بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان

پزشکی بهداشتی و درمان در این تالار مطالب پزشکی و آموزشی در مورد بهداشت و سلامتی قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-31-2010
deltang deltang آنلاین نیست.
کاربر عالی

سپاسها: : 0

200 سپاس در 186 نوشته ایشان در یکماه اخیر
deltang به Yahoo ارسال پیام

ترشحات مهبل می تواند مشکلی بسیار ناراحت کننده و خجالت آور باشد. از اینرو برای شناخت علائم این مشکل و روش تشخیص آن باید وقت بگذارید.
* مراحل
1. باید یاد بگیرید که مهبل اندامی از بدن است که نظافت آن به عهده خودتان است. ترشح عملی عادی و کاملاً نرمال از آن روند می باشد.
2. همه خانم ها در طول زندگی خود تاحدودی دچار ترشح مهبل می شوند که علائم آن بر روی لباس زیرشان قابل مشاهده است.
3. برخی از خانم ها بیشتر از سایرین دچار این ترشحات می شوند.
4. ترشحات مهبل در دوران جوانی معمولاً بیشتر هستند و با بالا رفتن سن کمتر میشود. برخی از خانم ها در سنین میانسالی به ویژه طی دوران یائسگی، دچار خشکی می شوند.
5. تمیز نگه داشتن ناحیه مهبل می تواند احتمال بروز عفونت را کاهش دهد. شستشوی بیش از حد یا ساییدن محل باعث بروز سوزش و خراش شده که احتمال ایجاد عفونت را بالا می برد.
6. پس از استفاده از توالت، محل را از جلو تا پشت شستشو دهید نه از پشت به جلو. در پاک کردن از عقب به جلو ممکن است باکتری ها از مقعد به مهبل و مجرای ادرار کشیده شده و باعث بروز عفونت شود.
7. درصورت مشاهده هرگونه ترشح که از نظر رنگ و بافت غیرعادی به نظر برسد، یا ترشحاتی که بودار یا همراه با سوزش و خراش باشند، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

* نکات
  • اکثر خانم ها در برخی از مراحل زندگی خود دچار عفونت مهبل می شوند. خیلی از خانم ها بطور مداوم دچار این عفونت ها می شوند. بسیاری از این عفونت ها به سادگی قابل درمان هستند.
  • همیشه بهتر است که قبل از هر چیز به پزشک مراجعه کنید، به ویژه اگر اولین بار باشد که دچار عفونت می شوید. کرم های زیادی برای درمان اینگونه عفونت ها در بازار موجود است. پزشک درصورت نیاز قوی ترین آنها را برای شما تجویز خواهد کرد و اگر عفونت شما باکتریایی باشد، درمان شما حتماً نیازمند دستور پزشک است.
  • ترشحات غیرعادی می تواند خصوصیات زیر را داشته باشند: ظاهر سفید رنگ پنیر مانند، ظاهر سنگین و انبوه زرد رنگ، ظاهر زرد-سبز و یا بسیار روان. درصورت مشاهده چنین ترشحاتی حتماً به پزشک مراجعه کنید.
  • آب بدنتان را خوب تامین کنید. بی آب ماندن بدن موجب خشک شدن مهبل نیز شده و همین مسئله باعث ایجاد بو و نوع متفاوتی از ترشح می شود. اگر بدنتان بی آب شود، بیشتر در معرض عفونت های ادراری قرار خواهید گرفت.
  • از پوشیدن لباسهای خیلی تنگ خودداری کنید. اینکار باعث ایجاد گرما، رطوبت و سایش در این قسمت از بدن می شود. پوشیدن لباسهای زیر مرطوب برای مدتی طولانی به ویژه طی تابستان نیز همین مشکلات را در بر خواهد داشت.
  • برخی از خانم ها هنگام استفاده از حمام های داغ بیشتر دچار این عفونت ها می شوند، این مسئله به خاطر بالا بودن دمای آب و وجود باکتری ها در آب است.
  • سعی کنید از لباسهای زیر نخی استفاده کنید. پارچه های مصنوعی و پلاستیکی ممکن است باعث برانگیختن سطح طبیعی رطوبت در مهبل شود. درصورت نیاز لباس زیرتان را در طول روز عوض کنید و در شب بدون لباس زیر بخوابید.
  • برای کشتن باکتری های لباس زیرتان حتماً هر بار آنها را با آب گرم شستشو دهید. برای شستشوی آنها بهتر است کمتر از نرم کننده های لباس استفاده کنید چون این مواد باعث ایجاد آلرژی شده که احتمال عفونت را بالا می برد.
  • و آخر اینکه، باید متوجه باشید که برخی خانم ها بیشتر از سایرین دچار ترشحات مهبل می شوند، و یادتان باشد که این مسئله قسمتی کاملاً طبیعی از زن بودن شماست. اگر این مشکل خیلی برایتان ناراحت کننده شده است، لباس زیرتان را تند تند عوض کنید.
* هشدارها
  • درصورت مشاهده هرگونه مشکل غیرطبیعی و احتمال ایجاد عفونت حتماً به پزشک مراجعه کنید. این علائم عبارتند از: بوی بد، خارش، سوزش به همراه ترشح. برای درمان خود بهتر است که هرچه زودتر اقدام کنید. دلیل ندارد که مدتی طولانی خود را عذاب دهید و فکر کنید که عفونت به خودی خود برطرف می شود.
  • اگر از نظر جنسی فعال هستید و گمان می کنید که دچار عفونت خواهید شد، همسرتان ممکن است دچار عفونتی باشد که خود از آن خبر نداشته است (علائم مردان کاملاً متفاوت با علائم خانم هاست). عفونت درمان نشده همسرتان ممکن است بر شما نیز تاثیر بگذارد.
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 01-31-2010
کاربر عالی

تخمك گذاري و قاعدگي

تعريف قاعدگي
بـه ريـزش غشـاء داخلـي رحـم (آنـدومتـر) توام با خونريزي اطلاق ميگردد.
* قاعدگي تقريبا هرماه باستثناء دوران بارداري و يائسگي به وقوع ميپيوندد.
* چرخه قاعدگي ميان 21 تا 40 روز متغيير ميباشد.
* تنها 10 % زنان داراي چرخه قاعدگي (دقيقا) 28 روز ميباشند.
* سيكل قاعدگي توسط هورمونهاي L.H وF.S.H كه از غده هيپوفيز ترشح ميگردند و هورمونهاي استروژن و پروژسترون كه از تخمدانها ترشح ميگردند كنترل ميشود.
مراحل قاعدگي به قرار زير ميباشد:

1-چرخه قاعدگي از روز نخست خونريزي آغاز ميگردد.

2-با كاهش سطح هورمونهاي استروژن و پروژسترون غشاء داخلي رحم در هم شكسته و همراه با جريان خون دفع ميگردد.

3-با افزايش ترشح F.S.H رشد يك تخمك در يك فوليكول تخمداني تحريك ميگردد. اين فوليكول تكامل يافته توليد استروژن ميكند.

