بازگشت   پی سی سیتی > کامپیوتر اینترنت و شبکه Computer internet > سیستم عامل > لینوکس - linux

لینوکس - linux در این تالار مسائل مربوط به سیستم عامل قدرتمند لینوکس و هسته های مختلف آن , اخبار دانلود نرم افزارها و.... پرداخته میشود

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-14-2013
bigbang آواتار ها
bigbang bigbang آنلاین نیست.
مدیر بخش مکانیک - ویندوز و رفع اشکال

سپاسها: : 5,427

6,159 سپاس در 1,794 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض پرسش و پاسخ با مارک شاتلورث پیرامون Mir، اوبونتو تاچ و آینده

او بنیانگذار اوبونتو و شرکت مادر آن کنونیکال است و نه تنها مغز متفکر و قوه خلاقه پشت میزکار یونیتی است بلکه گسترش آن به حیطه گوشی، تبلت و تلوزیون را نیز عهده‌دار است.
به طور خلاصه می‌توان گفت مارک شاتلورث فردی بسیار پر مشغله است.
اما چند هفته پس از ارائه نسخه جدیدی از اوبونتو، او خود را در یک جلسه پرسش و پاسخ رودرروی جامعه کاربری قرار داد؛ مشتاقان، توسعه‌دهندگان، کاربران، وبلاگ نویسان و حتی ترول‌ها سمج! این فرصت را بدست آوردند تا از رئیس خودکامه، اما خیرخواه هر چه که به ذهنشان می‌رسد را بپرسند.

یونیتی ۸ مدیرنمایش Mir

آیا استفاده از نسخه ۸ یونیتی برای اولین بار بر روی یک نسخه LTS عاقلانه است؟
بر اساس برنامه موجود قرار است یونیتی ۸ را برای اوبونتو ۱۴.۰۴ که LTS است آماده کنیم اما اطمینان دارم که می‌توانیم یونیتی ۷ را نیز بخوبی روی آن داشته باشیم. ما همچنان یونیتی ۷ را پشتیبانی کرده و به مرور آن را سریعتر و بهتر می‌سازیم.
من شنیده‌ام که یونیتی ۸ بر پایه گنوم با بستر QT ساخته خواهد شد، یونیتی ۸ قرار است چه عملکردی داشته باشد؟
با کارهای که در حوزه گوشی و موبایل انجام میدهیم، در حال شکل دادن جامعه کاربری حول مجموعه جدیدی از اپلیکیشن‌ها هستیم. تمام این اپلیکیشن‌ها بر روی گوشی گرفته تا دسکتاپ و تلوزیون اجرا خواهند شد. ما دوست داریم توسعه‌دهندگانی با تجارب متنوع شامل گنوم و KDE را جذب کنیم به طوریکه که آن‌ها بتوانند به راحتی تجربه لذت‌بخشی بر روی یونیتی ایجاد کنند. ما قصد ورود به یک جنگ ایديولوژیک را نداریم و فکر می‌کنیم این توسعه‌دهندگان هستند که باید انتخاب کنند.
ما زیرساخت‌های بسیاری برای حمایت از این هدف ایجاد نموده و تعهد خیره‌کننده‌ای از شرکت‌های بازی‌سازی و دیگران که در iOS و اندروید خوش درخشیده‌اند، دریافت نموده‌ایم. اما من دوست دارم که هرچه بیشتر اکوسیستم FLOSS را نیز با خودمان همراه کنیم. آغوش ما به روی همه باز است.
آیا Nvidia و AMD قصد پشتیبانی از Mir را دارند؟ آیا آن‌ها تاکنون هیچ سیگنال مثبتی نشان داده‌اند؟
برای نظر دادن زود است اما گذشته نشان داده است که عکس‌المعمل جوامع اوپن‌سورس در ابتدا بسیار احساسی بوده و در دراز مدت به سمت عمل‌گرایی میرود. پس همانطور که بازخوردهای احساسی عجیب نبود و نتایج عملی هم دور از انتظار نیست.
تصمیم‌گیری در مورد Mir بخوبی انجام گرفت، Wayland نیازهای ما و شما را برآورده نمی‌کرد، ما تصمیم به سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌ای دیگر گرفتیم و تعهد کردیم تا آن را با بهترین کیفیت به انجام برسانیم. برای من، مورد انتقاد قرار گرفتن به خاطر نوشتن نرم‌افزاری منبع‌باز با در نظر گرفتن کیفیت و عملکرد از ابتدا، بسیار عجیب بود و بی‌مهری‌هایی که دریافت کردیم نامنصفانه. اما همانطور که گفتم این‌ها احساسی بود مطمئنم باز هم رخ خواهد داد.
Mir همین الان هم عالی است. تمیز، سریع و با انسجام.
تصمیماتی که در مسیر توسعه گنوم گرفته می‌شوند چگونه بر یونیتی ۸ تأثیر خواهند گذاشت؟
ما در حد توانمان با گنوم و KDE به طور نزدیک کار خواهیم کرد. ما با هر دو پروژه روابط خیلی خوب و همچنین مشکلاتی داریم. در هر دو پروژه افرادی وجود دارند که کار با آن‌ها می‌تواند لذتبخش باشد و از سوی دیگر افرادی که کار با آن‌ها غیرممکن است.
ما کارهای بزرگی با هر دو انجام خواهیم داد و امیدواریم مثل تکیه‌گاهی برای استانداردهای مشترک باشیم؛ همانگونه که در مورد اندیکاتورها چنین کردیم. نادیده گرفتن مشکلات و تحمل برخی تهمت‌ها دشوار است اما اگر نتوانید این چیزها را نادیده بگیرید تصور همکاری نیز ناممکن خواهد بود.
اوبونتو تاچ

چه موقع تامین کننده تراشه حامی اوبونتو تاچ که قول آن را از MWC داده بودید معرفی می‌شود؟
ما تمایل داریم تا اینجور چیزها را به تاثیرگذارترین صورت ممکن معرفی کنیم و الان زمان مناسبی برای پاسخ دادن به سؤال شما نیست. اما به نکته خوبی اشاره کردید و قبول دارم که این گام مهمی است و از بابت پیشرفت‌هایی که در بخش سیلیکون داشته‌ایم خوشحالم.
در میان برنامه‌های فعلی، به نظر شما چه زمانی اوبونتو به گوشی‌ها خواهد رسید؟
این سؤال مرتبط به پذیرش بازار است.
ما درصد خوبی از فروش PC های بازار را داریم که در حال رشد است. آیا در عرض یک سال می‌توانیم همین دستاورد را در حیطه گوشی داشته باشیم؟ بر اساس صحبت‌هایی که تا الان داشتم فکر کنم بتوانیم. برای اطمینان باید تا ۲۰۱۴ صبر کنیم.
موردی که در حال حاضر بسیار امیدبخش است، علاقه توسعه‌دهندگان درجه یک اپلیکشن‌ها به اوبونتو است. پورت برنامه‌ها از اندروید و BlackBerry 10 برای آن ساده است و بسیاری از توسعه‌دهندگان آن‌ها از اوبونتو استفاده می‌کنند … پس چرا که نه!
سال ۲۰۱۱ داشتن ۲۰۰ میلیون کاربر اوبونتو را برای سال ۲۰۱۵ هدف‌گذاری کرده‌اید، آیا این عدد شامل کاربران اوبونتو تاچ هم می‌شود یا برای آن اهداف جدا دارید؟
بله. این میزان تنها با وجود گوشی امکان‌پذیر است.
عنوان می‌شود که اوبونتو تاچ آخرین شانس اوبونتو برای سودآوریست. کاهش دوره پشتیبانی نسخه‌های عادی و توقف برنامه ارسال رایگان دیسک‌های اوبونتو درستی این نظریه را محتمل‌تر کرده.
کنونیکال در بلندمدت چقدر برای موفقیت تاچ و پشتیبانی از سایر پروژه‌هایش ( Cloud، دسکتاپ و غیره) متعهد است؟
کاملاً متعهدیم.
ما طراحی و مهندسی عالی داریم و در حال همکاری و مشارکت با صنعت هستیم. می‌توانیم بیشتر پیش برویم، اما با قربانی کردن حاشیه سود خودمان. بنابراین با یک بده بستان در تحقق هر دو هدف روبرو هستیم. من دوست دارم اوبونتو بیشتر از یک سیستم‌عامل برای توسعه‌دهنده‌ها باشد اما همیشه همین خواهیم کرد. صرف نظر از این‌ها، برای بیشتر بودن، باید رهبری کنیم و این کاری دشوار است.
با نگاه به دنیای اطراف، شخص یا پروژه دیگری که پتانسیل انجام این کار را داشته باشد یا اندازه ما تلاش کند نمی‌بینم؛ بنابراین خیلی به نتیجه خوش‌بین هستم زیرا شانس خارج شدن از چرخه سلطه شرکت‌های بزرگ بر پلتفرم‌ها شاید تنها یک بار در طول زندگی بوجود آید.
فکر می‌کنم حرکت در جهت محو این شکاف ارزشمند است و از تمام حمایت‌هایی که در این مسیر از هم‌فکرانمان، علاقه‌مندان و اندیشمندان دریافت کردیم قدردانی می‌کنم. اوبونتو چنان که در زمینه دسکتاپ توسعه‌دهنده موفق بوده، نیازهای ما در زمینه Cloud را نیز بخوبی برطرف می‌کند.
به نظرم رهبری چیزی مانند کلاینت همگرای جهانی، کار ارزشمندی است. شما چنین فکر نمی‌کنید؟
گوناگون

