بازگشت   پی سی سیتی > سایر گفتگوها > اخبار گوناگون > اخبار فرهنگی هنری

اخبار فرهنگی هنری در این بخش اخبار و موضوعات مرتبط با فرهنگ و هنر نمایشگاهها سمینارها همایشهاو.... بحث خواهند شد...

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
Prev پست قبلی   پست بعدی Next
قدیمی 07-13-2008
k@vir آواتار ها
k@vir k@vir آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 0

37 سپاس در 28 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض تغییر سالانه دبیر، آغاز یك تحول در كنگره شعر دفاع مقدس است

دبیر شانزدهمین كنگره شعر دفاع مقدس با استقبال از سیاست تغییر دبیر در هر دوره از كنگره‌های دفاع مقدس گفت: این امر، آغاز یك تحول است و فكرهای جدید كه وارد شود، این اجتماع سالانه شعر دفاع مقدس، مسیر خود را پیدا می‌كند.
عبدالجبار كاكایی، شاعر و دبیر شانزدهمین كنگره شعر دفاع مقدس درباره انتخاب دبیر هفدمین دوره این كنگره گفت: من در جریان بودم كه مسئولان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های اسلامی می‌خواهند هر دوره دبیر این كنگره متغیر باشد، ولی اینكه ضیاءالدین شفیعی انتخاب شود را در جریان نبودم.
وی با استقبال از سیاست بنیاد مبنی بر تغییر هر ساله دبیر كنگره شعر دفاع مقدس تصریح كرد: این سیاست خوبی است و من از آن حمایت می‌كنم.
كاكایی در پاسخ به این پرسش كه آیا مسئولان بنیاد برای دبیری هفدهمین كنگره شعر دفاع مقدس با وی مذاكره كردند یا خیر، عنوان كرد: دلیلی ندارد با من صحبت كنند. من كه مدیر آن برنامه نیستم و دوره قبل دبیری‌اش را هم با ضرب و زحمت پذیرفتم. چون میزبان شانزدهمین دوره، شهر خودم ایلام بود و دیدم بچه‌های همشهری هستند و حمایت می‌كنند.
این شاعر و ترانه‌سرا بیان داشت: من اصلا تمایلی برای دبیری جشنواره‌های دفاع مقدس ندارم. علتش این است كه باید تحولاتی در این جشنواره‌ها رخ دهد. این را در گفت‌وگوهای پیش از كنگره پارسال هم گفته بودم.
وی اظهار داشت: ما باید به بازخوانی شعر دفاع مقدس بپردازیم و نه تولید. من اكیدا با حركت‌های سازماندهی شده برای تولید شعر مقاومت مخالفم.
كاكایی تصریح كرد: معتقدم شعر دفاع مقدس حاصل برهه‌ای از زمان بود و الآن باید این آثار بازخوانی و بررسی شود كه بهترین این آثار هم برای دهه ۶۰ است. اینكه یك جریان سازمان یافته‌ای همه همتش را بگذارد بر تولید آثار جدیدتر عموما دچار همین ابتلای كنگره‌ها، جشنواره‌ها و جوایز می‌شود و متأسفانه كلكسیون خوبی هم از آثار جنگ نخواهد داشت. البته بعضا كارهای خوبی هم در میان آن‌ها دیده می‌شود.
دبیر شانزدهمین كنگره شعر دفاع مقدس با بیان اینكه عملا سیستم برگزای كنگره‌های دفاع مقدس یك مشكل است، اذعان داشت: دیگر این دست دبیر نیست كه تغییرش دهد. من نمی‌توانم بگویم چون دبیرم تولید آثار نكنید، گردآوری نكنید و فراخوان ندهید و به جای آن بازخوانی آثار قدیم را انجام دهید. روش كنگره‌ها یك روشی است كه فقط دبیر در رأس قرار می‌گیرد و یك سری از امور جشنواره را هدایت و نظارت می‌كند.
كاكایی با استقبال از انتخاب سیدضیاءالدین شفیعی به عنوان دبیر هفدهمین همین كنگره شعر دفاع مقدس گفت: شفیعی از بچه‌های آشنا با فضای شعر دفاع مقدس است. هم با نسل‌های اول انقلاب آشناست و هم با نسل جدید؛ هم با بخش انتشارات و هم در حوزه مطبوعات كار كرده و می‌تواند بخش‌های انتشاراتی و مطبوعاتی كنگره را سازماندهی كند.
كاكایی خاطرنشان كرد: این‌كه می‌گویند در هر دوره‌ای یكی را دبیر می‌كنند، خود این آغاز یك تحول است و فكرهای جدید كه وارد شود، این اجتماع سالانه شعر دفاع مقدس، مسیر خود را پیدا می‌كند.

خبرگزاری فارس
بنویس
من خواب مانده ام
و دستی
ستاره ها را از آسمان کودکی ام
دزدیده

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)