بازگشت   پی سی سیتی > ادب فرهنگ و تاریخ > فرهنگ و تاریخ > ایران ما

ایران ما در این تالار هرآنچه به استانها و شهرهای ایران عزیز ما مرتبط میشه قرار داده میشه به طور ویژه تر کاربران مختلف از نقاط مختلف ایران در این تالار به معرفی شهر و استان خودشون میپردازند.

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 04-27-2009
Knazari آواتار ها
Knazari Knazari آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 0

2 سپاس در 2 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Exclamation پردیس ، کوه عجیبی در ایران! کوه جم - کوه پردیس - جم کوه

نام اين کوه باستاني پرديس است در حومه شهرستان جم از توابع عسلويه استان بوشهر و در نيمه هاي راه بندر کنگان به فيروز آباد شيراز قرار دارد نکات قابل توجهي در اين کوه باستاني وجود دارد
1. قله اين کوه نزديک ترين نقطه زمين به خورشيد است چون بالاترين ارتفاع در نزديکي خط استواست
2. محل تولد و غسل تعبيد پدر جمشيد جم (احتمالا آتشکده فوق العاده قديمي است که در قله کوه است) متاسفانه در مسير صعود به قله ساک حاوي دوربين از طناب باز شد و بازگرداندن دوربين غير ممکن بود درست 12 ساعت صعود و 12 ساعت پائين آمدن از ارتفاع طول کشيد
3. مغناطيس فوق العاده قوي کوه در جهان زبانزد است و اگر در فاصله 50 تا صد متري کوه يعني تقريبا انتهايي ترين نقطه مشخص اسفالت با ماشين توقف کني و دستي را بخواباني ماشين بجاي سر پائيني به نرمي به سمت کوه کشيده مي شود که البته همين مغناطيس براي رانندگان نا آشنا بسيار دردسر ساز بوده و تا کنون تعداد زيادي خودرو بي اختيار با کوه تصادف کرده اند پوشش گياهي منطقه نوعي خار بياباني گرمسيريمنحصر به فرد است که خواص دارويي فراوان دارد و عسل حاصله از منطقه تماما پيشخريد چند کارخانه داروسازي بزرگ جهان است يکي از ترکيبات اصلي مسکن Advil که يکي از بهترين قرصهاي شناخته شده براي ناراحتي هاي اعصاب و دردهاي ميگرني است از همين عسل تهيه مي شود

قدیمی 04-28-2009
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

سپاسها: : 8,720

6,357 سپاس در 1,362 نوشته ایشان در یکماه اخیر

منطقه جم و كوه پرديس مردم چاهه و جم، کوه پرديس را مقدس و محترم مي شمارند. زيرا به استناد علائم موجود در آتشکده اين كوه، احتمال مي‌رود اين مكان، از اولين نقاطي باشد که نفت در آن سوزانده شده است.

كوه پرديس جم
خبرگزاري ميراث فرهنگي_ گردشگري_ کوه باستاني "پرديس"، در حومه شهرستان "جم " از توابع عسلويه استان بوشهر و در نيمه راه بندر کنگان به فيروز آباد قرار دارد.
نکات قابل توجهي درباره اين کوه باستاني و عجيب وجود دارد، كه به بررسي آنها خواهيم پرداخت.
قله اين کوه نزديکترين نقطه زمين به خورشيد است، زيرا بالاترين ارتفاع را در نزديکي خط استوا دارد.
مردم محلي معتقدند آتشكده واقع بر قله اين كوه، محل تولد و غسل تعميد پدر جمشيد جم است. لازم به ذكر است صعود به قله بسيار مشكل بوده و حدود 10 ساعت طول مي‌كشد و نياز به وسايل كوهنوردي دارد.
از نكات منحصربفرد اين كوه، مغناطيس فوق‌العاده قوي آن است كه شهرت جهاني دارد. اگر در فاصله 50 تا 100 متري کوه، در انتهايي‌ترين نقطه آسفالت شده جاده، با ماشين توقف کنيد و دستي آن را بخوابانيد، ماشين بجاي حركت به پشت و درجهت سر پائيني، به نرمي به سمت کوه کشيده مي شود.
البته همين مغناطيس براي رانندگان نا آشنا به منطقه بسيار دردسر سازبوده است و تاکنون تعداد زيادي خودرو، بي‌اختيار با کوه تصادف کرده اند.
پوشش گياهي منطقه نوعي خار بياباني گرمسيري و منحصربفرد است، که خواص دارويي فراوان دارد و عسل آن در زمان كوتاهي پيش خريد چند کارخانه داروسازي بزرگ جهان مي‌شود.
يکي از ترکيبات اصلي داروي آرام بخش" آدويل"(Advil)، که از بهترين قرص‌هاي شناخته شده براي ناراحتي هاي اعصاب و دردهاي ميگرني است، از همين عسل تهيه مي شود.
منطقه جم داراي خرماي ويژه اي است كه به "خرماي خصه "معروف است.
از ويژگي هاي جالب اين خرما، غرق شدن آن در شيره خود است؛ يک کاسه از اين خرما، در طي سه ساعت پر از شيره مي شود و شكل آن به اندازه يك آلبالو تغيير مي‌يابد.
از ديگر خواص دارويي اين خرما، استفاده از آن براي ساخت قندهاي رژيمي مخصوص بيماران ديابتي است، كه براي كشورهاي توليد كننده اين نوع قند صادر مي شود.
نکته جالب ديگر رويش درخت زيتون در دامنه شمالي کوه پرديس و در حد فاصل شهرستان جم تا روستاهاي چاهه و دره پلنگي است،که رويش چنين گياهي در اين آب و هوا، بسيار شگفت‌انگيز است.
قدمت چاهه و دره پلنگي به درستي مشخص نيست، ولي نشانه‌هايي از غار نشيني و وجود فسيل‌هاي بسيار قديمي در منطقه ديده شده است.
از ديگر عجايب كوه پرديس، وجود چشمه بزرگي ازآب خنک و فوق العاده سالم در درون كوه بوده، كه اين مسئله بسيار نادر است. زيرا در منطقه عسلويه مردم به شدت با مشكل كم آبي و وجود آب ناسالم مواجه هستند.
مردم چاهه و جم ،کوه پرديس را فوق العاده مقدس و محترم مي شمارند. زيرا به استناد علائم موجود در آتشکده اين كوه احتمال مي‌رود اين مكان،از اولين نقاطي باشد که نفت در آن سوزانده شده است.
با افتتاح جاده فيروزآباد به عسلويه توسط سازمان پتروشيمي، رفتن به اين منطقه بسيار آسان شده است .
سازمان پتروشيمي با تاسيس سه شهرک بزرگ در اين منطقه، اقدام به تاسيس فرودگاه جم نموده است؛ چهارشنبه هر هفته يک پرواز به مقصد جم انجام مي شود که امکان خوبي براي سفر به اين منطقه اعجاب انگيز را تسهيل مي نمايد.
قدیمی 09-18-2010
Setare آواتار ها
Setare Setare آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 926

875 سپاس در 242 نوشته ایشان در یکماه اخیر

از جمله خواص اين كوه خاصيت خارق العاده اين كوه دركمك به درمان مبتلايان به ايدز مي باشد . به خاطر نزديكي اين كوه به خورشيد امكان رشد و نمو ويروس هاي بيماري زا از جمله ويروس HIV در اين كوه صفر مي باشد. پزشكان متخصص بريتانيايي در موسسه Imperial Medical College در شهر لندن اخيرا در مقاله اي در روزنامه تايمز ضمن بر شمردن اين خاصيت از سازمان ملل درخواست نموده اندتا نام اين كوه را به ANTI-HIV Mountain تغيير دهند.
ضمنا دكتر Tim Hopkins رييس موسسه فوق و دارنده مدرك فوق تخصص در رشته ايمونولوژي و ويروس شناسي درخواست ايجاد شهركهاي درماني براي مبتلايان به ايدز در اين منطقه نموده است. وي معتقد است با اسكان مبتلايان به ايدزدر اين منطقه پس از حداكثر مدت 18 ماه هيچ نشانه اي از بيماري در اين مبتلايان ديده نشود.
از ديگر خواص درماني اين كوه كه زبانزد همه متخصصين Mountain Therapy (كوه درماني)است . خواص مغناطيسي اين كوه باعث تخريب سلولهاي سرطاني شده و به همين دليل متخصصين بسياري بيماران سرطاني زا را به كوهنوردي دراين كوه توصيه مي‌نمايند. مديكال كالج ايالت اياهو آمريكا نيز طي تحقيقي خواص درماني اين كوه را
تاييد نموده است

شاه بیت غزل زندگیم...
قدیمی 09-18-2010
مجتب آواتار ها
مجتب مجتب آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 18

36 سپاس در 28 نوشته ایشان در یکماه اخیر

من دوران خدمتم تو این مناطق بود.
یکی از نکات جالب همون مغناطیسش هست.
البته اونوقت راهش خیلی پر پیچ و خم بود. و خطر ناک. شاید الان درستش کرده باشن.
و یه راه جدید (بزرگراه) از دو راهی جم افتتاح شده بود به سمت شیراز که دیگه تقریبا تردد از این مسیر کم میشد.

این راه ارتباط بین شهرستان مهر و عسلویه وبندر طاهری هست.
یادمه دفعه اول که بهم گفتن باورم نمیشد. جدی نگرفتم.
بعدگفتم گرما زده شدم نمیفهمم. که دیدم همه میگن اینجا همینجوریه.
.
.

ویرایش توسط مجتب : 09-19-2010 در ساعت 12:29 AM
قدیمی 09-18-2010
سالومه آواتار ها
سالومه سالومه آنلاین نیست.
کاربر فعال

17 سپاس در 14 نوشته ایشان در یکماه اخیر

دیدم همه یه جیزی نوشتید گفتم من که بوشهریم جا موندم.

کوه پردیس جم : گفته می شود این کوه نزدیک ترین نقطه زمین به خودشید است,همچنین به این کوه, کوه کله قندی هم گفته می شود.

قدیمی 09-18-2010

کسی عکس این کوه رو از زاویه غیر جاده نداره؟
عکس شخصی
اونطرفش چه شکلیه
بچه ها با گوگل ارت ازش از بالا و مایل عکس بگیرین
من دقیقا نمی دونم کجاست برم بالا سرش
قدیمی 09-19-2010
سالومه آواتار ها
سالومه سالومه آنلاین نیست.
کاربر فعال

17 سپاس در 14 نوشته ایشان در یکماه اخیر

نقل قول:
نوشته اصلی توسط امیر عباس انصاری نمایش پست ها
کسی عکس این کوه رو از زاویه غیر جاده نداره؟
عکس شخصی
اونطرفش چه شکلیه
بچه ها با گوگل ارت ازش از بالا و مایل عکس بگیرین
من دقیقا نمی دونم کجاست برم بالا سرش
باشه هر وقت رفتم جم میرم این کوه رو پیدا میکنم ازش عکس میگیرم!

کوه پردیس دیدگاه شرقی

قدیمی 09-19-2010

پیش فرض کوه جم - کوه پردیس

کوه جم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کوه جم، (همچنین کوه پردیس یا کوه پردیس جم)، در حومه شهرستان جم از توابع استان بوشهر و در نیمهٔ راه بندر کنگان به فیروزآباد قرار دارد.
این کوه نزد مردمان چاهه و جم، مکانی مقدس به شمار می‌رود، چرا که برپایهٔ نشانه‌های مستند موجود در آتشکدهٔ این کوه، گمان آن می‌رود که این کوه از نخستین مکان‌هایی باشد که در آن نفت سوزانده‌شده‌باشد. به باور مردم محلی، آتشکدهٔ موجود در قلهٔ این کوه، زادگاه و محل غسل تعمید پدر جمشید پیشدادی

تاریخچه و باستان‌شناسی

پژوهش‌ها نشان می‌دهد در کوه‌های مشرف بر ناحیهٔ جم، دیوارهای صیقل‌زده‌شدهٔ بزرگی در نقاط گوناگون با زاویه‌هایی خاص وجود دارد که افسانه‌ها و روایات قومی جم در لهجهٔ محلی آن را «چرم آینه» می‌خوانند.

به گفتهٔ بزرگ‌سالان ناحیهٔ جم، آن‌ها قطعه‌های کوچکی از شیشهٔ سیاه را در زیر این «چرم آینه»ها می‌یافته‌اند که فرضیهٔ پادشاهی جم در این ناحیه را قوی‌تر می‌کند.

مدیر میراث فرهنگی استان بوشهر در ۲۲ مهر ۱۳۸۰ یادآوری کرد که در مطالعات انجام شده توسط بدیعه دشتی، پژوهشگر انگلیسی ایرانی‌تبار به همراه متخصصان میراث فرهنگی بوشهر، در آنجا کوهی به نام «پَدَری» در لهجهٔ محلی، که همان پردیس است وجود دارد که برپایهٔ اوستا محل اقامت جم و آغاز پادشاهی او بوده‌است.

بدیعه دشتی پژوهشگر انگلیسی این منطقه در گفتگو با خبرگزاری فارس دربارهٔ کوه پردیس چنین گفته‌است:
بر اساس تحقیقاتی که انجام دادم، ثابت کردم که ایران جهان اول است و پوز پدری که نام پردیس را هم خودم برای آن انتخاب کردم، نخستین نقطه خاکی در جهان است... از سال ۱۳۷۰ که نتیجه تحقیقات من به نتیجه رسید و فهمیدم پوز پدری در شهرستان جم است، نام پردیس را بر آن گذاشتم... روی نقشه‌ای ۷۰ ساله که متعلق به ارتش است نیز نام حرا بر کوه پردیس گذاشته شده اما اسم اوستایی آن حرا است... در اوستا آمده که نخستین بار میترا از حرا سر زد، میترا که خوشید باشد و حرا نیز پوز پدری یا همان پردیس است... من نیز به این نتیجه رسیدم که این نقطه از شهرستان جم همان بهشتی است که امروز به پردیس مشهور شده‌است... در تحقیقاتم به این نتیجه رسیدم که ایرانی‌ها و نژاد آریا از همین نقطه جم به سراسر دنیا منتشر شدند... با فسیل آدمیزادی که در منطقه پردیس مربوط به ۳۵ میلیون سال قبل بوده ثابت کردم که...
به باور بدیعه دشتی ایرانی‌ها از نقطه جم به سایر نقاط دنیا رفته‌اند و اینکه می‌گویند ایرانی‌ها از شمال و از روسیه آمدند یک توطئه سیاسی است. به عقیدهٔ او آن‌ها به داستان جم در وندیداد اشاره می‌کنند، اما آنها می‌گویند جمشید به طرف نیمروز رفت و بنابراین از شمال آمدند در حالی که نیمروز شرق است.

مجسمه‌های «جمشید جم» و «غار آدم» در نزدیکی کوه پردیس، به دلیل فعالیت‌های شرکت‌های نفتی و گازی در عسلویه در معرض خطر قرار دارند.

هرچند که پیشینهٔ روستاهای چاهه و دره پلنگی که در شمال کوه قرار دارند به درستی روشن نیست، ولی نشانه‌هایی از غارنشینی و وجود فسیل‌های بسیار قدیمی در منطقه دیده شده‌است.

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی این منطقه نوعی از خار بیابانی گرمسیری و منحصربفرد است. از نکات جالب آن روییدن درخت زیتون در دامنه شمالی کوه پردیس و در حد فاصل شهرستان جم تا روستاهای چاهه و دره پلنگی است، که رویش چنین گیاهی در چنین آب و هوایی، شگفت‌انگیز است.

گیاهان دارویی

پوشش گیاهی این منطقه خواص دارویی فراوان دارد. یکی از ترکیبات اصلی داروی آرام‌بخش «آدویل»(Advil)، از عسلی تهیه می‌شود که متعلق به این مناطق است.

منطقه جم دارای خرمای مخصوصی است که به «خرمای خصه» معروف است. این خرما در شیرهٔ خود غرق می‌شود و پس از ۳ ساعت از شیره پر می‌شود و به اندازهٔ یک آلبالو تغییرشکل می‌دهد. از خواص دارویی این خرما، کاربرد آن برای تهیهٔ قندهای رژیمی ویژهٔ بیماران دیابتی
است. است که به کشورهای تولیدکنندهٔ آن صادر می‌شود.

بازدید و گردشگری

پس از گشایش جادهٔ فیروزآباد به عسلویه، مسافرت به این منطقه تسهیل شده‌است. همچنین سازمان پتروشیمی با ساخت سه شهرک بزرگ در این منطقه، به ساخت فرودگاه جم اقدام کرده‌است که چهارشنبهٔ هر هفتهٔ پروازی مستقیم به مقصد جم صورت می‌گیرد.

جاذبهٔ مغناطیسی کوه

مغناطیس بسیار نیرومند این کوه، از دیگر نکاتی است که شهرت جهانی یافته‌است. اگر با خودروی خود در فاصلهٔ ۵۰ تا ۱۰۰ متری از کوه، بدون آنکه دستی خودرو را بخوابانید توقف کنید، خودرو به جای حرکت به سمت عقب و سراشیبی، به آهستگی به سوی کوه کشیده می‌شود.

کوهنوردی

صعود به این قله بسیار دشوار است و حدوداً ۱۰ ساعت طول می‌کشد که البته به وسایل کوهنوردی نیاز است.

چشمهٔ آب

از دیگر عجایب کوه پردیس، وجود چشمه بزرگی ازآب خنک و سالم در درون کوه بوده، که این موضوع بسیار نادر است چراکه در منطقهٔ عسلویه مردم شدیداً با مشکل کم‌آبی و وجود آب ناسالم روبرو هستند.
قدیمی 09-19-2010

يك محقق مستقل بين‌المللي:
«پوز پدري» شهرستان جم نخستين نقطه خاكي در جهان است

خبرگزاري فارس: يك محقق ايراني تاريخ و باستانشناسي در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيده كه كوه پوز پدري (پرديس) در شهرستان جم استان بوشهر نخستين نقطه خاكي در جهان است.

بديعه دشتي صبح امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در بوشهر اظهار داشت: بر اساس تحقيقاتي كه انجام دادم، ثابت كردم كه ايران جهان اول است و پوز پدري كه نام پرديس را هم خودم براي آن انتخاب كردم، نخستين نقطه خاكي در جهان است.

اين محقق مستقل بين‌المللي افزود: از سال 70 كه نتيجه تحقيقات من به نتيجه رسيد و فهميدم پوز پدري در شهرستان جم است، نام پرديس را بر آن گذاشتم.

وي با اشاره به اينكه نام پرديس هم روي نقشه‌هاي مختلف پيدا كردم، ادامه داد: روي نقشه‌اي 70 ساله كه متعلق به ارتش است نيز نام حرا بر كوه پرديس گذاشته شده اما اسم اوستايي آن حرا است.

دشتي افزود: در اوستا آمده كه نخستين بار ميترا از حرا سر زد، ميترا كه خوشيد باشد و حرا نيز پوز پدري يا همان پرديس است.
وي گفت: من نيز به اين نتيجه رسيدم كه اين نقطه از شهرستان جم همان بهشتي است كه امروز به پرديس مشهور شده است.

محقق تاريخ و باستان‌شناسي تصريح كرد: من اين نام پرديس را به ميراث فرهنگي اعلام كردم و آنها از اين نام استفاده مي‌كنند منتهي هيچ اسمي از من نمي‌برند.

دشتي در ارتباط با ديگر نتايج تحقيقاتش گفت: در تحقيقاتم به اين نتيجه رسيدم كه ايراني‌ها و نژاد آريا از همين نقطه جم به سراسر دنيا منتشر شدند.

وي افزود: من همچنين داروينسم را رد كردم و آنها كه معتقدند نژاد بشر از ميمون است، با فسيل آدميزادي كه در منطقه پرديس مربوط به 35 ميليون سال قبل بوده ثابت كردم كه نژاد بشر از خود بشر است و قرآن كريم هم از آن ياد مي‌كند.
دشتي با اشاره به اينكه رئيس جمهور نيز به نتايج تحقيقاتش علاقمند بوده ادامه داد: در ارتباط با اينكه ميراث فرهنگي از نامي كه من براي پوز پدري انتخاب كردم به نام خودش استفاده مي‌كند، نمي‌خواهم به يونسكو و ديگر سازمان‌هاي بين‌المللي شكايت كنم هر چند مدارك كافي در ارتباط با اين موضوع را در اختيار دارم.

وي در بخش ديگري از سخنان خود در ارتباط با منطقه پوز پدري در جم گفت: حتي اورست حدود هزار متر از پوز پدري پائين‌تر است و يك قله مستقل جداگانه محسوب مي‌شود.

دشتي افزود: من در اين سال‌ها تلاش كردم كه در جاده‌سازي‌هاي اطراف پوز پدري مراقب اين نقطه باشند، اما متأسفانه بخشي از اين كوه آسيب ديده است.

محقق مستقل بين‌المللي با تأكيد بر اينكه ايراني‌ها از نقطه جم به ساير نقاط دنيا رفتند، گفت: اينكه مي‌گويند ايراني‌ها از شمال و از روسيه آمدند يك توطئه سياسي است.

وي تصريح كرد: آن‌ها به داستان جم در ونديداد كه مورد استناد من نيز است اشاره مي‌كنند، اما آنها مي‌گويند جمشيد به طرف نيمروز رفت و بنابراين از شمال آمدند در حالي كه نيمروز شرق است.

دشتي اظهار داشت: كار من تحقيقات باستانشناسي است و تز دكتراي من تعيين مركز تمدن جهان بوده و به نقطه جم در استان بوشهر رسيدم و براي اثبات اين موضوع از محل اقامتم در لندن به ايران آمدم.

بديعه دشتي خواستار توجه جوامع ملي و بين‌المللي به نتايج تحقيقاتش شد و از مسئولان ميراث فرهنگي كشور خواست از نقطه پوزپدري يا پرديس در شهرستان جم مراقبت كنند
قدیمی 09-19-2010
Setare آواتار ها
Setare Setare آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 926

875 سپاس در 242 نوشته ایشان در یکماه اخیر

دوستان فکر کنم حالا که اینقدر این تاپیک پستاش زیاد شده بره بخش ایران ما بهتره نه؟!
شاه بیت غزل زندگیم...
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)