4-با افزايش هورمون L.H به همراه هورمون F.S.H سبب تخمك گذاري ميگردند. در اين مرحله سطح هورمون استروژن در جريان خون افزايش اما سطح پروژسترون كاهش مي يابد. پس از تخمك گذاري اول (تخمك) از لوله فالوپ به سمت رحم حركت ميكند.

5-با كاهش هورمونهاي L.H وF.S.H فوليكول پاره شده (پس از رها سازي تخمك) تبديل به جسم زرد ميگردد. اين جسم زرد توليد پروژسترون ميكند.

6-در اين مرحله هورمون استروژن افزايش يافته و همراه با پروژسترون سبب ضخيم گشتن غشاء رحم ميگردند.

7- هرگاه تخمك بارور نگردد جسم زرد از ميان ميرود و ديگر پروژسترون توليد نميكند. بنابراين سطح هورمونهاي استرژن و پروژسترون در خون كاهش يافته و غشاء داخلي رحم ميريزد.

8-آغاز چرخه بعدي.

قدیمی 01-31-2010
کاربر عالی

آیا می دانید چه روزهایی خوب است برای

:
Ø پوستتان؟
Ø خلاقیتتان؟
Ø اُرگاسمتان؟

نوسانات ماهانه ی هورمون ها می تواند باعث افسردگی و یا خوشحالی، خستگی یا پر انرژی بودن، بی علاقگی به *** و یا شهوتی شدن شما شود. اما اگر شما بتوانید این تغییرات را پیش بینی کنید، می توانید از لحظاه های خوبتان بهترین استفاده را برده و این زمان را طولانی تر کنید. در اینجا چرخه ی خصوصیات شما را از روز 1 تا 28 بررسی کرده و راهبردها و متدهایی برای کنترل و تنظیم رفتارهایتان به شما معرفی می کنیم.

روز 1 تا 7 :

هفته ی بدی است برای بدنتاندوران قاعدگیتان روز اول شروع شده است و به همراه خود حالات بدی مثل اسهال نیز می آورد (به خاطر بالا رفتن میزان پروستاگلاندین، ماده ی شیمیایی که باعث تحریک روده می شود این حالت ایجاد می شود). افرادی که مبتلا به آسم یا میگرن هستند، بیماریشان در این دوره تشدید می شود.

هفته ی خوبی است برای مغزتان

همینطور که به روز ششم نزدیک می شوید، وارد یک مرحله ی فولیکولی می شوید. این زمان دوران آرامی است که تخمک ها رشد کرده و آماده می شوند که از تخمدان بیرون بیایند. برای کارهایی که نیاز به خلاقیت و ابتکار دارد، دورانی فوق العاده است.

رابطه ی جنسی در این دورهمیزان کم استروژن باعث می شود که دیرتر تحریک شوید، به همین خاطر باید از شریک جنسیتان بخواهید که کمی بیشتر فعالیت کند.

روز 8 تا 14:

هفته ی خوبی است برای تولید مثل

همینطور که بدنتان خود را برای تخمک گذاری در روز 14 آماده می کند، میزن استروژن کم کم افزایش می یابد. علائمی که به شما کمک می کند تا بفهمید تخمک گذاری انجام شده است یا خیر و قدرت باروری دارید شامل موارد زیر است: تغییر رنگ مایع تخلیه شده از مهبل از زرد-سفید گرفته تا اینکه کاملاً شفاف می شود. در بعضی زن ها خونریزی و دل درد هم اتفاق می افتد.

هفته ی خوبی است برای خُلقتاناستروژن در ابتدا به صورت یکنواختی افزایش می یابد، اما بعد این افزایش سرعت میگیرد. روز 14 (تخمک گذاری) شما دیگر احساس تعادل می کنید. حال و حوصله پیدا می کنید و اعصابتان راحت است.

رابطه ی جنسی در این دوره

رابطه ی جنسی در این دوره بسیار پرلذت خواهد بود و اُرگاسم بهتری خواهید داشت. شريكتان نیز همراه شما در این دوران لذت زیادی خواهد برد.

روز 15 تا 21:

هفته ی بدی است برای پوستتان
پوشش رحم دوباره در حال ساخته شدن است و ممکن است در این دوره جوش و لک روی پوستتان مشاهده کنید. در چنین وضعیتی می توانید با یک متخصص پوست مشورت کنید. احتمالاً متخصص مربوطه برایتان آنتی بیوتیک برای مصرف یک هفته تجویز خواهد کرد.
هفته ی خوبی است برای اعتماد به نفستانبه اواسط هفته که می رسید، میزان پروژسترون رو به افزایش می رود که یک خوشحالی و خوشبینی ناگهانی به شما می دهد. در قرعه کشی ها شرکت کنید، یا ترفیع رتبه ای که خیلی وقت بود می خواستید را با رئیستان در میان بگذارید. تا میتوانید از این دوران لذت ببرید.

روز 22 تا 28:

هفته ی بدی است برای

PMS (علائم قبل از قاعدگی)
میزان پروژسترون به بالاترین حد خود رسیده و نشانه ای است برای اینکه شما به دوره قبل از قاعدگی وارد شده اید. البته ممکن است هیچگونه علائمی (همه ی علائم، از درد سینه گرفته تا سردرد) نداشته باشید و یا فقط بعضی از آنها را در خود مشاهده کنید. به خاطر ترشح میزان کمی هورمون مردانه ی تستوسترون در این دوره، ممکن است با علائمی مثل زیاد شدن موی صورت یا تند شدن عرق بدن مواجه شوید.

هفته ی بدی است برای روحیه تان

ممکن است در این دوران احساس افسردگی کنید. اشتهایتان نیز بسیار بالا خواهد رفت و ممکن است برای رفع این گرفتگی و افسردگی زیادتر از معمول غذا بخورید. پس بهتر است از غذاهایی استفاده کنید که حال شما را هم بهتر کند مثل برگر بوقلمون یا سیب زمینی پخته که هر دو حاوی آمینو اسیدی هستند که باعث بالا بردن روحیه می شود. اگر احساس نفخ داشتید از غذاهای پر-پروتئین، کم کربوهیدرات و کم نمک استفاده کنید، هم حالت نفخ را از بین خواهد برد و هم به تقویت روحیه ی شما کمک می کند. نگران چاق شدن هم نباشید، به خاطر بالاتر بودن درجه حرارت بدن کالری بیشتری خواهید سوزاند.

رابطه ی جنسی در این دوره

تولید تستوسترون بیشتر باعث آرام تر شدن و در نتیجه جذاب تر شدن صدایتان میشود.

روز 28:
با علائمی روبه رو خواهید شد که به شما می گوید فردا روز قاعدگیتان است: باد کردن شکم، کم خوابی و سردرد .
قدیمی 01-31-2010
کاربر عالی

تبخال تناسلي و نحوه برقراري رابطه جنسي

دکـتر رات متـخـصـص و مشـاور جنـسـی در آمریکا اطلاعات
مفیدی در مورد چگونگی مقابله با این بیماری و نحوه لذت بردن مجدد از زندگی را در اختیار شما قرار می دهد.

واکـنــش افـراد به هـنــگام تشخیص بیماری تبخال ژنتیکی
چیست؟

رایـج تـرین احسـاسـی که بـه افـراد دست می دهد چیزی
نیست جز ترس و عصبانیت. آنها معمولا با خود می گویند:
"
وای، خـدای من! زندگی ام به پایان رسید!" اما یک لحظه صبر کنید. شاید آگاهی از این قضیه که شما دارای نوعی بیماری هستید که باید تا پایان زندگی آنرا تحمل کنید قدری ناراحت کننده باشد. اما در عین حال باید بدانید که دنیا برای مبتلایان به این بیماری به آخر نمی رسد. تا به حال هیچ کس از این بیماری جان نسپارده است. افرادی بودند که در تمام طول عمر خود با این بیماری زندگی کرده و با آن کنار آمده اند. خانم هایی که به این بیماری مبتلا هستند، می توانند به راحتی باردار شده و صاحب فرزند شوند. این بیماری به راحتی قابل کنترل است. فقط کافی است به محظ رویت تبخال به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا او شما را به طور کامل با تمام معظلات این شرایط آگاه کند.

آیا کسی که دارای بیماری های آمیزشی است، می تواند از رابطه جنسی رمانتیک و سالم لذت ببرد؟

بله، شکی وجود ندارد که افرادی که دارای تبخال های ژنتیکی و یا سایر بیماری های جنسی هستند می توانند رابطه جنسی سالم و ارضا کننده ای را در تمام طول عمر خود داشته باشند. اگر در رابطه خوبی قرار داشته باشید و شخصی که دارای مشکل است با مسئله خود کنار آمده باشد و عقیده اش این باشد که: "باید با این مسئله روبرو شویم" ارتباط می تواند برای همیشه ادامه پیدا کند
.

شما برای کسی که مبتلا به این بیماری است و شدیدا احساسی تنهایی می کند چه پیشنهادی دارید؟
پیش از هر چیز شما باید بدانید که تنها آدمی نیستید که چنین احساسی دارید. تشخیص بیماری هم فقط به شخص شما منحصر نمی شود. بر طبق آمار جامعه پزشکی آمریکا تقریبا در حدود 60 میلیون آمریکایی به این بیماری مبتلا هستند (البته این در حالی است که تنها 10% از آنها از بیماری خود اطلاع دارند). گروههای پشتیبانی به طور حتم به شما کمک می کنند. آنها به شما آموزش می دهند که شما تنها کسی نیستید که در این شرایط قرار گرفته اید، همچنین مکانی را فراهم می کنند تا بیماران دیگری که دارای تبخال های ژنتیکی بودند تجربیات خود در مورد نحوه کنار آمدن با بیماری و رسیدن به موفقیت در برابر شریک زندگی شان را در اختیار شما قرار دهند. البته من معتقدم شما نباید برای مدت زمان طولانی در این گروه های پشتیبانی باقی بمانید. بالاخره باید در یک نقطه تصمیم خود را بگیرید و به زندگی عادی ادامه دهید
.

در چه مرحله ای از ارتباط، شخص بیمار می تواند شریک زندگی خود را در جریان بیماری اش قرار دهد؟

زمانی که پایه های اولیه ارتباط ریخته شد و به جایی رسیدید که برقراری معاشقه اجتناب ناپذیر بود. البته شما نباید او را دقیقا قبل از شروع اولین رابطه جنسی در جریان بگذارید، بلکه بهتر است مکان آرامی برای گفتگو پیدا کنید. این مطلب بی اهمیتی نیست و هیچ کس نمی تواند دشواری آنرا دست کم بگیرد. این ریسک هم وجود دارد که طرف مقابل بگوید: "خداحافظ". اما شما مجبور هستید خطر آنرا بپذیرید. اگر او از خانه خارج شد و دیگر باز نگشت به هر حال این ارتباط برای شما مناسب نبوده. اما صحبت کردن در مورد این قضیه ضروری است؛ چرا که اگر مسئله را بازگو نکنید و بیماری به او نیز سرایت کند، با این کار همه چیز بدتر خواهد شد
.

فکر می کنید چه مکانی مناسب تر است؟ چگونه سر صحبت را آغاز کنیم؟

اتاق خواب اصلا مناسب نیست. فضای رمانتیک مانند میز شام هم فایده ندارد. من پیشنهاد می کنم زمانی که در ماشین در حال رانندگی هستید و یا در حین قدم زدن در پارک موضوع را مطرح کنید. یک مکان کاملا اختصاصی. شما نباید گفگو پیرامون این مطلب را زمانی که هر دویتان از نظر جنسی تحریک شده اید، مطرح کنید. در این حالت مشکل، غیر منتظره و ناراحت کننده تر جلوه می کند. گفته های خود را یکبار در حضور یک مشاور، یا یک دوست صمیمی و یا مقابل آینه تمرین کنید. یک نفس عمیق بکشید. می توانید با چیزی شبیه به این شروع کنید: "من ارزش زیادی برای تو قائل هستم، دلم می خواهد برای مدت زمان طولانی در کنار هم باشیم، تا به حال کسی مثل تو در زندگی ام وجود نداشته، از اینکه تو را دارم خوشحالم، اما چیزی هست که باید حتما با تو در میان بگذارم؛ من تبخال تناسلی دارم. تمام اطلاعات را در مورد این بیماری گرفتم، می دانم باید در مورد آن چه کار کنم، به خوبی می دانم در موقع بروز باید چگونه آنرا مهار کنم
."

آیا در زمان بروز می توان ارتباط جنسی برقرار کرد؟
اگر شما استرس داشته باشید، تعداد دفعات بروز تبخال بیشتر می شود، به همین دلیل من پیشنهاد می کنم کارهایی انجام دهید که حتی الامکان میزان استرس شما را کاهش دهد. زمانی که بیمار با خود تصمیم بگیرد: "من این مشکل را دارم، بنابراین باید راههای مقابله با آنرا فرا گیرم" راههای بسیار زیادی برای مقابله با بیماری را پیدا می کند. به خاطر داشته باشید که همیشه باید واقع نگر باشید، این یک بیماری مرگ آور نیست
.

آیا شخصی که آلوده شده باید با کسی که تصور می کند او آلوده اش کرده تماس بگیرد؟

چگونه باید او را مطلع سازد؟

اگر این قضیه مربوط به ارتباط های گذشته شما می شود یک نفس عمیق بکشید و بگویید: "واقعا شرم آور است که این آدم بدون اینکه به من بگوید مرا آلوده کرد، خدا را شکر که دیگر با او نیستم، خوب شد که از شر او خلاص شدم." اگر مربوط به ارتباط گذشته باشد و تصور می کنید که شخص بیمار خودش از موضوع اطلاعی نداشته میتوانید یک نامه برایش بنویسید (در این صورت شما افراد بسیار زیادی را از ابتلا به این بیماری نجات داده اید) اما این کار را تبدیل به نوعی مقابله نکنید. اگر شریک فعلی شما آلوده است باید با او صحبت کنید. بگویید: "احتمالا نمی دونی که تبخال ژنتیکی داری، اگه اینطوره بهتره ببینیم در مورد رابطمون باید چه کار کنیم
."

آیا لازم است به هر کسی که با او رابطه جنسی دارم بگویم که دارای تبخال هستم، حتی اگر هیچ نشانه و یا اثری از آن وجود نداشته باشد؟

لازم نیست یک تابلوی "من تبخال تناسلی دارم" درست کنید و پشت درب نصب نمایید تا تمام همقطارهایتان متوجه شوند، و یا حتی خانواده! اما شما باید اطلاعات موجود در این زمینه را در اختیار هر شخصی که با او رابطه جنسی برقرار می کنید، قرار دهید. نباید مشکل خود را دست کم بگیرید. این بیماری کاملا جدی است. جامعه پزشکی در حال کار کردن بر روی واکسن آن است، اما تا این لحظه چیزی به بازار عرضه نشده. شاید بعد ها درمان های بهتری ارائه شود، اما در حال حاضر باید مسئولیت آنرا به عهده گرفته و با هر کسی که رابطه جنسی دارید در مورد مشکل خود صحبت کنید
.

آیا راه حلی برای بیماران به منظور حفظ نگرش و رفتار مثبت در خودشان دارید؟

سعی کنید هیچ گاه نا امید نشوید؛ نباید به خودتان بگویید که زندگی جنسی تان به پایان رسیده و یا نمی توانید صاحب فرزند شوید، این افکار سودمند نیستند. منظور من این نیست که به بیماری خود بی توجهی کرده و به آن اهمیت ندهید، بلکه باید همه چیز را از نظر منطقی تحلیل و بررسی نمایید
قدیمی 01-31-2010
کاربر عالی

توصیه هایی به خانم های باردار

در طول دوران بارداری، هر چه شما بهتر غذا بخورید به نفع خودتان و جنینتان خواهد بود. در طول این ۹ ماه جنین رشد می‌كند و روز بروز قویتر می‌شود و شما هر روز بیش از روز پیش خود را برای زایمانی راحت و بازسازی قوای جسمانی خود پس از آن آماده می‌كنید .

در طول دوران بارداری، شما با دو مسئله اساسی در زمینه غذا خوردن‌ رو‌برویید:

1- باید مواظب باشید که اضافه وزن پیدا نكنید.

2- باید به اندازه كافی غذا بخورید تا نوزادتان كمبودی نداشته باشد.
در واقع، باید به حدی قدرت داشته باشید كه زایمان شما را خسته‌ نكند و حداقل چند هفته اول را بتوانید به اندازه كافی به نوزادتان شیر بدهید .

باید برنامه غذایی مناسب و متعادلی را انتخاب كنید و در دام عقاید اشتباه نیفتید. كارشناسان به بعضی سؤالات شما در زمینه برنامه غذایی دوران بارداری پاسخ داده‌اند :

۱) آیا هنگامی كه بارداریم، باید به جای دو نفر غذا بخوریم؟
در صورتی كه شما برنامه غذایی متعادلی دارید، یعنی از تمام مواد غذایی مورد نیاز بدنتان به اندازه طبیعی مصرف می‌كنید، هیچ نیازی نیست كه در دوران بارداری برنامه غذاییتان را تغییر دهید. باردار بودن میزان كالری بیشتری را می‌طلبد، اما این به آن معنا نیست كه برنامه غذایی‌ خود را تغییر دهید.

۲)آیا در دوران بارداری برای جلوگیری از چاق شدن باید از مصرف چربیها خودداری كرد؟

خیر، در طول این دوران به هیچ وجه نباید دور چربیها را خط كشید. چربیها مواد ضروری برای ساختن سلولها و دستگاه‌ عصبی جنین شماست. جنین به تمامی انواع چربی‌ نیاز دارد. هرگز در طول دوران بارداری نباید برنامه لاغری داشته باشید. البته مصرف زیاد چربی هم لازم نیست.

۳ )آیا خوردن مواد غذایی حاوی «امگا ۳» در طول دوران بارداری مفید است؟
بله، بدن انسان قادر نیست چربیهای «امگا 3» را تولید كند و به همین سبب این مواد را از غذاها تأمین می کند. توصیه می کنیم که در دوران بارداری سه بار در هفته از مواد غذایی حاوی امگا ۳ ‌استفاده شود. تحقیقات اخیر دانشمندان همچنین نشان داده است كه مصرف مواد غذایی سرشار از امگا ۳ از ابتدای بارداری خطر زایمان زودرس و افزایش فشار خون مادر و چاقی كودك را كاهش می‌دهد.

۴) آیا می‌شود در دوران بارداری از مصرف قندها خودداری كرد؟
دوران بارداری زمان خوبی برای كنار گذاشتن قندها نیست. جفت همانند ***** عمل می‌كند و اجازه نمی‌دهد که مقدار زیادی قند به جنین برسد. نتیجه آنكه قند خون جنین سه برابر پایینتر از قند خون مادر است و در صورتی كه شما قند را از برنامه غذاییتان حذف كنید یا مقدار آن را كاهش دهید، جنین شما دچار كاهش قند خون خواهد شد. توجه كنیدکه گرچه قندها نیز به دو دسته خوب و بد و دیرجذب و زودجذب تقسیم می‌شود، ولی به هر حال جنین شما به هر دو نوع قند نیاز دارد. البته باید دقت كنید كه میزان قند یكمرتبه در خون بالا نرود. برای حل این مشكل، می‌توانید به همراه قندها پروتیین نیز مصرف كنید. توصیه می‌شود که در طول دوران بارداری میان دو وعده غذایی به هیچ وجه نوشیدنی بسیار شیرین یا شكلات زیاد نخورید.
قدیمی 01-31-2010
کاربر عالی

مشکل کم خوابي در دوران بارداري

خانمي که در اوايل بارداري
بارداري شب ها به راحتي مي خوابيد، در اواخر بارداري ممکن است بيشتر شب را بيدار بماند. البته اين مشکلات ، مربوط به بسياري از تغييرات هورموني و رواني است که در طي بارداري رخ مي دهد.

عواملي که باعث کم خوابي مي شوند

- گرفتگي و درد عضلات در خواب شب

- افزايش ضربان قلب و تنفس کوتاه و سريع

- افزايش دفع ادرار

- جنين بسيار فعال در رحم که به مثانه و ساير نقاط حساس مادر محکم لگد مي زند

- سختي تکان خوردن و جابجا شدن در رختخواب به دليل بزرگي شکم مادر

- احساس درد در قسمت پشت بدن بخصوص کمر

- ديدن خواب بيشتر از حد معمول

- ديدن خواب هاي آشفته

- عصبي و نگران بودن مادر در مورد نحوه زايمان

- نگراني مادر در مورد سلامتي نوزاد خود

چگونه مي توانم خواب راحتي داشته باشم؟سعي مي کنم به ترتيب راههاي مقابله با هر يک از مشکلات بالا را برايتان بازگو کنم.

* اگر در خواب، دچار گرفتگي عضلات شديد، پاهاي خود را محکم به ديوار فشار دهيد يا اينکه روي آن پاي خود که دچار گرفتگي عضلات شده، بايستيد. انجام اين کارها باعث کاهش درد عضلات پا مي شود. کمبود کلسيم، گرفتگي عضلات را بدتر مي کند. بنابراين بايستي با مصرف منابع غني از کلسيم ، از کمبود آن در بدن جلوگيري کنيد.

* نبض تند و تنفس کوتاه و سريع به دليل افزايش حجم خون مادر است. اگر دچار کم خوني باشيد، قلب براي رساندن اکسيژن کافي به خون بيشتر کار مي کند، بنابراين وضعيت بدتر مي شود. با پزشک خود در مورد مصرف مکمل آهن مشورت کنيد، زيرا مصرف مکمل آهن ممکن است تا حدودي اين مشکل را بهبود بخشد.

* بهترين حالت خوابيدن در موقع بارداري اين است که به پهلو دراز بکشيد و زانوهاي خود را خم کنيد. در اين وضعيت، قلب راحت تر کار مي کند، زيرا سنگيني بچه به سياهرگ هايي که خون را به قلب برمي گردانند، فشاري وارد نمي کند. همچنين دراز کشيدن به پهلو باعث کاهش درد پشت و کمر مي شود.

اگر خوابتان نمي برد خود را به انجام کاري مشغول کنيد.کتاب بخوانيد، موسيقي گوش دهيد، بافتني ببافيد، خياطي کنيد، با اينترنت خود را مشغول کنيد، نامه بنويسيد، تلويزيون مشاهده کنيد، دوش بگيريد، بعضي کارهاي سبک خانه را انجام دهيد يا آرايش کنيد.

* اگر هنگام استراحت کردن دچار درد کمر مي شويد، از بالش هاي بزرگ استفاده کنيد تا احساس راحتي بيشتري کنيد. مثلاً يک بالش را زير شکم، يکي را بين پاهايتان، يک بالش سفت را در پشت بدن و بالشي بزرگ را زير سرتان قرار دهيد.

* با بزرگ شدن تدريجي جنين، به مثانه مادر فشار بيشتري وارد مي شود. بنابراين دفع ادرار حتي هنگام خواب شبانه نيز افزايش مي يابد. براي کاهش دفع ادرار به شما مادر گرامي توصيه مي کنيم:

- هنگام عصر و شب، آب و مايعات زيادي ننوشيد .

- موقع خواب نوشيدني هاي حاوي کافئين مثل چاي ، قهوه ، نوشابه هاي سياه را مصرف نکنيد، زيرا کافئين با تاثير بر کليه ها دفع ادرار را افزايش مي دهد و نيز اعصاب را تحريک مي کنند.

- به جاي خوابيدن به پشت، به پهلو بخوابيد.

- اگر موقع دفع ادرار، احساس سوزش و درد کرديد، ممکن است به عفونت مثانه مبتلا باشيد، بنابراين با مراجعه به پزشک يک آزمايش ادرار بدهيد.

* با بزرگ شدن شکم، چرخيدن و جابجا شدن در رختخواب بسيار مشکل مي شود. اگر اين موضوع واقعاً شما را اذيت مي کند، مي توانيد از صفحه گردان استفاده کنيد. اين صفحه دو لايه است و دو کناره کاملاً صاف و صيقلي دارد که به دليل کاهش اصطکاک جابجايي شما آنان مي سازد ( البته ممکن است چنين وسيله اي در ايران وجد نداشته شد).

* ديدن خواب هاي آشفته به وضعيت روحي مادر آسيب مي رساند. بسياري از زنان در هنگام بارداري، بيشتر از ساير مواقع کابوس مي بينند.

بارداري موقعيتي متفاوت با ساير مواقع است و باعث ايجاد موضوعات بيشتري براي ضمير ناخود آگاه فرد مي شود. اگر خانم باردار در چنين حالتي، خواب هاي خود را براي کسي تعريف کند، کمتر تحت تاثير آن قرار مي گيرد و کمتر خواهد ترسيد.

* اگر از درد زايمان مي ترسيد، بهتر است با پزشک خود يا يک ماما در مورد نحوه زايمان مشورت کنيد تا آنها با تشريح مراحل آن و ارائه ورزشي مناسب براي زايمان راحت تر، از نگراني شما بکاهند.

بيشتر خانم ها قبل از زايمان، خيلي نگران سلامتي خود و فرزندشان هستند، ولي بعد فارغ شدن متوجه خواهند شد که اين نگراني بي مورد بوده و نوزادشان کاملاً سالم و طبيعي است.

وقتي خوابم نمي برد، چه کاري مي توانم انجام دهم؟

مصرف قرص خواب در خانم هاي باردار ممنوع است. اگر شما نمي توانيد به راحتي بخوابيد ، خطري براي شما ندارد، به شرط اينکه کم خوابي شما را از پا نيندازد. به جاي اينکه دراز بکشيد و تکان نخوريد، بهتر است بلند شويد و مشغول انجام کاري شويد. کارهايي که مي توانيد انجام دهيد در زير براي شما بيان کرده ايم .

کتاب بخوانيد، موسيقي گوش دهيد، بافتني ببافيد، خياطي کنيد، با اينترنت خود را مشغول کنيد، نامه بنويسيد، تلويزيون مشاهده کنيد، دوش بگيريد، بعضي کارهاي سبک خانه را انجام دهيد يا آرايش کنيد.

بعد از انجام کاري که خوشايند و دلخواه شماست ، راحت تر و بهتر مي توانيد بخوابيد.

انجام ورزش هاي آرامش بخش مثل يوگا يا گوش دادن به موسيقي در بسياري از خانم ها اثرات خوبي داشته است.

اگر در بين روز احساس خستگي کرديد، کمي بخوابيد.

اگر مشکل خاصي داشتيد به پزشک خود مراجعه کنيد و موضوع را با او در ميان بگذاريد. او شما را راهنمايي خواهيد کرد تا راه حل مناسبي براي مشکل خود پيدا کنيد.
قدیمی 01-31-2010
کاربر عالی

داروي درمان صرع سبب بروز ناهنجاري جنين در زنان باردار ميشود

براساس تازه ترين تحقيقات، مصرف داروي درمان صرع در زنان باردار مي تواند خطر بروز ناهنجاري را در جنين سه برابر افزايش دهد.

اين مشكلات شامل فتق، در رفتگي استخوان لگن، بيماري قلبي، شكاف كام، غيرطبيعي شدن اندامهاي تناسلي و مشكلات رفتاري و يادگيري است.

در اين مطالعه، 293 كودك كه طي سالهاي 197٦ تا 2000 در اسكاتلند بدنيا آمده بودند و مادرانشان براي كنترل يا پيشگيري از صرع دارو مصرف مي كردند، بررسي شدند.

