بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > خانه و خانه داری > تزئینات

تزئینات در این تالار مطالب مربوط به تزئین مسائل مختلف مطرح میشود

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 03-21-2012
آناهیتا الهه آبها آواتار ها
آناهیتا الهه آبها آناهیتا الهه آبها آنلاین نیست.
مدیر تالار کرمانشاه

سپاسها: : 6,194

3,940 سپاس در 933 نوشته ایشان در یکماه اخیر

افسانه جون قبلا هم گفتم باز هم ميگم سفره ات خيلي خوشگله خيلي دوستش دارم
امير حسين جان ماشالله به سليقه خانوماي شركتتون ماشالله به شما كه بازيد كردي ....
خيلي خوشگل و با سليقه چيده شده از طرف ما از خانوماي شركتتون تشكر كن

همشهري عزيز love station خيلي خوش سليقه اي هم هفت سين پارسال و هم هفت سين امسال خيلي خوشگلن...
ماشالله وقت نذاشتي و اينقدر خوشگل شده وقت ميذاشتي ديگه ببين چي مي شد

شراره جون شكسته نفسي ميكني اتفاقا خيلي هم خوش سليقه اي
من مخصوصا از نماد اهورا مزدا كه گذاشتي خيلي خوشم اومد...

منم عكس هفت سين ساده و بي رياي خودمونو گذاشتم
البته يه عكس هچل هفت به درد نخوري انداختم(آخه همش عكس خودم تو آينه مي افتاد)
اون بنفش و رنگيه هم هفت سين خونه مامان بزرگمه
تصاویر پیوست شده
نوع فایل: jpg DSC01025.JPG‏ (38.0 کیلو بایت, 24 نمایش)
نوع فایل: jpg DSC01021.JPG‏ (40.5 کیلو بایت, 27 نمایش)
نوع فایل: jpg DSC00019.jpg‏ (101.9 کیلو بایت, 26 نمایش)

17 کاربر زیر از آناهیتا الهه آبها سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 03-22-2012
mohammad.90 آواتار ها
mohammad.90 mohammad.90 آنلاین نیست.
مدیر بخش ورزش

سپاسها: : 7,242

6,424 سپاس در 3,063 نوشته ایشان در یکماه اخیر

سلام به همه دوستان با سلیقه واقعا همه سفرهای هفت سین

زیبا وقشنگن

منم عکس سفره هفت سین خونمون رو میارم

هرگه که ترا دهیم دردی ،
نالان شوی و به سویم ایی

هر دم که ترا دهم شفایی ،
یاغی شوی و دگر نیایی . . .
ای بنده تو سخت بیوفایی ...
9 کاربر زیر از mohammad.90 سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 03-22-2012
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

سپاسها: : 8,720

6,357 سپاس در 1,362 نوشته ایشان در یکماه اخیر

سلام و وقت دوستان بخیر
مجددا سال نو مبارک
چه تاپیک خوبی

ما پارسال شرکت نکردیم ولی امسال شرکت می کنیم
شخصا طرفدار سفره های هفت سینی هستم که شاخص بارز ایران و ایرانی بودن توش وجود داشته باشه
یعنی توجه به طبیعت و سادگی و توجه به خصایص بهار و نوروز

یه کاری کوروش میکنه من عاشقشم
ماهی قرمز تو تنگ نمی اندازه
سیب می اندازه
منم پارسال زیر بار فشار زیاد آخر یه ماهی فایتر خریدم (عمر خوبی داره و در مکان مناسب عمرش طولانیه) که حدودا 1 سال عمر کرد و آخر هم از چشم شور مرد
امسال هم هرکاری کردم دیدم نمیشه حریف همسرم نمیشم یه آکواریوم کوچیک گرفتیم که حداقل خیالم راحته محیط زیست ماهی و غذاش و فضاش خیلی بهتر از تنگ هست
مضافا بازم دل چرکینم بابت اسارت ماهی در آکواریوم ولی از تنگ خیلی بهتره

از هفت سینهای مورد علاقه ام هم هفت سین معروف خلیج فارس بود
اینم یی از اون هفت سینهاست

اینم بزرگترین هفت سین

ویرایش توسط رزیتا : 04-09-2012 در ساعت 12:56 PM
9 کاربر زیر از امیر عباس انصاری سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 03-22-2012
Setare آواتار ها
Setare Setare آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 926

875 سپاس در 242 نوشته ایشان در یکماه اخیر

قابل توجه آقای انصاری و نعلینی:

قدمت 2500 ساله ماهی قرمز بر سر سفره نوروز ایرانیان
•••••••••••••••
تندیسک زرین ماهی قرمز دوره هخامنشیان، تندیسک ماهی قرمز به سبک ایلامی و نقش ماهی روی ظروف فلزی ساسانیان نشان می دهد ایرانیان بیش از 2500 سال است که با ماهی قرمز یا گلدفیش آشنا بوده اند.

در سالهای گذشته افرادی با گذاشتن ماهی قرمز در سفره هفت سین مخالف بودند به این دلیل که اعتقاد داشتند ماهی قرمز از 80 تا صد سال پیش از کشور چین به ایران آمده و ایرانی ها سابقه آشنایی با ماهی قرمز را نداشته اند. از آن مهمتر آنکه برای رد یا اثبات این موضوع دلایل قوی ارائه نمی شد بنابراین این نظر همیشه غالب بود.

اما بررسی آثار تاریخی نشان می دهد که ایرانی ها بیش از 2500 سال با ماهی قرمز که یکی از گونه های ماهی کپور است آشنایی داشته و آن را بر سر سفره های هفت سین خود می گذاشتند.

یکی از این نمونه‌ها، تندیسک زرین ماهی قرمز مربوط به دوران هخامنشی است. این تندیسک طلایی یکی از اشیا "گنجینه آمودریا" است که از محوطه باستانی "تخت قباد" به دست آمده است. وی تصریح کرد: این گنجینه شامل بیش از 170 مورد از اشیا ارزشمند متعلق به دوران هخامنشیان است که اکنون در "موزه بریتانیا" و "موزه ویکتوریا و آلبرت" نگهداری می‌شود.

مجسمه زرین ماهی قرمز در سال 2004 از سوی این موزه در نمایشگاهی با موضوع "نوروز و هفت سین" به نمایش گذاشته شد.

نمونه دیگری که نشان می دهد ایرانی ها از چند صد سال پیش با ماهی قرمز آشنا بوده اند تندیسک ماهی قرمز به سبک ایلامی است که در "گالری برکات" در مرکز شهر لندن نگهداری می‌شود.

نمونه‌های دیگری از نقش ماهی بر آثار تاریخی ایران را می‌توان روی ظروف فلزی مربوط به دوره ساسانی دید که در آن ها ماهی یا دو ماهی به عنوان نماد زندگی در درون آب به کار نگهبانی از ریشه‌های درخت زندگی که در آب ریشه دوانده است، مشغول هستند.

نمونه‌های دیگر، نقش ماهی روی سکه‌های فلوس دوران صفوی است. در دوران صفوی، سکه‌های مسی، غازی نام داشت که معمولا فلوس، پشیز، پول سیاه نام داشت.

روی سکه های فلوس معمولاً تصاویر مختلفی از حیوانات را نقش می‌کردند که به نظر می‌رسد فلوس‌هایی که داری نقش ماهی یا نقش گاو بر روی ماهی هستند برای نوروز ضرب می‌شده‌اند.

سنگ نگاره‌های خانه تاریخی حسین‌پناه در اصفهان متعلق به دوره فتحعلی شاه قاجار نیز نقش ماهی را روی تبرزین دراویش می بینیم. نقش ماهی روی این تبرزین ها نماد آگاهی و معرفت بوده است.

اگر چینی ها از هزار سال پیش ماهی قرمز )گلدفیش( را پرورش می داده اند ایرانی ها از 2500 سال پیش این ماهی را داشتند بنابراین می توان گفت که نژاد ماهی قرمز چینی ها ایرانی است اما شاید چینی ها در اصلاح نژاد ماهی قرمز نقش داشته اند.
در ضمن میشه محیط خوبی رو برای ماهی فراهم کرد...میشه تو تنگ ننداخت...این دیگه بستگی به ما داره که چطور ازشون نگهداری بکنیم!!
برقرار باشید!
شاه بیت غزل زندگیم...
7 کاربر زیر از Setare سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 03-22-2012
اهورا آواتار ها
اهورا اهورا آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 5,940

1,937 سپاس در 757 نوشته ایشان در یکماه اخیر

سلام گلهای زیبای بهشتی ، واقعا سفره های هفت سین شماها قشنگه ، معرکست

دستتون درد نکنه ، چقدر خوش سلیقه ، من که خیلی خوشم اومد ، به همه شما

نمره 20 میدم .

کوروش بزرگ

javad.p سابق
5 کاربر زیر از اهورا سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 03-22-2012
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام

نقل قول:
در ضمن میشه محیط خوبی رو برای ماهی فراهم کرد...میشه تو تنگ ننداخت...این دیگه بستگی به ما داره که چطور ازشون نگهداری بکنیم!!
برقرار باشید!
سلام مرسی از اینکه این مطلب رو به اشتراک گذاشتی .

چند تا مساله رو باید ذکر کنم .

این بسیار واضحه که اگر من هم ماهی بخرم محیط خوب و سالم براش فراهم میکنم و نخریدن من دلیل بر ترس از شیوه نگهداری خودم نیست
من مشکلم با دبه های پر از ماهی پشت نیسانهاست با سطل هایی با اب کثیف و مملو از ماهی کنار خیابانه با ماهیاییه که توی خونه هاست و بعد از عید خیلی هاش معلوم نیست سر از کجا در میاره

اگر من بخرم یعنی تقاضا هست یعنی اجازه میدم به تولید کنندگان و توزیع کنندگان که سیستم وحشتناک تهیه و توزیع و نگه داری فعلیشون رو ادامه بدن
من و شما که به خودمون شک نداریم مساله اونهاییه که ابدا اهمیتی برای غیر استاندارد نگهداری کردن این ماهی قائل نمیشن .

مساله بعدی این هست که در این تکست بالا که شما نوشتین نظر افرادی که معتقدند ماهی قرمز ایرانی نیست و ربطی به نوروز رو نداره بدون پشتوانه علمی و پژوهشی میدونه در حالی که از نگاه من خود نوشته بالا هم فاقد مستندات کافی هست اما 2 مساله رو قبول دارم :
نظر افراد در مورد ایرانی نبودن این ماهی هم چندان با مستندات همراه نیست اما قابل تفسیر هست که من جلوتر تفسیر میکنم
و دوم اینکه در متن بالا مستنداتی برای علاقه و پیشینه ی ماهی در باور های ایرانیان امده اما من اونها رو مرتبط به ماهی قرمز سفره هفت سین نمیدونم .
توضیحاتم رو ارائه میکنم :

ایرانی ها و ممکنه خیلی های دیگه به ماهی نگاه خاصی داشته باشند چه در مورد صور فلکی و چه در مدلی که در مورد زمین و اسمانها ارائه میدهند :
در گذشته‌ها باور بر این بود که زمین بر بالای شاخ گاو و گاو بر پشت ماهی و ماهی در آب قرار دارد

بنابراین استفاده از علامت ماهی بر روی فلان تبر زمان قاجار که در نوشته ی بالا هست به این مساله برمیگرده و نه لزوما به ماهی قرمز شب عید
نقل قول:

اما بررسی آثار تاریخی نشان می دهد که ایرانی ها بیش از 2500 سال با ماهی قرمز که یکی از گونه های ماهی کپور است آشنایی داشته و آن را بر سر سفره های هفت سین خود می گذاشتند.
خب کسی که این مطلب رو نوشته چرا اینقدر خسته بوده که این "بررسی اثار تاریخی" رو نگفته چی بوده کی انجام داده و مستنداتش کجاست ؟
ممکنه یه نوع خاصی از ماهی کپور وجود داشته باشه رنگ کلی ش به قرمز متمایل باشه اما ماهی قرمز سفره هفت سین قرمزی و زیبایی خاص خودش رو داره ایا همچین ماهی کپوری کسی سراغ داره ؟ فکر میکنم خیر .

نقل قول:
یکی از این نمونه‌ها، تندیسک زرین ماهی قرمز مربوط به دوران هخامنشی است. این تندیسک طلایی یکی از اشیا "گنجینه آمودریا" است که از محوطه باستانی "تخت قباد" به دست آمده است. وی تصریح کرد: این گنجینه شامل بیش از 170 مورد از اشیا ارزشمند متعلق به دوران هخامنشیان است که اکنون در "موزه بریتانیا" و "موزه ویکتوریا و آلبرت" نگهداری می‌شود.

نمونه دیگری که نشان می دهد ایرانی ها از چند صد سال پیش با ماهی قرمز آشنا بوده اند تندیسک ماهی قرمز به سبک ایلامی است که در "گالری برکات" در مرکز شهر لندن نگهداری می‌شود.
قرمزی این ماهی از کجا محرز شده ؟ وبر فرض قرمز بودن این نشان میده که ماهی قرمز به عنوان یه هدیه لوکس و شاهانه که مثلا از چین به شاه هخامنشی کادو داده شده و در کاخ شاه فقط وجود داشته قلمداد میشده (منظورم اینه که چطور میشه این فرضیه رو رد کرد ؟ ) ما هیچ نتیجه گیری ای در مورد زیاد بودن این ماهی و استفاده گسترده ش در ایران نمیتونیم بکنیم والا باید بگیم اگر احمد شاه یه عکس با پلنگ گرفته بنابراین تمام ایرانی ها در خونه شون پلنگ داشتند .

نقل قول:
مجسمه زرین ماهی قرمز در سال 2004 از سوی این موزه در نمایشگاهی با موضوع "نوروز و هفت سین" به نمایش گذاشته شد.
این که اهمیتی نداره به اون صورت .

مثالهای دیگه شم در بالا در توضیحاتم اوردم .

نوشتم که نظر افرادی هم که میگن ماهی قرمز ایرانی نیست و 200 سال پیش سر سفره های ما نبوده با ارائه مستندات همراه نیست اما قابل توضیح و تفسیره
دلیلی که باعث میشه من اینطور فکر کنم اینه که چیزی که قرار باشه در تمام ایران مثلا 500 سال پیش به عنوان ماهی قرمز وجود داشته باشه و سر سفره همگان بوده باشه باید یه چیز فوق العاده رایج و پرتعداد بوده باشه که قطعا باید ازخود طبیعت گرفته شده باشه
خب ما کجا در طرافامون در رودخانه ها در ابها به صورت کاملا وسیع و در تمام ایران این ماهی های قرمز رو میبینیم ؟ ابدا این ماهی ها به صورت پر تعداد و زیاد و گسترده در تمام اب های رودهای ایران دیده نمیشوند
اصلا اب های ماه از این نوع ماهی ها نداشته و نداره احتمالا 100 ساله که به خاطر گسترش راه های ارتباطی این ماهی ها تونسته اند صادر شده باشند
این ماهی ها به وفور در چین دیده میشه و ابدا در ایران و ابهای ایران دیده نمیشه پس هیچ وقت نمیتونسته به صورت رسم ازش استفاده شده باشه در سفره های هفت سین چون به تعداد خانوارهای ایرانی ازش وجود نداشته

پیشتر هم هفت شین بوده احتمالا از یه دوره ای به بعد به خاطر انکه یکی از شین ها شراب بوده و نمیتونسته سر سفره ها باشه به هفت سین تبدیل میشه و بسیار محتمله که در این تغییر و در این گذار یه چیزی هم به اسم ماهی گلی که احتمالا یه چیز تجملاتی و تازه وارد به بازار ایران بوده به سفره ها اضافه شده و به خاطر ریشه دار بون ماهی در باورهای ایرانی ها خیلی سریع هم جا افتاده .

من اصلا مشکلی با اینکه ایرانیه یا چینیه ندارم
مشکلم رفتار وحشتناک با این ماهی هاست
شما پراید میخری پس تقاضا هست و پراید تولید میشه و پراید باعث مرگ خودت و کلی ادم بی گناه دیگه میشه
شما ماهی میخری چون زیباست چون نشان از زندگی و تحرک و دوستی با جانداران دیگر هست اما باعث میشی یه کار و کاسبی کاذب و سرتاسر زجراور و ضد حیوانی درست بشه
سوال :
پس چرا نمیگی شما مرغ میخوری پس باعث میشی که سالانه کلی مرغ با شرایط غیر استاندارد و زجر اور تولید و کشته بشه
پاسخ
تقریبا کاملا درسته و جای صحبت و بحث فراوان داره
اما ایا اگه اون رو نمیشه فعلا متوقف کرد ایا باید اینم متوقف نکرد ؟

6 کاربر زیر از دانه کولانه سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 03-23-2012
GhaZaL.Mr آواتار ها
GhaZaL.Mr GhaZaL.Mr آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 312

1,461 سپاس در 592 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض هفت سین خونه ی ما

10 کاربر زیر از GhaZaL.Mr سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 03-26-2012
love station آواتار ها
love station love station آنلاین نیست.
تازه کار

سپاسها: : 13

71 سپاس در 9 نوشته ایشان در یکماه اخیر

چرا اینجا اینقد سوت و کوره؟؟!!!چرا کسی عکس هفت سینشو نمیذاره؟؟
4 کاربر زیر از love station سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 03-27-2012
Afsaneh_roj آواتار ها
Afsaneh_roj Afsaneh_roj آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 6,774

4,753 سپاس در 854 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Afsaneh_roj به Yahoo ارسال پیام
Smile سفره ی هفت سین

سلام و خسته نباشید خدمت تمامی دوستان ...
واقعا سفره های زیبایی بود بسیار لذت بردم و ایده های جالب گرفتم برای سالهای بعد .. انشاالله سال خوب و خوشی رو در پیش رو داشته باشید همراه با سلامتی و تندرستی

نقل قول:
نوشته اصلی توسط آناهیتا الهه آبها نمایش پست ها
افسانه جون قبلا هم گفتم باز هم ميگم سفره ات خيلي خوشگله خيلي دوستش دارم
منم عكس هفت سين ساده و بي رياي خودمونو گذاشتم
البته يه عكس هچل هفت به درد نخوري انداختم(آخه همش عكس خودم تو آينه مي افتاد)
اون بنفش و رنگيه هم هفت سين خونه مامان بزرگمه
آناهیتا جان .. ممنون و سپاس فراوان از لطف و نظرت
عکس و سفره ی هفت سین شما هم بی نظیره ..
انشاالله سالی پر از نشاط و شادی در پیش رو داشته باشید

5 کاربر زیر از Afsaneh_roj سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
قدیمی 04-02-2012
love station آواتار ها
love station love station آنلاین نیست.
تازه کار

سپاسها: : 13

71 سپاس در 9 نوشته ایشان در یکماه اخیر

امروز روز آخر مسابقه س آره؟یعنی فردا برنده اعلام میشه؟ولی واقعا تاپیک کم کاری بود..
4 کاربر زیر از love station سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)