بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان

پزشکی بهداشتی و درمان در این تالار مطالب پزشکی و آموزشی در مورد بهداشت و سلامتی قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 09-19-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض حساسيت هاي غذائي

آلرژي غذائي چيست ؟
آلرژي غذايي عبارتست از از واکنش زياده از حد سيستم ايمني بدن به يک غذاي بي ضرر يا قسمتي از آن غذا . سيستم ايمني به اشتباه تصور مي کند که يک ماده بي ضرر ،‌ در اينمورد غذا ، مضر ميباشد . اين سيستم براي محافظت از بدن آنتي بادي هاي IGE اختصاصي بر ضد غذا توليد ميکند . بار ديگر که فرد آن غذا را مي خورد سيستم ايمني مقادير زيادي مواد شيميائي و هيستامين آزاد کرده تا از بدن محافظت کند . اين مواد شيميائي زنجيره اي از علائم آلرژيک را شروع مي کنند که مي توانند بر روي دستگاه تنفس ، سيستم گوارشي ، پوست و سيستم قلبي عروقي تأثيــــر بگذارند.
اگر چه تمامي افراد ممکن است مبتلا به آلرژي غذائي شوند ولي معمولاً زمينه ارثي در اينجا نقش دارد . در اطفالي که يکي از والدين آنها داراي آلرژي غذائي است خطر ابتلا به آلرژي غذائي دو برابر اطفالي است که والدين آنها آلرژي ندارند . اگر والدين هر دو آلرژيک باشند احتمال ابتلاء طفل ۴ برابر خواهد شد .
بسياري از اطفال مبتلا به آلرژي غذائي همچنين داراي حساسيت به آلرژي هاي استنشاقي مثل گردوخاک ، موي گربه و گرده گياهان هستند و يا ممکن است اينگونه آلرژي ها را بعداً پيدا کنند بعلاوه افراد بالغي که دچار آلرژي غذائي مي شوند اغلب تاريخچه آلرژي هاي تنفسي مانند آسم را دارند .
٪۲ بالغين و ۸٪ اطفال در آمريکا دچار آلرژي غذائي هستند .

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 09-19-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض حساسيت هاي غذائي

چه غذاهائي مي توانند باعث آلرژي غذائي شوند ؟
اگر چه در واقع هر غذائي مي تواند ايجاد يک واکنش آلرژيک کند اما در اطفال شش غذا مسئــــــول ٪۹۰ آلرژي هاي غذائي مي باشد . شير ، تخم مرغ ، بادام زميني ، گندم ،‌ سويا ،‌ بادام و فندق .
چهار غذا مسئول ۹۰٪ آلرژي بالغين است بادام زميني ،‌ ماهي ، صدف و آجيل مثل بادام ، فندق.
علائم آلرژي غذائي چيست ؟
شايعترين علائم آلرژي در دستگاه گوارشي شامل تورم يا خارش لبها ، دهان و گلو مي باشد .
همچنين زماني که غذا وارد معده مي شود تهوع ، استفراغ ،‌ اسهال يا دل درد ممکن است رخ دهد .
خارش ، کهير و قرمزي يا بثورات پوستي نيز شايع هستند . موارد شديد مي تواند منجر به شوک آنافيلاکتيک شود .
( يعني اختلال شديد تنفس ، ضربان قلب نامنظم ، کاهش فشار خون و در صورت عدم درمان حتي مرگ )
واکنش هاي آلرژيک به غذا معمولاً ظرف چند دقيقه تا چند ساعت پس از صرف غذا شروع ميشود. در افراد بسيار حساس حتي فقط لمس يا بوکردن غذا نيز ممکن است باعث ايجاد واکنش آلرژيک شود حتي بوسيده شدن توسط کسيکه براي مثال بادام زميني خورده است مي تواند باعث واکنش در افراد شديداً آلرژيک شود .
آنافيلاکسي يک حالت نادر ولي کشنده اي است که در آن قسمت هاي متعدد و متفاوتي از بدن واکنش هاي آلرژيک به غذا را همزمان نشان مي دهند . علائم ممکن است به سرعت پيشرفت کند اين علائم شامل خارش شديد ، کهير ، تورم گلو ، اختلال تنفسي ، کاهش فشار خون ، عدم هوشياري يا حتي مرگ مي باشد . اگر شما در حال تجربه چنين واکنشي هستيد سريعاً به اورژانس مراجعه کنيد .

استاد فاضل نظری
قدیمی 09-19-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض حساسيت هاي غذائي

تفاوت بين آلرژي غذائي و عدم تحمل غذائي چيست ؟
بسياري از مردم فکر مي کنند که اين دو کلمه هر دو يک معني مي دهند اما اينطور نيست . عدم تحمل غذا يک واکنش جانبي است که سيستم ايمني را درگير نمي کند . يک نمونه عدم تحمل غذا لاکتوز است در فرد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز ، آنزيمي که براي هضم قند شير لازم است وجود ندارد . زماني که فرد محصولات لبني صرف مي کند علائمي مانند گاز ، نفخ ودرد شکمي ممکن است رخ دهد .
بهترين درمان آلرژي چيست ؟
در حال حاضر داروهائي که باعث درمان آلرژي غذائي مي شود وجود ندارد . پرهيز کامل تنها راه جلوگيري از واکنش آلرژيک مي باشد . در اکثريت افراد با افزايش سن آلرژي هاي غذائي از بين مي رود اگر چه آلرژي به بادام زميني ، ماهي ، صدف و آجيل اغلب ممکن است تا آخر عمر باقي بماند .
همچنين اپي نفرين يا آدرنالين درمان انتخابي واکنش آنافيلاکتيک مي باشد .

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)