مشروح اين مطالعه در مجله تخصصي "مديكال ژنتيكس" چاپ انگلستان منتشر شده است.

حدود يك سوم اين كودكان به مشكلات يادگيري يا تكاملي يا ناهنجاري هايي مبتلا بودند كه نياز به عمل جراحي داشت.

از هر 4 تن يكي به اوتيسم مبتلا بود اين رقم 5 برابر كودكاني است كه مادرانشان داروي صرع مصرف نمي كردند.

بيشترين خطرات در اثر مصرف داروي "كاربامازپين carbamazepine" و مصرف بيش از يك داروي ضد تشنج در دوران بارداري مشاهده شد. مصرف دوز بالا دارو نيز ميزان خطر را افزايش مي داد.

صرع خطر مهمي براي مادر و جنين محسوب مي شود.

حمله هاي صرع در زناني كه به هنگام بارداري داروي خود را قطع مي كنند دومين علت مرگ و مير در زنان باردار مصروع محسوب ميشود.

محققان بيمارستان مادران آبردين در اسكاتلند بر لزوم تهيه داروي بي خطرتر صرع تأكيد كردند و خواستار انجام مشاوره براي زنان مبتلا به صرع شدند.

از هر 1000 زن باردار در انگلستان ٦ تن داروي صرع مصرف مي كند.

صرع نوعي بيماري ناشي از اختلال در فعاليتهاي الكتريكي مغز است كه 40 ميليون تن در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. اين بيماري مي تواند در هر سني بروز كند.

بيشتر بيماران با چندين دارو تحت درمان قرار مي گيرند.
قدیمی 01-31-2010
کاربر عالی

شايع ترين پرسش هاي مردان در دوران بارداري

دوران بارداري، دوراني است كه نه تنها براي زنان بلكه براي مردان نيز ويژگي هاي خاص خود را دارد. گمان مي كنيد مردان طي 9 ماه بارداري همسرشان چگونه زندگي مي كنند؟آيا براي پدر شدن به كمك اطرافيان نياز دارند؟ آيا مردان براي فارغ شدن همسرشان به آمادگي خاصي نياز دارند؟ در بعضي نقاط دنيا گروه هايي به نام <گروه پدران> وجود دارد كه در آن افرادي كه قرار است به زودي پدر شوند ثبت نام كرده و با مسايل علمي در رابطه با نوع رفتار با همسر قبل و پس از فارغ شدن و تربيت فرزند خود آشنا مي شوند. اما در بيشتر نقاط دنيا هرگاه پزشك مربوطه جلسه اي براي توضيح آمادگي هاي لازم براي فارغ شدن و روزهاي پس از آن براي خانم ها برگزار مي كند، همسر نيز مي تواند حضور داشته باشد. * طي دوران بارداري، مردان در زندگي همسرشان چه نقشي بازي مي كنند؟ آنها لنگرگاه يك كشتي اند. بايد به همسر خود حس اطمينان و امنيت ببخشند. مردان بايد به همسري كه تمام توجه اش به خود و جنين درون رحمش جلب شده كمك كنند تا ارتباط اش را با دنياي اطراف حفظ كند. احترام گذاشتن، صبر كردن و حضور هميشگي داشتن بهترين فرصتي است كه هر مردي طي دوران بارداري مي تواند در اختيار همسرش بگذارد. * آيا گمان مي كنيد رفتار مردها طي سال هاي اخير تغيير كرده است؟ طي دوران بارداري، زايمان و با ورود نوزاد به خانه مردها همانند پروانه دور همسرشان مي گردند. شايد تنها چيزي كه طي سال هاي اخير تغيير كرده است، مشغول شدن بيش از حد مردان در دنياي كار و بي توجه شدن به تريبت كودك است. پس از فارغ شدن يك خانم، همسر وي عادات سابق را دوباره پيش مي گيرد و هيچ تغييري در ساعات كاري خود نمي دهد. آنها گمان مي كنند تنها مادر وظيفه تربيت فرزند را بر عهده دارد! * چه موضوعي طي دوران بارداري و حس پدر شدن است كه مردان را مي ترساند؟ درك نكردن زن طي دوران بارداري و به وجود آمدن يك رابطه سه گانه موجب ايجاد ترس و دلهره در مردان مي شود.

آنها نمي دانند كودكي كه به دنيا خواهد آمد چه جايگاهي را در روابط زناشويي آنها اشغال خواهد كرد؟ درك اين موضوع كه همسر آنها، مادر فرزندي است برايشان كمي سخت به نظر مي رسد. بسياري از مردان حتي پس از فارغ شدن همسرشان از همبستر شدن با او ترس دارند. * آيا مردان پس از فارغ شدن همسرشان افسرده مي شوند؟ بله. البته اين موضوع را آشكار نمي كنند ولي خستگي مفرط، اضطراب، برقرار نكردن يك رابطه صميمي با نوزاد و حتي فرارهاي بي دليل از خانه، همگي از نشانه هاي اين افسردگي است.

مشكل مردان اين است كه گمان مي كنند با تولد فرزندشان، همسرشان را تنها خواهد گذاشت. * مردي كه تازه پدر مي شود، هيجان زده است؟ كي احساس پدر شدن را واقعا درمي يابد؟ مردها با ديدن فرزندشان هيجان زده و عاشق مي شوند. احساس پدري در افراد متعدد متفاوت است. براي بعضي ها اين حس فوري حتي با شنيدن خبر پدر شدن پديدار مي شود. براي برخي ديگر به آغوش كشيدن فرزندشان چنين حسي را در پي خواهد داشت. * در روز زايمان چه كاري از يك مرد برمي آيد؟ حضور همسر در كنار يك زن باردار به او احساس امنيت خاطر مي بخشد. به اين ترتيب زن مي داند كسي هست كه پس از زايمان انتظارش را بكشد. كلمات محبت آميز و نوازش هاي همسر همگي در روحيه يك زن باردار تاثير مي گذارد. * اگر مردي پس از شنيدن خبر باردار شدن همسرش يا حتي زايمان او، باز هم نسبت به همسر و زندگي اش بي تعهد باشد چه مي توان كرد؟ هرگز نبايد يك مرد را از پدر شدن ترساند. از سوي ديگر اگر سعي نكنيد مردي را طي دوران بارداري متعهد كنيد پس از زايمان نيز نخواهيد توانست تغييري در وي ايجاد كنيد. بايد وي را متوجه اين موضوع كنيد كه براي يك كودك، پدر داشتن به چه معني است.
قدیمی 01-31-2010
کاربر عالی

10 نشانه حاملگی

1- درد سينه و نوك سينه
هنگام حاملگي تقريبا سه هفته بعد از عمل لقاح متوجه درد در سينه و نوك سينه خود مي شـويد (وقتـي قاعدگي حدود يك هفته دير مي گردد). همچنين ممكن است متورم شوند -- همانند نزديك شدن به زمان قاعدگي.

