بازگشت   پی سی سیتی > هنر > فیلم سينما تئاتر و تلویزیون Cinema and The Movie > سینمای ایران

سینمای ایران در این بخش به سینما تلویزیون و تئاتر ایران و اخبار مربوط به آن میپردازیم

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 12-23-2011
مهرگان آواتار ها
مهرگان مهرگان آنلاین نیست.
مدیر تالار انگلیسی

سپاسها: : 3,750

4,670 سپاس در 1,282 نوشته ایشان در یکماه اخیر
مهرگان به Yahoo ارسال پیام
Cool نقد ها بر فیلم جدایی نادر از سیمین

خیلی دقیق و حرفه ای نقد کردید، خیلی جالب بود بسی خوشمان آمد

من با خیلی از سوالاتی که ادمین پرسیدن درباره فیلم موافقم اما سوال عمده ای که برای خود من پیش اومده اینه که بالاخره تا آخر داستان معلوم نشد پولا رو کی برده . . .

قدیمی 12-25-2011
kolbeye_shab آواتار ها
kolbeye_shab kolbeye_shab آنلاین نیست.
کاربر عادی

سپاسها: : 394

73 سپاس در 22 نوشته ایشان در یکماه اخیر
kolbeye_shab به Yahoo ارسال پیام

این فیلم رو خارجکی ها چقدر نقدیدن!!!!!!!!!!!!!
یه نکته ی خیلی جالب یعنی خیلی خیلی جالبی که یکی از همین منتقدین خارج از کشور اشاره کرده بود کلید در خونه بود!!!!!!!!!!
من دقت کردم ولی نفهمیدم چرا کلید اونجاس!!!!!!
جایی که مرد (نادر) به راحتی بهش دسترسی داره ولی زن نه! وباید کلی تلاش کنه تا...
کلید یه چیز خیلی معمولیه که هر دو بهش نیاز دارن.............. همین

و یه منتقد دیگه هم فیلم رو از زاویه ی جالبی نقد کرده بود که من اصلا به ذهنم نرسید
موضوع فیلم رو مشکلات سالمندان در نظر گرفته بود و ...
2 کاربر زیر از kolbeye_shab سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 12-26-2011
mary.f آواتار ها
mary.f mary.f آنلاین نیست.
مدیر بخش زمین شناسی

سپاسها: : 3,194

2,013 سپاس در 491 نوشته ایشان در یکماه اخیر

من تازه اینجا رو دیدم!
"جدایی نادر از سیمین"، از معدود فیلمهای ایرانی بود که من چند بار دیدم مثل "درباره الی"... (البته "درباره الی" رو بیشتر دوست داشتم)
از توضیحات کوروش خیلی لذت بردم و هرچی ابهام داشتم رفع شد... کوروش خیلی دقیق این فیلم رو دیده... من تا حالا فکر میکردم خیلی بادقت فیلم نگاه میکنم ولی دیدم در مقایسه با کوروش خیلی سطحی فیلم رو دیدم

تاپیک جالبی بود... ممنون
2 کاربر زیر از mary.f سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 12-26-2011
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض جدایی نادر از سیمین - پولها رو چه کسی برداشت ؟

ما چاکرم این حرفها چیه
خوشحالم که دوستهامم از این فیلم خوششون اومده و خوشحالتر که از نوشته ی سطحیم خوششون اومده .

مهرگان خانوم خو مگه نوشته هامه نخواندی خدااااا

جواب این سوالو دادم که پولها اخرش چی شد ؟

پولها قطعا باید یه دلیل منطقی برای نبودنشون وجود میداشت یعنی باید طوری در داخل فیلم این مساله رو نشون میداد که نه کسی می دزده نه کسی برمیداره نه هیچی
فیلم رو دوباره که ببینی متوجه میشی که سیمین وقتی که داشت به کارگر ها پول میداد که یه چیزی رو (فکر کنم پیانو بود ) به طبقه اول ( مورد منازعه ) جابجا کنند
رفت سر میز پول برداره همزمان با تلفن هم صحبت میکرد حواسش زیاد جمع نبود بحث پول خرده تر هم در میان بود خلاصه یه کش و قوس توی کار افتاد و سیمین پول رو از اونجا برداشت به کارگر ها بده که داد و چون داشت تلفن میکرد و بعدشم رفت و ... یادش رفت که به نادر بگه
و همین ! .

نقل قول:
جایی که مرد (نادر) به راحتی بهش دسترسی داره ولی زن نه! وباید کلی تلاش کنه تا...
من دقیق نفهمیدم که حالا یعنی چی خب که چی
اون خونه چون مثل یه مجتمع میمونه یه در ورودی کلی داره که بیگانه نمیتونه وارد بشه تنها ساکنین اون مجتمع میتونن وارد بشن
حالا قراره 2 نفر کلید در اصلی رو هم برای هم جا بگذارند اگر قرار به استفاده از اون کلید در طول روز باشه میشد اون رو به دست همسایه بدی و ساره بیات هر بار بیاد از همسایه بگیره ولی چون ابتدای صبح بوده و موجب دردسر میشده باید یه جوری بیرون خونه میذانشتنش و برای اینکه کسی پاش بهش نخوره و یا بچه های کوچیک برش ندارن میذاتش روی کنتور برق
فکر کنم کار رایجیه

مشکلات سالمندان چه بگم والا ولی به نظرم اصل ماجرا و موضوعی که روش تاکید شده چیز دیگه ای بوده

5 کاربر زیر از دانه کولانه سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 12-28-2011
مهرگان آواتار ها
مهرگان مهرگان آنلاین نیست.
مدیر تالار انگلیسی

سپاسها: : 3,750

4,670 سپاس در 1,282 نوشته ایشان در یکماه اخیر
مهرگان به Yahoo ارسال پیام
Cool جدایی نادر از سیمین، ابهامات و سوالات

خو ارا گیره کید؟
راس اویشی . . . هر توجه نکردم . . . پس ژنه گه بسه زوان تقصیر نیاشت . . . عجو . . .ممنون وه ابهام درم هاوردی

ای بابا! من هر وقت یه فیلمی رو میبینم، حتی اگه خیلی خوشم بیاد، آخر فیلم با خودم میگم: دیدی چه وقتی ازم گرفته شد؟! میتونستم دوتا کتاب بخونم در این مدت! حالا شما میگی یه دف دیه نه، دو دف دیه نگاش بکو!

تنها فیلمی که خوشم آمد یه بار دیه نگاش بکنم، گاو خونی بود.
قدیمی 12-30-2011
kolbeye_shab آواتار ها
kolbeye_shab kolbeye_shab آنلاین نیست.
کاربر عادی

سپاسها: : 394

73 سپاس در 22 نوشته ایشان در یکماه اخیر
kolbeye_shab به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض جای کلید و مشکلات سالمندان در فیلم جدایی نادر از سیمین

منطق اینکه کلید اونجاس و خیلی این کار رایجه درست و شاید خیلی راه های دیگه رو می شد برای رسوندن کلید به سارا بیات انتخاب کرد
ولی کلید، کلید مسئله س، تو جامعه ی ما کلید همیشه جاییه که مرد ها به راحتی برمی دارن و مسائلشون رو حل می کنن ولی دقیقا تو همین مورد زن ها نه
باید کلی پا بلندی کنن، یعنی چیزی که برای مردها به راحتی در دسترسه، برای زن ها دور از دسترسه و ... .

فیلم حرف های بسیار زیادی داشت، از همون شروع ماجرا که دوربین و در واقع بیننده جای قاضی می شینه و داستان شروع میشه، زنی که با التماس می خواد مسئله ی شرعیش اونجوری که می خواد حل شه، و بسیار نکات دیگه ای که لطف کردی و ذکر کردی

و اما مشکل سالمندان! چیزی که من ندیدم جایی بهش بپردازن، شاید فقط برای من یه نگاه متفاوت بود! و شاید یکی از حرف های فیلم

ویرایش توسط kolbeye_shab : 12-30-2011 در ساعت 04:01 PM
2 کاربر زیر از kolbeye_shab سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 03-10-2012
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

پیش فرض تیتراژ آغازین بی نظیر جدایی نادر از سیمین

تیتراژ آغازین بی نظیر جدایی نادر از سیمین

این مساله رو ادریس دوستم در IMDB دیده بود حالا پیداش نمیکنم والا لینک میکردم و جالبه که تنها در چند وبسایت فارسی بهش پرداخته شده ...

فرهادی اسکار رو هم برنده شد و همه خوشحالیم
من دوست داشتم در کنار تمام نکات اساسی و جالبی که غیر فارسی زبانان چه داوران و چه بینندگان معمولی از این فیلم دیدند مساله ای اساسی ای که در نام فیلم یعنی جدایی نادر از سیمین نهفته هست رو هم متوجه میشدند
نام فیلم در آنسوی مرزها به "یک جدایی" شناخته شده است در حالی که در این اسم روح درخواست جدایی از طرف نادر که در نام اصلی فیلم هست دیده نمیشه
شاید در نگاه اول این مساله زیاد مهم به نظر نیاد اما به نظر من بسیار مهمه
شما قبل از اینکه فیلم رو ببینی اسمش رو شنیدی
شنیدی که جدایی نادر از سیمین
میری سینما فیلم رو میبینی توی دادگاه فیلم شروع میشه و این سیمینه که داره طلاق میگیره و درخواست طلاق داده و از خودت میپرسی چی شد پس مگه قرار نبود نادر طالب طلاق باشه ؟
و فیلم ذره ذره جلو میره و تو مدام به این مساله در پس ذهنت فکر میکنی و در اخر فیلم میبینی که اره این بار نادره که طالب طلاقه اینبار اونه که داره طلاق میده و انگاری اسم فیلم درست انتخاب شده و دیگه هی از خودت میپرسی ایا این حق رو داره ایا این حق رو نداره ؟ تو بودی چیکار میکردی ؟ و و وو ...
و این مساله و جدال در "یک جدایی" ابدا به چشم نمیاد ..
و این خیلی حیفه ...
درسته که برای بین المللی شدن یک فیلم و نامش دستکاری هایی اینچنین معمولا صورت میگیره
اما ایا واقعا نیازه ؟ ایا به هزینه ش می ارزه ؟ به نظرمن که نمی ارزه ! .

حالا یکی این مساله رو نفهمیدن احتمالا و دوم این تیتراژ اولیه ی فوق العاده زیبا رو که حتی بنده هم نفهمیدم !

تیتراژ آغازین فوق العاده جدایی نادر از سیمین :

مثل فیلم قبلی فرهادی که دوربین در یه جای غیر متعارف جا گرفته بود و فیلم شروع شد و شروع بسیار معنا دار و مهمی داشت و مطمئنا عده ی زیادی یک اتفاق مهم در همون ثانیه های اول رو متوجه نشدند
در این فیلم هم دوربین در داخل یک دستگاه فتوکپی قرار داره و فیلم شروع میشه
این احتمالا دستگاه فتوکپی دکه ی روبروی دادگاه هست که زوج هایی که میان طلاق بگیرن از شناسنامه شون کپی بگیرن
یه جورایی با نشون دادن این صحنه شاید این حس در ما به وجود بیاد که این داستان زندگی فقط نادر وسیمین نیست از این داستان کپی های متعدد و زیادی در بین مردم وجود داره
اما نکته مهم اینجاست که در میان شناسنامه هایی در حال کپی شدن هست شما شناسنامه زوجی به نام های :

مژده و مرتضی

رو میبینین جالبه که حتی عکس هدیه تهرانی و حمید فرخ نژاد رو هم میبینیم اما توجه ما رو به خودش جلب نمیکنه (البته خدایی توی این سینماهای بی کیفیتی که ما فیلمو میبینیم همچین انتظاری نمیره !)
این دو نفر همون شخصیت های اصلی فیلم 4شنبه سوری اصغر فرهادی هستند
فیلم رو حتما یادتون هست ! مرتضی با سیمین (پانته آ بهرام) در یک رابطه بود و زن او مژده از این مساله با خبر بود
اون فیلم پایان مشخصی نداشت
اما فرهادی در جدایی نادر از سیمین پایان اون فیلم و اون داستان رو برامون تعریف کرد .
کار مرتضی و مژده هم به طلاق کشید ....
نقل قول:

مژده که آن شب در دقایق پایانی فیلم، خودش را به خواب می زد تا با مرتضی دربارۀ اختلاف و احتمال خیانت و غیره حرف نزند، هیچ نمی دانست که عصر همان روز سیمین (پانته آ بهرام) از مرتضی خواسته که رابطه شان را تمام کنند. ممکن است آن رابطه واقعاً تمام شده باشد ولی باز دلایل بسیار دیگر برای جدایی مرتضی و مژده وجود داشته باشد؛ و همین می تواند حلقۀ اتصالی میان «دنیا»ی آن فیلم و فیلم اخیر فرهادی بسازد. چون این جا هم با وجود درگذشت آقا مرتضی/ آقاجون (علی اصغر شهبازی) که به سیاه پوشی خانوادۀ در حال فروپاشی لواسانی در سکانس پایانی منجر شده، نادر (پیمان معادی) و سیمین (لیلا حاتمی) دارند از هم جدا می شوند. حالا دیگر پدری نیست که نادر بگوید «نمی تونم ولش کنم»؛ اما چه به دلیل مهاجرت سیمین و ماندن نادر و چه به دلایل بسیار دیگر، آنها برای طلاق به دادگاه بازگشته اند. اساساً همین که فیلم ها دلیل واحد و مشخصی ارائه نمی دهند، همین که احمدِ (شهاب حسینی) «دربارۀ الی...» با وجود کمک گرفتن از آن جملۀ قصار آلمانی («یه پایان تلخ...») عملاً نمی تواند دلیل مشخص جدایی اش را برای الی (ترانه علیدوستی) توضیح دهد (کدام مان می توانیم؟!) و همین که ما همه این عبارت «دلایل بسیار دیگر» را برای جدایی دو نفر از یکدیگر می پذیریم، نشان می دهد که چرا درام های فرهادی دربارۀ روابط زن و مرد و همۀ حواشی اخلاقی و انسانی و قضاوت های پیرامونش در این جامعه و زمانه، حتی به صرف محور قرار دادن این گونه موضوع ها از منظری که پیشتر در این سینما به این شکل دیده نشده، می توانند ممتاز و متمایز به حساب آیند.
paris-texas در بلاگفا.

دایره و دوری که شاید نمونه ش رو در ابتدای فیلم دایره ی جعفر پناهی میشه دید .
و این فوق العاده س
یادم نمیاد توی فیلمهای ایرانی اینطور ابتکاری دیده باشم
نمونه های بسیار توانا و قوی که سراغ دارم در سه گانه رنگهای کیشلوفسکیه که بسیاری اونها با اهمیت و مبتکرانه میدونن یعنی قسمتهایی از فیلمها در هم مشترکه .
و ای کاش این نکته قابل توجه رو بینندگان خارجی فیلم نیز میتونستن درک کنند .

در باره شروع فیلم "درباره الی" گفتم , اونجا دوربین توی یه صندوق صدقه هست که بازیگرای فیلم که میخوان برن سفر ابتدا صدقه-شون رو میندازن توی صندوق تا سفر خوبی داشته باشند
جالبه که سفر خوبی نداشتند ! و عجیبه که به فرهادی گیر ندادن که حتما قصد بدی داشتی از گنجاندن این سکانس
البته دلیل اصلی بودن این سکانس چیز دیگه ای بود ...
اخرین کسی که میاد صدقه بندازه الی هست
اما به جای سکه انگشترش رو میندازه
انگشتر نامزدیش رو ...
خیلی ها ایراد گرفتند به الی که نباید باهاشون سفر میرفته و تا وقتی که در رابطه با صابر ابر بود باید فلان و چه و چه ...
این سکانس اول شاید بتونه برای این دسته از افراد خیلی مهم باشه
و فراموش نکنند که جایی که شهاب حسینی گفت یه پایان تلخ بهتر از یه تلخ بی پایانه
الی کمی مکث کرد کمی فکر کرد و با حسرت گفت
اره واقعنم ...
--------------------------------------------------------

7 کاربر زیر از دانه کولانه سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 03-10-2012
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

پیش فرض اظهار نظر وودی آلن در مورد جدایی نادر از سیمین

اظهار نظر وودی آلن در مورد جدایی نادر از سیمین

البته اظهار نظرهای موافق و مخالف از بزرگان زیادی در این مورد هست اما نمونه وودی آلنش چون جالب بود نقل قول میکنم :

وودی آلن که در بخش بهترین فیلمنامهٔ اورجینال، با فیلم نیمه شب در پاریس برنده شده بود، در مراسم اسکار حاضر نشد. تام برنارد مدیر پخش این فیلم در کمپانی سونی پیکچرز در توضیح عدم حضور وودی آلن گفت:

مقداری تلاش کردم تا او را راضی به حضور در مراسم نمایم اما آلن گفت بهترین فیلم سال، جدایی نادر از سیمین است و باقی مسائل دربارهٔ جوایز... هستند.

5 کاربر زیر از دانه کولانه سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 06-21-2012
شابادی آواتار ها
شابادی شابادی آنلاین نیست.
کاربر کارآمد

سپاسها: : 240

1,540 سپاس در 646 نوشته ایشان در یکماه اخیر

فیلم جدایی قشنگ بود ولی بخدا من هنوز نفهمیدم که چرا جایزه اسکار برنده شد
کاربران زیر از شابادی به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 06-21-2012
ماهین آواتار ها
ماهین ماهین آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 4,241

3,143 سپاس در 1,388 نوشته ایشان در یکماه اخیر

از خوندن نقدتون لذت بردم، باعث شد دوباره فیلم رو ببینم. معمولا با دقت فیلم نگاه میکنم اما نکته های ظریفی رو که بهش اشاره کردید واقعا برام جالب بود.

عطار
کاربران زیر از ماهین به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش