بازگشت   پی سی سیتی > ادب فرهنگ و تاریخ > شعر و ادبیات

شعر و ادبیات در این قسمت شعر داستان و سایر موارد ادبی دیگر به بحث و گفت و گو گذاشته میشود

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 12-12-2010
behnam5555 آواتار ها
behnam5555 behnam5555 آنلاین نیست.
مدیر تاریخ و بخش فرهنگ و ادب کردی

سپاسها: : 3,172

3,713 سپاس در 2,008 نوشته ایشان در یکماه اخیر
behnam5555 به Yahoo ارسال پیام

اگر عمر دوباره داشتم

اگر عمر دوباره داشتم مى کوشیدم اشتباهات بیشترى مرتکب شوم. همه چیز را آسان مى گرفتم.
از آنچه در عمر اولم بودم ابله تر می شدم. فقط شمارى اندک از رویدادهاى جهان را جدى می گرفتم. اهمیت کمترى به بهداشت می دادم. به مسافرت بیشتر می رفتم.
از کوههاى بیشترى بالا می رفتم و در رودخانه هاى بیشترى شنا می کردم.
بستنى بیشتر می خوردم و اسفناج کمتر.
مشکلات واقعى بیشترى مى داشتم و مشکلات واهى کمترى.
آخر،ببینید، من از آن آدمهایى بوده ام که بسیار محتاطانه و خیلى عاقلانه زندگی کرده ام.
ساعت به ساعت، روز به روز. اوه، البته من هم لحظات سرخوشى داشت هام. اما اگر عمر دوباره داشتم از این لحظاتِ خوشى بیشترمی داشتم....

من هرگز جایى بدون یک دماسنج، یک شیشه داروى قرقره، یکپالتوى بارانى و یک چتر نجات نمى روم.

اگر عمردوباره داشتم، سبک ترسفر می کردم.اگر عمر دوباره داشتم، وقتِ بهار زودتر پا برهنه راه می رفتم و وقتِ خزان دیرتر به این لذت خاتمه می دادم.
از مدرسه بیشتر جیم مى شدم. گلوله هاى کاغذى بیشترى به معلم هایم پرتاب مى کردم.
دیرتر به رختخواب مى رفتم و می خوابیدم. بیشتر عاشق می شدم. به ماهیگیرى بیشتر می رفتم.
سوارچرخ و فلک بیشتر مى شدم. به سیرک بیشتر می رفتم. در روزگارى که تقریبًا همگان وقت و عمرشان را وقفِ بررسى وخامت اوضاع می کنند، من بر پا مى شدم و به ستایش سهل و آسانتر گرفتن اوضاع می پرداخت .
مزیرا من با ویل دورانت موافقم که می گوید: شادی از خرد عاقل تر است.اگر عمر دوباره داشتم، گل مینا از چمنزارها بیشتر می چیدم.
و در آخر همیشه به یاد خدا بودم و او را ستایش میکردم و جزء او سر تسلیم به کسی فرود نمی آوردم چون او تنها یگا نه ای است که قابل پرستش میباشد . ایکاش عمر دوباره ام را صرف راز و نیاز با خدا می کردم ایکاش!!!

دل به هیوات لیده دا , لانکی دلی
تو له وه رزی یادی مه ن دا , سه رچلی

خالید حسامی( هیدی )
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 12-12-2010
behnam5555 آواتار ها

خانم‌ها و آقايان در شرايط مختلف!

هنگام عبور از خيابان خانم ها:
سمت راست را نگاه مي کنند.
سمت چپ را نگاه مي کنند .
از خيابان رد مي شوند.

آقايان:
سمت راست را نگاه مي کنند،ماشين مي آيد.
فاصله ماشين با خودشان را با چشم اندازه مي گيرند، و چون همگي رانندگان قابلي هستند، با سرعت وارد خيابان مي شوند!
راننده به شدت ترمز مي کند.
-مرتيکه مگه کوري؟...راننده مي گويد.(صد در صد خود راننده مرد است که ادب ندارد!)
در حاليکه از روي ميله هاي وسط خيابان مي پرد مي گويد: کور خودتي! گاري چي!(خب دفعه‌ي بعد هم يه نفر به خودشون اينو ميگه!)
بدون اين که سمت چپ را نگاه کنند، ميدوند آن سو ي خيابان.
هنوز صداي بوق ماشين هايي که به خاطر اين آقا ترمز کرده اند به گوش مي رسد!

هنگام صرف غذا
خانم ها:
مرتب پشت ميز مي نشينند.
مقدار کمي غذا مي کشند.
به آرامي غذا مي خورند.
تنها نوک قاشق را در دهان مي گذارند.

آقايان:
تا جايي که بشقاب جا داشته باشد غذا مي کشند!
به سرعت غذا را مي بلعند، در حاليکه قاشق را تا انتها درون حلقشان فرو مي برند!
صداي برخورد قاشق با دندان ها يشان موسيقي گوش نوازي دارد!
بعد از دو سه بار پر کردن بشقاب بالاخره کمي و فقط کمي سير مي شوند.
(لازم به ذکر است ما از صدا هاي هنجار و ناهنجار هنگام صرف غذا صرف نظر کرديم!)

هنگام رانندگي
خانم ها:
روغن موتور را چک مي کنند.
بنزين را چک مي کنند.
ترمز دستي را پايين مي کشند.
با سرعت مطمئنه حرکت مي کنند.
پشت چراغ قرمز ها مي ايستند.
به عابر پياده احترام مي گذارند.

آقايان:
وسط راه بنزين تمام مي کنند.
وقتي دود از لاستيک هايشان بلند شد، به ياد مي آورند که ترمز دستي را نکشيده اند.
چراغ قرمز را اتلاف وقت و عمر مي دانند.
عابر پياده موجودي مزاحم و مختل کننده عبور و مرور مي دانند.
و از همه مهمتر، بوق را مهم ترين اختراع بشر پس از برق به حساب مي‌آورند.

در پايان يک روز خسته کننده
خانم ها:
ظرف ها را مي شويند. آشپزخانه را تي مي‌کشند. غذا هاي فردا را درون يخچال ميگذارند. چراغ ها را خاموش مي کنند. کمي مطالعه مي کنند و مي خوابند.

آقايان:
بعد از اين که شامشان را خورند، چاي مي‌خورند.
کمي با چشم هاي خواب آلوده تلويزيون نگاه مي کنند.
بعد از اين که دو سه بار کنترل تلويزيون از دستشان افتاد، تلويزيون را خاموش مي کنند و به سمت رختخواب مي روند.
بدون اين که حتي رو تختي را بردارند، مي خوابند!

خالید حسامی( هیدی )
قدیمی 12-12-2010
behnam5555 آواتار ها

5 راه برای مقابله با سوء هاضمه

آیا از نفخ، گاز معده، دل درد، دل پیچه و ناراحتی پس از غذا خوردن رنج می برید؟ همه افراد گاهی دچار سوء هاضمه می شوند، به خصوص پس از خوردن غذاهای حجیم. اما گاهی این مشکل برای بعضی افراد مکرراً اتفاق می افتد.
سوء هاضمه مشکلی بسیار معمول و متداول است. آمار نشان می دهد که تقریباً 5 میلیون فرد در آمریکا از این مشکل در عذاب هستند.
کمبود آنزیم های گوارشی
عادات بد غذایی، مثل خوب نجویدن غذا و دیر هنگام غذا خوردن، ممکن است با ترشح نکردن آنزیم های گوارشی، در سیستم گوارشی شما ایجاد مشکل کند.

وقتی شما غذایی را می خورید، بدنتان تقریباً 22 نوع آنزیم گوارشی توسط غدد بزاقی، معده و روده ی کوچک ترشح می کند. هر کدام از این آنزیم ها روی غذاهای بخصوصی عمل می کنند، مثلاً آنزیم پروتئاز پروتئین را از بین می برد، آمیلاز به هضم کربوهیدرات ها کمک می کند و لیپاز چربی را تجزیه می کند. با تجزیه ی این غذاها، این آنزیم ها به بدن در عمل گوارش کمک می کنند.
بالا رفتن سن، ممکن است باعث بروز مشکلات گوارشی شود. هر چه پیرتر میشویم، بدن مقدار کمتری از این آنزیم ها را تولید می کند که برای هضم صحیح غذا کافی نمیباشد.
برای مقابله با سوء هاضمه و بالا بردن سلامتی گوارشی بدن راه های مختلفی وجود دارد. در اینجا به 5 مورد از این راه ها اشاره می کنیم.
1- هر روز میزان کافی فیبر استفاده کنید
فیبر نه تنها برای تنظیم سیستم گوارشی شما مفید است، بلکه در سلامتی عمومی شما نیز تاثیر دارد. متاسفانه، امروزه مردم بیشتر از فَست فود و غذاهای حاضری، گوشت قرمز و غذاهای پرچربی استفاده می کنند.

رژیم غذایی که در آن از میزان کافی فیبر استفاده شود، برای حفظ سلامتی ضروری است. علاوه بر کمک به هضم غذا، از دیابت، بیماری های قلبی، بواسیر و سایر بیماریها جلوگیری می کند.
آمار نشان می دهد که فرد متوسط امروزه 10 تا 15 گرم یا حتی نیمی از آن روزانه فیبر مصرف می کند. با افزایش فیبر مصرفی کمک بیشتری به سلامتیتان خواهید کرد. سبزیجات، میوه، سیریال و آجیل حاوی فیبر هستند.
از خوردن غذاهایی که باعث گاز معده می شوند مثل کلم بروکلی، حبوبات پخته، کلم، گل کلم، و نوشیدنی های کربنات دار خودداری کنید. برای بعضی افراد غذاهای نشاسته دار مثل گندم، جو، و سیب زمینی نیز ممکن است باعث گاز معده شود. همچنین به یاد داشته باشید که میزان کافی آب بنوشید چون به هضم مواد غذایی کمک کرده و مواد معدنی، ویتامین ها و مواد مغذی را برای جذب بهتر، حل می کند و با مرطوب نگاه داشتن مدفوع از یبوست جلوگیری می کند.
2- غذا را خوب بجوید
جویدن غذا یکی از مهمترین بخشهای گوارش است که معمولاً فراموش می شود. جویدن غذا نه تنها به تجزیه آن کمک می کند بلکه غدد بزاقی، معده و روده ی کوچک را هم برای تولید آنزیم های گوارشی آماده می کند.

3- ورزش کنید / از استرس و فشارهای روحی دوری کنید
ورزش کردن علاوه بر اینکه به شما کمک می کند تا شیوه ی زندگی سالم تری داشته باشید، به عمل گوارش نیز کمک می کند. دانشمندان نشان داده اند که ورزش و فعالیت بدنی تا حد زیادی از مشکلات گوارشی جلوگیری میکند.

استرس و فشارهای روحی نیز از طرف دیگر تاثیر منفی روی عمل گوارش دارد. چون باعث می شود که گردش خون در نواحی شکم کم شده و تولید آنزیم های گوارشی کاهش یافته و عمل گوارش کندتر انجام گیرد و این منجر به یبوست، نفخ و سوزش معده می شود.
4- زیاد از داروهای ضد اسید معده استفاده نکنید
اسید معده به هضم غذا کمک می کند، درحالیکه ممکن است گاهی برگشته و به مری برگردند و باعث سوزش و ترش کردن معده شود.

وقتی این اتفاق می افتد، مردم معمولاً داروهای ضد ترشی معده استفاده می کنند. اما باید بدانید که استفاده ی زیاد و مکرر از این داروها اسید معده ی شما را از بین برده و عمل گوارش به درستی انجام نمیگیرد.
5- از مکمل های آنزیم گوارشی استفاده کنید
مکمل های آنزیم گوارشی گیاهی به هضم و گوارش غذا بسیار کمک میکنند و جذب مواد مغذی را هم بالا می برد. افرادی که کمبود آنزیم های گوارشی دارند، اگر از این مکمل ها استفاده کنند دیگر دچار سوء هاضمه نخواهند شد. حتی در افراد سالم هم استفاده از این مکمل ها به بهبود عمل گوارش کمک می کند.
از غذا خوردن لذت ببرید....
سوء هاضمه ممکن است علامتی از یک مشکل گوارشی بزرگتر باشد. به همین دلیل باید بسیار مراقب خود باشید و با مشاهده ی این علائم حتماً برای درمان آن دست به کار شوید. علاوه بر خوردن غذاهای سالم و استفاده از مکمل های آنزیم گوارشی بد نیست که با پزشک خود نیز در این زمینه مشورت کنید

خالید حسامی( هیدی )
قدیمی 12-12-2010
behnam5555 آواتار ها

پیشگیری از سرطان روده

درمان زمانی جواب می دهد که سرطان در همان مراحل اولیه شناسایی شود. بسیاری از مردم از اینکه راههای پیشگیری از این بیماری جدی تا چه حد ساده است، بی خبر می باشند. اطلاعات خود را در مورد نحوه زندگی و رژیم غذایی بالا ببرید.
سرطان روده به رشد بی رویه سلول های بدخیم در داخل روده و یا مقعد اطلاق میشود. معمولا زنگ خطر از بزرگ شدن بواسیر و یا رشد پلیپ هایی در داخل روده، به صدا در می آید. بواسیر معمولا بدون اینکه هیچ گونه علامت خاصی داشته باشد به سرطان تبدیل می شود.
هرچند این سرطان دارای نشانه های زیادی نیست، اما علائم زیر بیانگر وجود سرطان در روده و یا سایر بیماری های خطرناک در روده و یا مقعد می باشند:
یبوست و یا اسهال ( برای یک مدت طولانی)
وجود خون در و یا بر روی مدفوع
نفخ و درد شکم، احساس پر بودن شکم
احساس خستگی بیش از اندازه
احساس وجود گاز در معده به طور مکرر
خالی نشدن شکم به طور کامل در هنگام دفع مدفوع
خستگی دائمی
کاهش وزن بدون وجود هیچ گونه دلیلی
رشد بیماری معمولا در 4 مرحله انجام می پذیرد:

مرحله یک: رشد پلیپ هایی در دیواره روده
مرحله دو: سرایت سلول های سرطانی به سایر بافت های نزدیک به روده (گسترش بیماری)
مرحله سه: سرایت به گره های لنفاوی دور روده
مرحله چهار: سرایت به سایر قسمت های بدن
در حالی که دلیل قطعی سرطان روده شناخته نشده است اما اعتقاد بر این است که وراثت و محیط زیست از فاکتورهای مهم ابتلا به بیماری می باشند. این سرطان هم در مردان و هم در زنان دیده شده و تمام افراد بالای 50 سال به نوعی در معرض ابتلا به آن قرار دارند. کسانی که یکی از افراد خانواده شان دارای بیماری های روده ای و یا تورم مخاط روده بزرگ بوده است دارای ریسک بیشتری برای ابتلا می باشند.

امید به درمان در مرحله اولیه بسیار بالاست. اما در مراحل بعدی درصد بهبودی تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند.
هر فرد 50 ساله و بالای آن باید حتما آزمایش مدفوع بدهد و هر 5 سال یکبار نیز "سیگموایداسکوپی" شود. در این آزمایش از یک تیوپ نازک که دارای چراغی در نوک آن می باشد برای امتحان لایه های داخلی راست روده و قسمت های انتهایی روده که معمولا بیشترین درصد سلول های سرطانی و پلیپ ها در آن جا رشد می کنند، استفاده می شود. آزمایش به هیچ وجه دردناک نبوده و در مطب پزشک هم می توان آرا انجام داد. در هر حال کلیه آزمایشات می بایست تحت نظر پزشک انجام شود.
هر 5 تا 10 سال نیز باید از طریق اشعه x از روده های شما عکسبرداری شود. در این روش ابتدا از طریق داروهای خاصی عمل تنقیه انجام شده تا هوا وارد روده ها شود و سپس عکسبرداری انجام می شود. این عکس ها می توانند تمام مشکلات احتمالی موجود در روده ها را نشان دهند. این آمایش معمولا در مطب دکتر انجام شده و نیازی به بیهوشی ندارد.
عکسبرداری از روده معمولا تنها در موارد پر خطر تجویز می شود. این تست تمام قسمت های روده را به پزشک نشان داده و در صورت لزوم امکان نمونه برداری از پلیپ های مشکوک را نیز فراهم می آورد. این آزمایش معمولا در بیمارستان انجام می شود و برای اینکه بیمار احساس ناراحتی نکند ملزم به خوردن داروهای مسکن است.
یک روش تقریبا جدید برای تشخیص سرطان وجود دارد که بسیار سریعتر و کم درد تر از عکسبرداری و استفاده از اشعهx و تنقیه می باشد. این روش ctکلوگرافی نام دارد. در این حالت برای 2 دقیقه به داخل روده ها هوا تزریق می شود و عکس های گرفته شده چیزی در حدود 10 دقیقه بعد آماده می شوند. کل آزمایش نیز بیش از دو دقیقه به طول نمی انجامد. در این تست از یک فرستنده مارپیچ ct به همراه یک نرم افزار ویژه استفاده می شود. اختراع این دستگاه یک پیشرفت قابل توجه در حیطه شناسایی سرطان روده به شمار می رود.
اکثر پلیپ ها را می توان به راحتی خارج نمود و نیازی به جراحی نیست. در مراحل اولیه رشد سرطان، آن قسمت از روده که سرطانی شده را می توان از طریق جراحی از بدن خارج کرد. زمانیکه سرطان در داخل شکم و انتهای روده قرار داشته باشد عمل کلستومی انجام می شود. در طی این عمل یک شکاف در محل وجود سرطان ایجاد می شود و سپس آنرا از بدن بیرون می اورند. بیمار ممکن است در موارد حادتر به شیمی درمانی، پرتو درمانی و یا جراحی احتیاج پیدا کند.
تحقیقات نشان می دهد که افرادی که دارای اضافه وزن هستند و نسبت به سایرین کم تحرک تر می باشند در معرض خطر بالاتری در ابتلا به این بیماری قرار دارند. اثبات شده که پایین آوردن وزن و ورزش کردن ریسک ابتلا به بیماری را به نصف کاهش می دهد.
رژیم غذایی پر چرب میزان جریان زرداب صفرا به روده را افزایش می دهد، همانطور که می دانید این اسید در بدن برای هضم غذا استفاده می شود. محققین به این نتیجه دست پیدا کرده اند که میزان بیش از حد این اسید، سلول های سرطانی را به فعالیت وا می دارد و نهایتا ریسک رشد سرطان را زیاد می کند. دانشمندان پیشنهاد می کنند که سعی کنید روزانه بیش از 30% کالری مصرفی خود را از چربی ها نگیرید.
استفاده از رژیم غذایی که سرشار از مواد فیبردار باشد می تواند سلاح مناسبی در مقابل سرطان روده باشد. فیبر قسمتی از مواد غذایی است که در حین فرایند هضم تجزیه نمی شود و به راحتی از دستگاه های گوارشی عبور می کند. فیبرها آبی که در حین عملیات گوارش آزاد می شود را جذب می کنند. این کار باعث می شود تا سوخت و ساز بدن روند هماهنگ تری پیدا کند. هرچه غذا مدت زمان کمتری در بدن باقی بماند، مواد زیان آور مدت زمان کمتری پیدا می کنند تا بتوانند به بدن آسیب برسانند. این مواد زیان آور به کمک فیبرها خیلی سریعتر دفع می شوند. بهترین منبع فیبر حبوبات، غلات، سبزیجات و میوه ها می باشد .

خالید حسامی( هیدی )
قدیمی 12-12-2010
behnam5555 آواتار ها

آپاندیسیت

آپاندیس چیست؟
زایــده کرمی شکلیست که از نخستین بخش از روده بزرگ
بـنـام سکوم منشاء می گـیـرد. طـول آپـانـدیــس از 2 تا 20
سانتی متر متغیر میباشد. قطر آن نیز 8-7 میلی متر است.
آپـاندیـس در نــاحیه تحـتانی شکم و در سمت راست واقع می باشد.

وظیفه آپاندیس در بدن چیست؟
آپاندیس هیچگونه عملکرد شناخته شده ای در بدن ندارد.
امـــا از آنجایی که آپاندیس مملو از سلولهای لنفاوی ست
بخشی از سیستم ایمنی بدن بشمار آمده و پادتن هایی را به درون روده ترشح میکند. اما برداشتن آپاندیس تاکنون عوارضی را در پی نداشته است. نظریه ای دیگری حاکی از آن دارد که آپاندیس در نیکان گیاهخوار ما وظیفه هضم و تجزیه سلولز را بعهده داشته است اما با تغییر عادات غذایی انسانها این عضو کارایی خود را از دست داده است و با برداشتن آن تغییری در عملکرد گوارشی بدن پدید نمی آید.

آپاندیسیت چیست؟
به التهاب و تورم آپاندیس، آپاندیسیت میگویند.

میزان شیوع آپاندیسیت چه میزان است؟
به ازای هر 100 نفر 6 نفر در طول زندگی خود به آن مبتلا میگردند. میزان شیوع آن در سنین 30-10 سالگی بیشتر می باشد.

دلایل ایجاد آپاندیسیت چیست؟
1- انسداد آپاندیس.(تجمع و سفت شدن مدفوع که به آن فکالیت میگویند و یا تورم بافت لنفاوی درون و بیرون آپاندیس و یا تومورها باعث انسداد میگردند) 2- ایجاد زخم در مخاط آپاندیس. 3- حمله باکتریها و ویروسها.

در شرایط فوق باکتریها تکثیر یافته و آپاندیس متورم و پر از چرک میگردد. همچنین انسداد موجب مختل شدن جریان خون و التهاب آپاندیس میگردد. آپاندیسیت یک اورژانس پزشکی محسوب گردیده و عدم درمان فوری آن عوارض مرگبار زیر را در پی خواهد داشت:

1- پارگی آپاندیس و انتشار عفونت به محفظه شکم که به آن پریتونیت میگویند و عفونت خطرناک پوشش داخلی شکم (صفاق) را در پی خواهد داشت.

2- راه یابی عفونت به جریان خون که بسیار مهلک است. 3-ایجاد آبسه در پی پارگی آپاندیس .

علایم آپاندیسیت به قرار زیر میباشد:

1-درد در ناحیه شکم که از اطراف ناف آغاز شده و به تدریج به نواحی تحتانی و راست شکم امتداد می یابد. درد معمولا پس از 12 تا 24 ساعت تشدید شده و از یک درد مبهم به یک درد مشخص تر و موضعی تر تبدیل میگردد. درد حین حرکت دادن بدن، تنفس عمیق، سرفه و عطسه تشدید میگردد.
2- بی اشتهایی.
3- تهوع و استفراغ.
4- ناتوانی در دفع گاز.
5- تب خفیف که بدنبال علایم دیگر روی میدهد.
6- تورم شکم (در مراحل انتهایی)
7- افزایش تعداد گلبولهای سفید خون. 8- تکرار ادرار.
9-اسهال و یا یبوست.

نکته: هرگاه دچار علایم مذکور شدید به هیچ عنوان از داروهای ملین، مسهل و تنقیه برای برطرف کردن یبوست استفاده نکنید زیرا احتمال پارگی آپاندیس را افزایش میدهد. همچنین از قرصهای ضد درد نیز استفاده نکنید چرا که تشخیص آپاندیسیت شما توسط پزشک مشکل خواهد شد. تا پیش از تشخیص آپاندیسیت نیز چیزی نخورید و نیاشامید.
نکته: در مواردی که محل قرارگیری آپاندیس در بدن طبیعی خود نباشد ممکن است ناحیه درد متفاوت از آنچه گفته شد باشد.

روشهای تشخیص آپاندیسیت
1- معاینات بالینی توسط پزشک. درد وحساسیت به لمس ناحیه شکم بیمار بررسی میگردد.
2- عکسبرداری با سی تی اسکن و سونوگرافی برای تایید بیماری.
3- آزمایش ادرار برای رد عفونتهای ادراری که میتواند علایمی مشابه درد آپاندیسیت ایجاد کند.
4- آزمایش خون.

روش درمان آپاندیسیت:

عمل جراحی و برداشتن آپاندیس (آپاندکتومی) به طرق زیر:

1- روش عادی: ایجاد برش کوچک در ناحیه تحتانی راست شکم.

2- روش لاپاروسکوپی: ایجاد 3 تا 4 برش ریز .

پس از عمل جراحی معمولا بیمار پس از 1 تا 3 روز از بیمارستان ترخیص میشود. دوره بهبودی و نقاهت نیز یک هفته بطول می انجامد که در این مدت بیمار میبایست حرکات بدنی خود را محدود کرده و ابتدا از رژیم مایعات و بتدریج ار رژیم غذایی جامد استفاده کند.
نکته:در صورتی که آپاندیس پاره شده باشد بیمار تا یک هفته باید در بیمارستان بستری و با آنتی بیوتیک تحت درمان قرار گیرد.
نکته:در صورتی که اطراف آپاندیس آبسه تشکیل شده باشد ابتدا با عمل جراحی محتویات آبسه را تخلیه کرده و برداشتن آپاندیس برای چند روز به تعویق می افتد.
چگونه از بروز آپاندیسیت پیشیگیری کنیم؟
آپاندیسیت قابل پیشگیری نیست اما رژیم غذایی غنی از فیبر، سبزیجات و میوه جات از بروز آن میکاهد.

خالید حسامی( هیدی )
قدیمی 12-12-2010
behnam5555 آواتار ها

فواید خنده

نگرش ما نسبت به زندگی و توانایی هایمان در راه مقابله با مشکلات بـنـوع روابطمان و بویژه رابطه های صمیمی تربستگی دارد. زمانیـکه ترشرویی در رابطه ای وجود داشته باشد، هر فردی در زندگی خود احساس خلا پیدا می کندو دلـیـل آن نیـز ایـن امر می باشد که کیفیت زندگی ارتباط شـدیـدی بـر روی تعادل روحی و روانی افراد می گذارد. اگرمیخواهید از زندگی خود راضی باشید، بنابراین باید رابطه ها را شاداب و با نشاط نگه دارید.
آمـار طلاق حاکی از آن است که ما به هیچ وجه در این امرمـوفـق ظـاهر نشده ایم. تقریبا در حدود نیمی از ازدواج ها بـه طـلاق مـنـجر مـی شود و پایان ها ناگواری را به همراه می آورند.
بسیاری از آن ازدواج هایی که به قوت خود باقی می مانند نیز زوجین به ندازه کافی شاد و خوشحال نیستند.

البته باید ذکر کنیم که بیشتر مردم ارزش یک رابطه سالم را می دانند و بدون توجه به اینکه چند بار ممکن است در عشق شکست بخورند، باز هم با امید فراوان به راه خود ادامه داده و به آینده امیدوارند. به همین دلیل مطالبی در این زمینه که در کتابهای مربوط به روابط و بحث ها و برنامه های تلویزیونی وجود دارند، وقت مردم را به خود اختصاص می دهند. و برخی از آنها ممکن است که بر روی زوج های خوشحال و یا ناراحت تاثیر گذار واقع شوند.
اما از میان تمام فاکتورهایی که برای ایجاد جوی مساعد در روابط خانوادگی پیشنهاد می شود یک راه حل وجود دارد که کمتر از آن به عنوان یک مداوا یاد شده. این در حالی است که هر فرد آرزوی آن را می کند و همواره میزان بیشتری از آن را درخواست میکند: خنده
البته واضح است که بیشتر زوج های شاد و خندان به وقایع خنده دار و فیلم های خنده داری که در تلویزیون مشاهده می کنند، می خندند نه به یکدیگر. و مهمتر از هر چیز این است که هیچ گاه به یکدیگر خرده نمی گیرند و سر خودشان را با جوک هایی که از طریق e-mail به دستشان می رسد گرم می کنند.
اما خنده ای که در خانه رشد کند یکی از نیازهای ضروری زوج های ناراحت و غمگین است. خندیدن یکی از نیازهای اولیه و از انواع ضروری آن می باشد که تنها مختص انسان ها می باشد و نشاند هنده زندگی اجتماعی است. (زمانی که هیچ شنونده ای در مقابل شما وجود نداشته باشد هیچ خنده ای هم به وجود نمی آید). خندیدن باعث پیوند دادن انسان ها به یکدیگر می شود. ذهن گوینده و شنونده را با هم هماهنگ کرده و نشان می دهد که از نظر احساسی با هم موافق نظر هستند.
مطالبی که گفته شد همه جزئی از نظریات رابرت پروواین دکترای عصب شناسی میباشد. او معتقد است که بحث خندیدن آنقدر پیچیده است که نمی توان در ازمایشگاه ها در مورد آن بحث کرد. به جای آن او موقعیت های خنده آوری را که به خودی خود ممکن است در زندگی روزمره هر یک از انسان ها رخ دهد را جمع آوری کرده و نتایج آنرا در کتاب خود با نام: کتاب پنگوئن ها (2001) که نوعی تحقیق علمی میباشد به چاپ رسانده است.
خنده یک فضای مثبت احساسی را به وجود می آورد و طرفین نیاز برقراری ارتباط نزدیک تری را نسبت به هم پیدا کرده و از وجود یکدیگر بیشترین لذت را می برند. یکی از نتایجی که دکتر پرووین به آن دست پیدا کرده حاکی از آن است که حتی گوینده ها خیلی بیشتر از شنونده ها از تاثیرات مثبت خندیدن بهرمند می شوند. خنده و شوخی اضطراب و عصبانیت را از بین می برد و راه رسیدن به صمیمت را هموار می سازد.
خنده از طریق قانون های سخت از پیش تعیین شده به وجود نمی آید بلکه در حین مکالمه و برقراری ارتباط است که افراد شروع به خندیدن می کنند. دکتر پرووین معتقد است که: "خنده ارتباطی به خوشمزگی ندارد بلکه در رابطه با ارتباط های اجتماعی است که معنا پیدا می کند."
در این قسمت برخی از یافته های متعجب کننده او را با هم مرور می کنیم
خندیدن امری است که به طور تصادفی رخ می دهد و شما را به نتایج بسیار زیادی می رساند اما یکی از بهترین ره آوردهای آن: در کنار هم جمع کردن مردم می باشد. در حقیقت فواید سلامتی خنده از حمایت های اجتماعی که برای فرد به وجود می آورد نشئت می گیرد.
خنده نقش مهمی در پیوستن دل ها به یکدیگر دارد. مردها عاشق خانم هایی هستند که در حضورشان از ته دل می خندند.
هر دو جنس (چه زن و چه مرد) خندیدن را دوست داشته و بسیار می خندند. اما خانم ها بیشتر از آقایون می خندند - تقریبا در حدود 126 درصد بیشتر از مردها - و آقایون نیز خیلی بیشتر خنده تحویل می گیرند.
خنده خانم ها یکی از مولفه های ضروری برای حفظ یک رابطه سالم می باشد
خنده در زوج ها با افزایش وزن کاهش پیدا می کند.
مثل خمیازه، خنده نیز واگیر دار است. کسی نمی تواند در مقابل آن از خود مقاوت نشان دهد.
یکی از راه های ایجاد خنده (و به طور حتم یکی از قدیمی ترین راه ها) غلغلک دادن است. غلغلک دادن یک امر کاملا اجتماعی است چرا که هیچ یک از ما نمی تواند شروع کند به غلغلک دادن خودش. ما کسی را غلغلک می دهیم تا او نیز در مقابل به این عمل ما واکنش نشان هد. برای اینکه دیگران شما را غلغلک ندهند و به عنوان یک فرد غلغلکی شناخته نشوید باید خودتان انها را غلغلک دهید.
نه تنها تمام مردم از غلغلک خوششان می آید (چه غلغلکی ها چه کسانی که آنها را غلغلک می دهند) بیشتر افراد معتقدند که این عمل نشانه ای از علاقه و محبت است.
احتمالا غلغلک باید ریشه تمام بازی ها باشد. این کار دارای تاثیرات دوجانبه و متقابل می باشد. به عبارت دیگر آهنگ یک ارتباط سالم می باشد. البته می تواند غریزه جنسی را در بزرگسالان تحریک کند.
احساس غلغلکی بودن در سنین میانسالی تا حد بسیار زیادی کاهش مییابد. انسان ها به تدریج شروع به از دست دادن "محرک های لامسه ای" می کنند. دکتر پرووین معتقد است که میل به غلغلک، لمس کردن و شروع بازی، به تدریج ازبین می رود. اما هیچ گاه نباید فراموش کرد که چنین رفتارهایی جزء نقاط حساس عواطف یک فرد به شمار می روند.
بنابراین دفعه اینده که با همسر خود به مشکل برخورد کرده و شروع به جر و بحث نمودید، در اتاق را به شدت به هم نکوبید و خارج نشوید. به جای آن شروع کنید به غلغلک دادن همسر خود. ( قسمت های غلغلکی بدن به ترتیب حساسیت: زیر بغل، شکم، روی دنده ها، پا، زانو، گلو، گردن و کف دست ها می باشد.)
ما می دانیم که این کار مشکلات شما را به طور کلی از بین نمی برد اما می تواند به منزله نقطه شروعی باشد تا شما دونفر در کنار یکدیگر بنشینید و با هم در رفع انها کوشش کنید.

خالید حسامی( هیدی )
قدیمی 12-13-2010
behnam5555 آواتار ها

آب

خواص معجزه آسای آب آیا از فواید بسیار زیاد آب اطلاعی دارید؟آب دارای چه فوایدی می باشد؟

اکسیژن از طریق خون به عضلات منتقل می شود. در صورت نرسیدن اکسیژن به خون، عضلات اسیدلاکتیک ترشح می کنند که گرفتگی عضلانی به وجود می آورد. آب کافی یعنی تامین اکسیژن خون.

مصرف منظم آب به مغز کمک می کند تا دمای بدن را کنترل کند. برای حفظ رطوبت چشم ها، بینی و دهان، بدن به آب نیاز دارد. آب علاوه بر نرمی مفاصل، از اعضای بدن محافظت می کند.

به گزارش msn از کل وزن بدن 60 درصد آن از آب تشکیل شده است که هر روز مقداری از آن از طریق عرق کردن، ادرار و نفس کشیدن از دست می رود. اگر چه مصرف روزی ۸ لیوان آب توصیه شده است اما در واقع مقدار آب مورد نیاز بدن به عوامل مختلف از جمله جنسیت، سن، فعالیت بدنی، آب و هوا، ابتلا به بیماری و ... ارتباط دارد.

یک فرد سالم و فعال با یک رژیم غذایی سالم می تواند آب مورد نیاز بدن را تامین کند.

نکات زیر درباره نوشیدن آب خواندنی است:

* قبل از احساس تشنگی، آب بخورید.

* به هنگام فعالیت بدنی آب را قبل از فعالیت، در حین آن و پس از ورزش کردن بخورید.

* آب را به نوشیدنی های دیگر ترجیح دهید.

* آب بدن را از طریق میوه هایی مانند گوجه فرنگی، هندوانه، طالبی، کرفس و خیار تامین کنید. خوب است بدانید که زمان دقیق مصرف آب اهمیت زیادی دارد و حداکثر تاثیر را روی بدن خواهد گذاشت.

* مصرف ۲ لیوان آب، ناشتا، اعضای داخلی بدن را فعال می کند.

* مصرف یک لیوان آب نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی، به هضم غذا کمک می کند.

* خوردن یک لیوان آب قبل از حمام به کاهش فشار خون کمک می کند.

* برای جلوگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی، قبل از خواب یک لیوان آب بخورید.
۱۰خاصیت مهم مصرف آب عبارتند از:

* سلامت پوست: رطوبت پوست مانع پیری می شود و پوست سالم تر می ماند.

* سردرد: ۷۵ درصد مغز هر فرد از آب تشکیل شده است. بنابراین کمبود آب بدن، باعث سردرد می شود.

* کمر درد: این ناراحتی بر اثر کمبود مایعات در بدن به وجود می آید. دیسک های موجود در قسمت کمر هر انسان پر از مایعات است و مانند کمک فنر عمل می کند، فعالیت بدنی منظم و میزان کافی مایعات، دیسک ها را آب رسانی کرده و به آن ها اجازه می دهد تا قسمت فوقانی بدن را حمایت کنند.

معمولا مایع درون دیسک در تحمل ۷۵ درصد وزن بدن نقش دارد در حالی که خود اسکلت دیسک تنها در تحمل ۲۵ درصد وزن بدن نقش دارد. افت مایعات، اسکلت را مجبور می کند وزن بیشتری را تحمل کند و در نتیجه درد و ناراحتی به وجود می آید.

* کاهش عفونت: سیستم لنفاوی موجود در بدن وظیفه دفع ضایعات را دارد. این سیستم قبل از ورود سموم به جریان خون، آن ها را می شکند. آب ناکافی در سیستم لنفاوی در بدن اختلال ایجاد می کند و در نتیجه مقاومت بدن را در مقابل عفونت های خطرناک کاهش می دهد.

* تمرکز: آب می تواند سموم موجود در بعضی از فرآورده های غذایی مانند افزودنی ها و مواد نگه دارنده را از کبد دفع کند و باعث فعال تر شدن فرد و افزایش تمرکز می شود.

* آرتروز: آب در نرم کردن مفاصل بین استخوان ها نقش اساسی دارد. کمبود آب، سایش بین سطح غضروف ها را افزایش می دهد و در نتیجه باعث درد و ورم مفاصل می شود.

* بوی دهان: بوی نامطبوع دهان نشانه بارز کمبود آب بدن است. آب دهان در از بین بردن باکتری های موجود در دهان و آب رسانی به زبان نقش موثری دارد.

* گرفتگی عضلات: اکسیژن از طریق خون به عضلات منتقل می شود. در صورت نرسیدن اکسیژن به خون، عضلات اسیدلاکتیک ترشح می کنند که گرفتگی عضلانی به وجود می آورد. آب کافی یعنی تامین اکسیژن خون.

*درمان آسم: آسم، مشکل قوه هاضمه و حالت تهوع صبحگاهی را با مصرف آب کافی پیش گیری و یا درمان کنید.

* فشار خون بالا: تقریبا ۸۵ درصد حجم خون از آب تشکیل شده است. بنابراین حجم خون با مصرف آب ارتباط تنگاتنگی دارد. به محض افت حجم خون، مویرگ های کم تر فعال بسته می‌شود تا قسمت های فعال تر به خون کافی دسترسی داشته باشند. با بسته شدن رگ ها، به عضلات فشار وارد می آید و مصرف آب می تواند فشار وارد بر عضلات را تسکین دهد

خالید حسامی( هیدی )
قدیمی 12-13-2010
behnam5555 آواتار ها

عواملی که می تواند لبخندتان را نازیبا کند

غذا، نوشیدنی ها و عادات ناسالمی که دندانها و لثه هایتان را خراب می کند و حتی اگر منظم مسواک بزنید، از نوارهای سفید کننده دندان استفاده کنید و دوبار در سال نزد دندانپزشکتان بروید باز هم کافی نیست.
اینجا به عواملی اشاره می کنیم که دندانها و لثه هایتان را خراب می کند و باعث می شود که لبخندتان دیگر زیبا نباشد.
نوشابه های ورزشی
در دهه اخیر، نوشیدنی های ورزشی شدیداً محبوب شده است اما این نوشیدنی ها به هیچ وجه برای دندانهایتان خوب نیست.

تحقیقات علمی نشان داده است که سطح pH در بسیاری از نوشیدنی های ورزشی می تواند به خاطر غلظت بالای ترکیبات اسیدی که در خود دارند، موجب فرسایش دندانها شود که مینای دندان را از بین می برد.
علاوه بر این، نوشیدنی های ورزشی معمولاً حاوی قند بالایی هستند که برای اسید مثل غذا می ماند—تولید باکتری می کند که داخل منافذ دندان ها رفته و موجب فرسودگی دندان ها می شود.

آب بطری
آب شیر معمولاً حاوی فلوراید است—تقریباً 60 درصد از شهروندان امریکایی در آب لوله کشی خود فلوراید دارند. اما اکثر آب های بطری فلوراید کمتری نسبت به میزان توصیه شده برای سلامت دهان و دندان در خود دارد.
فلوراید ساختار کلی دندان را درمقابل پوسیدگی مقاوم تر می کند و موادمعدنی آنرا تجدید کرده که به ترمیم پوسیدگی قبل از آشکار شدن خرابی دندان کمک می کند. تحقیقات تایید کرده اند که موثرترین منبع فلوراید، فلوراید موجود در آب است.

دیابت
دیابت مقاومت بدن در برابر عفونت را کاهش می دهد، از اینرو فرد در خطر بیماری های لثه قرار می گیرد. مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و کنترل قند خون می تواند در این زمینه مفید باشد.
بیماری دیابت مستقیماً با بیماری های مربوط به اطراف دندانها (ضریع دندانی) در ارتباط است به همین جهت مراجعه به دندانپزشک و چک کردن منظم سطح تری گلیسیرید و کلسترول نیز اهمیت دارد.
تحقیقات نشان داده اند که افراد دیابتی می توانند با حفظ سلامت لثه های خود، میزان مورد نیاز مصرف انسولین خود را کاهش دهند.

دخانیات
سیگار کشیدن موجب زرد شدن دندانها می شود اما مضرات آن فقط در این حد نیستند. استفاده از هر نوع دخانیات می تواند به طرق مختلف به دندانها و لثه های شما آسیب برساند. مصرف دخانیات موجب سرطان حلق، ریه و دهان می شود و حتی می تواند منجر به مرگ شود. علاوه بر این، دود دخانیات لایه ای چسبناک بر روی دندانها ایجاد می کند که تولید اسید را تقویت کرده و سموم مضری تولید می کنند که می تواند موجب التهاب لثه ها، پوسیدگی دندانها و از دست رفتن آنها شود.

مشروبات الکلی
مشروب خورها توجه کنند: استفاده از مشروبات می تواند به مینای دندان آسیب برساند.
اسیدی بودن مشروب ساختار دندان را حل می کند و هر دو نوع شراب سفید و قرمز ایجاد لکه بر روی دندان ها را بیشتر می کند. فرسایش مینای دندان زمانی اتفاق می افتد که فرد مشروب را در تماس با مینای دندان نگه می دارد.

بارداری
مراقبت از دندانها و لثه ها در زمان حاملگی اهمیت بسیار زیادی دارد چون تحقیقات نشان می دهد که بین بیماری های درمان نشده لثه و نوزادان قبل از موعد و کم وزن رابطه ای وجود دارد.
تغییر در سطح هورمون ها در طول بارداری به ویژه در استروژن و پروژسترون می تواند موجب التهاب لثه ها شده که خود باعث ورم لثه و احتمال عفونت می شود. برای خنثی کردن محیط اسیدی درون دهان که درنتیجه حالت تهوع ایجاد می شود بهتر است دهانتان را با آب شسته و دندانهایتان را با مسواک و جوش شیرین و آب بشویید.

قرص های رژیمی
بااینکه این قرص ها راه خوب و سریعی برای کم کردن دور کمر به نظر می رسند اما قرص های رژیمی راه سریعی هم برای بیماری های لثه و پوسیدگی دندان می باشند.
قرص های رژیمی هم مثل خیلی داروهای بدون نسخه یا تجویزی دیگر، جریان بزاق را کاهش می دهند که موجب خشک شدن دهان شده و فرد را در خطر بیماری های لثه، پوسیدگی دندان، کرم خوردگی و ناراحتی می کند.
نکته آخر اینکه، داشتن یک رژیم غذایی متعادل و ورزش بهترین و مطمئن ترین راه برای کم کردن وزن و محافظت از لبخندتان است.

دندان قرچه
ساییدن دندانها یا دندان قرچه می تواند به فک شما آسیب برساند، ایجاد درد کند و حتی ظاهر صورتتان را بر هم بریزد.
افرادیکه دندانها و لثه های سالمی دارند ممکن است هر از گاهی دندانهایشان را سفت به هم بفشارند. اینکار با گذشت زمان مینای دندان را از بین می برد و موجب ایجاد حساسیت در دندانها می شود.
استرس و عصبانیت هم می تواند دندان قرچه را در طول شب افزایش دهد. پیدا کردن راه هایی برای کاهش این احساسات می تواند در این زمینه کمک کند اما خیلی مهم است که به دندانپزشک هم مراجعه کنید تا راه حل هایی تخصصی به شما پیشنهاد دهد.

آب نبات
برعکس آنچه مادرتان می گوید، قند مستقیما موجب پوسیدگی دندانهایتان نمی شود اما اسیدی که موقع خوردن شیرینیجات و کربوهیدرات ها تولید می شود ایجاد پوسیدگی می کند.
باکتری که به طور طبیعی موقع خوردن قندیجات در دهان تولید می شود، اسیدهایی تولید می کند که به مینای دندان آسیب می رساند و این مسئله می تواند منجر به پوسیدگی دندان و مشکلات بسیار دیگری از جمله التهاب لثه ها و کرم خوردگی شود.
بدترین کاری که می توانید اتجام دهید این است که اجازه دهید قند روی دندانها و لثه هایتان بماند. خوردن هر مقدار شیرینی شکلات با شستشوی فوری آنها خیلی کمتر از نشستن دندانها بعد از خوردن یک تکه شکلات کوچک به دندانهایتان آسیب می رساند.
اگر برایتان مقدور نباشد که بعد از خوردن چنین موادی دندانهایتان را مسواک کنید، می توانید کمی پنیر یا ماست بخورید یا آدامس بدون قند بجوید تا جریان بزاق افزایش یافته و خاصیت اسیدی درون دهان خنثی شود.

بلوغ
تغییرات هورمونی که در دوران بلوغ ایجاد می شود فقط باعث جوش زدن نوجوانان نمی شود، می تواند باعث تورم لثه ها هم شود. این مسئله می تواند موجب بروز عفونت های لثه، تورم لثه و ایجاد زخم در دهان شود.
اما معمولاً لثه ها فقط زمانی این اتفاقات برایشان می افتد که بهداشت دندانها به خوبی رعایت نشود. برای اطمینان دندانهایتان مربت مسواک کنید و نخ دندان بکشید و منظم نزد دندانپزشک بروید.

خشکی دهان
خشکی دهان فقط مسئله ای ناخوشایند نیست، برای دندانهایتان هم ضرر دارد. بزاق باکتری هایی که موجب کرم خوردگی می شود را شسته و اسیدهای مضر را خنثی می کند.
دندان ها بدون وجود بزاق سریعتر آسیب می بینند. بزاق به جلوگیری از پوسیدگی دندانها و سایر مشکلات دهان و دندان کمک می کند.
تا می توانید آب بنوشید، آدامش بدون قند بجوید، از خمیردندان های حاوی فلوراید استفاده کنید و در صورت لزوم می توانید از بزاق مصنوعی هم بهره بگیرید. اگر این مشکل مداوم برایتان اتفاق می افتد حتماً به پزشک مراجعه کنید.

رژیم گرفتن
رژیم های محدود و عادات بد غذایی می تواند شما از ویتامین ها و موادمغذی لازم برای داشتن لبخندی زیبا محروم کند.
مخصوصاً خیلی مهم است که میزان کافی فولات، ویتامین های B، پروتئین، کلسیم و ویتامین C به بدنتان برسانید که همه آنها برای داشتن دندانها و لثه هایی سالم لازم هستند.
تغذیه بد می تواند بر کل سیستم ایمنی شما تاثیر منفی بگذارد و احتمال بروز اختلالات و بیماری ها، ازجمله بیماری های دهان و دندان را در شما افزایش دهد.

نوشیدنی های گرم
عادت شما برای برای خوردن نوشیدنی های داغ می تواند یکی از دلایلی باشد که دندانهایتان ظاهر جالبی ندارند. چای و قهوه حاوی تانین می باشد که ایجاد رنگ و لکه می کند و در چاله چوله های مینای دندان ساکن شده و ظاهری سخت و بدرنگ در روی دندان ایجاد می کند که چسبناک است و می تواند موجب بقای باکتری هایی شود که باعث بروز کرم خوردگی در دندانها می شوند.
سعی کنید نوشیدنی ها را با درجه حرارت متوسط مصرف کنید، تا می توانید آب بخورید و به قهوه و چایتان شیر اضافه کنید تا خاصیت اسیدی را خنثی کند.

بالا رفتن سن
با بالا رفتن سن، در کنار پر کردگی های قدیمی یا ریشه های حفاظت نشده احتمال پوسیدگی بیشتر می شود. اما به این معنا نیست که نمی توانید دندانهایتان را حفظ کنید. بیماری های دهان و دندان خطر اصلی هستند نه بالا رفتن سن.
رمز کار بالا بردن حفاظت دندانها از طریق فلوراید است. و اگر مبتلا به ورم مفاصل هستید، محصولاتی هستند که مسواک زدن را برایتان راحت تر می کند و باعث می شود درد کمتری حس کنید.
سالخوردگانی که به طور منظم با خمیردندان های حاوی فلوراید مسواک می زنند یا از محلول ها و ژل های فلوراید استفاده می کنند، کمتر دچار پوسیدگی و کرم خوردگی دندان می شوند.

قرص های ضدبارداری
ازآنجاکه روش های ضدبارداری از بارداری تقلید می کنند می توانند موجب التهاب لثه و عفونت ها نیز بشوند.
علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان داده است که خانم هایی که از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند بعد از کشیدن دندان دیرتر التیام یافته و دوبرابر بیشتر از سایرین دچار کرم خوردگی دندان می شوند.
اگر از قرص های ضدبارداری استفاده می کنید، بد نیست که درمورد تاثیرات آن با دندانپزشک خود مشورت کنید.

استفاده نکردن از نخ دندان
بااینکه خیلی از ما روی مسواک زدن حساس تر از نخ دندان کشیدن هستند اما استفاده از نخ دندان به همان اندازه مسواک زدن اهمیت دارد.
استفاده هر روزه از نخ دندان یکی از بهترین راه ها برای محافظت از دندانهاست. این تنها راه جلوگیری از بروز مشکلات دهان و دندان است که 50 درصد از افراد بزرگسال را مبتلا می کند.
کشیدن نخ دندان به برداشتن اضافه های غذا که لای دندانها گیر می کند کمک کرده و با صیقل دادن سطح دندان باعث می شود که زیباتر و درخشان تر به نظر برسند. همچنین به از بین بردن بوی بد دهان نیز کمک می کند.

مسواک زدن در زمان نامناسب
بااینکه از بچگی به ما یاد داده اند که بعد از خوردن هر وعده غذایی مسواک بزنیم، اما برحسب اینکه چه می خورید و چه مینوشید، این مسئله همیشه هم درست نیست.
بعد از مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی مثل قهوه، آب میوه های مرکبات و نوشابه ها، باید برای برطرف کردن خاصیت اسیدی ایجاد شده، دهانتان را آب بکشید اما بعد از گذشت یک ساعت دندانهایتان را مسواک کنید.
مسواک زدن بلافاصله پس از مصرف این مواد می تواند موجب پوسیدگی دندانها شود.
استفاده بیش از حد از سفیدکننده ها
هنوز مشخص نشده که سفیدکردن دندانها موجب از بین رفتن مینای دندان می شود یا خیر اما آنچه مسکل است این است که اینکار حساسیت دندانها را بالا می برد، مخصوصاً اگر بیش از اندازه انجام شود.
حتی درمان های خانگی برای سفیدکردن دندانها باید به تعادل استفاده شوند چون برخی خمیردندانها و ژل های سفیدکننده حاوی مواد و ترکیبات ساینده هستند که می تواند حساسیت دندانها را بالا ببرد.

نوشابه ها
نوشابه های مملو از قند هستند که شما را در خطر بروز کرم خوردگی، پوسیدگی دندان و عفونت های لثه قرار میدهند. همچنین نوشابه های سیاه به دندانهایتان رنگ هم می دهند.
توصیه دندانپزشکان این است که بعد از خوردن نوشابه حتماً دهانتان را آب بکشید و از آدامس های بدون قند استفاده کنید تا خاصیت اسیدی ایجاد شده درون دهان از بین برود.
مسواک زدن بعد از خوردن نوشابه را هم باید یک ساعت به تاخیر بیندازید.

غذاهای اسیدی و مرکبات
بااینکه لیمو، گریپ فروت و آب پرتقال مثل نوشابه ها مستقیماً موجب ایجاد کرم خوردگی نمی شوند اما این مواد هم خاوی اسید هستند که موجب از بین رفتن مینای دندان؛ ضعیف کردن دندانها و قرار دادن آن در معرض پوسیدگی می شود.
مسواک زدن یک ساعت پس از خوردن این مواد، شستن دهان بلافاصله پس از خوردن آنها و جویدن آدامس های بدون قند می تواند مفید باشد. استفاده از زایلیتول که یک شیرین کننده طبیعی در گیاهان و میوه هاست بسیار مفید است و توسط FDA نیز تایید شده است.
زایلیتول که در آدامس های بدون قند، قرص های نعناع و خمیردندان ها یافت می شود می تواند از فعالیت باکتری هایی که ایجاد کرم خوردگی می کنند جلوگیری کند. دندانپزشکان معمولاتوصیه می کنند که افرادیکه در معرض پوسیدگی دندان هستند، در روز دو تکه از این آدامس ها بجوند.

خالید حسامی( هیدی )
قدیمی 12-13-2010
behnam5555 آواتار ها

رازورمز گلها

گل سرخ : عشق آتشین مرا بپذیر

غنچه گل : برای نخستین بار قلبم بخاطر تو لرزید

گل میخك : قلبم را به تو تقدیم می كنم

گل شقایق : زندگیم فقط بخاطر عشق توست

گل بنفشه : همیشه بیاد من باش

گل اطلسی : نمی دانم مرا دوست داری یا نه

گل محمدی : ترا از صمیم قلب می پرستم

گل شب بو : در شب مهتاب رویت را می بوسم

گل همیشه بهار : عشق تو برای همیشه در قلب من رخنه كرده

گل داودی : از صدای دلپذیر تو لذت می برم

گل اشرفی : این هدیه را از من بپذیر

گل اقاقیا سفید : عشق پاك ، نتیجه ازدواج و خوشبختی

گل میمون : یك بوسه می خواهم نه بیشتر

گل یخ : از عشق تو نا امیدم

گل لادن : گاهی از من یاد كن

گل سفید : می سوزم و می سازم

گل مینا : بی وفا به دلداده خود رحم نكردی

گل كاملیا : فداكاری در راه عشق خوشبختی می آورد

گل زرد : از تو بیزارم.
گل نسترن : شهرت را بر عشق رجحان دادی

گل ساعتی : در واپسین دم زندگی ، خوشبختی تو را می خواهم

گل پژمرده : افسوس كه بهای عشقت را ناچیز پنداشتم

گل مریم : به پاكدامنی تو درود می فرستم

گل كوكب : چرا بیهوده قلبم را افسرده می سازی

گل رازقی : شفا و بهبودی ترا آرزو دارم

گل لاله : تو كه دل مرا غم زده می خواهی ، این من و این دل دردمند من

گل سنبل : تو به منزله باغ پر گلی هستی كه دلداگان را از تو نتیجه ای نیست

گل بیدمشك : اگر می سوزم و خاكستر میشوم ، گناه از بخت نا مساعدمن است ، ترا می بخشم.

گل رازیانه : هر چند در كنارم نیستی ولی گناهت در تنهایی مونس منست

گل ناز : ناز و دلبری جامه ایست كه بقامت تو دوخته اند

گل یاسمن : دستی استكه دامن دلدار می گیرد و زبانی است كه تمنا می كند.

گل یاس : از من نخواه كه جز راستی سخن گویم ، من شیفته تو هستم.

گل چای : بختم بیدار و طالعم میمون است

گل هرزه : حساس و مو شكافم و بر عشق گذشته حسرت می خورم

گل حنا : بیشتر از این دیگر فریب ترا نمی خورم

گل شیپوری : به تو اطمینان میدهم كه جنجال حسودان در عشق ما اثرینخواهد داشت

گل مروارید : این آواز حزین دلداده ایست كه برای آخرین بار سخنمیگوید

گل سوری : عزیزم با من مهربانتر از گذشته باش

گل عباسی : تو مایه امید و سرچشمه آرزوهای منی

گل شمعدانی : عشق لازمه زندگی ست و بدون عشق نمیتوان زنده بود

گل نرگس : خود را این همه سزاوار عتاب نمی بینم ، دلم از نامهربانیهای تو بستوه آمده است.

خالید حسامی( هیدی )
قدیمی 12-13-2010
behnam5555 آواتار ها

آلبرت انيشتين :

مرد به اين اميد با زن ازدواج ميکند که زن هيچگاه تغيير نکند ، زن به اين اميد با مردازدواج ميکند که روزي مرد تغيير کند و همواره هر دو نااميد ميشوند .

هيچ وقت چيزي رو خوب نميفهمي مگر اينکه بتوني به مادربزرگت توضيحش بدي !

تفاوت بين نابغه و کودن بودن در اين است که نابغه بودن محدوديت هاي خودش را دارد .

دو چيز راپاياني نيست : يکي جهان هستي و ديگري حماقت انسان . البته در مورد اولي مطمئن نيستم
انسانهاي باهوش مسائل را حل ميکنند ، نوابغ آنها را اثبات ميکنند .

ناپلئون بناپارت :

اگربا دشمني زياد بجنگي ، بعد از مدتي تمام استراتژي هاي تو را فرا ميگيرد.

هنگاميکه دشمنت در حال اشتباه کردن است ، در کارش وقفه نينداز .

خالید حسامی( هیدی )
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)