آیا تولیدکنندگان عمده رایانه‌های رومیزی (دل، لنوو و اچ‌پی) تعداد و تنوع سیستم‌های مجهز به اوبونتو را در اروپا افزایش خواهند داد؟

در شش ماه گذشته تعداد زیادی مدل جدید از اچ‌پی، اسوس، دل و… ارائه شد. انتظار دارم که این روند ادامه پیدا کند.
من به عنوان یک کاربر ک/ل/زوبونتو در برنامه‌های بلند مدت کنونیکال چه جایگاهی دارم؟
امیدوارم تقویت روابط در قلمروی اوبونتو ادامه یابد و حتی گزینه‌های بیشتری نیز به آن اضافه شود. من از وجود تمام این انتخاب‌ها خوشحالم و تلاشم را برای تحققش می‌کنم.
در دوره، به کنار هم قرار دادن تمام قسمت‌ها انرژی زیادی میبرد اما قطعا تصمیم بر حذف عنصری از جامعه کاربری خود نمیگیریم. در پایه‌ای‌ترین حالت شما همواره امکان اجرای هر محیط X را در اوبونتو خواهید داشت. ما تلاش زیادی برای حفظ این ویژگی کرده‌ایم.
حالا اگر شخص یا گروهی امکان همکاری با ما را رد کرد، این مورد از نظر من واقعاً عجیب است و بدانید منشاء این مشکل از آن‌هاست و نه ما. به هر حال من دلیلی نمی‌بینم که گزینه‌های مورد اشاره شما نتوانند به زندگی خود ادامه دهند.
نظر شما در مورد ویندوز ۸ چیست؟
انتخاب‌های جسورانه، چشم‌انداز درست و ورود متزلزل. اما مسابقه تازه شروع شده است.
تغییر سخت است. چشم‌انداز همگرایی چشم‌انداز درستی است بنابراین من به مایکروسافت برای دیدن و تمرکز بر روی آن احترام می‌گذارم.اما آن‌ها در عمل متزلزل نشان دادند.
من فکر میکنم آن‌ها دسکتاپ خود (ویندوز ۷/۵) را خیلی در گذشته نگه داشتند و تبلت خود را بیش از حد به جلو آوردند (کاشی‌ها بهمراه موس). اما از سوی دیگر فراموش نکنید که آن‌ها باهوش و گرسنه هستند و نقش توسری خور را داشتن به طرز باورنکردنی انگیزه ساز است.
برای مثال آن‌ها در سرویس ابری بسیار خوب عمل میکنند؛ Azure آن‌ها از PAAS به IAAS تغییر یافته و از بسیاری جنبه‌ها یک IAAS بسیار عالی است.
بابت ناامید کردن دوستان متعصب متاسفم!
کنونیکال ماه آینده با گوشی و تبلت به نمایشگاه کامیوتکس تایوان خواهد رفت. آیا نمایشی از تلویزیون اوبونتو نیز خواهیم دید؟

اجزای اوبونتو TV در حال توسعه فعال است اما قلب تیم ما بر روی گوشی تمرکز کرده است.
ما به اندازه کافی برای اثبات هسته طراحی خود روی TV کار کردیم؛ سپس به سرمایه‌گذاری بر بخش‌هایی که برای استانداردهای TV مورد نیازند تمرکز کردیم. زمانی که بخواهیم این بخش‌ها را به هم متصل کنیم و یا زمانی که گروه دیگری بدین منظور پا پیش بگذارد این اتفاق رخ خواهد داد.
اما عالی بودن در حیطه گوشی چیزی است که فعلا مد نظر ماست، چون اکثر کاربران و توسعه دهندگان ما آنجا خواهند بود.

احد،صمد، قاهر، صادق ...
عاشقشم

لا تقنطوا من رحمة الله

هیچ چیز تجربه نمیشه اینو یادت باشه !!
ترفند هایی براي ويندوز 7

عیب یابی سخت افزاری سیستم در کسری از دقیقه

کاربران زیر از bigbang به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

پاسخ

برچسب ها
ubuntu touch, مارک شاتلورث, اوبونتو, اوبونتو تاچ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش