهد وقوع جرم باشد، بلكه حضورش در آن مكان سبب می شود كه مجرمان بالقوه از ارتكاب به جرم صرفنظر كند.

باور اینكه یك برنامه رایانه ای بتواند جرم و جنایت را پیش بینی كند، كار دشواری است، اما مسئولان پلیس لس آنجلس به كارآیی و موثر بودن نوآوری خود ایمان دارند.

فرمانده مركز 'تحلیل آنی و واكنش موثر' كه مسئولیت به كارگیری نرم افزار پیش بینی جرایم را برعهده دارد، در دفاع از آن به آمار و ارقام استناد می كند.

او می گوید: 'تاثیر استفاده از نرم افزار در واحدی كه ما از آن به صورت آزمایشی استفاده می كنیم، خیلی زیاد بوده است. در شش ماهه گذشته 33% از میزان دزدی از منازل و 15% از سرقت مرتبط با خودروها كاسته شده است.'

وی به تردید اولیه برخی از همكاران خود نسبت به كارآیی نرم افزار اشاره می كند و می افزاید كه آنها بعدا با دیدن نتایج عملكرد برنامه در موضع خود تجدیدنظر كردند.

او در ادامه درباره میزان دقت نرم افزار پیش بینی جرایم در مقایسه به انسان می گوید: ' متوجه شده ایم كه این نرم افزار بهتر از یك انسان می تواند مكانی را كه ماموران پلیس باید در آنجا حضور داشته باشند تشخیص بدهد و كارآیی اش از انسان خیلی بیشتر است.'

نرم افزار پیش بینی جرایم حدود 6 ماه است كه به صورت آزمایشی تنها در یكی از مناطق شهر لس آنجلس به كار گرفته می شود. پلیس لس آنجلس قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی از این نرم افزار در تمام مناطق شهر استفاده كند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 05-23-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض نسخه جدید فونت نستعلیق عرضه شد

نسخه جدید فونت نستعلیق عرضه شد

تهران- نسخه جدید فونت نستعلیق با رفع برخی اشكالات گذشته، در وب‌گاه دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی به صورت رایگان قابل دسترسی است.

به گزارش شورای عالی اطلاع‌رسانی، دكتر 'بهروز مینایی' معاون فنی دبیرخانه این شوراگفت : طرح تولید قلم نستعلیق رایانه‌ای با هدف گسترش استفاده از خط فارسی در نگارش‌های رایانه‌ای و پاسداشت فرهنگ غنی ایران اسلامی در خط تحریری و نوشتار نستعلیق انجام شده است .

وی گفت : این طرح دردستور كار دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی قرار داشت كه امسال با همكاری یكی از شركت‌های خصوصی این فونت پیاده‌سازی و تولید شد و هم اكنون به منظوراستفاده عموم در وب‌گاه دبیرخانه قرار گرفته است .

وی ادامه داد: خط نستعلیق با توجه به تنوع ارتفاع قرارگیری حروف از خط مبنا یا خط كرسی نوشتاری، برای پیاده‌سازی و استفاده در ویراشگرهای متن مشكلات بسیاری ایجاد می‌كند .

معاون فنی دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی افزود: نسخه گذشته به ‌رغم استقبال فراوان كاربران و دانلود حدود 400 هزار نسخه از وب‌گاه دبیرخانه، دارای اشكالاتی بود كه در نسخه جدید برخی از آنها رفع شده است.

مینایی یادآور شد كه نسخه جدید دارای امكان ایجاد كشیدگی به منظور زیبایی با رعایت قواعد خط نستعلیق در نوشتار است و این نسخه به تایید استاد خوشنویس 'امیراحمد فلسفی' نیز رسیده است .

وی گفت: دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی با عرضه رایگان این فونت، گام نخست را در احیا و به كارگیری فونت نستعلیق در محیط رایانه‌ای برداشته و امیدوار است با كسب نظرات، مراتب ارتقا، پیشرفت و فراگیر شدن خط فارسی در محیط رایانه فراهم شود.

خط نستعلیق یكی از خط‌هایی است كه در نوشتن متن‌های فارسی، اردو و گاه عربی به كار می‌رود. این خط بیشتر در ایران رواج دارد و خوش‌نویسان ایرانی بیشتر با این خط هنرنمایی می كنند .

خط نستعلیق در اواخر سده‌ی هشتم و اوایل سده‌ی نهم هجری یعنی در عهد تیموری از درآمیختن دو خط نسخ و تعلیق خوش‌نویسی جدیدی برای خط فارسی در ایران به‌وجود آمد كه 'نسخ تعلیق ' نامیده شد و بعدها به نام 'نستعلیق' شهرت یافت.

خط نستعلیق دومین خط خاص ایرانیان است وابداع این خط را به هنرمندی به نام میرعلی تبریزی نسبت داده‌اند.

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)