بازگشت   پی سی سیتی > هنر > موسيقی Music > اخبار موسیقی > اخبار موسیقی کشور

اخبار موسیقی کشور در این تالار تمامی اخبار موسیقی و اخبار کنسرتهای داخل کشور گذاشته خواهد شد

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 08-02-2010
مهدی آواتار ها
مهدی مهدی آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد - مدیر تالار موبایل و دوربین دیجیتال

سپاسها: : 4,552

4,939 سپاس در 1,683 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Unhappy نوري تا خانه ابدي بدرقه شد

جام جم آنلاين: پيكر زنده ياد محمد نوري صبح امروز با حضور مردم، مسئولان فرهنگي و هنرمندان موسيقي و پخش قطعه‌اي از او تا قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) تشييع شد.

به گزارش فارس، ‌در اين مراسم كه با حضور شهرام ناظري، داريوش پيرنياكان، داوود گنجه‌اي، گيتي خسروي خواننده ، محمدحسين ايماني‌خوشخو مديرسابق معاونت هنري ارشاد، محمدعلي خبري مديركل سابق دفتر موسيقي ارشاد، عليرضا شفقي‌نژاد رهبر گروه كر فيلارمونيك ايران ، ميلاد عمرانلو رهبر گروه آوازي تهران، علي مرادخاني مدير موزه موسيقي، حسين پارسايي مديرعامل بنياد رودكي، بابك رضايي مديرعامل انجمن موسيقي ايران، علي ترابي سرپرست دفتر موسيقي ارشاد، فريدون شهبازيان و تني چند از هنرمندان و شاگردان محمدنوري در تالار وحدت برگزار شد، عليرضا سجادي ترانه‌سرا و مجري اين برنامه به قرائت پيام محمدسرير مديرعامل خانه موسيقي كه هم اكنون در كانادا به سر مي‌برد، پرداخت.

در اين پيام آمده بود: اين روزها حسرت از دست‌دادن هنرمندان بر دوش‌مان مي‌نشيند و ما را داغدار كرده است. فقدان محمد نوري كه پيش از 5 دهه طنين صدايش در قلب ما جاي گرفته است اندوهي عميق‌تر و ماندگار‌تر است و براي من كه تجربه همكاري با او را داشتم تحمل اين درد دشوار است. آواز‌هاي او از رايحه‌ فرهنگ ديرين مردم برخوردار است و خاطره‌هاي او براي ما جاويدان خواهد ماند.

سپس «داريوش پيرنياكان» سخنگوي خانه موسيقي گفت: نوري شش دهه از چهره‌هاي برجسته و ماندگار موسيقي ايران بوده است و من افتخار اين را داشتم كه سال‌ها در بسياري از شوراهاي موسيقي و جشنواره‌ها به عنوان داور در كنار او باشم.
وي ادامه داد: من از كودكي به صداي او علاقه داشتم. زندگي و سلوك محمد نوري بسيار برتر از صداي او بود.
اين نوازنده سه‌تار بيان داشت: من هيچ وقت شاهد اين نبودم كه زنده‌ياد نوري به مسائل حاشيه‌اي هنر بپردازد. او مرد بزرگي بود كه هم‌اكنون از ميان رفته است و از طرف خانه موسيقي و تمامي هنرمندان از شما مردم و موسيقي‌دان‌ها كه اين مجلس را به زيبايي و گستردگي آراسته‌اي سپاسگذاري مي‌كنم.

در ادامه سيمون آيوازيان آهنگساز و نوازنده برجسته گيتار با بيان اين كه من افتخار اين را دارم كه 45 سال با نوري دوست بودم ، اظهار داشت: ما در اينجا گرد هم آمديم تا با استاد و هنرمندي كه داراي خصايص بالايي بود، وداع كنيم. نوري بزرگمردي بود كه خميره وجودش از شرافت خالص سرچشمه گرفته بود. عاشق انسان‌ها و پيوسته در راه خدمت به جامعه و هنر بود. او در هنر بسيار متواضع و بي ادعا بود كه هيچ‌گاه به دنبال پول، مقام، شهرت و افتخارطلبي نبود.

وي ادامه داد: او به راستي انسان واقعي، خادم، حق‌شناس و خيرانديش بود. من نمي‌توانم باور كنم كه ديگر او در ميان ما نيست چرا كه باور نبودنش تلخ و دردناك است.
اين نوازنده گيتار افزود: من و شما بسيار دلتنگ او هستيم ولي نام نيك او هميشه خواهد ماند.

داود گنجه‌اي نوازنده كمانچه نيز در خصوص شخصيت هنري محمد نوري گفت: من يك عمر زندگي با اين مرد بزرگ زندگي كرده‌ام. من از حضور اين همه مردم در زمان وداع با اين هنرمند بسيار خوشحالم و معتقدم كساني كه عاشق زندگي ديگران هستند هنگام رفتن به زندگي ديگر مردم به چه طريق از آنها استقبال مي‌كنند.

وي با اشاره به نقش همسر محمدنوري در زندگي هنري او گفت: خانم نوري يك بانوي فداكار بود كه همواره در زندگي همراهي كننده اين بزرگمرد موسيقي ما بود. بنده هر بار كه به بيمارستان مي‌رفتم ايشان مثل پروانه تا آخرين لحظه عمر دور سر اين استاد مي‌گشت.
گنجه‌اي با تقدير از پزشكان محمدنوري گفت: همه امروز با عشق و فداكاري آمده‌اند تا جنازه اين پهلوان واقعي را تشييع كنند. نوري در آخرين لحظه عمرش با چشمان خود چيزهايي به من گفت كه همگي سرشار از عشق بود. او متانت طبع و داراي خصايص مهم اخلاقي بود به گونه‌اي كه مهمترين شاخصه رفتاري او خصيص نبودن در تدريس بود.
وي با بيان اين كه نوري به ما درس زندگي داد، اظهار داشت: من براي روح بزرگ او كه عاشقانه از ميهن خواند وطن پرست، اديب و فيلسوف بود آرزوي علو درجات را دارم و اميدوارم همه ما قدردان اين هنرمندان واقعي باشيم.
وي در پايان صحبت‌هاي خود گفت: دل هنرمند نسبت به بقيه انسان‌ها به خدا نزديك‌تر است.

بعد از صحبت‌هاي گنجه‌اي، قطعه «سفري براي وطن» از محمدنوري پخش و همه مردم به همراه شاگردان نوري كه بالاي سن ايستاده بودند و اين قطعه را اجرا مي‌كردند، زمزمه‌كنان پيكر او را تا قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) تشييع كردند.

دل به زخمی شعله ور شد، جان به عشقی مبتلا
بر نتابد سینه ما داغ چندین ماجرا
تازه شد به هوای تو دل تنگ ما ای وای !

جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 08-02-2010
deltang deltang آنلاین نیست.
کاربر عالی

سپاسها: : 0

200 سپاس در 186 نوشته ایشان در یکماه اخیر
deltang به Yahoo ارسال پیام

تصاویر تشییع پیکر مرحوم استاد محمد نوری (تصاویری ا�...
قدیمی 08-02-2010
مهدی آواتار ها
مهدی مهدی آنلاین نیست.

Unhappy مراسم ترحيم محمد نوري روز چهارشنبه (13 مردادماه) برگزار مي‌شود.

مراسم ترحيم و يادبود اين چهره‌ي فقيد موسيقي ايران روز چهارشنبه 13 مردادماه از ساعت 14 تا 15:30 روز يادشده در مسجد جامع شهرك غرب برگزار خواهد شد.

محمد نوري شامگاه شنبه، نهم مرداد‌ماه در سن 81سالگي در بيمارستان جم از دنيا رفت.

قدیمی 08-02-2010
مهدی آواتار ها
مهدی مهدی آنلاین نیست.

Unhappy حاشیه های تلخ و شیرین مراسم تشییع محمد نوری

حاشیه های تلخ و شیرین مراسم با شکوه تشییع پیکر محمد نوری خواننده محبوب ایرانیان همچون متن این مراسم به یاد ماندنی خواندنی است.به گزارش خبرنگار مهر در مراسم تشییع پیکر محمد نوری موج جمعیت همه چیز را تحت شعاع قرارداده بود به طوری که در همان آغاز مسئولان مراسم تصمیم گرفتند محل جایگاه را تغییر بدهند.
بعد از مراسم تشییع پیکر زنده یاد پرویز مشکاتیان این مراسم یکی از شلوغترین و پرجمعیت ترین مراسم تشییع پیکر یک هنرمند بود که به همین دلیل نیز حاشیه های بیشتری داشت در اینجا به برخی از این حواشی می پردازیم.
- علیرغم اینکه اعلام شده بود مراسم از ساعت 30/9 صبح آغاز می شود اما جمعیت قابل توجهی از ساعت 8 صبح در مقابل تالار وحدت گرد آمده بودند.
- دفتر موسیقی ارشاد دراین برنامه همکاری خوبی با خانه موسیقی (برگزارکننده مراسم) داشت و از ارائه هرگونه امکانات دریغ نورزیده بود.
- صداوسیما با چاپ بنر و پلاکارد و...اصرار به دیده شدن داشتند به طوری که در طول این مراسم از تالار وحدت تا بهشت زهرا برخی ازاین عوامل با جدیت عزاداران را کنار زده و سعی داشتند در جوار مجری و در مقابل دوربین عکاسان قرار بگیرند.
-تمامی کارکنان بیمارستان جم از کارمندان گرفته تا پزشک و پرستار و...در کنار پیکر محمد نوری به خیابان مجاور بیمارستان آمدند و ادای احترام کردند.داودگنجه ای نیز در سخنرانی اش در مراسم تشییع از همه این افراد بویژه دکتر عاطفی که در بیمارستان جم با استاد نوری یار وهمراه بود سپاسگزاری کرد.
- دکتر طهماسبی رئیس مرکزموسیقی صدا وسیما از ابتدای مراسم حضور داشت و تا قطعه هنرمندان بهشت زهرا پیکر محمد نوری را مشایعت کرد که این کاری کم سابقه بود.
- هنگام پخش قطعه جان مریم با صدای محمد نوری جمعیت حاضر به شدت تحت تاثیر قرار گرفتند و صدای هق هق گریه بلند بود.
- یکی از حاضران که مدعی بود از شاگردان استاد نوری است بعد از پایان سخنان داود گنجه ای با داد و فریاد از مجری تقاضای سخنرانی کرد که قائم مقام خانه موسیقی گفت شاگرد استاد نوری اگر می خواست اینجا باید می خواند نه اینکه داد و فریاد کند.
- حرکت زشت یکی از افراد گروه کر دفتر موسیقی با مجری ( در پایان برنامه ) که تا حدی جو را متشنج کرد با انتقاد بسیاری ازهنرمندان حاضر در مراسم قرار گرفت که این فرد به اصطلاح هنرمند چرا باید با قانونگریزی و بدون هماهنگی قبلی با ستاد برگزاری مراسم تقاضای خواندن متن بکند.
- عباس سجادی مجری این مراسم که با تسلط و اشراف خوبی برنامه را به پایان برد بیش از چند ساعتی نبود که از سفر چین بازگشته وعلیرغم خستگی راه خودش را به این مراسم رسانده بود.
- بهروز رضوی مجری صدا وسیما که در مراسم خاکسپاری پیکر نوری در بهشت زهرا حاضر بود برای دقایقی در کنار اجرای جمشید مجری مراسم شد.
- جمشیدی مجری مراسم بهشت زهرا که یک خط در میان از بهروز رضوی تشکر می کرد گفت : امروز از صدای آسمانی بهروز رضوی و صدای آرام محمد نوری بهره مند شدیم.
-یکی از خبرنگاران صدا وسیما در جمع کوچکی که علی مرادخانی رئیس موزه موسیقی ،داریوش پیرنیاکان وچند نفر دیگر حضور داشتند وارد شد و پرسید می گویند استاد تجویدی هم در مراسم هستند شما ایشان را ندیدید؟ در میان سکوت این جمع ظریفی از کنار پاسخ داد تجویدی نیست اما استاد بنان کنار تریبون هستند.
- درتمامی مراحل برگزاری این مراسم همسر و خواهرمحمد نوری (از بازماندگان درجه یک استاد) که سن بالایی دارند حضور داشتند.
- درغیاب مدیرعامل خانه موسیقی داود گنجه ای زحمات فراوان برای برگزاری این مراسم کشید اما در این میان علیرضا حیدری درانجام بهتر تشریفات همت بسیار به خرج داد.

منبع " خبرگزاري مهر "

قدیمی 08-04-2010
مهدی آواتار ها
مهدی مهدی آنلاین نیست.

پیش فرض حضور گسترده‌ي مردم در مراسم يادبود محمد نوري

مردم، هنرمندان و شاگردان محمد نوري امروز ـ 13 مرداد‌ماه ـ براي مراسم يادبود اين هنرمند ماندگار عرصه‌ي موسيقي، در مسجد «جامع» شهرك غرب دور هم جمع شدند تا ياد او را گرامي‌ بدارند.

به گزارش خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين مراسم كه با حضور گسترده‌ي مردم برگزار شد،چهره‌هاي همچون الهي‌ قمشه‌اي، انوشيروان روحاني، ملكه رنجبر، امين‌الله رشيدي، بيژن خاوري، هوشنگ ظريف، بيژن بيژني، عليرضا شفقي‌نژاد، رضا بنفشه‌خواه، داوود گنجه‌اي، هوشنگ كامكار، مجيد اخشابي، ميلاد عمرانلو، سهيل محمودي، علي مراد‌خاني، داريوش پيرنياكان و... حضور داشتند.

در اين مراسم، علي‌مراد‌خاني مدير عامل موزه موسيقي با بيان خاطراتي از محمد نوري گفت:قدرشناسي يكي از ويژگي‌هاي بارز مرحوم نوري بود. موضوعي در موسيقي پيدا نمي‌كنيم كه نوري از آن عبور نكرده باشد. اين هنرمند به دليل اين كه تئاتر كار كرده بود و معلم بود واژه‌ها را خيلي خوب مي‌شناخت.

وي ادامه داد:در عرصه موسيقي، بزرگي را از دست داديم كه حالا حالاها كسي جايگزينش نخواهد شد. محمد نوري از عقيده‌اش و از چيزي كه به آن عشق داشت به خصوص به وطنش، لحظه‌اي عبور نكرد.
مرادخاني گفت: محمد نوري هميشه بر شرايطش مستدام ماند و براي كساني كه در اين زمينه كار مي‌كنند، درس بزرگي است.

مرادخاني ياد‌آور شد: محمد نوري در صحنه‌ي تاريخ موسيقي ايران هرگز فراموش نخواهد شد و اميدوارم كه اساتيد موسيقي بتوانند امثال محمد نوري را در جامعه‌ي ايران تربيت كنند.

در اين مراسم هم‌چنين كليپي از محمد نوري پخش شد كه در اين هنگام همه‌ي حاضران به افتخار محمد نوري ايستادند و براي او كف زدند.

در اين كليپ تصاويري از محمد نوري و برخي اجراهايش، صحنه‌ي انتخاب او به عنوان چهره ماندگار نيز پخش شد و آواز محمد نوري بر ترانه‌ي «آواز آواز مي‌جوشد در جانم/ آواز آواز تا هستم مي‌خوانم/ از توست اي عشق مستي در آوازم/ از توست از توست اين شور اين پروازم/ آواز آواز با عشق پيمان بستم/ با عشق با عشق مي‌خوانم تا هستم» نيز پخش شد.

الهي‌قمشه‌اي در حاشيه‌ي اين مراسم گفت: من صداي محمد نوري را دوست داشتم و قطعات «جان مريم» و «ايران» او را بسيار شنيده‌ام و در جلساتي كه او حضور داشت شركت كرده بودم به همين دليل تصميم‌گرفتم كه به مراسم ختم او بيايم.

گفتني است:پخش كليپ يادمان محمد نوري طولاني شد و زماني براي صحبت واعظ مراسم ختم باقي نماند.

در مقابل در مسجد جامع شهرك غرب دسته گل‌هايي از سوي دفتر موسيقي معاونت هنري وزارت ارشاد، صدا‌وسيما، ستاد چهره‌هاي ماندگار، انجمن موسيقي و ... قرار گرفته بود.

منبع: ایسنا

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)