2- لك ديدن خفيف يا گرفتگي عضلات شكم
اگر باردار باشيد، لكه هاي خفيف صورتي رنگ در زمان تشكيل جنين مي تـوانـد نمايان گردد --وقتي كه جنين در داخل پوشش رحم قرار ميگيرد. اين تقريبا هشت تا ده روز بعد از تخمك گذاري روي مي دهد، كمي زودتر از رسيدن موعد قاعـدگي. مـعـمولا مي توان خونريزي ناشي از تشكيل جنين را از قاعدگي معمولي تشخيص داد: اگر كمي زود تر از زمان مورد انتظار رخ دهد، اگر خفيف و اندك و به صـورت لـك باشد، مايل به رنگ صورتي بـاشد (نه قرمز و غليظ همانند قاعدگي معمولي) و از الگوي يك قاعدگي نـرمـال پـيـروي نكند(خفيف، به تدريج شديد و سپس دوباره خفيف). گرفتگي عضلات شكم نيز ميتواند در مراحل آغازين بارداري شايع باشد. وقتي كه رحم حالت متوسط خود را بدست آورده و در سه ماهه دوم توسط استخوان لگن خاصره بهتر نگهداري مي شـود، بـدن هـمـانند زمان قاعدگي مستعد گرفتگي و درد عضلات شكم ميگردد.

3- تيره شدن دور نوك سينه
در دوران اوليه حاملگي -- نزديك زمان قاعدگي -- ممكن است دور نوك سيـنـه (بخـش تـيره تري كه نوك سينه را احاطه كرده) تيره تر و قطور تر گردد. گفته مي شـود كـه رنــگ تـيره تر دور نوك سينه به نوزاد در يافتن نوك سينه بـراي شـيـر خـوردن كـمـك مـي كـنـد. همچنين ممكن است رگهاي سينه نمايانتر شده و برامدگي هاي كـوچكي كه در اطراف نوك سينه قرار دارند بزرگتر شده و تعدادشـــان افزايش يابد -- بطور متوسط بين 4 تا 28 عدد به ازاي هر سينه.

4- خستگي مفرط
در صـورت حـامـلـگي، يكي از شايع ترين علائم در هشت تا ده هـفـتـه اول خسـتـگي و فرسودگي مي بـاشد. وقتـي باردار ميشويد، بدن شما دچار يك سري تغييرات متابوليك مهم مي گـردد. تمامي بخشهاي بدن بايد خود را براي فرايند رشد يك كودك آماده كنند. براي اغلب زنان، خستگي بعد از هفته دوازدهم بارداري از بين ميرود.

5- حالت تهوع و استفراغ
اگر باردار باشـيد، مـمـكن اسـت خـيـلي سـريع -- يـك هفـته بعد از عمل لقاح -- متوجه حالت تهوع و ناخوشي صبحگاهي گرديد. حالت تهوع ميتواند هر زماني اتفاق بيفتد -- روز يا شب.

6- ادرار مكرر
زمانيكه قاعدگي به مدت يك تا دو هفته به تاخير مي افتد، ممكن است مـتـوجـه شويـد كه بيشتر از حد معمول ادرار ميـكنيــد. اين به آن دليل است كه كودك در حال رشد درون رحم، به مثانه شما فشار وارد مي آورد.

7- يبوست
ممكن است در روزهاي اوليه بارداري متوجه تغير در اجابت مزاج خـود گرديد. هورمونهاي اضافي توليد شده در حين حاملگي، باعث ميگردد روده كارايي خود را از دست بدهد.

8- افزايش دماي طبيعي بدن
اگر دماي طبيعي بدن حتي بعد از سپري شدن زمان مقرر قاعدگي بالا ماند و به مـيزان قبل از تخمك گذاري تقليل نيافت، احتمال حاملگي بسيار افزايش مي بايد. هنگامي كه شما حامله ميشويد، تخمك در لوله هاي رحم (محل رشد جنين) بارور ميـگردد. در ايـن هنگام است كه بدن شما نهـــايتا ميتواند تشخصي دهد كه شما حامله هستيد. وقتي هورمون hCG ترشح مي شـود، زنـان مـعـمولا بـراي بـار سـوم يـك افـزايش دما احساس ميكنند كه به اندازه تغيير دماي اوليه نيست، اما در خلال يك هفته تا 12 روز بعد از اولين افزايش دماي مربوط به تخمك گذاري ميتوان آن را مشاهده نمود.

9- قطع قاعدگي
اين ميتواند اولين نشانه حاملگي بشمار آيد بـخصوص اگر روال قاعدگي شما بـصـورتـي منظم بوده باشد. اين نشانه بـه همـراه نشـانـه هاي مثـبـت ديـگر مـمكن است بارداري شما را به اثبات برساند.

10- تست حاملگي مثبت
اگر قاعدگي شما حداقل يك روز دير شد، و آماده ايد كـه حـقـيقت را بدانيد، ممكن است بـخواهـيد يك تست حاملگي خانگي را انجام دهيد. تست حامـلگـي ادرار مي تـوانـد در فاصله 10 تا 14 روز بعد از عـمـل لقـاح دقــيق عمل نمايد. اگر نميتوانيد تا موعد قاعدگي صبر كنيد، تست حاملگي خوني مي تـواند در فاصله 8 تا 10 روز بعد از عمل لقاح دقيق عمل نمايد. بخاطر داشته باشيد كه تسـت هـاي حـاملـگي (حتـي تسـت خـونـي) 100 درصد بدون خطا و اشتباه نيـستـند. اگـر نتـيـجـه تـست شـما مـنفي بـود و باز احساس حاملگي نموديد، يك هفته بعد تست را تكرار كرده و با پزشك خود درميان بگذاريد.
قدیمی 01-31-2010
کاربر عالی

يك متخصص زنان:
بهبود بيمار پس از لاپراسكوپي بسيار سريعتر از جراحي باز است
درد و عوارض بعد از عمل در جراحي‌هاي لاپراسكوپي بسيار كم است

سرويس: بهداشت و درمان - عمومي
1386/12/04
02-23-2008
1143
8611-16661: كد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي
يك متخصص زنان با بيان اين كه لاپراسكوپي نوعي جراحي از راه دور است كه مهارت خاصي براي انجام آن لازم است، خاطرنشان كرد: در استفاده از جراحي‌هاي لاپراسكوپي، برش‌هاي عمل جراحي انجام نمي‌شود در نتيجه درد بيمار بعد از جراحي بسيار كمتر است و روند بهبود بيمار در اين جراحي هم بسيار سريع‌تر از جراحي باز است.

دكتر هايده سميعي، متخصص زنان و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) اظهار كرد: لاپراسكوپي در درمان ضايعات خوش خيم و همچنين ضايعات خفيف بدخيم در حفره‌ شكم مورد استفاده قرار مي‌گيرد. به طور كلي با توجه به اين كه در لاپراسكوپي برش‌هاي جراحي انجام نمي‌شود، عوارض بعد از عمل در جراحي‌هاي لاپراسكوپي بسيار كمتر از جراحي‌هاي باز است.
وي خاطرنشان كرد: جراحي‌هاي لاپراسكوپي و هيستروسكوپي به طور عمومي جراحي‌هاي آندوسكوپي زنان ناميده مي‌شوند. اين جراحي‌ها با ايجاد منافذ كوچك (حداكثر 10 – 12 ميلي‌متر) به تعداد چهار تا شش عدد روي سطح شكم انجام مي‌شود.
وي در اين باره ادامه داد: وسايل و ابزار لاپراسكوپي كه شامل دوربين و تعدادي وسايل جراحي لاپراسكوپي در اندازه‌هاي بسيار كوچك و ظريف هستند از طريق اين منافذ وارد حفره‌ شكم مي‌شوند.
دكتر سميعي با اشاره به قدرت بزرگنمايي دوربين لاپراسكوپي گفت: در اين جراحي دوربين لاپراسكوپي داراي بزرگنمايي چند برابر است و اين مورد فرصت خوبي براي بررسي دقيق‌تر ضايعات است.
اين متخصص زنان با اشاره به تاريخچه لاپراسكوپي گفت: نيم قرن پيش از لاپراسكوپي تنها براي بررسي و تشخيص ضايعات حفره شكم استفاده مي‌شد. اين درحالي است كه بعدها لاپراسكوپي در درمان هم موثر واقع شد؛ به طوري كه طي سه دهه‌ اخير جراحي‌هاي لاپراسكوپي پيشرفت چشمگيري داشته است. اين امر ابتدا از جراحي‌هاي كوچك زنان شامل بستن لوله و آزاد كردن چسبندگي‌هاي داخل شكمي آغاز شد و بعدها جراحي‌هاي بزرگ زنان و حتي فيلدهاي اورولوژي، فيلد جراحي‌هاي عمومي و فيلد جراحي قفسه صدري را نيز شامل شد.
وي با بيان اين كه علاوه بر ضايعات خوش خيم حفره‌ شكم در ضايعات بدخيم نيز مي‌توان از جراحي‌هاي لاپراسكوپي استفاده كرد، گفت: جراحي‌هاي لاپراسكوپي نه تنها شامل ضايعات خوش خيم حفره‌ شكمي است بلكه در ضايعات بسيار خفيف بدخيمي نيز از آن استفاده مي‌شود.
وي در توضيح علت استفاده از اين جراحي در ضايعات خفيف سرطان گفت: ‌به منظور خارج كردن ضايعات از منافذ كوچك ايجاد شده در حفره‌ شكم بايد آن ضايعه قطعه قطعه شود كه در اين زمان امكان انتشار سلول‌هاي تومورال در داخل شكم زياد مي‌شود؛ در نتيجه از لاپراسكوپي در درمان ضايعات خفيف سرطان استفاده شده و در مورد تومورهاي بدخيم به كار نمي‌رود.
دكتر سميعي همچنين به موارد استفاده از لاپراسكوپي در ضايعات خوش خيم اشاره كرد و گفت: در برداشتن فيبروم‌هاي رحمي كه شامل تومورهاي خوش خيم جدار رحم است از لاپراسكوپي استفاده مي‌شود. همچنين در درمان و برداشتن همه‌ كيست‌هاي خوش خيم، آزاد كردن چسبندگي‌هاي داخل شكمي و همين طور مشكلات مربوط به لوله‌هاي رحم اعم از عفونت‌هايي كه به بسته شدن لوله‌ها منجر مي‌شود از لاپراسكوپي استفاده مي‌شود. در نهايت رحم، تخمدان و لوله‌ها نيز به وسيله‌ اين جراحي برداشته مي‌شوند؛ به اين ترتيب كه ابتدا به وسيله‌ يكي از ابزار لاپراسكوپي قطعه قطعه شده و سپس به وسيله پورت‌هاي لاپراسكوپي از منافذ كوچك ايجاد شده روي سطح شكم خارج مي‌شوند.
وي ادامه داد: بعد از انجام جراحي، وسايل لاپراسكوپي از منافذ ايجاد شده در شكم خارج و محل‌هاي ورود بخيه مي‌شوند.
اين متخصص زنان با اشاره به فوايد اين جراحي به ايسنا گفت: در استفاده از جراحي‌هاي لاپراسكوپي، برش‌هاي عمل جراحي انجام نمي‌شود در نتيجه درد بيمار بعد از جراحي بسيار كمتر است. ريكاوري و بهبود بيمار در اين جراحي بسيار سريع‌تر از جراحي باز است. در لاپراسكوپي چسبندگي‌هاي بعد از عمل كه از عمده‌ترين عوارض عمل‌هاي باز است، وجود ندارد. در نتيجه لاپراسكوپي در بيماران خواهان حفظ باروري، براي جلوگيري از ايجاد چسبندگي‌ها، توصيه مي‌شود. در نهايت از نظر زيبايي لاپراسكوپي به جراحي باز برتري دارد.
وي با اشاره به عفونت در جراحي‌هاي لاپراسكوپي گفت: در اين جراحي به دليل تماس كمتر حفره‌ داخل شكم با فضاي بيرون امكان ايجاد عفونت در اين نوع جراحي كمتر از جراحي باز است.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با اشاره به اين كه لاپراسكوپي يك جراحي از راه دور است و مهارت خاصي براي انجام اين عمل‌ها لازم است، گفت: مهم‌ترين مساله در انجام اين جراحي آن است كه جراح مجري عمل تسلط كافي بر اجراي آن را نداشته باشد. اخيرا انواع رباتيك لاپراسكوپي نيز استفاده مي‌شود كه جراح حتي در خارج از اتاق عمل و به كمك يك فيلد ديجيتال جراحي را هدايت مي‌كند.
وي در توضيح عوارض لاپراسكوپي گفت: در لاپراسكوپي براي بهتر ديده شدن ارگان‌هاي داخل شكم، گاز co2 وارد حفره شكم مي‌شود و به اين وسيله بر حجم شكم اضافه مي‌شود. در اين ميان ممكن است گاز co2 به صورت آمبولي وارد عروق شود كه براي حيات بيمار خطرناك است. در صورت بوجود آمدن چنين شرايطي عمل متوقف شده، حفره‌ شكم از co2 خالي مي‌شود و اقدامات لازم در جهت بهبود شرايط انجام مي‌شود.
عضوهيات علمي دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران در اين باره ادامه داد: به دليل اين كه دوربين لاپراسكوپي از طريق ناف وارد حفره شكم مي‌شود و با توجه به اين كه ناف ضعيف‌ترين نقطه‌ جدار شكم است ممكن است بعدها منجر به فتخ ناف شود. در اين مورد جراحي مجراي عمل با انجام بخيه‌هاي مناسب مي‌تواند از ايجاد آن جلوگيري كند.
دكتر سميعي در پايان گفت: در صورتي كه جراح قادر به ادامه‌ عمل با لاپراسكوپي نباشد، در مواقع لازم جراحي با روش لاپراسكوپي به جراحي باز تبديل مي‌شود.
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش